02:59   CUMHURIYET BAYRAMı’Nı BAYRAK KONVOYU İLE KUTLADıLAR   23:33   BAŞKAN SEÇER, MERSINLILER’IN CUMHURIYET COŞKUSUNA ORTAK OLDU   19:11    “1 EKMEK 1 ÇORBA”2 KASıM’DA 28 NOKTADA YENIDEN BAŞLıYOR   15:28   İZMIR’DE 6.6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM.4 KIŞI YAŞAMıNı YITIRIRKEN, 120 KIŞI DE YARALANDı   14:59   YENIŞEHIR SOKAKLARıNDA CUMHURIYET COŞKUSU    14:04   AKDENIZ BELEDIYESI’NDEN, İHSANIYE MELEMEZ’E ATATÜRK HEYKELI   13:05   SEÇER: HEDEF 1. LIG’E ÇıKMAK   12:32   BAŞKAN BOZDOĞAN: “SAĞLıK ÇALıŞANLARıNA MINNETTARıZ”   11:14   ERDEMLI ’DE CUMHURIYET COŞKUSU   10:13   HEM ÇOCUKLAR HEM KADıNLAR 29 EKIM COŞKUSUNU BÜYÜKŞEHIR’LE YAŞADı   07:53   MEZITLI’NIN ÇOCUKLARı CUMHURIYET BAYRAMı’Nı KUTLADı   06:59   MEZITLI’DE 29 EKIM BAYRAMı SANAT ÇARŞıSıNDA KUTLANDı   06:37   TOROSLAR’ıN BOCCE VE TENIS TURNUVASıNDA COŞKULU FINAL   23:17   CUMHURIYET COŞKUSU BÜYÜKŞEHIR İLE TÜM MERSIN’I SARDı    20:52   TENIS OYNAYARAK EĞITIME KATKı SUNDULAR   20:49   CUMHURIYET BAYRAMı SADE TÖRENLE KUTLANDı   13:12   BÜYÜKŞEHIR EKIPLERINDEN 13 İLÇEDE KANDIL SIMIDI DAĞıTıMı   10:11   CHP’LI ÇAĞLAYAN’DAN 29 EKİM MESAJI   07:18   BAŞKAN NESIBE TEKER HAZIM’DEN 29 EKIM MESAJı   06:10   BAŞKAN SEÇER, CUMHURIYET BAYRAMı KUTLAMALARı KAPSAMıNDA ATATÜRK ANıTı’NA ÇELENK BıRAKTı  
 
     
 
 

"Optisyenler Kadro Bekliyor"


Sağlık sisteminin bir parçası olan optisyenler, kamu atamaları ile sağlık personeli alımlarında yer bulmak ve hastanelerin göz polikliniklerinde kendilerine kadro ayrılmasını istiyor.

 

Tarih : 1 Ekim 2020 Perşembe 17:44   Okunma : 560

Sağlık sisteminin önemli bir parçası olan optisyenler, 1994 yılından itibaren üniversitelerin Optisyenlik bölümünden mezun olmaya devam ediyorlar. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde ilk defa öğrenci kabul eden Optisyenlik programı günümüzde 77 üniversitede yer alıyor. Yıllardır katlanarak artan Optisyenlik bölümü kontenjanları ise optisyenleri derin endişeye sevk ediyor. Optik sektöründe istihdam ihtiyacı ile üniversitelerdeki kontenjan artışının ters orantılı ilerlediğini ifade eden Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ramazan Özmutlu; “ÖSYM tarafından yayımlanan 2020 üniversite kılavuzunda yer alan bilgilere göre Sağlık hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan Optisyenlik programına 4888 öğrenci yerleşmiştir. Yaptığımız inceleme ve araştırmalar neticesinde önümüzdeki senelerde de birçok üniversiteye Optisyenlik bölümü açılmak üzere, akademik kadro ve oluşum hazırlıkları yapılmaktadır. Optisyen meslektaşlarımızın artışı bir yandan bizleri sevindirirken, istihdam anlamında ise üzmektedir. Optisyenler, gözlükçülük mesleğiyle sınırlı tutulmamalıdır. Optisyenler üniversitelerde Göz Fizyolojisi, Göz Hastalıkları, Görme Optiği, Optik Ölçüm Araçları, Göz Anatomisi, Genel Anatomi, Refraksiyon Kusurları, Farmakoloji, Kontakt Lens, İlk ve Acil Yardım gibi dersleri bizzat göz doktorlarından almışlardır. Birçok üniversitemizde hastanelerin göz polikliniklerinde staj imkanı sağlanmış hatta birçok öğrenci göz ameliyatlarında dahi bulunmuşlardır. Böylesine donanımlı eğitimi kapsayan süreçten geçen ve mezun olan optisyenlerin istihdam alanlarının sınırlı olması, hastanelerde göz polikliniklerinde yer bulamaması hepimizi üzmektedir. Göz doktorlarının yanında asistan olarak, göz polikliniklerinde sağlık personeli olarak, göz ölçümü ve damla odalarında ya da kontakt lens uygulama odalarında sağlık teknikeri olarak unvanını kullanmak optisyenlerin hakkıdır. Sağlık Bakanımız sayın Fahrettin Koca’nın açıklamalarında yer alan ve yakın süreçte gerçekleşeceği ifade edilen sağlık personeli alımlarında artık optisyenler de yer almak istiyor.” dedi.

   ÇALIŞMA ALANLARIMIZ OLDUKÇA GENİŞ

Optisyenlerin çalışma alanlarının çok geniş olduğunu vurgulayan Özmutlu; “Optisyenler, göz sağlığı ve hastalıkları konusunda eğitimini tamamlamış, optik ölçüm tetkik cihazları konusunda ise alanında uzman sağlık teknikerleridir. 2016 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelikte optisyenler, “Sağlık Teknikeri” unvanına sahip olmuşlardır. Ancak günümüzde ataması yapılmayan ve kadro bulamayan tek sağlık meslek mensupları optisyenlerdir. Oysa optisyenler, aldıkları eğitim neticesinde göz polikliniği bulunan tüm devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde ve özel hastanelerde görev alabilecek donanım ve kapasitededir. Göz doktorlarına yardımcı personel olarak, ayrıca ön muayene işlemi olan refraksiyon ölçüm tetkik odalarında görev almalıdır. Hastanelerin bu alanlarında farklı sağlık personelleri sertifika programları ile görevlendirilmektedir. Oysa bu alanlar diplomalı optisyenlerin uzmanlık alanıdır. Ayrıca gözlükçülük mesleğinin icra edildiği optik dükkan ve mağazalar Sağlık Bakanlığımız tarafından senede iki defa denetlenmektedir. Denetleme heyetinde optisyen olmayışı sağlıksız sonuçlar doğurmaktadır. Diğer yandan optik dükkanlarda işleme koyulan reçetelerin incelemesini ise SGK il müdürlüklerinde farklı branş görevlileri yapmaktadır. Optisyenler Sağlık İl Müdürlüklerinde ve SGK İl müdürlüklerinde mağaza denetiminde ve reçete kontrollerinde görev almalıdır. Optisyenler olarak sağlık sistemimizin bizzat mutfağında görev almak, kamu ve toplum yararına hizmet sağlamak için kadro bekliyoruz.” dedi.

Paylaş :
Etiketler :  optisyen, sağlık, personeli, kadro, ramazan, özmutlu

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..! 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA