10:55   BARO BAŞKANLARı: “YÜRÜTMENIN YARGıYA MÜDAHALESI, KABUL EDILEMEZ BOYUTLARA ULAŞMıŞTıR”   10:39   SAHILDE SARı SıCAK BIR KAFE: “LIMON KAFE” VE BIR BAKKAL   10:08   YENIŞEHIR BARıŞ MANÇO VE CEM KARACA’Yı ŞARKıLARıYLA ANDı   09:29   SPORCU ÇOCUKLARıN AILELERI BILGILENDIRILDI   19:20   CHP AKDENIZ GENÇLIK KOLLARı’NDA YENI BAŞKAN ABDURAHMAN ERDEN   10:42   BAŞKAN YıLMAZ KREŞ SÖZÜNÜ TUTTU, HER ŞEY ÇOCUKLARıMıZ IÇIN   09:46   MERSİN BAROSU HSK ÜYELERINI İSTIFAYA DAVET ETTI   19:50   CHP, ERDOĞAN’A 18 YıL ÖNCEKI SÖZLERINI HATıRLATTı: NEREDEN NEREYE   18:58   OLCAY TOK: “BU ZARARLıYA KARŞı HAKLı BIR SAVAŞ AÇTıK”   18:41   YENIŞEHIR’DE BEBEK KÜTÜPHANESI AÇıLDı   16:58   AK PARTI’NIN MERSIN’DEKI ILÇE KONGRELERI 22 ŞUBAT’TA BAŞLıYOR   15:38   BELEDIYE ÇALıŞANLARıNA YAZıŞMA EĞITIMI   15:12   JUDO ŞAMPIYONLARı TOROSLAR’DA YETIŞECEK   15:00   KENT GENELINDE KALDıRıM ÇALıŞMALARıNA HıZ VERILDI   14:11   KOVID-19 SALGıNı, TALEPLERI TÜRK KIMYA SEKTÖRÜNE YÖNELTTI   11:51   19. MERSIN ULUSLARARASı MÜZIK FESTIVALI’NE STK’LARDAN TAM DESTEK.   08:31   BAŞKAN TARHAN ÇALıŞANLARLA KAHVALTıDA BULUŞTU   07:28   BÜYÜKŞEHIR, MERSIN’I GÜZELLEŞTIRMEYE DEVAM EDIYOR   06:41   PAZAR ALANıNDA HASSAS TERAZI UYGULAMASı   06:04   CHP İL BAŞKANı ADIL AKTAY MAZBATASıNı ALDı  
 
     
 
 


Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde belirli periyotlarda yapılan sanayici bilgilendirme toplantısı bölge konferans salonunda gerçekleştirildi

 

Tarih : 19 Ocak 2020 Pazar 08:14   Okunma : 411

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde belirli periyotlarda yapılan sanayici bilgilendirme toplantısı bölge konferans salonunda gerçekleştirildi. MTOSB Başkanı Sabri Tekli, Yönetim Kurulu Üyeleri Kürşat Haddat, Hasan Yıldırım, Yılmaz Akyüz ve MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda sanayici ilgi gösterdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz, son 6 ay içerisinde bölgede gerçekleştirilen faaliyetler ile ilgili sanayicileri bilgilendirdi.

Daha sonra kürsüye çıkan MTOSB Başkanı Sabri Tekli ise ‘Üreten, ihracat yapan, istihdam sağlayan sanayicilerimiz ile gurur duyuyoruz’ diyerek başladığı konuşmasına, ‘Bugün Mersin sanayisinin ve iş dünyasının lokomotifi olan MTOSB’de faaliyet gösteren sanayicilerimiz ile ne kadar gurur duysak azdır. 25. Yılına giren MTOSB’nin son 10 yılda göstermiş olduğu yükseliş bizler için gurur vesilesidir. Bölgemizdeki tüm fabrikalarımızın kendine has özellikleri var. Dünya çapındaki projelere üretim yapan tesisleri içerisinde barındıran bir OSB’yiz’ dedi.

‘TÜRKİYE’DE BU HIZLA YAPILAN BİR OSB YOK’

3. Bölge ile ilgili bilgiler veren MTOSB Başkanı Tekli, ‘3. Organize Sanayi Bölgemizi 2 yıl içerisinde bitirdik. Türkiye’de bu hızla bitirilen bir OSB yok. 3. Bölge’yi yaparken banka kredisi kullanmadan, kendi öz sermayemiz ile yatırımımızı gerçekleştirdik. Kamulaştırmalarımızda mahkemeye gitmeden uzlaşı yolu ile kamulaştırmalarımızı gerçekleştirdik. 3. Bölgedeki 28 parselimiz ile birlikte, toplamda 226 parselde 189 sanayicimize ulaştık. Üretim yaparak ülke ekonomimize katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu konuda bizlere desteklerini esirgemeyen TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin Valimiz Ali İhsan Su ve yönetim kurulumuza şükranlarımı sunuyorum’ dedi.

‘HEDEF 40 BİN İSTİHDAM’

MTOSB Başkanı Sabri Tekli konuşmasının devamında, ‘Mevcutta 756 hektar alan üzerinde faaliyet göstermekte olan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgemiz, 3. OSB’de 98 ha. , 4. OSB’de 69 ha. ve 5. OSB’mizin devreye girmesiyle birlikte 300. ha. alan daha kazanarak toplamda 1.125 ha. fiziki sınıra ulaşacak olup, bölgelerimizde istihdam edilen kişi sayısının 40 bin olmasını hedefliyoruz. 3. Organize Sanayi Bölgesi’ne ait imar planları onaylanmış ve tahsis aşamasında olup, güncel olarak 26 parsel tahsis edilmiştir. 4. Bölge ile ilgili ise müracaatımız yaptık. 4. Bölgemizin yüzde 51 arazisini aldık, yüzde 49 arazi ise kamulaştırma sürecinde. 5. Bölgemizde de yine yüzde 40 arazimizi bölgemize kazandırdık. Kısa bir süreç içerisinde 4. ve 5. Bölgelerimizi de Mersin’e kazandırarak istihdama, ihracata, ülke ekonomimize katkı sağlamaya çalışacağız. Özellikle Model Fabrikamız ile sanayicilerimizin eğitimi konusunda önümüzdeki süreçlerde ciddi kazanımlarımız olacak’ dedi.

3. BÖLGEYE 5 SANAYİCİ İSMİ VERİLECEK

Başkan Tekli, Mersin sanayisine büyük katkıları olan sanayicilerden, eski MTSO Başkanlarından Şerafettin Aşut’un babası Burhanettin Aşut’un isminin 3. Bölgedeki bir bulvara verileceğini söylerken, ‘MTSO Başkanımız Ayhan Kızıltan’ın babası Refik Kızıltan’ın adını da 3. Bölgemizdeki bir sokağa vereceğiz. Yine MTOSB’nin büyüyüp gelişmesinde emekleri olan, Mersin’e istihdam sağlayan Ercüment Mis, Esra Şemsi ve Haluk Naycı’nın isimlerini de 3. Bölgemizde bulunan sokaklara vereceğiz. Bu değerlerimizi yaşatmak bizlerin boynunun borcudur‘ dedi.

‘MERSİN GİDEREK BÜYÜYOR’

‘Mersin’in limanı, Serbest Bölgesi, OSB’si dolu’ diyerek devam eden Başkan Tekli, ‘Mersin giderek büyüyor, Mersin’in maşallahı var. Bizlerin bu günlere gelmesinde, başkanlık yaptığım süreç içerisinde birlikte çalışma fırsatı bulduğumuz ve bölgemize emeği büyük olan Mersin eski Valileri Hüseyin Aksoy, Hasan Basri Güzeloğlu, Özdemir Çakacak ve mevcut Mersin Valimiz Ali İhsan Su ile, Mersin Milletvekilimiz Lütfi Elvan bakanımız ve Mersin Milletvekillerimize sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bize her anlamda destek olarak bu günlere gelmemizi sağladılar. Lütfi Elvan bakanımız Mersin’de 11 OSB’de bacaların tüteceğini söyledi. Bunlardan 5 OSB bizim çatımız altında olacak. Mersin sanayisi 2020’de daha da büyüyecek. Tarsus’ta bulunan OSB’ler ile sürekli istişare halindeyiz. Onların da gelişim göstermesi için elimizden geleni yapıyoruz. 1. Bölge, 2. Bölge ve diğer ilave bölgelerimize büyük lojistik hizmet verecek olan, her iki Organize Sanayi Bölgesi arasında planlanmış ve projesi tamamlanmış Otoban Bağlantısının kavşak çalışması ve kamulaştırma süreci tamamlanmış olup, kalan 2 bin 500 metre uzunluğundaki kısmın yol yapım çalışmalarına devam edilmektedir. Ayrıca 2. ve 3. Bölgelerimize hizmet verecek 8,5 km’lik yolun ihalesi 24 ay taahhütlü olarak yapıldı’ dedi.

10 YILDA BÜYÜK DEĞİŞİM

‘2009 yılında Bölgemizde 123 firma faaliyet göstermekte iken, 2019 yılında faaliyet gösteren firma sayısı 189 olmuştur’ diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Tekli, ‘2009 - 2019 yıllarındaki Elektrik Tüketimleri baz alındığında son 10 yıllık süreçte yüzde 227 oranında artış sağlandığı görülmektedir. 2009 - 2019 yıllarında tüketilen doğalgaz tüketimi baz alındığında son 10 yıllık dönemde yüzde 124 oranında artış gösterdiği görülmektedir. Enerji tüketim rakamlarından da anlaşılacağı gibi MTOSB her geçen gün büyüyor, üretim ve istihdam her geçen gün artıyor. Son 10 Yıllık rakamlar bizlerin doğru yolda olduğunun en büyük göstergesidir’ dedi.

Toplantıda aynı zamanda Mersin Liman Başkanı Murat Harun Baştürk liman ile ilgili bilgiler verirken, Mersin Arabulucuk Merkezi yetkilileri Av. Buğrahan Dikici, Av. Ayla Gündoğdu ve Av. Zişan Ergelen arabulucuk yasası ve konuları ile ilgili bilgiler aktardılar.


Paylaş :
Etiketler :  MTOSB, BAŞKAN, SABRİ TEKLİ

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA