19:44   ’33 KADıN’DAN MODEL FABRIKA’YA ZIYARET   19:27   BARO BAŞKANı YEŞILBOĞAZ: DOĞA KUSUYOR, İDRAK EDEMIYOR MUSUNUZ   19:08   DEMIRAĞ, ÇOCUKLARıMıZıN ASıL YERI OKULDUR   18:54   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN MARINA’DA DENIZ TEMIZLIĞI   17:52   DEVA PARTI’LI ALI RıZA BABAOĞLAN, MERSIN’DE SUYUN BAŞıNı TUTANLAR VAR   17:41   KIRAZLıYAYLALı KADıNLAR, MAHKEMEDE: KıLıÇDAROĞLU, ’ADALET YÜRÜYÜŞÜ’ YAPTıĞıNDA TÜRKIYE’DE ADALET YOK MU DIYE GÜLMÜŞTÜM, YOKMUŞ   13:35   DOĞA İLE İÇ İÇE, MUTLU BIR YAŞAM   13:25   TARSUS GENÇLIK KAMPı’NDA GERI DÖNÜŞÜMDEN ELDE EDILEN ÜRÜNLER SERGILENDI   11:32   SU POLITIKALARı DERNEĞI BAŞKANı YıLDıZ: MARMARA DENIZI, EKOLOJIK OLARAK AĞıR YARALı   11:12   33 KADıN BELGESELI’NIN EMEKTARLARıNDAN BARO BAŞKANı YEŞILBOĞAZ’A ZIYARET   11:01   BABAOĞLAN: MERSIN’I IYI BILIYORUZ VE TÜM SORUNLAR IÇIN ÇÖZÜMLERIMIZ VAR   10:32   1. LIG’E YÜKSELEN GSK KADıN HENTBOL TAKıMı’NDAN BAŞKAN SEÇER’E ZIYARET   00:17   MEZITLI’NIN DEVA’Sı HAZıR   20:59   BM MÜLTECILER YÜKSEK KOMISERLIĞI TÜRKIYE TEMSILCISI LECLERC, BAŞKAN SEÇER’I ZIYARET ETTI    18:09   TARSUS BELEDIYESI, ÜRETICIDEN ALDıĞı 15 TON KARPUZU HALKA ÜCRETSIZ DAĞıTTı   16:38   CHP, KHK ILE IHRAÇ EDILEN YURTTAŞLARLA BULUŞMALARı İZMIR’DEN BAŞLATTı   15:17   ARKADAŞıM 11 POLIS TARAFıNDAN DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLDܒ IDDIASı BAKAN SOYLU’YA SORULDU   14:58   AKDENIZ’I FOTOĞRAFLADıLAR, ÖDÜLLERINI ALDıLAR   14:38   BAŞKAN YıLMAZ, YENIDEN ÇBB’NIN ENCÜMEN ÜYESI SEÇILDI   14:12   GELECEK PARTISI MERSIN İL BAŞKANLıĞı’NDAN ANKARA ÇıKARMASı  
 
     
 
 

TTB , Sağlık Bakanı Ve Bilim Kurulu’nu Hidroksiklorokin Konusunda Hesap Vermeye Çağırdı


Türk Tabipler Birliği (TTB), Dünya Sağlık Örgütü’nün geçen yıl mayıs ayında Covid-19 tedavi protokolünden çıkardığı, kendilerinin de bu konuda defalarca uyarı yaptığı "hidroksiklorokin” etken maddeli ilacın bir yıldır hangi kanıta dayalı olarak kullanıldığının ya da bugün neden vazgeçildiğinin açıklanması gerektiğini belirterek, bu konuda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu’nu topluma hesap vermeye çağırdığını duyurdu.

 

Tarih : 11 Mayıs 2021 Salı 22:24   Okunma : 429

Türk Tabipler Birliği (TTB), Dünya Sağlık Örgütü’nün geçen yıl mayıs ayında Covid-19 tedavi protokolünden çıkardığı, kendilerinin de bu konuda defalarca uyarı yaptığı "hidroksiklorokin” etken maddeli ilacın bir yıldır hangi kanıta dayalı olarak kullanıldığının ya da bugün neden vazgeçildiğinin açıklanması gerektiğini belirterek, bu konuda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu’nu topluma hesap vermeye çağırdığını duyurdu.

TTB Merkez Konseyi tarafından yapılan açıklamada, ilacın Türkiye’de kullanılmasını bir başarı öyküsü olarak anlatan Sağlık Bakanlığı'nın 7 Mayıs itibariyle bu ilaçtan vazgeçme nedeninin ne olduğu soruldu. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Dünya Sağlık Örgütü’nün 2020 Mayıs ayında Covid-19 tedavi protokolünden çıkardığı, Türk Tabipleri Birliği olarak da tüm raporlarımızda ve değerlendirmelerimizde ısrarla Covid-19 hastalığı için kullanılmaması gerektiğini söylediğimiz 'hidroksiklorokin' etken maddeli ilacın, temel ilkesi 'önce zarar verme' olması gereken kamusal sağlık otoritesi tarafından bir yıldır hangi kanıta dayalı olarak kullanılmaya devam edildiği topluma açıklanmalıdır.

İlacın Türkiye’de kullanılmasını bir başarı öyküsü olarak anlatan bakanlığın 7 Mayıs 2021 tarihi itibari ile bu ilaçtan vazgeçme nedenleri nedir? Ülkemizde yaygın, yoğun kullanımı destekler veriler var idiyse neden bu tedavi olanağından uluslararası kamuoyu mahrum kılındı ve neden şimdi protokolden çıkarıldı? İlacı kullanan hastalarda bu ilacın etki ve yan etki sonuçlarına dair bir çalışma yapılmış mıdır? 

Bu konuda Sağlık Bakanlığı eliyle çok merkezli çalışmaların türlü engellemeler ile karşılaştığı, kimi uzmanlık derneklerinin başvurularından sonuç alamadığı bilinmektedir. Bakanlığın yaptığı bir çalışma varsa verilerin sonuçlarının paylaşılması bu değişikliğin ardından bilimsel, yönetsel etik sorumluluk gereğidir.

Güncellenen tedavi protokolünde halen yer alan favipravire yönelik çalışmalar yapılıp yapılmadığı, Sağlık Bakanlığı’nın elinde verilere dayalı bir çalışma var ise sağlık çalışanları başta olmak üzere tüm kamuoyuna açıklanması gerekmektedir.

Yukarıda yer alan tüm sorularımızı Sağlık Bakanı’na ilettiğimizi belirtir, bakanı ve Bilim Kurulu’nu topluma hesap vermeye çağırdığımızı kamuoyuna bildiririz."

 

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, DEPREM, İZMİR, KORONAVİRÜS, PANDEMİ, MERSİN, TTB, SAĞLIK BAKANI, FAHRETTİN KOCA, BİLİM KURULU, HİDROKSİKLOROKİN, DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA