2 Şubat 2023 Perşembe

01:39   KILIÇDAROĞLU: ATAMA BEKLEYEN ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE SÖZÜMDÜR. İKTİDARA GELİYORUZ, ÇİFTÇİMİZLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞINIZ KADROLARI HIZLA SAĞLAYACAĞIZ   01:28   ERDOĞAN: EYT KAPSAMINDA EMEKLİLİĞE HAK KAZANAN VATANDAŞLARIMIZA İLK AYLIKLARI ŞUBAT YA DA MART GİBİ BAĞLANABİLİR   22:58   AYKUT ERDOĞDU, CHP`YE GERİ DÖNDÜ   22:28   FAİK ÖZTRAK: ERDOĞAN, MECLİS`E GELMEYEN AK PARTİLİ VEKİLLERE KIZMIŞ; ‘ALDIĞINIZ MAAŞ HARAMDIR HAKKIMI HELAL ETMİYORUM` DEMİŞ. ‘BUNLAR MİLLETTEN KOPTU` DERKEN BOŞA DEMİYORUZ. ARTIK GİDİYORSUNUZ   22:15    CHP’Lİ SAYDAM,SANDIKTA HER TÜRLÜ TEDBİR ALINACAKTIR   22:13   ERKEN TEŞHİS SAYESİNDE TEDAVİ GÖRDÜ, HAYATA TUTUNDU   22:12   VALİ PEHLİVAN MTOSB’DE İNCELEMELERDE BULUNDU   22:10   “TOROSLAR’DAN KARTPOSTALLIK MANZARALAR”   22:08   AYDIN`DA ELEKTRİK İHALESİNİ ALAN AYDEM ŞİRKETİ, AKP VE ERDOĞAN LOGOLU BAYRAKLARI ASTI   22:04   KILIÇDAROĞLU: DEFALARCA UYARDIM SENİ SPK, GEREKENİ YAPMADIN, KÜÇÜK YATIRIMCININ SOYULMASINA GÖZ YUMDUN. ÇOK ÖFKELİYİM. GÖRÜŞECEĞİZ. VALLAHİ DE GÖRÜŞECEĞİZ   20:02   KARAMOLLAOĞLU, BABACAN VE DAVUTOĞLU`NU ZİYARET ETTİ   18:27   MERAL AKŞENER, İYİ PARTİ GENÇLİK KOLLARI İL BAŞKANLARI İLE BİR ARAYA GELDİ   18:27   TBMM`DE MİLLETVEKİLLERİNE BİLGİ VEREN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM GENEL MÜDÜRÜ`NDEN H.K.G. DEĞERLENDİRMESİ: “MÜNFERİT OLAYLARIN BASIN ÜZERİNDEN YANSIMASI SONUCU BU OLAYLAR OLUŞUYOR. SANKİ BAKANLIK, OLAY OLDUĞUNDA HAREKETE GEÇİYOR GİBİ”   18:13   CHP`NİN "YÜRÜTME ORGANININ MECLİS ÜZERİNDEKİ VESAYETİNİN ARAŞTIRILMASI" ÖNERİSİ, AKP VE MHP`Lİ MİLLETVEKİLLERİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ   18:13   CHP SAHA ÇÖZÜM EKİBİ YOZGAT`TA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI   18:05   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇER, ÖĞRENCİLERİN YARIŞMA HEYECANINA ORTAK OLDU   17:59   SEYİT TORUN: "SERBEST PİYASADA FINDIK 63 LİRAYA ULAŞIRKEN, TMO 58 VE 61 TL ÜZERİNDEN FINDIK SATIŞINA BAŞLADI VE FINDIK FİYATLARI 7-8 LİRA DÜŞTÜ. BU ÜRETİCİYE İHANET ETMEKTİR"   17:54   ALMAN SOSYAL DEMOKRAT PARTİSİ MİLLETVEKİLLERİ CHP GENEL MERKEZİNDE   17:45   KOCAELİ ŞEHİR HASTANESİ İNŞAATINDA TAŞERON İŞÇİLER, MAAŞLARINI ALAMADIKLARI İÇİN GREVE BAŞLADI: “EV SAHİBİ KAPIMIZA DAYANDI, ‘ÇIKIN` DİYOR. PERİŞAN OLDUK”   17:43   DAVUTPAŞA`DA 15 YIL ÖNCE 21 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ KAÇAK MAYTAP ATÖLYESİNDEKİ PATLAMAYA İLİŞKİN DAVADA BİR SANIK HAKKINDA ZORLA GETİRİLME KARARI VERİLDİ  
 
     
 
 
image

Okunma : 206  Tarih : 4.12.2022  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan KARA

5 Aralık, Dünya Kadın Hakları Günü

 5 ARALIK-DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ
 (Aşağıdaki yazıyı, 5 Aralık 2010 tarihinde yazmıştım. Aradan geçen 12 yıla karşın geçerliliğini hala sürdürdüğü için tekrar yayınlıyorum)
   5 Aralık Günü; Yıllar önce, şimdilerde bize akıl vermelerine zemin hazırladığımız, çanak tuttuğumuz Avrupa ülkelerinin çoğunda kadın hakları yokken, çağın ne kadar ilerisinde olduğunu gösterircesine devrimleriyle iz bırakan Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde kadınlara sağlanan "SEÇME VE SEÇİLME HAKKI" nın yıldönümü.
  O yıllar,  kadının toplumun baş tacı olarak görüldüğü yıllar...
  Toplumlar, kadınlarına ve eğitime verdikleri değerle doğru orantılı gelişeceği için kadınlarımızın ilerlemenin ışığı sayıldığı yıllar. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kadınların azımsanmayacak sayıda temsil edildiği yıllar. Kadın ve erkeğin her alanda eşit haklara sahip olduğu yıllar.
  Kısacası Mustafa Kemal ATATÜRK'ün olduğu yıllar.
  Kadınların çağdaş yaşamı benimsediği, çağdaş kılık kıyafetlerle dolaştığı yıllar. Günümüzde olduğu gibi analarımızın, bacılarımızın, kardeşlerimizin, daha doğrusu toplumumuzdaki kadınların başörtüleriyle de özgürce dolaşabildiği, Atatürk ve Cumhuriyet'le hiç bir sorunlarının olmadığı yıllar.
  "TÜRBAN" gibi bir örtünme şeklinin  olmadığı, türbanlıları başörtüsü mağduru gibi gösterip asıl başını halk tipi örtenlerin mağdur edildiği yıllar değil. (Bu konuya başka bir yazımda ayrıntılı olarak değinmiştim.)
  Avrupa ülkeleri, bizden yıllar sonra bizden görerek, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdılar.
  Ancak bizde senelerdir adeta "KADIN HAKKI OLMAZ ÇÜNKÜ HAKKI ERKEK ADIDIR" mantığıyla hareket eden hemcinslerimiz sayesinde 5 ARALIK-DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ, Özcan arkadaşımın deyimiyle "ASLINDA ADI VAR OLUP KENDİ OLMAYAN GÜN" konumuna getirildi.
  Bu kadar çok yıl geçmesine karşın hala törelerimiz nedeniyle kadınlarımızın katledilmesi, kızlarımızın bir mal gibi başlık parasına satılması, doğan çocuklarımız kız olduğunda  utanılması, kızlarımızın okullara gönderilmemesi, kadın milletvekili sayısının bu denli düşük olması, özverinin sembolü konumundaki kadınlarımızın hala çoğu insanımız tarafından eziliyor olması, ikinci sınıf yaratıklar olarak görülmesi bir erkek olarak, bir insan olarak, bir eğitimci olarak, çağdaş düşünceli bir Atatürkçü olarak beni fazlasıyla utandırıyor.
  Kadınlara gerekli değeri vermeyen toplumlar; eğitilemez, gelişemez, çağın gerisinde kalır.
  Kadın bir toplumun hem aynası, hem ışığı da olan en yaratıcı elemanıdır.
  Kadınsız toplum kanatsız kuş gibidir. Yerinde sayar, uçamaz.
  Son dönemlerde yaşanan olayları görünce; kadınlara verilmesi gereken değeri veremeyişimizi ve kadın haklarına toplum olarak gerektiği gibi saygılı olamadığımızı kolayca görebilmekteyiz.
  Koruma isteğinde bulunduğu halde koruma verilmediğini için öldürülen kadınlarımız, “Karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmediğimiz” kadınlarımız, mecliste yeterli sayıda yer bulamayan kadınlarımız, tecavüze uğradığı için veya sevdiği insana verilmediği için kaçarak evlenmek zorunda kaldığında törelerimiz gereği katledilen kadınlarımız ilk aklıma gelenler.
  Bir de başlık parası veya berdel karşılığı babası, hatta dedesi yaşındaki insanlarla evlenerek kadın olanlar var.
  Kiminle evleneceğine, kime nasıl davranacağına, hangi partiye oy vereceğinden kaç çocuk yapacağına kadar aile büyüklerinin karar verdiği kadınlarımızı unutmamak gerek.
  Hala ortalama her gün dayak attığımız, dayak atmaktan yorulduğumuz için olsa gerek analarımızın-babalarımızın-kardeşlerimizin de dayak atmasına ses çıkarmadığımız toplumda kutlanan Kadın Hakları Günü ne anlam taşır acaba?
  "Törelerimizin, dinimizin gereği diyerek" kadının adının olmadığı bir toplum yarattığımız halde kutlanan Kadın Hakları Günü ne anlam taşır acaba?
  Sarkıntılık yaptığımızda, taciz ettiğimizde "kuyruk sallamasaydın" diyerek sindirdiğimiz, mutfaktan çıkarmadığımız, topluma karıştıramadığımız, Türkiye Büyük Millet Meclisi başta hiç bir meclise gerekli sayıda sokmak istemediğimiz, ancak ve yalnız yatağımıza sokmak için kullanmak istediğimiz kadınların nasıl bir günü ve nasıl bir hakkı olur diye düşünüyorum.
  Gün göstermek istemediğimiz kadınların, Kadın Hakları Günü olur mu?

  Geçenlerde dini içerikli bir yazı okumuştum.
  Özetle; "Allah, kadını yaratırken erkeğin kaburgasından yarattı. Çünkü kadının erkeğe eşit olmasını, erkeğin kadına kaburgasının içindeki yüreğinde yer vermesini istiyordu. Kadını erkekten üstün görmek isteseydi kadını erkeğin başından, erkeği kadından üstün görmek isteseydi kadını erkeğin ayağından yaratırdı" diyordu.
  Kadınlarımızın çağdaş uygarlık düzeyi ve Atatürkçü düşüncenin gereği olarak hak ettikleri değeri de  saygıyı da görecekleri günlerin özlemiyle; başta ablamın çağdaş bir kadın olması için köyümüzün ilkokuldan sonra okuyan ikinci kızı olmasını sağlayan annem olmak üzere tüm annelerimizin, kadınlarımızın, kızlarımızın 5 ARALIK  DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ kutlu olsun...
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA