07:11   ULAŞTıRMA BAKANı MEHMET CAHIT TURHAN GÖREVDEN ALıNDı   02:46   ERDOĞAN, CORONAVIRÜS TEDBIRLERINI AÇıKLADı   22:06   55 YıLLıK ALTYAPı SORUNU KıSA SÜREDE ÇÖZÜLDÜ   21:29   TOROSLAR BELEDIYESI’NDEN ÖRNEK PROJE, GENÇLERLE YAŞLıLARı KONUŞTURUYOR   20:20   BÜYÜKŞEHIR EKIPLERI, TARSUS’TA CADDELERI DEZENFEKTE EDIYOR   19:15   KORONAVIRÜSE KARŞı MÜCADELEDE TRAFIK IŞıKLARı KULLANıLıYOR: KıRMıZı ’EVDE KAL’, YEŞIL ’EVE GIT’   19:13   SÜLEYMAN SOYLU’DAN ’SOKAĞA ÇıKMA YASAĞı’ SORUSUNA YANıT   19:11   İMAMOĞLU: İSTANBUL İÇIN KONTROLLÜ KıSıTLAMA BEKLIYORUZ   15:01   TARSUS’TA UYUŞTURUCU OPERASYONU   14:57   MERSIN’DE 150 KILOGRAM KAÇAK SÜT ÜRÜNLERI ELE GEÇIRILDI   14:55   "CINSEL İSTISMAR SUÇLARıNA İNDIRIM UYGULANAMAZ"   14:50   BÜYÜKŞEHIR HAL KOMPLEKSI’NDE DENETIM VE ÖNEMLERI ARTTıRDı   14:48   MERSIN’DE EKMEK FıRıNLARıNA SıKı DENETIM   14:44   BAŞKAN TARHAN’DAN ÇALıŞANLARA SÜRPRIZ ZIYARET   14:39   BÜYÜKŞEHIR DEZENFEKTAN VE MASKE ÜRETIP, SABUN DAĞıTMAYA BAŞLAYACAK   14:37   CHP’LI ALI MAHIR BAŞARıR: "ESNAFıN AKLıYLA DALGA Mı GEÇILIYOR?"   20:39   MILLI EĞITIM BAKANı SELÇUK AÇıKLADı, EVDE EĞITIM 30 NISAN’A KADAR UZATıLDı   20:36   ESNAFTAN VATANDAŞLARA ÜCRETSIZ DEZENFEKTAN   20:34   TOROSLAR’DA PARK VE OYUN ALANLARı DEZENFEKTE EDILEREK KULLANıMA KAPATıLDı   20:33   YEŞILBOĞAZ, KÜBRA AŞKıN DAVASıNıN KARAR DURUŞMASıNA KATıLDı  
 
     
 
 
image

Okunma : 53  Tarih : 19.02.2020  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

DOSTLUK

Bundan önceki yazımı "Arkadaşlık, içi dolu dolu, güzel  bir sözcük olabilir ama arkadaşlık her zaman dostluk değildir... Yaşamımız boyunca arkadaşlarımızın sayısı pek çok olabilir ancak dostlarımızın sayısı bir kaç kişiyi geçmez" diyerek tamamlamıştım...

  O yazıdan da anlaşılacağı gibi bugünkü yazımın konusu DOSTLUK olacak.

  Dostluk içinde en güzel duyguları barındıran, içtenlik dolu, özveri dolu, güven dolu bir etkileşimdir. Dostluk, içinde çıkar olmayan, şüphe olmayan, endişe olmayan, dedikodu olmayan, sömürü olmayan bir etkileşimdir de...

  Dostluk ve çıkar, yan yana gelmeyen iki kavramdır. Güven ve özveri ise dostluğun hamurunu oluşturan harcın ham maddeleridir.

  "Dost acı söyler" diye bir atasözümüz var ama Mevlana "Dost, acı söyleyen değil acıyı tatlılıkla söyleyebilendir" diyor. Bence de. Hatta dost, bize olumlu bir şeyler verebilecek her gerçeği söyleyendir, söyleyebilendir. Hatamızı incitmeden, doğrularımızı abartmadan söyleyebilendir... Gerçek dost, adam gibi adam olmamız için gerektiğinde, bizi bile karşısına alabilen, eleştirebilen, yol gösterebilen, adam gibi adam olmalıdır.

  Hanri Benazus: "Dostluk, duygulu, sevgi dolu, anlayışlı, vermesini bilen insanlar arasında kendiliğinden oluşuveren bir birliğin doğuşudur. Bu oluşum için kişilerin, birbirlerini çok eskiden tanımaları, çok iç içe olmaları, birlikte yaşamaları, bir çıkar birliği içinde olmalarına gereksinim yoktur."

  "Sevgi dostluğun, hem kurucusu hem koruyucusudur. Çünkü sevgide, hem süreklilik, hem uyum, hem anlayış, hem katlanırlılık, hem karşılıksızlık vardır" diyor...

  Dost, her zaman, her yerde ve her koşulda, dostunu yüreğinde taşımalı, dostunun hep arkasında, hep yanı başında olmalıdır. Dostluk, almadan vermenin olgunlaştığı davranış biçimidir. Dostluğun değeri, dost için yapılan, yapılabilecek özveri kadardır.

  Dostluk, iki kişiliktir. Önce dost olabilirsek hepimiz, olumlu ve iyi birer anne-baba-evlat-akraba-arkadaş... da olabiliriz.

  Dostluk, iki kişi arasındaki en kısa yoldur. Bir beyinde iki kişilik düşünmek, bir yürekte iki kişilik yaşamak, her gözde ikişer kişilik görmek, her kulakta ikişer kişilik duymaktır dostluk... Bir dünyada iki kişi olmakla birlikte, tek bedende iki kişilik yaşayabilmektir de diyebiliriz. Dostlukta, kendimizden önce dostluğumuz ve dostumuz gelmelidir.

  Özgüven-güven-özveri-içtenlik dolu, şüpheden-kuşkudan-çıkardan arınmış dostlara ve dostluklara..............
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA