10:10   BÜYÜKŞEHIR TRAFIK ZABıTA EKIPLERI, YURTTAŞLARA “EVDE KAL” ÇAĞRıSı YAPıYOR   07:26   KURTULUŞ SAVAŞıNDA DA OLDUĞU GIBI VIRÜSLE SAVAŞTA DA ÜZERIMIZE DÜŞENI YAPACAĞıZ   07:07   TENCEREMIZ PAYLAŞıM İÇIN KAYNıYOR   06:34   EN İYI HUAWEI TELEFONLAR 2020   05:20   MER-EK KORONAVIRÜS’E KARŞı TEDBIRI ELDEN BıRAKMıYOR   22:23   BELEDIYE ‘EVDE SPOR VAR’ DEDI BINLERCE KIŞI KATıLDı   19:45   KORONAVIRÜS SALGıNı ILE MÜCADELEDE ’BELEDIYE’ KARARı! RESMI GAZETE’DE YAYıMLANDı   19:32   KORONAVIRÜS HAVA YOLUYLA BULAŞıR Mı? DÜNYA SAĞLıK ÖRGÜTÜ AÇıKLADı VE UYARDı   11:47   SOSYAL BILIMCILERDEN 22 MADDELIK KORONAVIRÜS ÇAĞRıSı   11:12   BÜYÜKŞEHIR’DEN KORONAVIRÜS İÇIN HER ALANDA BILGILENDIRME   00:43   ADANA’DA HÜSEYIN SÖZLÜ DÖNEMINE AIT MILYONLUK TALAN   16:03   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, KORONAVIRÜS SÜRECINDE ÇOCUKLARıN EVLERINE SÜT ULAŞTıRıYOR   14:28   CHP LIDERI KıLıÇDAROĞLU ’SOKAĞA ÇıKMA YASAĞı’ ÇAĞRıSı YAPTı    07:11   ULAŞTıRMA BAKANı MEHMET CAHIT TURHAN GÖREVDEN ALıNDı   02:46   ERDOĞAN, CORONAVIRÜS TEDBIRLERINI AÇıKLADı   22:56   AKDENIZ BELEDIYESI ZABıTA EKIPLERI, YAŞLı VATANDAŞLARıN HIZMETINE KOŞUYOR   22:31   BÜYÜKŞEHIR’IN TAKDIR TOPLAYAN “GARIP” OPERASYONU   22:06   55 YıLLıK ALTYAPı SORUNU KıSA SÜREDE ÇÖZÜLDÜ   21:29   TOROSLAR BELEDIYESI’NDEN ÖRNEK PROJE, GENÇLERLE YAŞLıLARı KONUŞTURUYOR   20:20   BÜYÜKŞEHIR EKIPLERI, TARSUS’TA CADDELERI DEZENFEKTE EDIYOR  
 
     
 
 

"Cinsel İstismar Suçlarına İndirim Uygulanamaz"


Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi yaptığı yazılı açıklamada, infaz paketinde çocuğa yönelik cinsel suçlar, şiddet ve uyuşturucu suçlarının indirim kapsamına alınmasına tepki gösterdi.

 

Tarih : 26 Mart 2020 Perşembe 14:55   Okunma : 612

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yıllardır çocuk istismarını önleme alanında mücadele veren biz çocuk savunucuları, birkaç gündür infaz yasasında yapılmak istenen değişiklikleri endişe ile izliyoruz.  Söz konusu değişikliklerde; 5275 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanununun 107/2. Maddesinde süreli hapis cezalarından mahkum edilenlerin infaz kurumunda geçirdikleri sürelere ilişkin koşullu salıverme süresi 2/3 ten 1/2 ‘ye, yine 108. Maddede mükerrirlere ve bazı faillerine özgü infaz rejimi ve denetimli serbestlik tedbirlerinde süreli hapis cezasında bu süre 3/4’ten 2/3’e çekilmiştir. Geçici 6. Madde ile 105/A maddesinde düzenlenen denetimli serbestlik süresinin “üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar (madde 102, 103, 104, 105), uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu (madde 188)” suçları ayrımı kaldırılarak üç yıla çıkarılması teklifte yer almıştır.

“CİNSEL İSTİSMAR SUÇLARINDA CİDDİ ARTIŞ VAR”

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre; 2014’ten 2016’ya kadar cinsel istismar mağduru olan çocukların oranı yüzde 33 artmıştır. 2006 yılında yüzde 42,5 olan çocuk cinsel istismar hükümlülerinin oranı ise, 2016’da yüzde 58,8’e çıkarak ciddi bir artış göstermiştir.  Özellikle çocuğa yönelik şiddetin ve cinsel istismarın giderek arttığı bu dönemde söz konusu düzenlemelerin hayata geçirilmesi halinde çocukları istismar eden ve çocukları şiddete maruz bırakan birçok fail toplum içine karışacak ve bu durum zaten mağdur olan çocukları bir kez daha mağdur edecektir.

“ÇOCUKLAR TOPLUMUN VİCDANIDIR”

Bu düzenlemelerin yürürlüğe girmesi halinde çocukların her türlü suistimal, sömürü ve istismardan korunması için taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerdeki yükümlülükler açıkça ihlal edilmiş olacaktır. Geleceğimiz olan çocuklarımızın korunması açısından çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istismar suçu işlemiş olan hükümlülerin, kapsam dışında tutulması uluslararası sözleşmeler ve Anayasa’nın 41. Maddesi gereği de bir zorunluluktur. Mağdur ve risk altındaki çocukların daha çok korunması gerektiği bu dönemde, böyle bir düzenleme adeta faillerin ödüllendirilmesi anlamına gelecektir. Yıllardır bu anlamda verilen mücadeleler de hiçe sayılmış olacaktır. Çocuklar toplumun vicdanıdır.

“DERHAL KAPSAM DIŞINA ÇIKARTILMALI”

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak, çocuğa yönelik şiddet uygulayanların ve çocuğu cinsel olarak istismar edenlerin fail olarak aramızda dolaşmasını istemiyoruz. Tüm yetkilileri vicdana davet ediyor, düşünülen değişikliklerde cinsel istismar ve çocuğa yönelik şiddet suçlarını işleyen faillerin derhal kapsam dışına çıkartılmasını talep ediyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.”


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA