14:09   BAŞKAN SEÇER; AFD, AB DELEGASYONU VE İLLER BANKASı YETKILILERI İLE BIR ARAYA GELDI    10:50   KOBE VE KıZı GIANNA, ÇBK TESISLERINDE YAŞıYOR   07:11   ESNAF TEMSILCILERINDEN SEÇER’E TEŞEKKÜR ZIYARETI    06:19    İHLALLERE VE USULE AYKıRı FIYATLARA ZABıTA ENGELI   06:01   "ÖZEL GÖRÜNTÜ" DAVASıNDA 2 YıL 6 AY HAPIS CEZASı    00:34   MERSIN İL SAĞLıK MÜDÜRÜ BAHÇACı, COVID-19’U ATLATARAK GÖREVINE DÖNDÜ   00:11   MERSIN’DE 2020’DE TRAFIĞE KAYDı YAPıLAN TAŞıT SAYıSı YÜZDE 54,1 ARTTı   00:02   MERSIN, BIN 359 KAMERA ILE IZLENIYOR   23:54   MERSINLI ARıCıLARA BAL SÜZME MAKINESI VE ÇADıR DAĞıTıMı BAŞLADı   23:39   MEÜ KOORDINATÖRLÜĞÜNDEKI ULUSLARARASı PROJEYLE KıRSALDAKI KADıNLARA GIRIŞIMCI OLMA FıRSATı   22:00   MERSIN’DE YASA DıŞı BAHIS OPERASYONU: 9 GÖZALTı   21:54   BİHA, OSB’LERDE YATıRıM YAPMAK ISTIYOR   20:58   GELECEK VE DEVA SEÇIME GIREBILECEK MI? YSK SEÇIME GIREBILECEK PARTILERI AÇıKLADı   16:43   AKDENIZ’DE COVİT-19 İLE MÜCADELE YENI YıLDA DA KESINTISIZ SÜRÜYOR   16:18   YENIŞEHIR BELEDIYESI FIDANLıĞı ÜRETIYOR KENT YEŞILLENIYOR    12:33   BÜYÜKŞEHIR KADıN DANıŞMA MERKEZI’NDE 14 AYDA 1478 KADıNA DESTEK SAĞLANDı    12:25   ERCIK YENIDEN AK PARTI MERSIN İL BAŞKANLıĞıNA SEÇILDI    12:14   AHEF: ONAM FORMUNU NASıL ONAYLAYACAKSıNıZ   12:01   EGE’NIN İLK DÜŞÜNCE KURULUŞU EGİAD THINK TANK’TAN ÇIN RAPORU   11:25   MESKI, İÇMESUYU TESISLERININ ELEKTRIK İHTIYACıNı GÜNEŞ ENERJISIYLE KARŞıLAYACAK  
 
     
 
 

Yeşilboğaz: Elimizi Hukuksuzluğun Yakasından Çekmeyeceğiz


Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi’nin katledilmesinin beşinci yılında yaptığı yazılı açıklamasında katliamı, adalete sırtını dönen ülke yöneticilerini ve mahkeme heyetini kınayarakcinayetin etkin, bağımsız ve tarafsız bir şekilde soruşturulmasını talep etti.Yeşilboğaz, “Elimizi hukuksuzluğun yakasından çekmeyeceğiz” dedi.

 

Tarih : 27 Kasım 2020 Cuma 21:40   Okunma : 754

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi’nin katledilmesinin beşinci yılında yaptığı yazılı açıklamasında katliamı, adalete sırtını dönen ülke yöneticilerini ve mahkeme heyetini kınayarakcinayetin etkin, bağımsız ve tarafsız bir şekilde soruşturulmasını talep etti.Yeşilboğaz, “Elimizi hukuksuzluğun yakasından çekmeyeceğiz” dedi.

Baro Başkanı Yeşilboğaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Gönül isterdi ki, barış elçisi Av. Tahir Elçi’nin katledildiği günde meslektaşlarımızla bir arada olabilseydik, adalet talebimizi birlikte haykırabilseydik. Ancak pandemi nedeniyle fiziksel olarak mesafeli olmak zorunda olsak da ne mutlu bize ki, adalet ve insan hakkı söz konusu olduğunda yüreklerde birleşmeyi başarabiliyoruz.Av. Tahir Elçi vurulmadan dakikalar önce yaptığı basın açıklamasında, ‘Bu tarihi bölgede; birçok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede; insanlığın bu ortak mekânında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun, diyoruz’ demişti ve ardından başına isabet eden kurşunla öldürüldü. Bundan tam 5 yıl önce savaşın son bulması için çırpındığı, barışı, adaleti, insanca yaşamı savunduğu sırada Diyarbakır’da dört ayaklı bir minarenin önünde karanlık güçler tarafından katledilen sadece bir insan değil; tüm insanlık, kadınlarımızın, çocuklarımızın, gençlerimizin, henüz doğmamış bebeklerin yaşam hakkı, adalet, hukuk, barış kurşunlandı.

“TAHİR ELÇİ CİNAYETİNDE FAİL, MEÇHUL DEĞİLDİR”

Tahir Elçi’nin yaşamı boyunca hak ihlallerine karşı, çok sayıda faili meçhul cinayetlerin ve gözaltındaki kayıpların aydınlatılması için en önde mücadele eden, kendisine yönelik baskılara rağmen mücadelesinden vazgeçmemiş bir hukukçuydu. O sadece bir baro başkanı, bir avukat değil, barış toplumunu inşa etmek için mücadele veren örnek bir hukukçuydu.Dönemin iktidar sahipleri, 'Bu cinayeti aydınlatacağız' dediler ancak Diyarbakır’ın ortasında, güpegündüz işlenen cinayete yönelik soruşturma dosyasında hala katliamda yer alan katil ya da katiller ortaya çıkartılmadı.  Tahir Elçi'yi vuran kurşunun hangi silahtan çıktığı tespit edilmedi. Tüm deliller karartıldı. Tahir Elçi cinayetinde fail, meçhul değildir. Barış elçisi Av. Tahir Elçi’nin katledilmesiyle ilgili davanın ilk duruşması ne yazık ki 5 yıl sonra yapıldı. Duruşmaya çok sayıda baro başkanı ve avukatlarımızla birlikte gözlemci olarak katıldık ve duruşmanın başından sonuna kadar hakimlerin hukuk tanımazlığıyla karşılaştık. Mahkeme heyeti duruşmada biz avukatlara konuşma izni vermeyip, hukuk devletinde olması gereken savunma hakkını yok saymıştı ve bizleri salondan atmakla tehdit etmişti. Bunun üzerine biz avukatlar reddi hakim talep etmiştik. Av. Tahir Elçi ve hukuk, o gün bir kez daha katledildi.

“CİNAYET ETKİN BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ SORUŞTURULMALIDIR”

Av. Tahir Elçi’nin yarım kalan mücadelesi, mücadelemiz olmaya devam edecek. Hukuk kazanana kadar, elimizi hukuksuzluğun yakasından çekmeyeceğiz. Tahir Elçi’nin hakkına sahip çıkmak; hukukun üstünlüğüne, adalete, demokrasiye, kişi hak ve özgürlüklerine sahip çıkmaktır. 3 Mart 2021 tarihine ertelenen duruşmada yine orada olacağız. Katledilişinin 5. yılında hala aydınlatılmamış olan cinayetin etkin, bağımsız ve tarafsız bir şekilde soruşturulmasını bir kez daha talep ediyoruz. Mersin Barosu olarakkatliamı bir kez daha lanetliyor, adalete sırtını dönen ülke yöneticilerini ve mahkeme heyetini kınıyor, Av. Tahir Elçi’yi saygıyla ve rahmetle anıyoruz.”

 

 

 

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, DEPREM, İZMİR, KORONAVİRÜS, PANDEMİ, MERSİN, BAROSU, BAŞKANI, YEŞİLBOĞAZ, TAHİR ELÇİ, DİYARBAKIR

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..! 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA