23:51   RUSYA’NıN KOTAYı ARTTıRMASı DOMATES PIYASASıNı UMUTLANDıRDı   23:42   KAYNAR: “HEPIMIZIN SILIFKE’YI DAHA IYI YERLERE TAŞıMAK"    23:38   BOLKAR DAĞLARıNıN KONARGÖÇER YÖRÜKLERININ YAŞAMı BELGESEL OLDU   23:31   LOJISTIK SEKTÖRÜ ‘ŞOFÖR OKULU’ KURULMASı ISTIYOR   23:22   KıBRıS’TAKI DEPREM MERSIN’DE DE HISSEDILDI   23:02   KADıN KOLLARı BAŞKANı ÖZÇERIT: “BILINÇLI TOPLUM, PARLAYAN KADıN DEMEKTIR”   22:50   BAŞKAN GÜLTAK,CAN DOSTLAR DAHA GÜVENLI VE KORUNAKLı BIR YAPıYA KAVUŞTU   21:53   CÜNEYT ASAN VE ADNAN ŞAHIN ILE HALKıN MUTFAĞı TARSUS’TA   21:18   BAŞKAN DOĞAN: “HAYVANCıLıĞıN HAK ETTIĞI KAZANıMıNı SAĞLAYACAĞıZ”   21:09   BAŞKAN TOLLU’DAN ERDEMLI ’YE GÜNEŞ ENERJI SANTRALI   19:18   CHP MERSIN MILLETVEKILI BAŞARıR: TARSUS AÇıK CEZAEVI’NDE GEREKLI TEDBIRLER ACIL ALıNMALı   18:55   TOROSLAR BELEDIYESI, YAYLALARDA ULAŞıMı RAHATLATAN YENI YOLLAR AÇıYOR   17:50   ANAMUR KAYMAKAMLıĞıNDA GÖREV DEĞIŞIMI OLDU   17:43   IAEA GENEL MÜDÜRÜ GROSSI: “TEMIZ ENERJI, COVID-19 SONRASı EKONOMIK IYILEŞME ÇABALARıNıN MERKEZINDE OLMALı”   17:33   AKŞENER’DEN DIKKAT ÇEKEN SÖZLER: SAYıN SOYLU BIZIM KULÜBE HOŞ GELDI   17:27   TAMER KARAALIOĞLU: “E-TICARETTE ILK ÇEYREKTE CIDDI ATıLıMLARıMıZ OLACAK”   17:19   DEMIR: "EMNIYET TEŞKILATıMıZıN HER ZAMAN YANıNDAYıZ"   17:01   TARSUS’TA ESNAFA 68 MILYON TL KREDI   16:50   KAMERALAR MERSIN’DE POLISIN GÖZÜ KULAĞı OLDU   16:33   ŞINASI DEVELI MERSIN KENT ÖDÜLÜ YAZAR TURAN ALI ÇAĞLAR’ıN  
 
     
 
 

Baro Başkanı Yeşilboğaz: Hukuk Böyle Gelmedi, Böyle Gitmeyecek


Cumhuriyetle yaşıt olan Mersin Barosu’nun kuruluşunun 96. yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni düzenlendi. Burada konuşma yapan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Hukuk böyle gelmedi, böyle gitmeyecek. Cübbemizin devri daimdir. Savunma susarsa, insanca yaşama susarsınız” dedi.

 

Tarih : 1 Aralık 2020 Salı 19:03   Okunma : 676

Mersin Barosu yönetim kurulu üyeleri ve kurullarda görev alan avukatların katılımıyla Cumhuriyet Alanı’nda gerçekleşen törende,Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından burada konuşma yapan Yeşilboğaz şu ifadelere yer verdi:

“HUKUKTA REFORM, YARGI BAĞIMSIZLIĞIYLA GERÇEKLEŞİR”

“1 Aralık 1924 tarihinde kurulan ve cumhuriyetle yaşıt olan Mersin Barosu, tarihi başarılarla dolu, öncü ve örnek bir baro olmuş, o günden bugüne vermiş olduğu hukuk mücadelesi ile ülkenin geleceğine yön vermiş, topluma ve meslektaşlarına sunduğu hizmet ve fiziki imkânlar açısından çok büyük yol kat etmiştir. 96 yıldır ülkeye ve meslektaşlarına meşale olan Mersin Barosu, her geçen gün daha da büyüyen, daha da güçlenen, 3 bine yakın üyesi ile kocaman bir aile olmuştur.

Mersin Barosu demokrat, mücadeleci ve ilerici bir yapısıyla, hukukun üstünlüğü, adalet, barış, kişi hak ve özgürlüklerinden asla taviz vermeden Atatürk ilke ve devrimleri ışığında yol alarak, 96 yıl tüm karanlıklara fener olmuştur. Bu yapıdan hiçbir zaman vazgeçmedik. Bu bayrağı devralarak, bu onurlu görevi sürdürmenin onurunu, gururunu yaşıyoruz.Ülkemizin hukuk sistemi ve savunma mesleği, tarihte hiç olmadığı kadar zor bir süreçten geçmektedir. Hukukta keyfiliğin yarattığı ekonomik, siyasi ve toplumsal buhranın bedelini biz hukukçular ve toplum adaletsizlikle ödemektedir. Ülkemizde göstermelik yargı reformuna değil, yargı bağımsızlığına ihtiyaç vardır. Hukukta reform, yargı bağımsızlığıyla gerçekleşir. Siyasetin eli yargıdan çekilmediği sürece, sunulan bütün reformlar kağıt üzerinde kalmaktan öteye gitmeyecektir.

“KARANLIK ÜLKENİN AYDINLIK YÜZLERİYİZ”

Savunmanın bağımsız ve cübbesi düğmesiz temsilcileri olan biz avukatlar, her geçen gün daha da artan sistematik saldırılara maruz kalmaktayız. Barolar dayanışma içerisinde ülkede yaşanan tüm hukuksuzluklara itiraz ettiği için, üstünlerin hukukuna diz çökmediği için siyasi iradenin hedefi haline gelmiştir. Baroları bölerek parçalamaya gücünü kırmaya çalışanlara diyoruz ki; avukatı itibarsızlaştırma, değersizleştirme ve etkisiz kılma hamlelerinize maruz kalsak da, biliniz ki biz barolar ve avukatlar, bu karanlık ülkenin aydınlık yüzleriyiz. Unutmayınız ki,  karanlık her zaman aydınlığa yenilir!

“CÜBBEMİZİN DEVRİ DAİMDİR”

Bizler bu ülkenin adalet çarkıyız. Savunmayı susturmak, adaleti susturmaktır. Adalet susarsa, bir gün siz de adalete susarsınız, insanca yaşama susarsınız, özgürlüğe susarsınız, ailenize, sevdiklerinize susarsınız. Adalet lüks değil, zorunlu ihtiyaçtır.  Hukuk böyle gelmedi, böyle gitmeyecek. Cumhuriyetle doğduk, Cumhuriyetle büyüdük. Cumhuriyetle kök salıp, çoraklaşmış adaleti ve hukuku yeniden yeşerteceğiz. Cübbemizin devri daimdir, bu meşale hiç sönmeyecek.

Adalet ve hukuk mücadelesinde öncü olan Mersin Barosu’nun kuruluşunun 96. yıldönümünü kutlar, baromuzun başarılarına ve hukuk mücadelesine katkı veren geçmiş dönem tüm baro başkanlarımıza, yönetim kurullarına, diğer kurullarda görev alan ve başarılarımıza destek veren tüm meslektaşlarımıza şahsım ve yönetim kurulu adına teşekkür eder, aramızdan ayrılanları rahmetle anar, saygılarımızı sunarım.”

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, DEPREM, İZMİR, KORONAVİRÜS, PANDEMİ, MERSİN, BAROSU, BAŞKANI, YEŞİLBOĞAZ, HUKUK, BÖYLE, GELMEDİ, BÖYLE, GİTMEYECEK

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..! 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA