19:43   YENIŞEHIR HALK KART ILE YEREL ESNAFLAR DA KAZANıYOR   08:43   TICARETTE YENI BIR DIJITAL DÖNÜŞÜM HAMLESI DAHA   08:07   LÜBNAN’ıN BAŞKENTINDE BÜYÜK PATLAMA! ÖLÜ VE YARALıLAR VAR   06:21   BÜYÜKŞEHIR, YURTTAŞLARıN SOFRASıNDA AŞ OLMAYA DEVAM EDIYOR   21:48   MERSIN MÜZIĞE BÜYÜKŞEHIR’LE DOYDU   19:59   VAKA ARTıŞıNıN ARDıNDAN İÇIŞLERI BAKANLıĞı’NDAN 81 ILIN VALILIĞINE GENELGE   17:59   GÖZLER CHP’NIN YENI A TAKıMı’NDA: MYK’YE KIMLER GIRECEK   10:14   BAŞKAN SEÇER, BAYRAM ZIYARETLERINI GÖZNE İLE SONLANDıRDı   03:08   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI, KıYAFET EVI’NI HAYATA GEÇIRDI   21:17   KADıNLAR 4-5 AGUSTOS’TA İSTANBUL SÖZLEŞMESI IÇIN ALANLARA ÇıKıYOR   20:59   SON ANKETTE ERDOĞAN’A BAŞKANLıK SISTEMI’ ŞOKU   17:01   ERBAŞ’ı DEĞIL ERDOĞAN’ı IZLEYIN   09:27   BAŞKAN SEÇER, BAYRAMıN 3. GÜNÜNDE ÇAMLıYAYLA HALKı İLE BULUŞTU   09:37   BAŞKANLARDAN KıRSAL BÖLGELERE BAYRAM ZIYARETI   09:29   GÜLTAK, KURBAN KESIM YERLERINI ZIYARET ETTI, VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞTı   09:59   CHP KADıN KOLLARı 14. KURULTAYıNA GIDIYOR: GÜNDEM İSTANBUL SÖZLEŞMESI   22:22   CHP‘LI KURULTAY’DAN KURBAN BAYRAMı MESAJı   11:27   KARADUVAR’DA BALıK, NOSTALJI MERSIN ET VE BALıK RESTAURANT’DA YENIR   09:05   ÇAĞDAŞ GÜZEL’DEN KURBAN BAYRAMı KUTLAMA MESAJı   05:13   BAŞKAN NESIBE TEKER HAZIM’DEN KURBAN BAYRAMı KUTLAMA MESAJı  
 
     
 
 
image

Okunma : 89  Tarih : 31.07.2020  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

BAYRAMLARIMIZ

                BAYRAMLARIMIZ
  Bayramlarımız, bir araya gelmemizi sağlayan en önemli günlerdir. Birbirimize yeniden kavuşma mutluluğunun, sevginin, saygının paylaşıldığı, kırgınlıkların, küskünlüklerin genellikle son bulduğu yapıcı, olumlu günler.
  Çocukluğumda; dün normal olarak merhabalaşıp giden insanların bugün birbirlerine sarılıp öpüşmeye başlamasının ne anlama geldiğini anlamakta zorlanırdım. Her gün  önünden öylesine gelip geçtiğimiz evlerin kapısını çalıp el öpmemizin, onların da bizlere şeker vermelerinin ne anlama geldiğini de anlayamazdım.
  Okula başladığımda Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında neden el öpülmediğini anlamakta zorlanmıştım. Anlayışı  kıt bir insan olmam o zamandan kalma yani.
  Tıpkı cenazelerimiz gibi, düğünlerimiz gibi, ulusal ve dini bayramlarımız da bizleri  bir araya getirmenin kaynaştırmanın yanında insan olmamızın paylaşmayı gerektirdiğini de aşılıyor değil mi? Bu yüzden bayramlarda çocuklarımıza örnek olmamız kaçınılmaz oluyor.
  Yaşlandığımızda çocuklarımızın bayramda yanımıza gelmesini, gelemiyorlarsa en azından telefonla aramalarını istiyorsak önce biz büyüklerimizin yanına gidelim veya telefonla arayalım onları. 
  Hem de çocuklarımızın yanında, çocuklarımızın da onlarla konuşmalarını sağlayarak. Çünkü yetiştirdiğimiz çocuklarımız bebeklikten başlayarak bizleri öyle veya böyle örnek alırlar, taklit ederler. 
  Onların olumlu veya olumsuz olmaları, bizlerin olumlu veya olumsuz olmamızla doğru orantılıdır. Her zaman, her yerde, her koşulda "Ne ekersen onu biçersin" yani.
  Kurban bayramının, "et alıp yiyemeyecek kadar yoksul olanların, varlıklıların kestiği hayvanların, dağıtmak zorunda olduğu üçte birlik bölümünden kendi payına düşeniyle hiç değilse senede bir kaç gün et yiyebilmesi için olduğunu" hepimiz biliriz. Ama günümüzde "kanı dışarı, eti içeri"  yöntemi geçerli olduğu için bu pek uygulanmaz.
  Yiyeceği ekmeği almakta zorlanan ailelerin  "çocuklarım el eline bakmasın" mantığıyla, borç para alarak  kurban kesmek zorunda olduğu bir toplumda öncelikle dini bütün(!) yaşayanların bayramı kutlu(!) olsun.
  Kızımın 4-5 yaşlarında olduğu yıllarda, herkes gibi ben de kurbanlığımı bir kaç gün önceden aldım ve evde beslemeye başladık. Kızım, bir yandan gelip gidip hayvana ot veriyor, yem veriyor, su veriyor, bir yandan da
  -Ben senin etlerini yiyeceğim..... diyerek okşuyor, kucaklıyor, seviyor.
  Bayram sabahı; kızım uyurken kurbanımızı kestik, ortalığı toparladık, mangalımızı yaktık bir yandan pişirip bir yandan yerken kızım da uyanıp geldi. Bir kaç lokma yedikten sonra
  -Koyunum nerede? diye sordu.
  -Onu kestik, hani etini yiyecektik ya, işte onu yiyoruz. demeye kalmadan
  -Katiller, siz benim koyunumu kestiniz, diyerek tepkisini koydu ve o günden sonra uzunca bir süre et yemedi.
  Allah affetsin bu nedenle ben, yıllardır kurban kesmiyorum, kesemiyorum. 
  Bunun yerine; her yıl üniversite kazanan bir kaç öğrencime karınca kararınca bir kaç kuruş cep harçlığı vermemin yanında, çevremdeki çok yoksul bir kaç aileye, bununla evine veya çocuklarına bir şeyler alsın diye karınca kararınca yardımda bulunuyorum.
  Mehmetçik Vakfı, Kızılay gibi kurumlara para göndererek kurban ibadetinin yerine getirilmesi gibi bir şey olarak görüyorum bunu. 
  Hem yardım bire bir tanıdığım, gerçekten ihtiyacı olan birine gidiyor, hem aynı günde kesilen milyonlarca hayvandan en az birinin canını bağışlamış oluyorum, hem de dinin gereğinin yanında insan olmamın gereği olan bir davranışı yerine getirerek topluma örnek olduğuma inanıp mutlu oluyorum.
  Allah, kurban kesenlerin de, benim de yaptığımı kabul eder diye inanıyorum. Gerisi Allah’la benim aramdaki bir şey kuşkusuz.
  Kızlarımızı, bacılarımızı, kadınlarımızı, annelerimizi törelerimize, insanlarımızı kan davalarına kurban etmeyeceğimiz günlerin başlangıcı olacak kadar uğurlu, bayram gibi yaşayacağımız günlerin başlangıcı olacak kadar güzel,  mutlu, huzurlu, sağlık ve başarı dolu bir kurban bayramı dileğiyle;
  HERKESE İYİ BAYRAMLAR!

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA