20:25   KABAKLAR KÖYÜ KÜLTÜR YARDıMLAŞMA VE DAYANıŞMA DERNEĞI YENI EĞITIM ÖĞRETIM YıLı İÇIN MESAJ YAYıNLADı   19:52   SATRANCıN KAZANANı AZERBAYCAN OLDU   19:46   COŞKUN FıRAT: "AYDıNLıK YARıNLAR SIZ ÖĞRENCILERIMIZI BEKLIYOR"   10:42   ALI GALIP ÖZKAN: BU HEYECAN BIZE SEÇIM KAZANDıRACAK   18:21   ETHEM GÜZEL: “ANAMUR MAMURE KALESI’NDE TARIHIMIZE SAHIP ÇıKıYORUZ!”   08:21   MEZITLI SARAY CAMISI YENILENIYOR   08:12   ’’HAZINE ARAZILERI 45 YıLLıĞıNA RANT AMACı İLE KULLANıLMAMALıDıR   06:59   ERDEMLI BELEDIYESI’NDEN ATA SPORU GÜREŞ EĞITIMI   06:19   CHP PM’DE YOL HARITASı KONUŞULDU   03:35   YıLıN İLK LIMON HASADı BAŞKAN TOLLU’DAN   03:08   BAŞKAN DINÇER’DEN MERSINLILERE“ALıŞVERIŞINI YEREL ESNAFTAN YAP, ESNAFıNA SAHIP ÇıK” ÇAĞRıSı   01:19    ÇOCUK İSTISMARCıSıNA 20 YıL HAPIS CEZASı   23:09   CHP AKDENIZ GENÇLIK KOLLARı’NDAN KALDıRıM TEPKISI: BAŞKAN KOCAMAZ BU İSRAF NIYE?   22:44   ETHEM GÜZEL’DEN KARMA EĞITIME TEPKI   08:18   MERSIN KABAKLAR KÖYÜ DERNEĞI YÖNETIM KURULU ÇALıŞMALARıNA HıZLı BAŞLADı   18:01    AĞUSTOS AYıNDA AKDENIZ’DEN 82,3 MILYON DOLAR DEĞERINDE HUBUBAT BAKLIYAT İHRACATı YAPıLDı   17:58   ARTıK ÇAMLıYAYLA’NıN DA KARDEŞI VAR   17:55   KUYUCUOĞLU: “YENILIKÇI BELEDIYECILIK YAPACAĞıZ”    17:51   SILIFKE’DE 2. EDEBIYAT FESTIVALI DÜZENLENECEK   17:49   “BUGÜN DEMOKRASIYE KAST EDEN İKTIDAR, GÜCÜNÜ 12 EYLÜL DARBESINDEN ALMAKTADıR”  
 
     
 
 

Büyükşehir Mersin’in Her Bucağına Şifa Dağıtıyor..


Mersin Büyükşehir Belediyesi Gezici Sağlık Tarama Araçları, sağlık hizmetlerini vatandaşların ayağına götürmeye devam ederken, bugüne kadar toplam 12 binden fazla Mersinliye ulaşarak, sosyal belediyecilik anlamında bir başarıya daha imza attı.

 

Tarih : 19 Eylül 2017 Salı 02:47   Okunma : 728

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gezici Sağlık Tarama Araçları, sağlık hizmetlerini vatandaşların ayağına götürmeye devam ederken, bugüne kadar toplam 12 binden fazla Mersinliye ulaşarak, sosyal belediyecilik anlamında bir başarıya daha imza attı.

Gezici sağlık tarama hizmeti ile Anamur’dan Tarsus’a kadar 13 ilçenin tamamında, toplam12 binden fazla vatandaşa ulaşan Büyükşehir Belediyesi, gezici diş ve göz tarama araçlarıyla Mersin’in her bucağına şifa dağıtıyor.

Ücra bölgelerde ve özellikle ulaşımın zor olduğu noktalarda sağlık hizmeti sunmaya devam eden Gezici Sağlık Tarama Aracı ile muayenelerini mahalle mahalle sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi,bu hizmetiyle vatandaşlardan da takdir topluyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, tam donanımlı Gezici Sağlık Tarama Araçları ile verdiği hizmetler sayesinde kırsal bölgelerde yaşayan ve başta dezavantajlı gruplar olmak üzere özellikle yaşlı, yatalak ve engelli vatandaşlara düzenli olarak ağız, diş ve göz sağlığı hizmeti sunarak, vatandaşların yaşam kalitesini arttırmayı amaçlıyor.

Gezici sağlık araçları köşe bucak geziyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde 13 ilçenin 117 mahallesinde 3 bin 305 vatandaşa diş sağlığı konusunda, 13 ilçenin 81 mahallesinde 5 bin 920 vatandaşa göz sağlığı konusunda hizmet verirken, 4 bin 112 kişiye diş fırçası dağıtımı gerçekleştirirdi ve 3 bin 135 kişinin de şeker ve tansiyon taramalarını yaptı.

Özellikle ulaşım sıkıntısı yaşanan kırsal alanları öncelikli tutarak, 2016 yılının Mart ayında hizmet vermeye başlayan Büyükşehir Belediyesi, hem vatandaşları bilgilendirmek hem de sağlık alanında daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla diş ve göz sağlık taraması için Gezici Sağlık Tarama Araçları ile Mersin’in tüm noktalarına hizmet yağdırmayı sürdürüyor.

7’den 70’e sağlık hizmeti

Sağlık hizmetlerinden yeterli ölçüde yararlanamayan, kadın, çocuk, genç, engelli ve yaşlılar ile toplumun sosyal yardım, sosyal hizmet ve korunmaya ihtiyaç duyan diğer kesimlerine yönelik sağlık güvencesi olsun veya olmasın tüm vatandaşlara sağlık hizmeti veren Büyükşehir Belediyesi sayesinde artık vatandaşlar mahallelerinde muayenehane konforunda sağlık hizmeti alabiliyor.

Program dâhilinde hafta içi ve hafta sonu ücretsiz olarak hizmet veren Gezici Sağlık Tarama Araçları ile gönüllü doktorlar ve tecrübeli yardımcı sağlık personeli ile 7’den 70’e tüm vatandaşlara diş, göz sağlığı tarama hizmeti sunuluyor. Ayrıca ekipler tarama için gelen vatandaşların şeker ve tansiyon ölçümlerini de yapıyor.

Mersin genelinde erişilebilirliğin artırılması ve koruyucu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması yönünde, dezavantajlı gruplar için gezici sağlık hizmetlerinin olumlu gelişmeler sağladığı saptanırken, Gezici Diş Sağlığı Tarama Aracı ile öğrencilere ve vatandaşlara koruyucu sağlık hizmetleri konusunda bilgi verilerek, çocuk dişlerinde çürük koruyucu önlemlerin alınması, diş taşı temizliği gibi hizmetler de uygulanıyor. Ayrıca tarama yapılan vatandaşa diş fırçası da hediye eden Büyükşehir Belediyesi ekipleri, çocuklara dişlerini nasıl fırçalamaları gerektiğini de uygulamalı olarak gösteriyor.

Erken tanıda önemli adım

Kırsal bölgelerde hayata geçirdiği hizmetlerle Mersin’in her köşesine ulaşan Büyükşehir Belediyesi, tam donanımlı Gezici Sağlık Tarama Araçları ile vatandaşlara erken teşhis koymak anlamında önemli bir hizmet sağlıyor. Taramalar esnasında önemli rahatsızlıkların önüne geçmiş olan ve vatandaşları sağlıklarına kavuşturan Büyükşehir Belediyesi sağlıkta erken tanıya dikkat çekiyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Gezici Göz Sağlığı Tarama Aracı’nda muayene olarak, erken teşhis ile beynindeki urun belirlenmesi sonucu sağlığına kavuşan Yesreb Özer de sağlık alanında erken tanının ne kadar önemli olduğunu tüm Mersin’e göstermişti.

Gezici Sağlık Tarama Araçları tarafından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı huzurevleri, çocuk esirgeme kurumu ve engelli bakım ve rehabilitasyonmerkezlerinde yaşayan 373 vatandaşa da diş tarama hizmeti verildi. Ayrıca Gezici Göz Sağlığı Tarama Aracı ile 0-3 yaş aralığındaki çocuklara göz enfeksiyon ve alerji muayenesi, şaşılık, göz tembelliği, doğumsal katarakt, göz yaşı yolları, kornea muayeneleri yapılıyor.

3-10 yaş aralığındaki çocuklara görme keskinliği, göz enfeksiyon ve alerji, şaşılık, göz tembelliği, renkli görme muayeneleri, 10-40 yaş aralığındaki vatandaşlara ise görme keskinliği, göz enfeksiyonu ve alerji, katarakt, diyabetik retinopati, sarı nokta, glokom, göz enfeksiyonu ve alerji muayeneleri yapılırken, bu taramalar sonucu sağlık kurumlarına müracaatı gereken kişiler, ticari maksatlı istismarları önlemek için Sağlık Bakanlığı hastaneleri ve devlet üniversitesi hastanelerine yönlendiriliyor.


Paylaş :
Etiketler :  mersin, büyükşehir bbelediyesi, gezici saglık tarama aracı.

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
 
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
mersinerji.com © Copyright 2017-2018 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA