28 Kasım 2022 Pazartesi

15:22   İSTANBUL EMNİYETİ, TAKSİM SALDIRISININ FİRARİ ŞÜPHELİSİ BİLAL HASSAN`IN YPG ÜNİFORMALI FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI   15:13   İMAMOĞLU`NDAN AKP`NİN ‘İSTANBUL BULUŞMASI` DEĞERLENDİRMESİ: "BİR ZAMANLAR YENİKAPI`DA BULUŞMALAR YAPARLARDI. `1-1,5 MİLYON KİŞİ KATILDI` DENİRDİ. ŞİMDİ 25-30 BİN KİŞİLİK BULUŞMAYI ÖVÜYORLAR, NEREDEN NEREYE"   14:56   İYİ PARTİ SÖZCÜSÜ ZORLU`DAN ALTINDAĞ AÇIKLAMASI: “ANKARA İL BAŞKANLIĞIMIZCA DİSİPLİN SÜRECİ BAŞLATILMIŞTIR”   14:42   ‘ALTILI MASA`NIN DOKUZUNCU TOPLANTISI, DEMOKRAT PARTİ EV SAHİPLİĞİNDE BAŞLADI   13:39   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`İN ‘YOL TRAFİK GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ` YENİLENDİ   13:23   SAĞLIK BAKANLIĞI 42 BİN 500 YENİ PERSONEL ALACAK: EN ÇOK KADRO TIBBİ SEKRETER, HEMŞİRE VE EBELERE   13:23   ŞANLIURFA`DA MISIR HASADI BAŞLADI... ABDULLAH MELİK: "1 KİLOGRAM MISIRIN MALİYETİ YAKLAŞIK OLARAK 5 LİRA 54 KURUŞTUR, MISIRIN 7 LİRA 74 KURUŞA SATILMASI GEREKİYOR Kİ ÜRETİCİ KAR EDEBİLSİN"   13:19   MEZİTLİLİ ÇOCUKLAR SANDIK TECRÜBESİ YAŞADI    13:06   YENİŞEHİR BELEDİYESİ TİYATRO FESTİVALİNDE BİNLERCE SANATSEVERİ AĞIRLADI   13:04   ERDOĞAN: ÜLKEMİZLE BİRLİKTE SURİYE VE IRAK`IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE TEHDİT OLUŞTURAN BU TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KÖKÜNÜ KAZIMAKTA KARARLIYIZ   12:53   AHMET KAYA, KAPATILAN MADEN ORTAOKULU`NU İNCELEDİ: "KÖY HALKININ TEK RİCALARI VAR, OKULLARININ AÇILMASI"   12:31   TERÖR ÖRGÜTÜ DHKP-C`NİN TÜRKİYE SORUMLUSU GÜLTEN MATUR İSTANBUL`DA YAKALANDI   12:30   ALTILI MASA “ŞİMDİ DEMOKRASİ ZAMANI” TANITIM FİLMİ: “BİZ HEP BİRİZ AMA ASLA BİR KİŞİ DEĞİLİZ”   12:29   ALTILI MASA ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLIYOR... SERAP YAZICI: “HAZIRLADIĞIMIZ ÖNERİ, ANAYASA TARİHİMİZDE İLK DEFA SAVUNMA MAKAMINI ANAYASAL BİR STATÜYE KAVUŞTURMUŞTUR”   12:29   İŞTE ALTI SİYASİ PARTİNİN GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİ`NİN TAM METNİ   12:20   ALTILI MASA ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLIYOR... BÜLENT KAYA: "YÜKSEKÖĞRETİMDE ÖZGÜR VE ÇOĞULCU BİR SİSTEM OLUŞTURARAK BİLİMSEL ÖZERKLİĞİN YANINDA, MALİ ÖZERKLİĞİ DE ANAYASAL GÜVENCE ALTINA ALACAĞIZ"   12:17   ALTILI MASA`NIN ANAYASA ÖNERİSİ AÇIKLANIYOR... DP`Lİ YÜCEL: “ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİNİN HAYATA GEÇMESİYLE BİRLİKTE, YÜRÜTMENİN HER KADEMESİNDEN 4 SENEDİR HER GÜN DUYDUĞUMUZ ‘CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATIYLA` KLİŞESİNİ ARTIK DUYMAYACAĞIZ”   12:08   ALTILI MASA ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLIYOR... UĞUR POYRAZ: "SİYASİ PARTİLER HAKKINDA YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCISININ KAPATMA DAVASI AÇABİLMESİNİ TBMM`NİN İZNİNE BAĞLIYORUZ"   12:04   ALTILI MASA 156 SAYFALIK ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLADI   12:02   ALTILI MASA ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLIYOR... MUHARREM ERKEK: "TEK ADAM SİSTEMİNİ SONA ERDİRMEYİ, HUKUK DEVLETİ VE KUVVETLER AYRILIĞINA DAYANAN YENİ BİR SİSTEME GEÇMEYİ TAAHHÜT EDİYORUZ"  
 
     
   

Fiyatlarıyla Tüm Hevesleri Kaçıran Katlanabilir Telefonlar Ne Zaman Ucuzlayacak


Sırasıyla Xiaomi, Samsung, TCL, Huawei ve Oppo, akıllı telefon dünyasının yeni tasarım ve teknoloji trendi olacak "katlanabilir ekran ve gövde" standardına sahip cihazlarını gün yüzüne çıkardı. Cihazların en dikkat çeken yönleri ise fiyatları oldu. Peki katlanabilir telefonlar ne zaman ucuzlayacak

 

Tarih : 26 Şubat 2019 Salı 23:38   Okunma : 1383

Son yıllarda akıllı telefonların geçirdikleri değişime hep birlikte şahit oluyoruz. Gittikçe büyüyen ve çözünürlükleri artan ekranlar, bir noktada sınırlarını zorlamaya aşladılar. Diğer taraftan yaklaşık 20 yıldır, milyonlarca dolar AR-GE yatırımının yapıldığı esnek ekran panelleri uygulanabilir hale gelmeye başladı.

Tüketici elektroniğinde yaygınlaşan bir teknolojinin sorunsuz şekilde milyonlarca insan tarafından kullanılması gerekiyor. Katlanabilen cihazlar ise sıradan akıllı telefonlara göre çok daha komplike teknolojilere sahipler. Katlama ömrü, dayanıklılık, su geçirmezlik engelleri aşmak gerçekten çok zor. Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi devlerin yatırımları ise en sonunda bu teknolojiyi yaygınlaştıracak yeniliklerle sonuçlandı.

20 Şubat'ta ABD'de düzenlenen özel bir etkinlikte, Samsung Galaxy Fold ile karşımıza çıktı. Cihaz, dikey yönde tek seferde katlanan göndeye sahipti. Açıldığında karşımıza çıkan tablet ekranı, iç yüzeyde kalan iki ayrı panelin birleşmesiyle oluşuyordu. Cihaz kapalı konudumdayken görülen telefon ekranı ise ayrı bir paneldi. Samsung, Galaxy Fold'un fiyatını 1980 dolar olarak açıkladı.

Huawei ise 24 Şubat'ta tanıttığı Mate X isimli katlanabilir telefonuyla, doğrudan Samsung' misillme yaptı. Her ne kadar performans konusunda Galaxy Fold'un bir tık gerisinde kalsa da Mate X, yekpare bir ekrana ve esnek bir ekran paneline sahipti. Cihazın fiyatı 2299 euro (2600 dolar) olarak açıklandı.

İçeriğin devamında dolar bazında fiyatlar üzerinden anlatım yapacağız. Yine de TL bazında Galaxy Fold vergisiz 10500 TL, Mate X ise vergisiz 13900 TL'ye yakın fiyatlara sahip.

Peki bu fahiş fiyatlar ne zaman herkesin alabileceği seviyelere kadar gerileyecek?

Bu sorunun cevabını verebilmek için son birkaç yılda yaşanan gelişmelere farklı bir şekilde bakmak gerekiyor. Günümüzün standart amiral gemisi telefonlar 1000 dolar civarında başlangıç fiyatlarına sahip oluyorlar. Yani katlanabilir telefonlar, bu fiyatları neredeyse 2'ye katladılar.

2016'dan bu yana 1000 dolar civarında çıkan amiral gemilerin teknik özellikleri ise sürekli gelişme kaydediyor. İki yıl öncesinde çıkan bir cihazın teknik kapasitesi, performansı günümüz orta seviye cihazlarıyla neredeyse aynı. Yani üst düzey cihazların ortalama fiyatları dolar bazında sabit kalırken, teknolojik olarak gelişiyorlar. Sahip oldukları teknolojik imkanlar, ilerleyen yıllarda orta ve düşük seviyeli (ve fiyatlı) cihazlara yansıyor

Bunun en somut kanıtı ise hala tartışmalı bir tasarım trendi olan çentikli ekranlar. iPhone X ile popülerleşen çentikli ekranları bugün bırakın dolar bazını 1000 TL'lik telefonlarda bile görüyoruz. Nitekim işler katlanabilir cihazlar için biraz daha zor. Zira her şey görüntüden ibaret değil. Ekran panelleri, katlama hareketi için gereken mekanizmalar derken işler komplike bir hale almaya başlıyor.

iPhone X çıktıktan hemen hemen 2 ay sonra piyasada çentikli ekrana sahip 20'yi aşkın cihaz gördük. Apple, iPhone X çentiğinde kızılötesi sensörlerle bezeli olan TrueDepth adında bir sistem kullanmış, 3B yüz algılama teknolojisini getirmişti. Elbette diğer çentikli ekrana sahip cihazların çok önemli bir kısmı, bu teknolojiyi kopyalayamadı. Yani her şey görüntüyle sınırlı kaldı. Katlanabilir telefonlarda ise görüntüden ziyade teknolojik imkanlar ön planda.

Huawei, tarihin en pahalı seri üretime girecek akıllı telefonu Mate X'i 2600 dolara piyasaya sürecek. Fiyata gelen tepkileri muhtemelen önceden tahmin eden Hauwei, daha uygun fiyatlı katlanabilir telefonlar için de tarih vermeyi tercih etti. Barcelona'da basın mensuplarıyla küçük bir toplantı yapan Huawei, katlanabilir telefonların ucuzlayacağına dair ipuçları verdi.

Huawei ve Samsung haricinde katlanabilir cihazlarıyla piyasayı sallamaya hazırlanan bir firma daha var. Çinli üretici TCL, belki Türkiye ya da küresel pazarda çok bilinmiyor olabilir, ancak MWC 19 standlarında sergilediği katlanabilir telefonlarıyla dikkatleri çekmeyi başardı. Boydan açılıp tablet halini alan, enden katlanıp cüzdan halini alan telefonların yanı sıra TCL, bileği saran bir akıllı telefonun da üzerinde çalışıyor. Firma açık ve net bir şekilde yeni teknolojilerin ucuzlaması ve yaygınlaşması için çalışıyor. TCL'in cihazlarının 2020'den itibaren raflarda olacağı söyleniyor.

Xiaomi'nin geçtiğimiz ay Twitter üzerinden bir video ile ortaya çıkardığı katlanabilir telefonu, piyasanın en farklı cihazlarından birisi olarak karşımıza çıkacak. Zira cihaz bir değil iki kenarından da dikey olarak katlanıyor. Cihazın fiyatı ise devam etmekte olan MWC 19'da netleşecek, ancak Hindistan pazarı için çoktan netleşmiş durumda. Xiaomi mi Mix Flex Hindistan'da 45.900 rupi başlangıç fiyatına sahip. Bu da TL karşılığı ile vergisiz 3450 TL'ye denk geliyor. Xiaomi, mi Mix Flex'i global pazara yılın ikinci çeyreğinde sunmayı planlıyor. (Fiyatlar, global piyasada biraz daha yukarıya çıkabilir.)

Elimizdeki veriler, 2019'un ucuz katlanabilir telefonları için Haziran ve sonrasına işaret ediyor. Fiyatlaraki asıl düşüşü ise 2020'nin ilk aylarından itibaren piyasaya güçlü bir giriş yapması beklenen TCL gibi firmaların ürünlerinden sonra göreceğiz. Belki doğrudan TCL markalı bir telefon almak, yaygın pazarlarda bulunmadığı için zor olacak. Nitekim eş zamanlı olarak, Samsung ve Huawei gibi devlerin ucuz katlanabilir telefonlarını göreceğiz.

Görüş düşünce ve önerilerinizi yorumlar kısmında belirmeyi unutmayın.

Paylaş :
Etiketler :  Xiaomi, Samsung, TCL, Huawei, Oppo

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA