6 Aralık 2023 Çarşamba

13:01   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT "ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DE GÖNÜLLÜLERİMİZLE BİRLİKTE EMEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"   12:54   TARSUSLU KADINLAR, KADIN HAKLARI GÜNܒNDE İLK DEFA ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ   12:38   YENİŞEHİR HALK KART’IN KASIM AYI TUTARLARI YATIRILDI   11:59   BELEDİYE ÇALIŞMALARINA MEZİTLİ GÖNÜLLÜLERİNDEN TAM DESTEK   11:50   ‘ÇOCUK MECLİSİ’ ÜYELERİ BİLİME VE SANATA DOYDU, BÜYÜKŞEHİR’İN FAALİYETLERİNİ YERİNDE İNCELEDİ   22:32   BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI RIZA AKPOLAT: BEŞİKTAŞ 2019 YILINA KADAR HEP SİYASİ TERCİHLERİNDEN DOLAYI CEZALANDIRILMIŞ BİR İLÇE”   21:30   ÖZGÜR ÖZEL, HACIBEKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI ARİF YOLDAŞ ALTIOK İLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:46   FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİSİ HAMALAİNEN: NATO`YA ÜYELİĞİMİZİ ONAYLAYAN TÜRKİYE VE DİĞER ÜYELERE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ. İSVEÇ`İN NATO ÜYELİĞİNİN DE TÜRKİYE VE MACARİSTAN TARAFINDAN ONAYLANMASINI DİLİYORUZ   20:28   HDP İZMİR İL BİNASI`NA YÖNELİK SALDIRI… SEZGİN TANRIKULU: “HESABINI ADALET VE KALKINMA PARTİSİ`NİN VERMESİ LAZIM VEYA KENDİSİ ORTAK DEĞİLSE BUNUN HESABINI SORMASI LAZIM”   20:11   CHP`NİN KADIN TEMSİLİYETİNİN YETERSİZLİĞİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ, TBMM GENEL KURULU`NDA AKP VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ   20:07   ÖZGÜR ÖZEL, CHP MANİSA İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:06   İYİ PARTİ KADIN POLİTİKALARI BAŞKANI YÜKSEL: "KADINLARIN TOPLUMDA EŞİT VE ADİL BİR ŞEKİLDE TEMSİL EDİLMELERİ, DEMOKRASİMİZİN VE İNSAN HAKLARININ VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASIDIR"   19:26   ÖZGÜR ÖZEL, CHP AYDIN İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   18:21   İBRHİM SANİ GÖKMEN, CHP AKDENİZ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI   18:19   DOĞAN TANIŞ, BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:15   BAYRAM YILDIRMAZ, CHP BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:12   DENİZ DEMİR: “EKONOMİK KRİZ, ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNE YANSIYACAK KADAR DERİN BİR YOKSULLUK YARATTI"   18:05   BAYRAM GÜNEŞ CHP’DEN MECLIS ÜYESI ADAY ADAYı   18:03   ESKİ CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ TACETTİN BAYIR VE MUSA ÇAM, ‘ÖN SEÇİM` ÇAĞRISIYLA İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI`NA ADAY ADAYI OLDU   17:30   VAHAP SEÇER: MERSİN HALKINI 5. ULUSLARARASI MERSİN MARATONU İÇİN 10 ARALIK`TA ÖZGECAN ASLAN MEYDANI`NA DAVET EDİYORUM  
 
     
 
 
image

Okunma : 202  Tarih : 20.11.2023  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan KARA

Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Sınavı

ÖĞRETMENLİK ve BAŞÖĞRETMENLİK SINAVI
  Aşağıdaki yazıyı 08.12.2021 tarihinde(yani, yaklaşık 2 yıl önce) yazmıştım. Yazıda bulunan, Koronavirüs ile ilgili bölümü çıkarsam, bugün yazılmış gibi olacağı için olduğu gibi tekrar yayınlıyorum.
  Birkaç gün önce, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan "Öğretmenlerin tamamı kadrolu olacak" diye bir açıklama yapınca, yıllardır "Öğretmenleri; kadrolu, sözleşmeli, ders ücreti karşılığı gibi farklı statü ve ücretle çalıştırmak yanlıştır. Doğru olduğuna inanılıyorsa, diğer kamu kurumlarında da benzer uygulama yapılsın" diyen biri olarak çok mutlu oldum.
  "Öğretmenlerin, bir sınavdan geçirilerek başöğretmenliğe kadar yükselebilecekleri" yönündeki sözlerini duyunca da çok üzüldüm.
  Birçok okulda okumak için sınava giren, o okullarda başarılı olmak için sınavlardan geçirilen ve öğretmenlik görevine başlayabilmek için önce Kamu Personeli Seçme Sınavı, daha sonra da Mülakat Sınavından geçirilen her öğretmen; sınav sorusu hazırlar, sınav yapar ve sınavda gözetmen olur ama yeni bir sınavdan geçirilemez, geçirilmemelidir.
  Başöğretmenliği fazlasıyla hak ettiğine inandığım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bir başöğretmenimiz varken; yeni başöğretmenler yaratmanın hoş olmayacağını düşünüyorum ve öğretmenlerin maaşına zam yapmak için sınavdan geçirilme projesini kınıyorum.
  Sınav konusunda ısrar edilecekse; milletvekili, bakan, bakan yardımcısı, cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı yardımcısı olmak isteyenler de sınavdan geçirilsin.
  Vali, kaymakam, muhtar, belediye başkanı, belediye meclisi üyesi olmak isteyenler de sınava girsin.
  Doktorlar ve diğer sağlık görevlileri de unutulmasın.
  Hatta; kim, nerede çalışmak istiyorsa veya çalışıyorsa, her yıl sınavdan geçirilsin ama asgari ücreti belirleme komisyonunda görev alacak olanlar, her ay sınava girsin.
  Herkesin sınava girmesini neden mi istiyorum?
  "Koronavirüse karşı alınacak önlemler" ile ilgili ülkemizde yaşayan herkesi kapsayan bir sınav yapsak yerinde olmaz mıydı?
  5 Aralık'ta "Osmaniye 600, Adana 416, Hatay 347, Mersin 345 (Mersin Mitinginden önce -100 bindeki- vaka sayıları)" diye yazmıştım.
  6 Aralık sabahı -facebooktaki, anılar bölümünde- bir yıl önce paylaştığım, şöyle bir paylaşımı gördüm; "Hatay, Adana ve Mersin, en çok artış olan -aynı zamanda komşu- iller. Hatay'da artış oranı %125"
  Çukurova Bölgesinde, aradan bir yıl geçse de -bu mevsimde- değişen fazla bir şey olmamış yani.
  "Her yılın, Kasım ayı sonuna doğru; Çukurova Bölgesi'nde görülen vaka artışının  nedenleri, artışı önlemek için neler yapılması gerektiği ve vaka sayısındaki bu artışta ihmali olanlar hakkında nasıl bir işlem yapılacağının" sorulduğu bir sınav yapmak yerinde olmaz mı?
  Mersin'de, Cumhuriyet Halk Partisi'nin hafta sonu yaptığı mitinge, kaç kişinin katıldığı ayrı bir sınav konusu değil mi?
  "Mersin Mitingine katılım hakkında, neden yazmadığımı" soranlara için -şimdi- yazıyorum. Mitinglerdeki coşku, mitinge katılanların sayısından daha önemli olduğu için yazmadım.
   Mitinge katılan net sayı, çok önemliyse; mitinge katılanların bulunduğu yerin yüzölçümünü vererek -metrekareye düşen insan sayısına göre- kaç kişinin katıldığını bulmak için de bir sınav yapabilirdik.
  Sınav yapıldıkça; devletimize harç ödeniyor. Sınav sorusunu hazırlayanlara, sınavda görev alanlara ve sınavı değerlendirenlere de ücret ödediğimiz için ekonomimiz canlanmaz mıydı? 
  Atasözleri ve deyimlerimizin anlamı ile ilgili bir sınav yaparak "Baldız, baldan tatlıdır, sözü, ne anlama gelir?" diye tek soruluk yazılı bir sınav yapsaydık; birileri "Baldan tatlı olan baldız değil daldızdır. Daldızın anlamı, kovandan bal alınan ve genellikle demirden yapılan çubuk veya ağaçtan yapılmış arı kovanının iç yüzeyi olup baldız ile hiçbir ilgisi yoktur" diye yanıt verebilirdi.
  Böylece, yıllardır "Daldız(kovandan bal alınan çubuk) baldan tatlıdır" sözünü "Baldız baldan tatlıdır" diye söyleyen bir toplum "Baldız ile zina nikaha zarar vermez" diyenleri kınardı belki.
  Son olarak, yöneticilerimizi -yalnızca- "Ülkemizin, çözülmesi gereken onca sorunu varken; üç kuruş zam vermek için öğretmenleri sınavdan geçirmeye ve kurucu lideri en büyük başöğretmenken yeni başöğretmenler aramaya gerek var mı?" sorusu olan bir sınavdan geçirsek olmaz mı?

  
  
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA