09:32   TARSUS BELEDIYESI’NDEN KAHVECILER VE EĞLENCE YERLERI ODASı’NA MASKE ILE DEZENFEKTAN DESTEĞI   21:32   BAŞKAN SEÇER, ATATÜRK CADDESI VE SILIFKE CADDESI ESNAFıNı DOLAŞTı   13:03   MERSIN ERDEMLI’DE LIMON FIDANLARı SATıŞı ARTTı   13:01   EVIN BANYOSUNDA KENEVIR YETIŞTIRMIŞLER   13:01   ESKI SAĞLıK OCAĞı OBRUK PEYNIRI ÜRETIM TESISINE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ   12:57   YENIŞEHIR YAŞAM MERKEZI’NDE SONA DOĞRU   12:54   BAŞKAN TOLLU ‘MERSIN TURIZMINDE YENI YARıN’ı DEĞERLENDIRDI   12:53   MEZITLI’DE YATıRıMLAR MAHALLE MUHTARLARıYLA BIRLIKTE PLANLANDı   12:51   HIZMET KERVANı ŞAHNA’DA   12:49   TOROSLAR’DA KARLA MÜCADELE ÇALıŞMASı   12:47   BÜYÜKŞEHIR, BIR YıLDA 2 BIN TON, ÜÇ AYDA 560 TON TıBBI ATıĞı BERTARAF ETTI   12:45   TBB VE BARO BAŞKANLARı ‘ÇOKLU BARO-NISPI SEÇIM SISTEMINE’ KARŞı TOPLANDı   12:43   TARIHI MERSIN EVLERI GELECEĞE TAŞıNACAK   12:42   AKDENIZ’DE PARK VE YEŞIL ALANLAR NORMALLEŞME DÖNEMINE HAZıRLANıYOR   12:40   CHP’LI ALI MAHIR BAŞARıR: “ AKP MERSIN İL BAŞKANLıĞı BINASıNıN KIRASı İŞKUR ÜZERINDEN MI ÖDENMEKTEDIR?”   17:44   MERSIN, ÖLÜMLÜ-YARALANMALı TRAFIK KAZALARıNDA 7’NCI SıRADA   17:42   ERDEMLI’DE UYUŞTURUCU OPERASYONUNDA 2 ŞÜPHELI GÖZALTıNA ALıNDı   17:40   PLAJLARDA SOSYAL MESAFELI DENIZ KEYFI BAŞLADı   17:39   MEZITLI’DE YATıRıMLAR MAHALLE MUHTARLARıYLA BIRLIKTE PLANLANDı   17:37   TOROSLAR’DA ASFALT SEFERBERLIĞI  
 
     
 
 
image

Okunma : 438  Tarih : 21.05.2020  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

AŞURE GİBİ BİR YAZI

  AŞURE GİBİ BİR YAZI
  Başlıktan da anlaşılacağı gibi; birkaç konuya birden değineceğim yazıma, bir bilgi ve bir öneriyle başlamak istiyorum.
  Birine kızınca "Köpek" demeden önce; Koronavirüse yakalanan hastaları koklayarak tanıması için eğitilmeye başlanan köpekler olduğunu anımsayın olur mu?
  Bugün aklıma "Bütün Dünya, Koronavirüse karşı önlem almak için çalılşırken ABDVİRÜS; Gazze'de, Batı Şeria'da, Suriye'de, Libya'da, kısacası Ortadoğu'da ve yapıyor acaba?" diye bir soru geldi.
  Sonra, o soruyu, aşağıdaki sorularla süsledim.
  Batı Şeria, İsrail'e bırakılırken, Filistin Devleti, Gazze bölgesiyle yetinmek zorunda mı kalacak? Kuzey Irak'ta kurulan devlete benzer bir devlet de Suriye'nin kuzeyinde kurulacak mı, kurulmayacak mı? Libya ve diğer Ortadoğu ülkelerinin paylaşımının nasıl yapılacağı, yavaş yavaş netleşiyor mu?
  "ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, 8 Nisan 2010 tarihinde yayınladığı raporda; Kıbrıs, Libya, Suriye ve Israil arasında kalan Levant Havzası'nda "3.5 -üçbuçuk- trilyon metreküp doğalgaz ve 1.7 varil petrol bulunduğu" öngörüldü. Bu miktar, Türkiye'nin 572 yıllık doğalgaz ihtiyacına yeterdi"(Soner Yalçın)
  Acaba; Suriye ve Libya başta olmak üzere, Ortadoğu ülkelerinde yıllardır oynanan oyunların gerekçesi, bu rapor mu?
  Sonra, ülkemiz ile ilgili konulara -kısa kısa- değinmeye karar verdim.
  Birkaç gün önce televizyonda haberleri izlerken; önce Tarım, sonra Sanayii ve Toknoloji bakanımız "Aşı üretimi" ile ilgili -peş peşe- açıklamalar yapınca, epey rahatladım ve "Demek ki; tarım, hayvancılık, sanayii ve teknolji alanında konuşmaya değer bir çalışmamız veya  eksiğimiz yok" diye düşündüm.
  Haberler bittikten sonra "Hayret, Türkiye İş Bankasındaki hisselere değinen olmadı" diye düşündüğüm için -kısaca da olsa- değinmek istiyorum.
  Cumhuriyet Halk Partili temsilciler, Atatürk''ün Türkiye İş Bankasındaki hisselerini yönetiyor. Hükûmet, o hisselerin devlete devrini ve devleti yönetenlerin belirleyeceği temsilcilerin yönetmesini istiyor.
  İkisi, içerik olarak birbirinden çok farklı şeyler. Birinde, vasiyet yerine getirilirken diğerinde -söz konusu vasiyetin- içeriğinin dışına çıkılıyor çünkü.
  Söz, Türkiye İş Bankasındaki hisselerden açılınca; bu konuda, konuşanların kullandıkları incitici dile de değinmeden geçemeyeceğim.
  Kimi insanlar her durumda, her zaman, her koşulda ve her zaman -tatlı bir dil ve olgun bir tavırla- hep yanımızda ve arkamızda olurken kimi insanlar, istediği şeyler olmayınca veya bize hükmedemeyince; ya kötü sözler söylemeye, ya sırtını dönmeye, ya da çevremizdeki insanların veya bizim kuyumuzu kazmaya başlar.
  Ben, Türkiye İş Bankasındaki hisseler ile ilgili konuşurken sivri bir dil kullananları, böyle değerlendiriyorum.
  Bir takım politik çıkarlar uğruna, senelerdir öyle bir dil kullananları yadırgayamaz duruma düşsek de ben, kendimi "En ağır insanlık suçları; iftira atmak, kul hakkı yemek, taciz ve tecavüzde bulunmaktır." diye yazmak zorunda hissediyorum.
  Konuşmalarda; iftira, kula hakaret, aşağılayıcı bir dil kullanma gibi şeyler oluyor çünkü.
  Ülkemizde yaşayan herkes olarak, Koronavirüs nedeniyle tedirgin yaşarken, böyle bir dil kullanılmasını ve o dilin hakaretlerle süslenmesini çok yadırgıyorum.
  Koronavirüs ile ilgili konuşulması gereken birçok daha konu var.
  Çoğu kronik hastalıklardan en az birinin pençesinde olan 65 yaş üstü vatandaşlarımız, öğle saatlerini kapsayan bir zaman diliminde verilen izinden yararlanarak- sokağa çıktı ve o gün hava çok sıcaktı.
  Son 109 yılın en sıcak günlerini yaşarken, o yaştaki insanların, daha erken veya daha geç saatlerde sokağa çıkması sağlanamaz mıydı?
  Havalar çok sıcak olduğu için “Sıcakkanlı olan herkesi, soğukkanlı olmaya  çağırıyorum” dedikten sonra “Ben, Koronavirüse karşı alınan önlemlerin, çok erken esnetildiğine inanıyorum. Dilerim ve umarım yanılırım. Haklı çıkarsam bize, pahalıya patlar çünkü” notunu da düşmek istiyorum.
 Aşure gibi yazımı, erken seçim tartışmalarına da değinerek bitirmek istiyorum.
  Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi “Ülkemizde, bir erken seçim yapılması, neredeyse olanaksız”
  Buna karşın bir erken seçim kararı çıkacaksa; erken seçim yapılmadan önce konusu “Yeni seçimden sonra; Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi kalsın mı? Yoksa Parlamenter Sisteme geri mi dönülsün?” olan bir referandum yapılsın ve seçim barajı kesinlikle kaldırılsın.
  Ülke olarak, hem 2 sistemden birini savunur duruma geldik, hem de ülke barajının gerekçesi olan "Ülkeyi, koalisyonlar yönetmesin" gerekçesini gereksiz kılacak kadar güçlü koalisyonlar oluşturduk çünkü.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA