05:17   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, ’İTFAIYE BILGI SISTEMI’NE GEÇIYOR   23:10   RAMIZ AKıN: İL KONGREMIZE TÜM HALKıMıZı BEKLIYORUZ   22:59   BAŞKAN SEÇER, 9 BIN YıLLıK YUMUKTEPE HÖYÜĞܒNÜ GEZDI   22:50   BASıN MENSUPLARıMıZ, DEMOKRASI KÜLTÜRÜNÜN YERLEŞMESINE KATKı SAĞLAMAKTADıR   22:40   AKDENIZ’DE ASFALT KAPLAMA, YAMA, KALDıRıM VE KILITTAŞı ÇALıŞMALARı    22:30   TARSUS BELEDIYESI İLE MILLI EĞITIM MÜDÜRLÜĞܒNDEN ÖĞRENCILERE HAYVAN SEVGISI AŞıLAYACAK ADıM   22:20   BÜYÜKŞEHIR, YUMUKTEPE HÖYÜĞܒNÜN KAZı BAŞKANı ISABELLA CANEVA ONURUNA VEDA ETKINLIĞI DÜZENLEDI   22:10   ‘MODA DEVLERININ EN GÖZDE ÜLKESI OLDUK’   21:59   ADNAN MENDERES BULVARı, HıZ LIMITI TEDBIRIYLE DAHA GÜVENLI OLACAK   21:50   YÖREX’TE TARSUS HUMUSU ILGI ODAĞı OLDU   21:40   MTOSB’YE ILGI ARTıYOR   21:30   MERSIN BAROSUNDA KUPA TÖRENI YAPıLDı   21:20   BAŞKAN YıLMAZ’DAN, MUHTARLAR GÜNÜNE ÖZEL BULUŞMA   21:10   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN ‘VETERANLAR NAFTALIN LIGI’ BAŞLADı   21:01   “PEMBE BILEKLIK BILEĞIMDE KONTROL ELIMDE”   14:41   FEYZIOĞLU, KÜTAHYA BELEDIYE BAŞKANı PROF. DR. IŞıK’LA GÖRÜŞTÜ   23:50   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, MUHTARLARA ÖZEL ‘TEKSIN E-MUHTARıM’ı DEVREYE SOKTU   23:40   BAŞKAN SEÇER, MUHTARLAR GÜNÜ DOLAYıSıYLA MERKEZDEDE MUHTARLARLA BULUŞTU   23:30   MESKİ, MERSIN’E DAHA TEMIZ MAHALLELER KAZANDıRMAYA DEVAM EDIYOR    23:20   KıLıÇDAROĞLU-AKŞENER GÖRÜŞMESI: ’RAHIP BRUNSON’U HATıRLATAN EYLEM VE SÖYLEMLERDEN TÜRKIYE’NIN UZAK DURMASı LAZıM’  
 
     
 
 

Akbelen Ormanı Nöbetinde 60 Günü Geride Bırakan Çevreciler Atatürk’ün Sözünü Pankart Yaptı , Köylü Milletin Efendisidir


Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy mahallesinde bulunan 700 dönümlük Akbelen ormanında kömür ocağı açmak amacıyla ağaçların kesilmesine karşı çıkan vatandaşların başlattığı nöbette 60 gün geride kaldı. İkizköy sakinleri, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün "Köylü milletin efendisidir" sözünü pankart yaptı.

 

Tarih : 15 Eylül 2021 Çarşamba 14:44   Okunma : 616

Muğla'nın Milas ilçesi İkizköy mahallesinde bulunan 700 dönümlük Akbelen ormanında kömür ocağı açmak amacıyla ağaçların kesilmesine karşı çıkan vatandaşların başlattığı nöbette 60 gün geride kaldı. İkizköy sakinleri, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Köylü milletin efendisidir" sözünü pankart yaptı.

Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Gönüllü Avukatı İsmail Hakkı Atal, ANKA Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Yeniköy Kemerköy Termik Santrali’nin işletmecisi Limak-İçtaş ortaklığı tarafından yapılmak istenen ağaç kesimine karşı başlatılan eylemin kararlılıkla sürdüğünü söyledi.

Akbelen ormanındaki ağaçların kesilmesine karşı çıkan İkizköy sakinleri ve onlara destek veren çevrecilerin, orman yangınına rağmen nöbet yerlerini terk etmediklerini anımsatan Atal, şöyle konuştu:

"ORMAN YANGINLARINI TETİKLER"

"Ormanlarımızı yakan iklim değişikliğine neden olan gazların yüzde 30'u termik santrallerin bacasından çıkmaktadır. Ayrıca, termik santrallerın bölgesel ısı adası oluşturarak hava sıcaklığını artırıp orman yangınlarını tetiklediği de bilimsel yönden ortaya konmuştur. Ülkemizin ve dünyanın ekonomik çöküşüne neden olan koronavirüs salgınının en önemli sebebinin de termik santraller ve madencilik faaliyetleri olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır. Termik santrallerin bacasından çıkan partiküllerin üzerine koronavirüslerin yapışarak hayatta kaldığı, termiklerin neden olduğu havası kirli olan yerlerde 9 kat daha fazla koronavirüs vakası olduğu, ayrıca temiz hava koşullarında virus parçacıklarının buharlaştığı, atmosferin üst tabakalarına hareket ederek riskin ortadan kalktığı da bilimsel olarak belirlenmiştir."

"NE ORMAN YANGINI NE DE YAĞMUR ENGEL OLDU"

Atal, orman yangınlarının 17 Temmuz'da başlattıkları nöbetten alıkoymadığını vurgulayarak, "Ne yangın ne de yağmur bizim kararlı duruşumuzu engelleyemez, bütünlüğümüzü bozmaz. Buradada asıl Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş., hem koronavirüs salgınlarına hem de orman yangınlarına neden olarak devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmaya teşebbüs suçunu işlemektedir" ifadelerini kullandı.

ATATÜRK'ÜN SÖZÜ PANKART OLDU

Eylemlerinde renkli görüntüler oluşturan pankartlara bir yenisinin eklendiğini de söyleyen Atal, şunları kaydetti:

"Nöbete başlanmasından bugüne kadar 'Akbelen Ormanını terk etmeyeceğiz, Akbelen Ormanını vermeyeceğiz, İkizköylüler insanca yaşam için direniyor, doğada ve yaşamda inat ediyoruz, Kömürü değil yaşamı savunuyoruz' gibi pankartlarla dikkati çeken biz doğa savunucuları, şimdi Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Köylü milletin efendisidir' sözünü pankart yaptık. Anayasanın 10. Maddesi 'Kanun önünde eşitlik ilkesi esastır, hiçbir zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz' dediği halde, termik santral şirketlerine ve Limak-Içtaş şirketlerine Anayasa'nın 10. Maddesi ihlal edilerek imtiyaz tanınmaktadır.

17 Temmuz'da ormancıların 30 ağacımızı kesmesiyle başlayan nöbet sonuna dek sürecek. 17 Temmuz'dan bugüne kadar Anayasa'nın 169. Maddesi'nin biz yurttaşlara yüklediği görev doğrultusunda Akbelen Ormanını ormancılardan ve Limak-Ictas şirketinden koruyoruz. 5'li çete değil, köylü milletin efendisidir."

ALİ GÜRELİ

 

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, DEPREM, İZMİR, KORONAVİRÜS, PANDEMİ, MERSİN, AKBELEN ORMANI, MUĞLA, MİLAS, İKİZKÖY, KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA