06:12   BAŞKAN SEÇER’DEN MESKI’YE ATAMA   05:51   KıLıÇDAROĞLU;MEZITLI’NIN BAŞARıSı ÖRNEK ALıNMALı   05:42   BÜYÜKŞEHIR’DE İŞE ALıNAN 100 KADıN PERSONEL EĞITIMDEN GEÇTI   05:31   KUMKUYU’NUN ALTYAPı SORUNU BU PROJE İLE ÇÖZÜLECEK   08:28   SONBAHARDA SAHILIN EN KEYIFLI YANı: BISIKLET   17:34   SEÇER VE KARALAR’DAN BIRLIKTE ÇALıŞMA VURGUSU   08:21   BAŞKAN SEÇER’DEN 6 AYLıK DEĞERLENDIRME TOPLANTıSı   07:19   MESKI’DEN SILIFKE’YE YAĞMUR SUYU HATTı   07:00   BÜYÜKŞEHIR’IN STRATEJIK PLANı HAZıR   06:26   BAŞKAN YıLMAZ’A SEMPOZYUMA KATKı PLAKETI   11:30   KÖPRÜ VE OTOYOLLARA ZAM YAPıLDı   11:29   TREN BILETLERI ZAMLANDı   11:28   MERSIN TARSUS YOLCU MINIBÜSÜ KAZA YAPTı! ÇOK SAYıDA YARALı VAR   11:26   YENIŞEHIR’DE EĞITIM YARDıMı BIN 200 TL   11:25   MERSIN TARSUS’TA MOTOSIKLET KAZASı   11:24   MERSIN’DE HORTUM KABUSU, 10 DAKIKA SÜRDÜ   11:22   MERSIN’DE 3 AYDıR KAYıP OLAN ABDULLAH BURNUKEL’IN CANSıZ BEDENI BULUNDU   11:19   MERSIN’DE TEFECI OPERASYONUNDA 9 KIŞI GÖZALTıNA ALıNDı   11:17   BÜYÜKŞEHIR LIMON ÜRETICISINI ASFALTA KAVUŞTURDU   11:15   PATIFEST’LE MERSIN’DEN ANLAMLı MESAJ  
 
     
 
 


Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği öncülüğünde, Yaş meyve sebze sektörünün en önemli ihracat kalemi olan narenciyenin kesiminde yaşanan sorunları değerlendirmek ve bu sorunlara ortak akıl yoluyla çözüm önerileri sunmak için ihracatçısından üreticisine, Üretici Birliklerinden Ziraat Odalarına ve İşçi Temsilcilerine kadar narenciye sektörünün önde gelen tüm paydaşlarının katılımları ile AKİB Mersin Hizmet Binası’nda geniş çaplı bir toplantı gerçekleştirildi.

 

Tarih : 19 Eylül 2019 Perşembe 17:37   Okunma : 363

Gerçekleştirilen bu toplantı ile ayrıca 2019-2020 Narenciye Sezonuna girerken, narenciye sektörünü güçlendirecek ortak çalışmaların yürütülmesi ve ihracatta karşılaşılan sorunlara karşı ortak çözüm yollarının görüşülmesi amaçlandı.

Narenciye sektörünün tüm paydaşlarının bir araya getirilerek narenciye kesimi sırasında yaşanan sorunlara birlikte çözüm bulunması hedeflenen toplantıda, sorunlar belli başlıklar halinde toparlandı ve bu sorunlara ilişkin hızlı, kesin ve uygulanabilir çözümler bulmak için tüm katılımcılar değerlendirmeleriyle katkıda bulundu.    

Toplantı başkanlığını yürüten Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat SİN; “ Üreticilerimiz,  İhracatçılarımız, İşçi Dernek Başkanları ve Ziraat Odaları bugün hep birlikte buradayız. Narenciye sektörünün ülke ekonomisine olan olumlu ve yüksek katkısının artarak devam etmesi için hep birlikte omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz. Bugün düzenlenen toplantıdaki amacımız, narenciye ihracatının önemli aşamalarından biri olan kesim işleminde; işçiler tarafından teknik açıdan yapılan hataları tespit etmek ve bu hataları en aza indirebilmenin yöntemlerini belirleyip, hep birlikte uygulanmasını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda bugünkü toplantıdan sonra da çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Ancak bu süreçte özellikle işçi temsilcilerinden beklentimiz, mevcut durumda zaten olağanüstü zor şartlar altında faaliyet gösteren sektörümüzün yarınları için kendilerinin de samimiyetle en az ihracatçılar kadar ellerini taşın altına koymaları ve sonradan telafisi mümkün olmayacak zararlara sebebiyet verecek kesim hatalarını en aza indirmek için var güçleriyle çalışmalarıdır. Bunu sağlamaya yönelik gerekli koşullara ilişkin talepleri olması durumunda,  biz bu talepleri karşılamaya hazırız.” diye konuştu.

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği öncülüğünde narenciye sektöründe çalışan İşçi Temsilcileri, Ziraat Oda Başkanları, Üretici Birlik Başkanları ve İhracatçı firmaların katılımı ile gerçekleştirilen “Narenciye Kesiminde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu toplantı neticesinde; “Narenciye kesimleri için işe başlama saatinin 07:30 ve işi bırakma saatinin 16:30 olması, saat 12:00-13:00 arasında bir saat yemek molası verilecek şekilde toplam 8 saatlik mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmesi ve oluşturulacak narenciye kesim ekiplerinin 32 İşçi + 2 Çavuş şeklinde olması yönünde”tavsiye niteliğinde karar verilmiştir.

 Eylül ayı itibariyle Narenciye Sezonunun başladığını belirten Başkan SİN, yaş meyve sebze sektörünün en önemli istihdam kaynağı olan narenciye sektörünün üreticiye, ihracatçıya ve tüm sektör paydaşlarına hayırlı olmasını dileyerek başarılı bir sezon geçirmelerini temenni etti


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA