23:51   BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI, BADEM ÜRETICILERINI DE UNUTMADı   18:40   TÜRK TABIPLERI BIRLIĞI’NDE SEÇIMI ETKIN DEMOKRATIK TTB GRUBU KAZANDı   16:46   GÜNDEMI DEĞERLENDIREN SEÇER: “BÜTÜN KENTIN AKTÖRLERI BIR HARMONI İÇERISINDE ÇALıŞıYOR VE BIR SES UYUMU VAR”   16:18   ÖĞRENCILER, AVRUPA OKUL SPORLARı GÜNÜ’NDE DOYASıYA EĞLENDILER    14:25   YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN EBA DESTEK NOKTASı   17:23   DOĞA PARKı, HIJYEN VE TEMIZLIK İÇIN PAZARTESI GÜNLERI ZIYARETE KAPATıLACAK   17:18   MERSIN’DE TOPLU TAŞıMADA “ŞEFFAF KABIN” DÖNEMI   15:30   BAŞKAN SEÇER, MERSIN’IN YÖRÜKLERINE CAN SUYU OLUYOR   14:46   NE YAPARSAN YAP, HAKKıNı VER !    12:39   BAŞKAN BOZDOĞAN, MUHTARLARLA BIR ARAYA GELDI   10:59   TOROSLAR’DA YOL BAKıM ÇALıŞMALARı DEVAM EDIYOR   10:34   BISIKLET ÇEKILIŞINDE KAZANANLAR BELLI OLDU   10:08   BAŞKAN BOZDOĞAN’A BAŞKAN GÜLTAK’TAN İADEI ZIYARET   09:43   300 YıLLıK TARIHI TAŞHAN, BUNDAN SONRA KADıN EMEĞINE TANıKLıK EDECEK   07:01   MEZITLI’DEN ERMENEK’TE DIRENEN IŞÇILERE GÖNÜL BAĞı KURULDU   06:35   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI, HALK KART’ıN EYLÜL AYı TUTARLARıNı HESAPLARA YATıRDı   06:12    TOROSLAR BELEDIYESI, ŞEHIT VE GAZI AILELERININ HER AN YANıNDA   05:50   MÜFIDE İLHAN KADıN BASKETBOL TURNUVASı BAŞLADı   23:44   HASAN YıLDıRıM: SANAYICI ÜRETIME ARA VERMIYOR   23:26   E-TICARET VE ONLINE DIJITAL PAZARLAMA DÜNYASıNA ADıM ATıYORLAR  
 
     
 
 
image

Okunma : 600  Tarih : 22.11.2019  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

ÖĞRETMENLERE GÜNDEN ÖNCE DEĞER VERİN, İŞ VERİN, FIRSAT VERİN, HAKKINI VERİN

24 Kasım, Atatürk'ün başöğretmenliği kabul günü olduğu için yıllardır ÖĞRETMENLER GÜNÜ olarak kutlanmakta.
  Geçmişe şöyle bir baktığımızda, her geçen yıl eğitimle ve öğretmenlikle ilgili sorunların çözülmek bir yana arttığını görmekteyiz.
  Hala birleştirilmiş sınıflarda eğitim-öğretim yapılmakta, hala genç öğretmenler atanmayı beklerken öğretmensiz okullar ve öğrenciler azımsanmayacak kadar çok.
  Ortaokulda öğrenci olduğum ilk yıllarda "Deli Selahattin" diye anılan çok akıllı bir insan tanımıştım. Doğru söylenenin 9 köyden kovulduğu bir toplumuz ya Deli Selahattin de öyle delilerdendi. 
  Tıp Fakültesi öğrencisiyken okulunu terk etmek zorunda kalan değerli bir insan. Her konuda söyleyecek sözü olan bilge bir kişi. Bildiği doğruları çekinmeden söylediği için olsa gerek adı deliye çıkmış biri.
  Ortaokulda tanıdığım Selahattin amcayı, yıllar sonra öğretmen olduğumda bir akşam, kahvehaneye haberleri dinlemek için geldiğimde tekrar gördüm.
  Kahvehaneye girdiğimde, Selahattin Amca var gücüyle:
  -Öğretmene ne gün veriyorsun? Günden önce değer ver, fırsat ver, hakkını ver, para ver, diye bağırıyordu. Çünkü az önce Kenan EVREN Paşa, Öğretmenler Günü ile ilgili bir konuşma yaparak Deli Selahattin'i çıldırtmış.
  Her Öğretmenler Günü geldiğinde, o sözleri anımsarım. Selahattin Amca’yı saygıyla anarken, nur içinde yatmasını dilerim. Keşke her delimiz bu kadar akıllı olabilse diye de dua ederim.
  Ünlü bir düşünür, "Tanrı, kullarının arasına inse ve bir meslek seçseydi öğretmen olurdu" derken, başka biri "Öğretmenlik Tanrı mesleğidir" diyor. Öğretmenler Günü nedeniyle; buna benzer sözleri, her zaman olduğu gibi değerli büyüklerimiz söyleyecekleri için ben üzerinde fazla durmayayım.
  Ben farklı bir yaklaşımda bulunmak istiyorum.
  Atanmayı bekleyen öğretmenlerin ihtiyaca yetecek sayıda atanmasını öneriyorum. Sınıf mevcutları çağdaş eğitime elverişli hale getirilince, öğretmen atamalarının yolu kendiliğinden açılacaktır.
  Çalışan öğretmenlere değer veriyorsak, atanmayı bekleyenlere iş vermek istiyorsak öncelikle onlara bu fırsatı vermeliyiz.
  Eğitimde sınıf mevcutlarını normal seviyeye çekmeden, öğretmen ihtiyacını gerektiği gibi karşılamadan yapılan her uygulama havanda su dövmek gibidir.
  Bu sorunlar çözülmeden getirilen bilgisayar sınıfları oluşturma çabaları, ne kadar iyi niyetli olursa olsun, eğitimde fırsat eşitliği uçurumunu açmaktan başka hiç bir işe yaramaz.
  Bir yanda on binlerce öğrenci, birleştirilmiş sınıflarda eğitim-öğretim görürken diğer tarafta bilgisayarla yapılan eğitim-öğretim karşısında insan, "Ayranı yok içmeye..."diye başlayan sözü anımsamadan edemiyor.
  Öğretmenlerin gününü kutlamak istiyorsak önce eğitimin sorunlarını çözerek öğretmenlerin sırtındaki yükü azaltmalıyız.
  Çalışan ve atama bekleyen öğretmenlere "Yeni nesli eserleri yapacak kadar" önemi, değeri ve fırsatı vermeliyiz. Ekonomik ve demokratik haklarının yanında, eğitim politikalarını belirlemede de söz hakkı sağlamalıyız.
  Burada eğitim sendikalarına da bir kaç söz söylemem gerektiğine inanıyorum.
  Bizi yönetenlerin karşısına "Şöyle bir eğitim sistemi ve karşılığında şu kadar sosyal, şu kadar demokratik, şu kadar ekonomik hak istiyoruz" diyebilecek kadar eğitim sorunlarına ve çözüm yollarına hakim olamadığımız sürece daha çok buruk Öğretmenler Günü yaşarız.
  Geleceğin bizim eserimiz, pırıl pırıl çocuklarımızın bilinçli gençler, gençlerimizin geleceğimize yön verecek pusulalar olmasını istiyorsak öğretmenler olarak önce kendimize çeki düzen vermeli, sonra eğitime yön vermek için söz sahibi olmalıyız.
  Toplumlar, eğitime verdiği değer kadar gelişebileceğine göre bu değeri biz belirlemeliyiz.
  Başta ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere aramızdan ayrılan öğretmenlerimizi saygıyla anıyorum.
  Atatürk'ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda, emin adımlarla ilerleyen tüm öğretmenlerimizin eğitimde söz sahibi olacağı günlerin özlemiyle günlerini kutluyorum.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA