09:08   AKDENIZ BELEDIYESI, ‘EĞLENCEDE DE FıRSAT EŞITLIĞI’ SAĞLıYOR   07:57   MERSIN’IN GÜLÜMSETEN HIZMET ARAÇLARı   03:43   BOŞ ARSADA YETIŞTIRILEN MıSıRLAR IÇIN HASAT SEVINCI   02:11   CHP KADıN KOLLARı GENEL BAŞKANı AYLIN NAZLıAKA’DAN İSTANBUL SÖZLEŞMESI TALIMATı   01:18   AILELER DANıŞMANLıK HIZMETI ALıYOR, ÇOCUKLAR OYUN ATÖLYESINDE EĞLENIYOR   00:58   BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI GSK, YENI SEZONA HAZıR   20:21   BAŞKAN ÖZYIĞIT, ÇALıŞMALARı YERINDE INCELEDI   16:53   CHP MYK 37’NCI OLAĞAN KURULTAY SONRASıNDA ILK TOPLANTıSıNı YAPTı   15:15   OĞUZ KAAN SALıCı’DAN ILK MESAJ   13:10   CHP MYK BELLI OLDU! İŞTE 16 KIŞILIK YENI A TAKıMı   11:28   YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATıNDA TEMMUZ BEREKETI   23:27   CHP KADıN KOLLARı KURULTAYı’NDA AYLIN NAZLıAKA YENI BAŞKAN SEÇILDI   20:50   MEZITLI BELEDIYESI VE ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜN ORTAK MÜCADELESI BAŞARıYı GETIRDI.   09:54   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE BAŞKANı VAHAP SEÇER, SILIFKE’NIN KıRSAL MAHALLELERINI GEZDI   23:29   TOROSLARıN ZIRVESINDE, KÖYLÜLERIN TENIS HEYECANı   23:20   BÜYÜKŞEHIR, ÇOCUKLARı SANATA YÖNLENDIRIYOR   23:01   BAŞKAN SEÇER, TIRAT MUTFAK ATÖLYESI’NIN AÇıLıŞıNA KATıLDı   22:17   ARATOS’U GÜNEŞE ÇıKARMAK IÇIN ILK KAZMA VURULDU   14:03   KıLıÇDAROĞLU : BIZI BÖLMEK, PARÇALAMAK ISTEYECEKLER   13:13   KıLıÇDAROĞLU VE CHP PM ÜYELERINDEN ANıTKABIR’E ZIYARET  
 
     
 
 
image

Okunma : 1635  Tarih : 2.07.2020  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

İnsan Olan İnsan Yakmaz

  İNSAN OLAN İNSAN YAKMAZ
  2 Temmuz 1993 günü Sivas-Madımak Oteli'nde yapılan  katliamın üzerinden 27 yıl geçti. SİVAS'TA NARA YAKILAN" canların acısı yüreğimizde o günkü kadar sıcak ve anılarına olan saygımız, her gün biraz daha büyüyerek sürüyor.
  2 Temmuz 1993 yılına kadar Madımak; daha çok İç Anadolu Bölgemizde yetişen bir bitkiydi. O bitkinin yemeği ve böreği yapılır, afiyetle yenirdi.
  2 Temmuz 1993 günü adını, o bitkiden alan otelde; aydınlar yakıldığı için madımak bitkisinin tadı, eskisi gibi değildir herhalde. “Madımak” denince çoğu insanın; yüreği yanıyor, kanı donuyor çünkü.
  O nedenle, Madımak Oteli’nde yaşanan vahşeti; unutmadık, unutamayız, unutmayacağız, unutturmayacağız.
  Madımak Oteli'nde yaşanan olaylar tam anlamıyla vahşettir, insanlık dışıdır, ahlak dışıdır, mantık dışıdır.
  O yangın; aklı başında olan veya aklının başında olduğuna inanan herkes tarafından kınanmalıdır.
  Olay ne kadar korkunçsa olayı kınamamak, kınamak isteyenlere izin vermemek, engellemeye çalışmak da o kadar korkunçtur.
  Dindar olmayan din tüccarları tarafından tertiplenen bu olayın toplumsal tepkiyle de demokratik hakla da uzaktan yakından ilgisi yoktur. Dini kötü emellerine alet etmeye çalışan bir kaç simsarın öncülüğünde yapılan bir olay da değildir.
  Organize olmuş bir takım kişiler tarafından tertiplenen bu olayın; haksızlığa baş kaldırmanın sembolü olan Pir Sultan Abdal'ın, gönül gözüyle gerçekleri görebilmenin en büyük örneklerinden olan Aşık Veysel'in ve onlarca aydının ilinde yapılması daha da ilginçtir.
  Neymiş halk dini ve toplumsal değerlerine sahip çıkmış. Hadi canım sen de. İnsan olan insan yakar mı?
  Kimileri yürek yakar, kimileri kendi yüreğini, kimileri de başını yakar.
  Kimileri çakmak yakar, kimileri sigarasını. Kimileri de mangal yakar.
  Kimileri gemileri yakar.
  Kimileri yaptığı yemeği yakar.
  Kimileri orman yakar.
  Bir de insan yakanlar var.
  Yürek yakan,kendi yüreğini yakan, çakmak yakan, sigarasını yakan, mangal yakan, gemileri yakan, yaptığı yemeği yakan insandır.
  Ormanı yakan kısmen insandır ve büyük bir hata yapmıştır.
  Ancak; insanları yakanlar, insan değildir.
  Hem her dine göre "Verdiği canı, ancak ve yalnız Allah alır" hem de insan olan, insan yakmaz çünkü.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA