22:34   BAŞKAN ERCIK: ÖĞRETMENLERIMIZ, GELECEĞIN MIMARıDıR   21:28   TOROSLAR’DA VEZNELER, HAFTA SONU AÇıK   20:45   BÜYÜKŞEHIR, ZEYTIN FIDANı DAĞıTıMıNı AKDENIZ’DEN BAŞLATTı, 60 BIN 120 ADET ZEYTIN FIDANı TOPRAKLA BULUŞUYOR   19:44   AZERBAYCAN’A ANıT HEYKEL YAPTı, GÖZYAŞLARıNı TUTAMADı   19:18   FORUM MERSIN’E TSE GÜVENLI HIZMET BELGESI   16:57    BAŞKAN YıLMAZ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ KUTLADı   07:17   ALACA’DAN 24 KASıM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJı   06:29   DÜMER’DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJı   06:14   BAŞKAN GÜLTAK, ÖĞRETMENLER GÜNܒNÜ KUTLADı   06:02   BARO BAŞKANı YEŞILBOĞAZ: PANDEMI SıNAVıNDA EĞITIMDE SıNıFTA KALDıK,   05:54   AKDENIZ BELEDIYESINDEN EMLAK VERGISI VE ÇTV HATıRLATMASı   05:28   CHP’LI MUTLUAY’DAN 24 KASıM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJı   04:20   KURULTAY’DAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJı   23:49   KOÇAK’TAN IHALEYI ALAN KOZUVA’YA HAYıRLı OLSUN MESAJı   22:35   AB, TÜRK MAKARNASıNA UYGULADıĞı KOTAYı GÖZDEN GEÇIRMELI   21:50   ÖĞRETMENLERIMIZE MINNET VE ŞÜKRAN DUYUYORUZ   14:35   BÜYÜKŞEHIR’IN EVDE SAĞLıK VE BAKıM EKIBI UMUTLARı YEŞERTIYOR, HASAN AMCA AYAĞA KALKTı   14:23   BELEDIYE EKIPLERI TÜFEKLE YARALANAN KÖPEK İÇIN SEFERBER OLDU   14:12   YENIŞEHIR’DE TARıM ÜRÜNLERI MARKALAŞTı    13:59   TRAFIK VE YAYA GÜVENLIĞI İÇIN MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN KAPSAMLı FAALIYET  
 
     
 
 

0-3 yaş aile eğitimlerinde yeni dönem başladı


Mersin Yenişehir Belediyesinin ‘Her Aile Bir Okuldur’ sloganıyla hayata geçirdiği 0-3 Erken Çocukluk Eğitimi Projesi kapsamında verilen aile eğitimlerinde 4. grup eğitimlerine başlandı.

 

Tarih : 22 Kasım 2020 Pazar 20:35   Okunma : 921

Mersin Yenişehir Belediyesinin ‘Her Aile Bir Okuldur’ sloganıyla hayata geçirdiği 0-3 Erken Çocukluk Eğitimi Projesi kapsamında verilen aile eğitimlerinde 4. grup eğitimlerine başlandı. Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, video konferans yöntemiyle eğitim alacak dördüncü grubun açılış dersine katıldı. Başkan Özyiğit, “İnanıyorum ki bu eğitimi verdiğimiz ailelerin çocukları geleceğin bilim insanları olacaklar.” dedi.

Online olarak yapılan görüşmeye Başkan Abdullah Özyiğit ve ailelerin yanı sıra Marmara Üniversitesi-Atatürk Eğitim Fakültesi, Okul Öncesi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ozana Ural ve Marmara Aile Becerileri Eğitim Programı(MABEP )’nda görev yapan eğitimci akademisyenler de katıldı. Daha önce üç ayrı grupta 45 aile eğitimlerini tamamlamıştı. 8 hafta sürecek eğitimlerde erken çocukluk gelişim dönemlerinin özellikleri, yaş gruplarına yönelik oyun ve destek sistemleriyle ilgili bilgilendirilmesi, aile olmanın önemi ve aile olgusunun gelişim dönemlerine etkisi konularında aileler bilinçlendirilecek.

Özyiğit, “Türkiye Cumhuriyeti’nde okul öncesi eğitimde artık  bir müfredat var. Ne mutlu bize.”

Okul öncesi eğitimin ihmal edilen bir alan olduğunu ifade eden Başkan Abdullah Özyiğit, erken çocukluk eğitimi ile ilgili müfredatın Yenişehir Belediyesi tarafından basıldığını söyledi. Başkan Özyiğit, “Erken çocukluk eğitimi konusu bir eksiklik, bunu bilim insanları söylüyor. Biz bugün 'aklın yolu' dediğimiz noktada bir aradayız. İnsana yatırım yapmaktan daha önemli bir şey yoktur. Yenişehir Belediyesi Akademi’de okul öncesi eğitime çok önem veriyoruz. Okul öncesi eğitim çok ihmal edilen bir alan. Mili Eğitim Bakanlığı, 6 yaş ve sonrası için bir çalışma içerisinde ama bu alan biraz daha ihmal edilmiş. Yaptığımız iş doğrudur, bilim ayrılmamamız gereken bir yol. Mustafa Kemal Atatürk’ün  'Eğer bir gün, benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin.' sözünü hiç unutmamız gerekiyor. Biz bilime inanıyorsak ve bu yoldan ayrılmak gibi bir düşüncemiz de yoksa o zaman gereklerini yerine getireceğiz. Marmara Üniversitesi ve MABEP ile birlikte Ozana Ural’ın önderliğinde böyle bir yola çıktık. Yenişehir Belediyesi Akademi Koordinatörü Raif Çakmak hocamız da bu projeye çok yoğun bir mesai harcıyor.  Yenişehir Belediyesi olarak bu alandan müfredat basımı yaptık. Böyle bir müfredatı sizinle oluşturduk. Baskısı Yenişehir Belediyesi tarafından yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nde okul öncesi eğitimde artık böyle bir müfredat var. Ne mutlu bize. Hiçbir şey yapamazsak bile bu müfredatı velilere ulaştırabilirsek, o bile çok önemli olacaktır. Ama biz hem eğitim veriyoruz hem de kendilerine gerekli materyalleri ulaştırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Başkan Özyiğit “20 yıl sonra değil, 20 asır sonra bile bunun meyvesi yenilecek olsa yine yaparız.”

Söz verdikleri projeyi hayata geçirmenin gurunu yaşadıklarını vurgulayan Başkan Özyiğit, “0-3 Yaş Erken Çocukluk Eğitimi, yola çıktığımızda bizim ilk projemizdi. İki noktada bizim bunun gurunu yaşıyoruz. Unutulmuş bir alana yatırım yapıyoruz ve de söz verdiğimiz bir  projeyi daha hayata geçiriyoruz. İnanıyorum ki bu eğitimi verdiğimiz ailelerin çocukları geleceğin bilim insanları olacaklardır. Türk vatandaşları aşı üretecek, bilişsel alanda icatlar yapacaklar ama bu sefer Yenişehirli ailelerin çocukları bunu yapsın diye çaba harcıyoruz. Bir bilim insanı tüm dünyayı kurtarabilir. Bir kişi bile yetiştirirsek, bizim için çok kıymetli olacaktır. Bilimin değerini anlamamız gerekiyor. Bizim işimiz çocuklara destek vermek. 20 yıl sonra değil, 20 asır sonra bile bunun meyvesi yenilecek olsa yine yaparız. Yeter ki birlikte üretelim. Çizgimiz belli, bir asırdır söylediği çürütülemeyen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizgisinden ayrılmadan yolumuza devam edeceğiz. Bilime çok önem verelim, çocukları doğru yetiştirelim. Doğru bir eğitim sistemiyle doğru bir çıkış yakalayabiliriz. İnşallah çocuklarımız geleceğin bilim insanları ve bu ülkenin hayırlı evlatları olur ve bu ülkenin gelişmesine katkı sunacaklardır. Bir iddia ortaya koyuyoruz; çocukların zihinsel gelişimin yüzde 60 ve 70’i erken çocukluk yıllarında oluyorsa bu alana yatırım yapmanın sonuçlarını görmek istiyoruz ki, bunu geleceğe bir bilimsel çalışma olarak bırakalım.” ifadelerini kullandı.

“Bir seçilmiş belediye başkanı 4 seneye yatırım yapar ama Sayın Başkan 20 yıl sonrasına yatırım yaptı”

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ozana Ural ise Yenişehirli ailelerin isteğinin kendisini umutlandırdığını kaydederek şunları aktardı: “Bir seçilmiş belediye başkanı 4 seneye yatırım yapar ama Sayın Başkan 20 yıl sonrasına yatırım yaptı. Mersin Yenişehir’de çocukların 20 yıl sonrasını düşünerek bu adımı attı. Bunu seçilmiş belediye başkanlarından görmek çok mümkün değildir.  Biz bu programı yüz yüze ve online eğitim şeklinde düşünmüştük. Ama pandemi yüz yüze eğitime engel oldu. Biz de Yenişehir Belediyesi ile birlikte hemen adapte olduk ve eğitimleri tamamen online olarak vermeye başladık. Yenişehirli anne ve babaların heyecanını görünce gerçekten çok umutlu oluyorum. Sayın Abdullah Özyiğit’in desteğiyle 0-3 yaşındaki minnacık çocuklarımızın geleceğine dokunuyoruz. Yenişehir Belediyesinin tüm çalışanlarına ve bu projenin mimarı Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e teşekkür ederiz.”

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, DEPREM, İZMİR, KORONAVİRÜS, PANDEMİ, MERSİN, YENİŞEHİR BELEDİYESİ, BAŞKAN, ABDULLAH ÖZYİĞİT, HER AİLE BİR OKULDUR

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..! 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA