09:07   TARıM YATıRıMLARıNA HIBE DESTEĞI VERILECEK   08:34   BÜYÜKŞEHIR’IN “BIRLIKTE SEVGIMIZI ÇOĞALTıYORUZ” ÇAĞRıSı YANıTSıZ KALMADı, TAŞHAN’DAKI ÜRETICI KADıNLAR STANTLARıNı NISANUR İÇIN AÇTı   08:18   BOZDOĞAN ÖĞRETMENLERIN EVLERINE KONUK OLDU, SORUNLARıNı DINLEDI   07:59   YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN DIKKAT ÇEKEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ FILMI   07:41   CHP İL BAŞKANı AKTAY: BIZIM GÜZELLIĞIMIZ ÖĞRETMENLERIMIZDIR   07:25   KENTKART MOBIL HIZMET ARACı’, 30 KASıM’A KADARESKI MEZITLI BELEDIYESI ÖNÜNDE HIZMET VERECEK    07:16   BAŞKAN OZAN VARAL’DAN 24 KASıM MESAJı   01:03   ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE ÇOCUKLARA TABLET DAĞıTTıLAR    00:29   EMLAK, ÇEVRE TEMIZLIK, İLAN VE REKLAM VERGISINDE SON GÜN 30 KASıM   00:05   BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESINDEN KARACAILYAS’TA HEM ALTYAPı HEM ÜSTYAPı ÇALıŞMASı   23:44   AKDENIZ’IN PARK VE YEŞIL ALANLARı YENILENIYOR   22:34   BAŞKAN ERCIK: ÖĞRETMENLERIMIZ, GELECEĞIN MIMARıDıR   21:28   TOROSLAR’DA VEZNELER, HAFTA SONU AÇıK   20:45   BÜYÜKŞEHIR, ZEYTIN FIDANı DAĞıTıMıNı AKDENIZ’DEN BAŞLATTı, 60 BIN 120 ADET ZEYTIN FIDANı TOPRAKLA BULUŞUYOR   19:44   AZERBAYCAN’A ANıT HEYKEL YAPTı, GÖZYAŞLARıNı TUTAMADı   19:18   FORUM MERSIN’E TSE GÜVENLI HIZMET BELGESI   16:57    BAŞKAN YıLMAZ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ KUTLADı   07:17   ALACA’DAN 24 KASıM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJı   06:29   DÜMER’DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJı   06:14   BAŞKAN GÜLTAK, ÖĞRETMENLER GÜNܒNÜ KUTLADı  
 
     
 
 
image

Okunma : 4124  Tarih : 13.10.2020  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

SİZDE DE ÖYLE DEĞİL Mİ?

  SİZCE DE ÖYLE DEĞİL Mİ?
  Bir toplumun ilerleyebilmesi için köylülerinin bilinçli olması gerekir.
  Türkiye Cumhuriyetini kuranlar, bunu çok iyi bildiği için her köye okul açmak için ellerinden gelen her şeyi yaptığı halde günümüzde; her köye okul açmak bir yana, taşımalı sistem uygulanarak, öğrenci sayısı az olan okulların çoğu kapatılınca köylerde, köylülerin canlı aydınlatma aracı öğretmenler de yer alamaz oldu.
  Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletine gönülden bağlı olan öğretmenler köylerden çekilince; Türkiye Cumhuriyeti ile hesaplaşmak için fırsat kollayan dış güçlerin de desteğiyle tarikat ve benzeri cemaatler, köyden şehire doğru -hızlı bir şekilde- örgütlenmeye başladı.
  Tarikatlar ve cemaatler ile ilgili, ne tür olumsuzluklar yaşadığımızı unutmadık.
  FETÖ’nün darbe kalkışmasından sonra “Menzilcilerin, FETÖ’den boşalan alanlara yerleştirildiği” haberleri yetmiyormuş gibi; “Kız çocukları ile kabaklama, erkek çocuklarla badeleme yapmanın, dinde yeri var” gibi saçma sapan bir açıklama yapan Cübbeli Ahmet Hoca ile onu eleştirerek yeni bir tartışma ortamı yaratan Selefilerin atışmasının nerelere vardığını hepimiz biliyoruz.
  Tarikat yuvalarında, sık sık yaşanan; istismar, taciz ve tecavüzleri de unutmamak gerekiyor elbette.
  "Tarikat, Şeyh, Derviş, Mürit" gibi kavramların, din ile ilişkisi olsa bile Allah katında herhangi bir ayrıcalığı yoktur. Allah katında, ayrıcalığı olan insanlar, peygamberlerdir çünkü.
  Pandemi nedeniyle, köy okullarını açarak ve bunu halkımıza anlatarak aydınlanma sürecini yeniden başlatabiliriz.
  O nedenle ben -sınıf mevcutları düşük olacağı düşünülerek “Köy okullarının yeniden açılması” kararını destekliyorum ve Koronavirüs tehlikesi geçtikten sonra da açık kalmasını istiyorum.
  Ben -birçok insan gibi- okulların açılmasına; hem kırtasiyeciler ve okul giysisi satanların para kazanması düşünülerek karar verildiğine, hem de servisçiler ile kantinciler de düşünülerek -yavaş yavaş- yüz yüze eğitime geçildiğine inananlardanım.
  Milli Eğitim Bakanı veya eğitim konusunda söz hakkı olan biri olsaydım; okulları -öyle veya böyle- açmak yerine, bir yıl tatil ederdim ve her öğrencinin -bir yıl sonra- sınıf tekrarı yapmasına karar verirdim.
  Benim bu önerim; emeklilik yaşının bu kadar yüksek olduğu ve diplomalı işsiz sayımızın azımsanmayacak kadar çok olduğu düşünülünce, öğrencilerin -bir yıllık kaybı göze alınarak- onların sağlıklı olması tercih edilerek uygulanabilirdi.
  Benim -bu konuda- söz hakkım olmadığı için -şu anda- uygulanan ve uygulanacak eğitim için bazı önerilerde bulunmaktan başka yapabileceğim bir şey yok.
  İnternet üzerinden de, ders veriliyor ve işlem yapılması isteniyorsa; internet ücretleri düşürülmeli, bilgisayar ve cep telefonlarından alınan ÖTV sıfırlanmalıdır.
  Bu virüsten bir an önce kurtulup eğitim-öğretim başta olmak üzere, her alanda, bir an önce normal yaşama geçilmesi için aklıma gelen diğer önerileri de yazmak istiyorum. 
  Koronavirüs ile daha iyi savaşmak için -bir an önce- atama bekleyen sağlık personelinin tamamı, sözleşmeli veya mesai ücreti ödenerek görevlendirilmelidir
  Yüz yüze eğitime başlamadan önce; atama bekleyen öğretmenlerin tamamı, sözleşmeli veya ders ücreti karşılığı görevlendirilmeliydi.
  Fazla geç kalınmadan -tüm sınıflarda, yüz yüze eğitim başlamadan- bu yönde bir adım atılmalıdır.
  Ya işsizlik maaşı ödeme süresi uzatılmalı veya Emeklilikte Yaşa Takılanların ve emekliliği geldiği halde emekliye ayrılmayanların emekli olmaları sağlanarak, yerlerine işsiz vatandaşlarımızın, göreve  başlaması sağlanmalıdır.
  Koronavirüse yakalanıp iyi olan ünlülerin haber yapılmasına kısıtlama getirilmelidir. Onlar, ellerindeki olanaklar nedeniyle; daha iyi tedavi gördüğü için daha çabuk iyi oluyor ve bu durum, sıradan vatandaşların lakayt davranmasına neden oluyor çünkü.
  Sizce de öyle değil mi?
  Yazımı, Koronavirüsü bile dolandırıcılık yapmak için fırsata çevirmeye çalışan kenelerin yeni bir uygulamasını dile getirerek bitirmek istiyorum.
  Dolandırıcılar, kapısını çaldıkları vatandaşlarımıza "Cumhurbaşkanının emriyle size, maske ve kolonya getirdik. Şurayı imzalayın" diyerek borç senedi imzalatıyormuş.
  Lütfen dikkatli olun.

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA