08:15   KÜRTÇE IÇIN YASAL DÜZENLEME YAPıLMALı   08:04   ANKARA’DA DEPREM   01:27   BAŞKAN SEÇER İFTARıNı BOZYAZıLı HEMŞEHRILERIYLE İLE YAPTı   01:04   CHP’NIN ITIRAZı ÜZERINE KAMU GÖREVLISI OLMAYANLAR LISTEDEN ÇıKARTıLDı   23:37   BAŞKAN SEÇER BOYAZıLı MUHTARLAR İLE BIR ARAYA GELDI   23:14   ÖNCE İYI NIYET GEREK   23:04   BARO BŞK. BILGIN YEŞILBOĞAZ: “KAMUDA YAPıLAN İHRAÇLAR HUKUKI DEĞIL, SIYASIDIR”   22:52   ’YENIŞEHIR, SPORCU YETIŞTIRECEK’    22:26   BARO BŞK. BILGIN YEŞILBOĞAZ: “MAL REJIMI AILE İÇI ŞIDDETIN TEMELI GÖSTERILMEMELIDIR”   22:15   KÜÇÜK MUHAMMED’E BÜYÜKŞEHIR ULAŞTı   22:01   SADıK GÜRSOY MECLIS BAŞKANLıĞıNı DEVRALDı   22:54   İFTAR SOFRALARı BU KEZ MEZITLI’DE KURULDU BAŞKAN SEÇER, “KARDEŞÇE EKMEĞIMIZI BÖLÜŞÜYORUZ”   22:41   HACı ÖZKAN 19 MAYıS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLIK VE SPOR BAYRAMıNı KUTLADı   20:45   YEŞILBOĞAZ: “TÜRKIYE’DE YıLDA 50 BIN KIŞI TıBBI İŞLEMDEN SAKAT KALıYOR YA DA ÖLÜYOR”   15:26   CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ AV.ALİ MAHİR BAŞARIR’IN, 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI   14:01   BAŞKAN SEÇER’DEN 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI   13:41   ARSLAN, "19 MAYıS BIR MILLETIN KADERININ DEĞIŞTIĞI TARIHI BIR GÜNDÜR"   13:29   BAŞKAN DINÇER’DEN 19 MAYıS KUTLAMASı   13:19   YEŞILBOĞAZ: “100 YıLLıK ÖZGÜRLÜK HALA RUHUMUZDA”   13:07   TOROSLAR’DA 19 MAYıS COŞKUSU  
 
     
 
 

Kurtuluş Geleneği 15. Yılında da Bozulmadı


Bu yıl 15.si düzenlenen, Kurtuluş Geleneğinin “Pilav Günü” etkinliği, Milletvekilleri,Belediye Başkanları,Meclis Üyeleri ,STK Başkan ve Temsilcileri,Basın Mensupları ve vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleşti.

 

Tarih : 12 Ekim 2018 Cuma 14:42   Okunma : 789

 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İhsan Derinöz, etkinliğe katılım gösteren herkese teşekkürlerini ve selamlarını sunarak konuşmasına başladı. “Büyük insanlık “barış içerisinde yaşayacakları emek eksenli, özgürlükçü, çoğulcu-katılımcı, paylaşımcı bir dünya” hayalini var olduğu andan günümüze dek yüreklerinde yaşattı. Ve tarih yazmaktadır ki Prometheus’dan devraldığımız ateşin ışığını yüreğimize katıp, günümüze taşıyabilmek için SpartakUs'ün avuçlarında Bedrettin ve Ortaklarını Karaormanlar’da yeşeren sonsuz yaşamına emanet ederek ilerledik yolumuza. Mustafa Suphi’ler mütevazi kıvılcımlardı yaşadığımız topraklara ışığı taşıyan. Ve tarihi yazmaktadır ki yeryüzünün zalim Dehak’ları ne Taylan Özgür'ün elindeki taşı koparabildiler ne Denizlere, İbolara, Mahirlere baş eğdirebildiler. Ve tarih yazmaktadır ki Suphi'nin yoldaşı Maria'nın öfkesiydi Aynur Sertbudak Ve tarihi yazmaktadır ki bu Öykü Necdet Adalı ile Erdal Erdal Eren ile kucakladı Mahsun Korkmazı. Ve Ulaş’lardan Ulaşlara bir tarih böyle yazıldı. Devraldığımız özgürlük sevdası Anadolu-Mezopotamya topraklarında yüzyılı aşkın bir zamandır kesintisiz sürmektedir. Her büyük toplumsal tarihsel mücadele gibi zaman zaman hızlı düşse ya da soluklanmak için zaman zaman durulsa da geleceği kucaklamak için hep koştu hep koştu. Elbette eksiklikleriyle, elbette acemiliğin yükünü omuzlarında taşıyarak ama yüreklice, bilinçli hep o koşuyu sürdürdü. Geçmişte sırtladığımız bu sevda bugün karınca kararınca yol alsa da, büyük bedeller ödenerek geleceğe taşımak için üstlenilmiştir. Bu yürüyüş genç ellerde yükselerek ve büyüyerek geleceğe doğru hep sürecektir. Çünkü biz, günümüzün Zeus’larına Dehak’larına yani emperyalizme, faşizme ve sömürgeciliğe karşı sürdürülecek olan bu uzun soluklu çabanın sevdalı katılımcıları biliyoruz ki, ezilenlerin tek başına kurtuluş olanağı yoktur, olamaz. Bu nedenle bu onurlu mücadeleyi geçmişten geleceğe taşıyarak, mücadele bayrağının ön kuşaklardan genç kuşaklara devrederek ve büyüyerek ve yayılarak ve coşarak koşmalıyız.

Değerli dostlar, yoldaşlar, saygın konuklarımız, Pilav Günü etkinliği elbette sadece sıradan bir buluşma değildir. Bu etkinlik on yıllar öncesinde verilen özgürlük kavgası ahidinin yeniden hatırlanması, bilincinin bu ahde bağlı kalarak yeniden uyarılması günüdür. Varlığımızın gücünü görerek, gücümüzü gücümüzün değiştirme yeteneğini hatırlayarak, umutsuzluğu umuda dönüştürerek yani insan olmanın bilinç ve sorumluluğunu yeniden yaşayarak, birlikte büyüdüğümüz bir gündür Başka bir deyişle mekan olarak farklı yerlerde olsak da içinde yaşadığımız koşulların mutlaka değiştirilmesini hedefleyen yeni bir dünya arayışı içerisinde olan devrimci yüreklerin hedeflerinin de asgari düzeyde olsa da ortaklaşa bir ahdi yenileme günüdür.

Şimdi tek yürek olarak ortak duygularımızı ortak bir nefese, ortak bir sese dönüştürmek zorunluluğu ile karşı karşıyayız. Bu kaçınılmaz bir sorumluluk olarak önümüzde dikilmektedir. Dün bunu yaptık gelecekte de yapmalıyız, elbette de yapacağız.

Yaşasın emekçi sınıfların, ezilen halkların egemenlik-bağımsızlık üzerine kurulmuş sistemlerin en büyük zülmunu yaşayan kadınların, baskı altına alınan, yok sayılan inançlar ve yaşam tercihlerinden dolayı en zalim katliamlarla yüzyüze olan LGBTİ’li kardeşlerimizin birleşik devrimci mücadelesi!

Bliyoruz ki tek başına Kurtuluş yok,

Ya hep beraber ya hiçbirimiz!” ifadelerinde bulundu.

İshan Derinöz’ün ardından DEV-LİS adına konuşma yapan Ulaş Budak, “Merhaba yoldaşlar dostlar konuşmama başlamadan önce 12 Eylül darbesinin ilk idamı Necdet Adalı yapmak istiyorum Necdet yoldaş Tıpkı Bizler gibi çok genç yaşta devrimcilik yapmaya başlamış yaşama ve son eylemi ile 68 lerden 2000'lere büyüyen mücadelemizin irade gücünü idam sehpalarında göstermiştir Bizler de Necdet yoldaşımıza diyoruz ki seni idam edildiğinde fısıltı ile öğretiyorlardı çocukları adına şimdi o çocuklar haykırıyor sokaklarda adını mücadelesini Her geçen gün daha da  bağlanıyor büyütüyoruz dostlar bugün yoldaşımız mücadele arkadaşımız Eylem Ataş ın 101 gün sonra Çukurova topraklarına defnedildiği gündür Eylem Yoldaş Kobane düştü düşecek denildiği zaman da üzünü Kobane topraklarına çevirmiş katil tecavüzcü IŞİD çeteleri ile savaşmıştır. Savaşı'nda münbiç hamlesinde ölümsüz değişmiştir Eylem yoldaşın 101 gün boyunca cenazesine işkence edenler bugün halen onun Mezar taşındaki fotoğrafından dahi korkmaktadır bu korku AKP faşizminin işçi sınıfını kadınlara öğrencilere saldırılarında görülmektedir Tıpkı Ulaş Bayraktaroğlu nun da dediği gibi korkularından dolayı bu kadar Zalimler kaçacak yerleri kalmadı Bizler devrimci liseliler olarak kuruluşumuzdan bugüne Özgür lise sınavsız üniversite eşit parasız bilimsel anadilde eğitim isteğimizi sıra sıra okul Okul Sokak Sokak örgütlü yoruz yarattığımız Tüm değer ve kazanımlarla biz varız diyoruz ne zafere yürüyoruz Zafere Doğru yürüyüşümüz de Necdet lerin aynı ölülerin mahirlerin hevallerin ilaçların eylemlerin özgelerin cenklerin hevallerin Devrim ruhu Bizim ruhumuz olacaktır Onlar dünya egemenlerin in korkulu rüyası oldu bugün de 1 yığın politikaları ile liselerde tekçilleştirilen militaristleştiren tekelleştiren cinsiyetçileştiren homofobikleştiren AKP iktidarının karşısında Aziz Bedrettin Asiye olacağız korkularını büyüteceğiz biz varız Yaşasın devrimci liseliler Yaşasın Dev-lis!” şeklinde konuştu.

Ulaş Budak’ın konuşmasının ardından özgürlük sembolü olarak İlhami Aras, Rıdvan Turan, Adil Aktay, Bedrettin Gündeş, Fatma Kurtalan, Sinan Muşlu, Sıdıka Hanım, Mari Miraç barış güvercinlerini uçurdular.

Yemek dağıtımı ve katılım gösterenlerin anonsunun ardından etkinlik sona erdi.

Etkinliğe, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtalan, CHP İl Başkanı Adil Aktay ve İl Yöneticileri, Demokratik Alevi Federasyon Derneği’nden Musa Kullu, 78’liler Derneği Başkanı Bayram Kızartıcı, HDP Toroslar İlçe Başkanı ve Yöneticileri, KESK Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, DİSK Mersin Şube Başkanı Kemal Gürsoy, SDD Mersin Şube Başkanı Ahmet Yıldız, LGBTİ’den Yağmur Arıcan, HDP PM üyesi Hazım Kök, İHD Şube Eşbaşkanı Hakkı Demir, Adıyaman Balyanlılar Derneği Başkanı ve Yönetim Kurulu, DBP İl ve İlçe Yöneticileri, HDP Büyükşehir Meclis Üyesi Bedri Kuran, CHP Yenişehir Belediye Başkan Aday Adayı Do. Dr. İhsan Kamalak, CHP İlçe Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri, CHP Kadın Kolları Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri, CHP Akdeniz Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Necdet Tamamoğulları, CHP Akdeniz Belediye Başkan Aday Adayı Aziz Biricik, CHP Toroslar Belediye Başkan Aday Adayı Hasan Özalp Önal, CHP Mezitli Belediye Başkan Aday Adayı Ahmet Tuncer, CHP Toroslar Belediye Aday Adayı Şerife Arıcı Yıldız, 68’liler Dernek Yöneticileri, CHP Akdeniz Belediye Başkan Aday Adayı Kenan Yücesoy AKSEV Yönetim Kurulu üyeleri, Pir Sultan Abdal Derneği Mersin Şube Başkanı Bülent Ufuk Ateş, Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Cemal Akbudak, CHP Mezitli Belediye Başkan Aday Adayı Sinan Koç, CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Vahap Seçer, CHP Yenişehir Belediye Bşkan Aday Adayı Burhan Tekniker, Emek Partisi İl Yöneticileri, Toros Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Özer, CHP Meclis üyeleri, CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu, CHP Yenişehir Aday Adayı Haşim Tulluk, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Ali Galip Özkan, CHP Akdeniz Belediye Başkan Aday Adayı Salim Temamoğulları, CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Aytuğ Atıcı, Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, DİSK Mersin Şube Başkanı Kemal Gürsoy ve Yönetim Kurulu, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Selçuk Dereli, CHP Yenişehir Belediye Başkan Aday Adayı Önal Özdemir, HDP Mersin İl ve İlçe Başkan ve Yöneticileri, CHP Yenişehir Belediye Başkan Aday Adayı Murat Suatoğlu, CHP Akdeniz Belediye Başkan Adayı Murat Ballı, CHP Toroslar Belediye Başkan Aday Adayı Hasan Önal,Şerife Arıcı, Mustafa Erkoç, CHP Akdeniz Belediye Başkan Aday Adayı Ünal Uyar, katılım gösterdi.


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA