19:40   CHP’LI KADıN MILLETVEKILLERI: "ÜLKEMIZI, İSTANBUL SÖZLEŞMESI’NDEN ÇEKEN İRADEYE BOYUN EĞMEYECEĞIZ"   19:24   CHP’LI ÖZGÜR ÖZEL: BERGAMA KÖYLÜSÜ DOSTUNU DÜŞMANıNı GÖRDÜ   18:45   RAMAZAN SOFRALARı BÜYÜKŞEHIR’LE BEREKETLENIYOR   18:05   TOROSLAR’DA FıRıNLARA RAMAZAN DENETIMI   16:50   TOROSLARıN ZIRVESINDE IKINCI KıR KÜTÜPHANESI AÇıLDı   16:30   ÇAYDA TABAN FIYAT TEKLIFINE CUMHUR İTTIFAKı’NDAN RET   11:47   BÜYÜKŞEHIR ,YOL YAPıM VE BAKıM EKIPLERININ MESAISI ERDEMLI’DE SÜRÜYOR    11:25   CHP LIDERI’NDEN SÖKÜLEN AFIŞLERE TEPKI: "YETIM AĞLADıĞıNDA ARŞ TITRER ARŞ!"   11:15   KORONAVIRÜS GENELGELERI YAYıMLANDı, KAMUDA ÇALıŞMA SAATI DEĞIŞTI   10:49   HASAN YıLDıRıM: SORUMLULUĞUMUZUN BILINCINDEYIZ   10:42   MESKİ, VATAN CADDESI’NIN SU BASKıNı SORUNUNA SON VERDI   06:46   CHP MERSIN İL BAŞKANLıĞı PARTI BINASıNA "128 MILYAR DOLARA NEREDE?" AFIŞINI ASTı   23:50   BOĞAZIÇI PROTESTOLARı 100. GÜNÜNDE: "DEĞIL 100 GÜN, DEĞIL 6 AY GEREKIRSE BIN GÜN SÜRECEK VE SONUNDA DIRENIŞ KAZANACAK"   22:00   TOROSLAR BELEDIYESI’NDEN KORONAVIRÜSLE MÜCADELEDE BIR YıL    21:36   YAŞAMAK IÇIN MEZITLI’YI SEÇEN RUSLARDAN BELEDIYEYE ZIYARET   20:45   EŞININ ŞIDDET UYGULADıĞı KADıN MIKROFONU ALDı HAYKıRDı: "ÖLMEK İSTEMIYORUM, YAKMAYıN BIZI, SESIMIZI DUYUN"   20:12   BÜYÜKŞEHIR’DEN RAMAZAN’DA HER GÜN 3 İLÇENIN 3 MAHALLESINDE 5 BIN KIŞIYE ÜCRETSIZ YEMEK   19:43   CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN YENI KORONA YASAKLARıNı AÇıKLADı   19:34   PANDEMIDE IŞYERLERINE YAPıLAN ICRALAR MECLIS GÜNDEMINDE   18:47   HDP’LI TURAN’DAN EĞITIM EMEKÇILERININ AŞıLANMASı HAKKıNDA TBMM BAŞKANLıĞıNA SORU ÖNERGESI   
 
     
 
 

Türkiye Barolar Birliği’nden Hocalı açıklaması: Sorumlularından yargı önünde hesap sorulmalı


Türkiye Barolar Birliği tarafından Hocalı soykırımının 29. yılı nedeniyle yapılan açıklamada, “Soykırımın sorumlularından yargı önünde hesap sorulması beklentimizi dünya kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

Tarih : 26 Şubat 2021 Cuma 16:37   Okunma : 194

Türkiye Barolar Birliği, “29 yıldır dinmeyen acı HOCALI KATLİAMI” başlığı ile yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, 25-26 Şubat 1992'de Karabağ'ın Hocalı kasabasında Ermeni birliklerince gerçekleştirilen katliamın üzerinden 29 yıl geçtiği belirtildi. “Ermeni silahlı güçleri, bu tarihte 613 sivil ve savunmasız Azerbaycan yurttaşını, insanlık dışı yöntemlerle katletti” denilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Azerbaycan Cumhuriyeti'nin siyasi sınırları içindeki Hocalı'nın yerleşik ahalisinin kadın erkek, yaşlı, çocuk ayırımı yapmadan, katledilmesinin sorumlularının yargı tarafından cezalandırılması gerekirken ödüllendirilmesi üzerinde düşünülmelidir. Ermeni birliklerine komuta edenler ile dönemin doğrudan sorumluları olan Robert Koçaryan ile Serj Sarkisyan'ın sonraki dönemlerde peş peşe Ermenistan Cumhurbaşkanı seçilmeleri bu ödüllendirmenin en çarpıcı örneğidir.”

Suçlarını açıkça itiraf ettiler

Hocalı'da 613 kişinin yaşamına mal olan vahşetin, BM tarafından kabul edilen soykırım suçunun bütün kriterlerine uyduğu hatırlatılan açıklamada, “Bölgeyi Azerbaycan Türklerinden arındırmak amaçlı toplu kıyımda bir etnik kimlik ve etnik aidiyet bilinçli şekilde hedef seçilmiştir. Katliamın sorumlularından Sarkisyan ve Melkonyan, Hocalı vahşetinin hemen ardından, bu eylemin intikam almak ve neler yapabileceklerini göstermek için gerçekleştirildiğini açıkça itiraf etmişlerdir. Bu katliam sürecinde Karabağ dışındaki Azerbaycan topraklarının önemli bir kısmı da işgal edilmiştir. Ermenistan Cumhuriyeti tarafından doğrudan desteklenen silahlı güçler Azerbaycan toprağını uluslararası hukuka aykırı olarak işgal etmiştir.” denildi.

Yargı önünde hesap sorulmalı

AGİT Minsk Grubu ve diğer uluslararası kuruluşların, Karabağ'daki hukuk dışı işgalin sonlanması ve mülklerinden kovulan Azerbaycan Türklerinin evlerine dönebilmesi için sonuç almayan açıklamalar dışında etkili çalışma yürütmediklerine dikkat çekilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Azerbaycan halkının iradesi ve haklı mücadelesi ile Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin uluslararası Hukuka uygun harekâtı, geçtiğimiz aylarda bölgedeki hukuk dışı işgalin önemli ölçüde ortadan kalkmasını sağlamıştır. Hocalı soykırımının 29. yılında bu acımasız vahşetin masum kurbanlarına Allah'tan rahmet dilerken, soykırımın sorumlularından yargı önünde hesap sorulması beklentimizi dünya kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz.”

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, DEPREM, İZMİR, KORONAVİRÜS, PANDEMİ, MERSİN, TÜRKİYE, BAROLAR, BİRLİĞİ’NDEN, HOCALI AÇIKLAMASI, SORUMLULARINDAN, YARGI, ÖNÜNDE, HESAP, SORULMALI

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA