12 Ağustos 2022 Cuma
21:44   CANAN KAFTANCIOĞLU: “DEMOKRASİ YOLUYLA BİR DİKTATÖRÜ BU ÜLKEDEN GÖNDERECEĞİZ”   21:19   ÖZKAN YALIM: “VATANDAŞIMIZ ARTIK BIRAKIN ARABAYA BİNMEK MİNİBÜSE BİLE BİNEMEYECEK BU ŞEKİLDE GİDERSE”   17:34   BÜLENT KUŞOĞLU: ERDOĞAN`IN AÇTIĞI TEK BİR KAMU FABRİKASI YOK; DEVLETE AİT FABRİKALARI SATTI AMA AÇTIĞI DEVLET FABRİKASI YOK"   17:29   DOLAR HAFTAYI 17,95, EURO 18,44 TL`DEN KAPATTI   17:25   BAKAN NEBATİ: "TÜRKİYE EKONOMİ MODELİMİZ MEYVELERİNİ BUGÜN OLDUĞU GİBİ YARIN DA VERMEYE DEVAM EDECEK"   17:23   İMAMOĞLU, KURBAN BAĞIŞI KONSERVELERİNİN DAĞITIMINI BAŞLATTI: "1,5 MİLYON HANEYE DOKUNAN YARDIMLAŞMA AĞLARINI OLUŞTURDUK"   17:20   TARIM KREDİ MARKETLERİNDE İNDİRİMLİ SATIŞLAR PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAK   17:15   AKŞENER`İN DİNLEDİĞİ AKSARAYLI ESNAF: “ALIM GÜCÜ DİYE BİR ŞEY YOK. PARA KAZANAMIYORUZ SADECE GEÇİNİYORUZ”   17:01   SES SAMSUN ŞUBE BAŞKANI OCAK “BANKALAR KARLILIK REKORUNA DOĞRU KOŞTURURKEN EMEKÇİLER AYI NASIL ÇIKARABİLİRİM DİYE KURUŞ HESABI YAPIYOR”   16:58   OKAN GAYTANCIOĞLU: ‘KUZU, KOYUN FİYATLARINI İNDİRDİK` DEMEKLE OLMUYOR. BESİCİNİN YANINDA OLMAK LAZIM   16:45   ÜMİT ÖZDAĞ, OSMANİYE`DE TUTUKLANAN GAZETECİ HASAN TOLGA BALCILAR`I CEZAEVİNDE ZİYARET ETTİ: “BAKALIM HUKUK MU DAHA GÜÇLÜ, SİZ Mİ DAHA GÜÇLÜSÜNÜZ”   16:44   HOPA VE KEMALPAŞA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEN SINIR KAPISINDAKİ TRAFİK KAZALARINA TEPKİ: “EN ÖNEMLİ HUSUS, KAYALIKLARIN ÇELİK HASIRLA KAPATILMASI GEREKTİĞİ”   16:35   TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ`NDEN SAĞLIK BAKANLIĞI`NA ÇAĞRI: “EK ÖDEME YÖNETMELİĞİNİ YENİDEN DÜZENLEYİN”   16:27   SMA HASTASI 15 AYLIK İDİL AYŞE`NİN KAMPANYASI TAMAMLANDI   16:18   81 İLİN CHP GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI, İSTANBUL`DA 3 GÜN SÜRECEK TOPLANTI YAPACAK   16:17   BURHANİYE`DE İZİN VERİLMEYEN `ZEYTİNLİ ROCK FESTİVALİ`NE SEFERİHİSAR TALİP OLDU   16:11   ATAŞEHİR`DEKİ EMLAK KONUT GYO ÖNÜNDE EYLEM YAPAN İŞÇİLER GÖZALTINA ALINDI   16:04   SAĞLIK BAKANI`NIN "KİTAP GİBİ" DEDİĞİ `EK ÖDEME` YÖNETMELİĞİNE TTB`DEN TEPKİ: "BİZİM TALEPLERİMİZ KARŞILANMADI"   15:47   “YEŞİL ALTIN, GÜMÜŞ DENİZ FESTİVALİ”, TÜRKÇE LAZCA TÜRKÜLERLE RİZE FINDIKLI`DA BAŞLADI   15:45   AKSARAY, BOŞANMA ORANINDA TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU. VATANDAŞ VE UZMANLAR: "BİRİNCİ NEDEN EKONOMİK KRİZ VE GEÇİM SIKINTISI"  
 
     
 
 
image

Okunma : 82  Tarih : 6.08.2022  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan KARA

KPSS

  KPSS
  Aşağıdaki yazıyı, 2010 yılında yeniden yapılacak Eğitim Bilimleri Sınavından önce yazmıştım. Benzer bir durum –yaklaşık olarak 12 yıl sonra- yeniden yaşanınca önce bu yazıyı, daha sonra da yeni yazacağım bir yazıyı yayınlamak istedim.
 
Biliyorsunuz birkaç gün sonra KPSS-EĞİTİM BİLİMLERİ SINAVI yeniden yapılıyor.
  Sınavın neden yenilendiğini hepiniz biliyorsunuzdur ama ben, gene de kısa bir açıklama yapmak istiyorum.
  Daha önce yapılan sınavda, sorular bir takım kişilere servis edildiği veya sınav sırasında çeşitli tekniklerle soruların dışarıya sızdırıldığı ve çözümlerinin alındığı gibi nedenlerle, geleceğimiz olan gençlerimiz yeniden sınavlara hazırlanmak zorunda kaldılar.
  Soruların, büyük bir örgütlenmeyle sınavdan önce servis edilmesi, gerçekten korkunç bir güvenlik yetersizliği.
  Bu olaya katkıda bulunanları ve onlara bu olanağı sağlayan sorumluları kınıyorum.
  Cumhuriyet Savcıları ve diğer yetkililer, konu ile ilgili incelemelerle mahkeme sürecini başlattıklarına göre, yargıdaki bir olay hakkında daha fazla yorum yapmadan olayın başka bir boyutuna değinmek istiyorum.
  Geleceğimiz olan gençlerimiz -çoğumuz için olduğu gibi benim için de- en değerli varlıklarımız.
  Bir baba ve bir eğitimci olmam nedeniyle de gençlere ayrı bir önem vermekle kalmayıp aynı zamanda onları çok iyi anlayabiliyorum.
  Öncelikle geleceğimize yön vermesini beklediğimiz bu gençleri, doğru dürüst bir sınavdan bile geçiremeyen biz yetişkinleri kınıyorum.
  Cumhuriyetin ilk yıllarında, yirmili yaşlarda bir gencin Milli Eğitim Bakanı yapılmasına karşın yirmili yaşlardaki öğretmen adayı gençlerimizi doğru dürüst bir sınavdan bile geçiremediğimiz için utanıyorum ben...
  Bir insan olarak, bir yetişkin olarak, bir baba olarak, bir eğitimci olarak ayrı ayrı utanıyorum.
  Çocuklarım, çocuğum saydıklarım, çocuklarımın arkadaşları, öğrencilerim girdi bu sınavlara.
  Aylarca, haftalarca, günlerce canlarını dişlerine takarak ve hala ailelerine yük olmanın ezikliğini yüreklerinde hissederek hazırlanıp sınava girdiler.
  Kimi "artık atanabileceğim" diyebilecek kadar puan çekti. Kimi istediği gibi bir sonuç alamadı.
  Sınavlar iptal edildikten sonra da;  incitilmelerine, yıpranmalarına, boşa giden emeklerine karşın canla başla yeniden hazırlanmaya başladılar.
  Biraz bencillik olacak ama önceliği yakın tanıdıklarım almak üzere, sınava girecek tüm gençlere başarılar diliyorum.
  Ancak yeni yapılacak sınavla ilgili bir kaç cümle daha etmeden de duramıyorum.
  Önceki sınav iptal edilince ve yenilenecek olan sınavlar sırasında küpe ve benzeri takılar, dışarıdan yardım alınabilecek bir cihaza çevrilebilir diye yasaklandı biliyorsunuz.
  Hepiniz gibi ben de bu önlemlere sevindim.
  YÖK Başkanımızın "Sınavlara, başı örtülü de girilebilir" açıklamasını öğreninceye kadar sevinebildim.
  Herkes istediği gibi giyinebilsin, soyunabilsin. Herkesin bir özgür iradesi veya velisi olduğuna göre kimsenin ne çıkardığı da, ne giydiği de beni ilgilendirmez. Bunu öncelikle tüm açıklığıyla belirtmek istedim. Herkes kendine neyi yakıştırıyorsa onu giyer, neyi yakıştırıyorsa onu takar. O kadar.
  Benim kafamı karıştıran bir kaç noktaya değinmemek elimde değil.
  Başı örtülü sınava girecek olanların başörtüleri, sınava girerken çıkartılıp içerde dinleme cihazı, küpe ve benzeri şeylerin olup olmadığı konusunda kontrol yapılacak mı?
  Yapılacaksa o anda başını açan birinin, daha önce başı açık girdiği bir sınavda tekrar başı açık olmasında ne gibi bir sakınca var? Yok, başı açılıp kontrol edilmeden sınava alınacaklarsa bu bir çeşit güvenlik yetersizliği değil mi?
  Benim en çok garibime giden de, bu konunun şimdiye kadar, hiç kimse tarafından dile getirilmemiş olması. (Dile getirildiyse de ses getirmediği için ben duymamışım demek ki)
  Televizyonlarda her gün kanal kanal gezip her şeyi bilen aydınlarımız(!) bu konuda, söz etmediklerine göre saçmalıyorum her halde.
  Öyle ya, onların bilmediklerini ben mi bileceğim? Ukalalık işte.
  Yukarıda yazdığım nedenle yeni bir skandal yaşanmaması dileyerek, geleceğin öğretmeni olmaya aday gençlerimize başarılar diliyorum.
  Yazımı, gençlere yönelik birkaç cümle yazarak bitirmek istiyorum.
  Sevgili gençler, yazdıklarımın etkisinde kalarak lütfen aykırı yorumlar yapmayın olur mu?
  Sınavdan yeni çıkmanız nedeniyle ve gençliğin verdiği enerjiyle; hem o güzel düşüncelerinize, hem tertemiz ağızlarınıza yakışmayacak, hem de devlet memuru olunca sizi sıkıntıya sokacak şeyler söylemek isteyebilirsiniz ama lütfen, lütfen, lütfen...
  Yapacağınız yorumlarda, söylediğiniz sözün kölesi olmaktansa söylemediğiniz sözün efendisi olmayı sürdürün.
  Sizi çoooooooook seviyorum, size güveniyorum, gözlerinizden öpüyorum ve başarılar diliyorum.
  Zihniniz de açık olsun, yolunuz da...
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA