04:10    BAŞKAN SEÇER RESTI ÇEKTI : 2 TANE MÜFETTIŞ YETMEZ, 24 TANE MÜFETTIŞ GELSIN   03:58   YıLıN ILK MAAŞıNı DÜŞÜK ZAMLA ALAN MEMURUN HEDEFINDE TÜİK VAR   03:39   “EKOLOJIK KAMPING PROJESINDE İMZALAR ATıLDı”   03:34   BAŞKAN TOPÇU: “KIMSE BIRLIK VE BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ BOZAMAYACAK”   03:28   BAŞKAN KARıŞ, ÖZDAĞ’A YAPıLAN SALDıRıYı KıNADı   03:23   MERSIN BÜYÜKŞEHIR ‘SıFıR ATıK BELGESI’NI ALDı    01:07   GENÇ YETENEK BARKAN CANBOLAT, DÜNYANıN EN IYI 4’ÜNCÜ GITARISTI OLDU   20:50   GELECEK PARTISI’NDEN CEMEVI’NE ZIYARET   20:40    AKDENIZ BELEDIYESI EVDE BAKıM VE TEMIZLIK HIZMETI İLE VATANDAŞA MORAL OLUYOR   19:59   TOROSLAR BELEDIYESI’NIN KIRA DESTEĞI İLE 46 ESNAF RAHAT BIR NEFES ALDı   19:35   BÜYÜKŞEHIR PERSONELI TURAN DAL, BIR LÖSEMI HASTASıNA UMUT OLDU   18:01   SARıGÜL MERSIN’I SALLADı   17:42   MERSIN DENIZ TICARET ODASı’NDAN ÖĞRENCILERE TABLET DESTEĞI    16:09   MEZITLI KÜÇÜK SANAYI SITESINDE DÜKKAN BAŞVURULARı BAŞLADı   15:32   BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI, YENIŞEHIR PAZAR YERI YAPıM ÇALıŞMALARıNı SÜRDÜRÜYOR   00:00   TÜNELDE YANGıN ÇıKTı, 8 IŞÇI DUMANDAN ZEHIRLENDI   23:44   ÇALDıKLARı MOTOSIKLET ILE BENZIN ALDıLAR YAKALANDıLAR   21:50   BAŞKAN TOPÇU ; GELECEK, OMUZLARDAKI YÜKÜ ALMAYA GELIYOR   21:37   CHP’LI ALI MAHIR BAŞARıR, YENI ZıRH CUMHURBAŞKANı KARARı   21:12   AKDENIZ’IN PARK VE YEŞIL ALANLARı YENILENIYOR  
 
     
 
 

Mersin Barosu, Baro Seçimlerinin Ertelenmesi Kararının İptali İçin Dava Açtı


Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, İçişleri Bakanlığı genelgesi ile baroların olağan genel kurul ve seçimlerinin corona virüs tedbirleri gerekçesiyle 01.12.2020 tarihine kadar ertelenmesi kararının iptali için Mersin İdare Mahkemesine dava açarak, yürütmenin durdurulmasını talep etti.

 

Tarih : 3 Ekim 2020 Cumartesi 00:52   Okunma : 1426

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, İçişleri Bakanlığı genelgesi ile baroların olağan genel kurul ve seçimlerinin corona virüs tedbirleri gerekçesiyle 01.12.2020 tarihine kadar ertelenmesi kararının iptali için Mersin İdare Mahkemesine dava açarak, yürütmenin durdurulmasını talep etti.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, baro seçimlerinin ertelenme kararının iptali için açmış olduğu dava dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Avukatlık Kanunu’nun 82. Maddesi ile baroların olağan genel kurullarının ne zaman ve ne şekilde toplanacağı kanun ile düzenlenmiştir. Buna mukabil İçişleri Bakanlığının tavsiye niteliğinde çıkardığı genelge dayanak yapılarak, Mersin Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile kanuni düzenlemenin ortadan kaldırılması sonucu doğuracak şekilde ve normlar hiyerarşisine aykırı biçimde, hukuki öngörülebilirliği de ortadan kaldırır nitelikteki kararın öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptalini talep etme zorunluluğu hasıl olmuştur.  Öte yandan İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 89780865-153-16230 Sayılı Korana virüs ek tedbirler konulu genelgesinde baroların genel kurulları ifadesi yer almamasına rağmen Mersin Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararında barolar ifadesine yer verilmiş olması da bu düzenlemenin hukuka aykırı ve öngörülebilir bir işlem olmadığını ortaya koymaktadır.

“KARARIN KAMU YARARINI AMAÇLAMADIĞI AÇIKTIR”

Öte taraftan İçişleri Bakanlığının genelgesinde, ‘düzenlenecek olan etkinliklerin ertelenmesi gerektiği değerlendirilmiştir’ denilmiş olmasına rağmen, baro genel kurulları kanunla belirlenmişkurumlar olduğundan bu kavram etkinlik kavramı içine alınamaz. Kaldı ki yapılacak seçimin yapılıp yapılmayacağı hususu valiliğin değil, seçim kurullarının yetkisindedir. Açıkça yetki yönünden sakat bir idari işlemdir. Yapılacak baro seçimleri neticesinde Aralık ayında yapılacak olan Barolar Birliği seçimlerinin yapılması da mümkün olmayacaktır. İlgili kararın içeriğinde siyasi partilerce yapılacak seçimlerin yer almamış olması, toplu ulaşımın hala devam etmesi karşısında verilen kararın kamu yararını amaçlamadığı açıktır. Yukarıda arz ve izah edilen ve resen başkanlığınızca tespit edilecek nedenlerle, Mersin Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 02/10/2020 tarihli ve 93 nolu kararın Mersin Barosu yönünden seçime sadece bir gün kalmış olması nedeni ile ivedilikle incelemeye alınarak, öncelikle yürütmenin durdurulmasına ve iptaline karar verilmesini talep ederiz.”

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, MERSİN, BAROSU, PANDEMİ, SEÇİMLERİN, ERTELENMESİ, KARARININ, İPTALİ, İÇİN, DAVA, AÇTI, KORONAVİRÜS

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..! 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA