22:34   BAŞKAN ERCIK: ÖĞRETMENLERIMIZ, GELECEĞIN MIMARıDıR   21:28   TOROSLAR’DA VEZNELER, HAFTA SONU AÇıK   20:45   BÜYÜKŞEHIR, ZEYTIN FIDANı DAĞıTıMıNı AKDENIZ’DEN BAŞLATTı, 60 BIN 120 ADET ZEYTIN FIDANı TOPRAKLA BULUŞUYOR   19:44   AZERBAYCAN’A ANıT HEYKEL YAPTı, GÖZYAŞLARıNı TUTAMADı   19:18   FORUM MERSIN’E TSE GÜVENLI HIZMET BELGESI   16:57    BAŞKAN YıLMAZ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ KUTLADı   07:17   ALACA’DAN 24 KASıM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJı   06:29   DÜMER’DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJı   06:14   BAŞKAN GÜLTAK, ÖĞRETMENLER GÜNܒNÜ KUTLADı   06:02   BARO BAŞKANı YEŞILBOĞAZ: PANDEMI SıNAVıNDA EĞITIMDE SıNıFTA KALDıK,   05:54   AKDENIZ BELEDIYESINDEN EMLAK VERGISI VE ÇTV HATıRLATMASı   05:28   CHP’LI MUTLUAY’DAN 24 KASıM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJı   04:20   KURULTAY’DAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJı   23:49   KOÇAK’TAN IHALEYI ALAN KOZUVA’YA HAYıRLı OLSUN MESAJı   22:35   AB, TÜRK MAKARNASıNA UYGULADıĞı KOTAYı GÖZDEN GEÇIRMELI   21:50   ÖĞRETMENLERIMIZE MINNET VE ŞÜKRAN DUYUYORUZ   14:35   BÜYÜKŞEHIR’IN EVDE SAĞLıK VE BAKıM EKIBI UMUTLARı YEŞERTIYOR, HASAN AMCA AYAĞA KALKTı   14:23   BELEDIYE EKIPLERI TÜFEKLE YARALANAN KÖPEK İÇIN SEFERBER OLDU   14:12   YENIŞEHIR’DE TARıM ÜRÜNLERI MARKALAŞTı    13:59   TRAFIK VE YAYA GÜVENLIĞI İÇIN MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN KAPSAMLı FAALIYET  
 
     
 
 
image

Okunma : 1088  Tarih : 20.10.2020  E-Mail : bekirkamil@yahoo.com

 
Bekir Kamil ÇAĞLAYAN

NEDEN CHP?

İçimde ki Cumhuriyet Halk Partisi sevgisini beni tanıyan herkes bilir. En çok sorulan soru şudur; Ya Bekir iyi de neden CHP? Fazla abartmıyor musun? Şeklinde sorularla sık sık karşılaşıyorum. 

Siyasete girişimi ve CHP sevgimi bir de benden dinleyin istedim.
Küçücük bir çocukken gözümü açtığımda duvarda ilk olarak ATATÜRK ve Bülent ECEVİT’in resimlerini gördüm. Babam büyük bir ECEVİT hayranıydı Karaoğlan der başka bir şey demezdi. O dönem Demokratik Sol Parti içinde siyaset yapardı. Biraz büyüyünce şunu fark ettim büyük bir çoğunluk ailesi hangi siyasi görüşe sahipse o görüşte ilerliyor ama ben bunu yapamazdım. Araştırmaya karar verdim. Tabii ATATÜRK ve ECEVİT sevgisi içimde yer etmişti bir kere.

Sonra Nazım Hikmet’i tanıdım, Sabahattin Ali’yi tanıdım. Hele Sabahattin Ali’nin o sözü yüreğime öyle bir işledi ki ‘’Bir insanın bir vicdanı varsa solcu olmaktan başka seçeneği yoktur’’ demişti. Kararımı vermiştim artık SOL görüşlü birisiydim ama hangi siyasi partiye oy verecektim.

Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü geldi aklıma ‘’Benim iki büyük eserim var, biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’’ ama körü körüne bağlanmak istemiyordum. CHP’yi araştırmaya karar verdim. Birileri tek parti dönemine laf söylüyorlar ya, onlarla beraber olmayarak ne kadar doğru bir karar verdiğimi fark ediyordum her araştırmamda.

O eleştirdikleri tek parti döneminde ülkemiz gibi işgal altında olan ulaşım, enerji ve iletişim şirketleri yabancılardan geri alındı. Ağır sanayi hamlesine geçiş yapıldı. Anadolu dört taraftan demir ağlarla örüldü. En güç dönemde bankalar kuruldu ekonomiye hayat verildi. Eğitim seferberliği başladı. Halkevleri, köy enstitüleri kuruldu ve eğitimde altın çağımızı yaşadık. Avrupa’dan da önce kadınlara seçme seçilme hakkı verildi. Dünya’yı kasıp kavuran 2. Dünya Savaşı sırasında mükemmel bir dış politika izleyen milli şefimiz İsmet İNÖNÜ Türkiye’yi savaşın dışında tutmayı başardı. Türkiye demokrasi ile tanıştı. Çok partili yaşama geçildi. Milli mücadele ile gelinen iktidardan kızmadan, küsmeden başkaları gibi tehdit etmeden, halkın tercihine saygı duyarak inerek demokrasimizi taçlandırdı. Parti içinde de bir değişim rüzgarı esmeye başladı. Ülkemizin ve partimizin kurucularından olmasına rağmen CHP seçmeni bu gün dahi hiçbir siyasi partinin yapamadığını yaparak kurultayda genel başkan İsmet Paşa’nın yerine genç bir siyasetçi olan Bülent ECEVİT’i seçti. Sosyal demokrasinin temelleri atıldı. ‘’Toprak işleyenin su kullananın’’ diyerek köylünün umudu oluyor, ‘’Ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen’’ diyerek işçinin umudu oluyor. Milliyetçiliği sokak duvarlarına değil Kıbrıs’ın Topraklarına, Ege’nin deniz yataklarına, Batı Anadolu’nun haşhaş tarlalarına yazarak Türkiye’nin umudu oluyor.  50. Senenin aydın kişisi gel Karaoğlan diyor Türkiye.

Partimiz kapatılıyor. Genel başkanımız hapse atılıyor ama hiç kimse ATATÜRK devrimlerinden sosyal demokrasiden vazgeçmiyor. Yüreği ATATÜRK sevgisiyle Cumhuriyet sevgisiyle dolu bir yiğit çıkıyor. ATATÜRK’ün partisi kapalı kalamaz diyor ve yeniden CHP’yi seçmeniyle buluşturuyor. Efsane genel başkanımız Sayın Deniz BAYKAL hani Türkiye’yi Orta Doğu bataklığına sokturmayan mecliste azınlık olmasına rağmen direnen buna karşı çıkan genel başkanımız.

Hak Hukuk Adalet diyerek 420 KM yolu 25 gün gün yürüyerek demokrasiye, adalete sahip çıkmak isteyen,  genel başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU Türkiye’nin en büyük eylemini gerçekleştirirken Halkın umudu KILIÇDAROĞLU oldu. Anadolu’nun Kemal’i oldu. Yedi çocuklu fakir bir ailenin evladını kendisine genel başkan yapan bir siyasi partidir Cumhuriyet Halk Partisi. Aslında çok daha uzun yazabilirdim ama sizleri sıkmak istemedim.

Ben Cumhuriyet Halk Partili olduğum için bunları yazmıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi bunları yaptığı için bu partiye yürekten gönülden bağlanıyorum.
Partimizde genel başkanlık yapan başta büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK, Lozan Kahramanı İsmet İNÖNÜ, Kıbrıs Fatihi Halkçı Ecevit, 2. Kurucu genel başkanımız Deniz BAYKAL, partimize ağabeylik yapan Hikmet ÇETİN, Altan ÖYMEN ve demokrasinin yılmaz savunucusu Anadolu’nun Kemal’i Kemal KILIÇDAROĞLU’nu selamlayarak yazımı bitiriyorum.

NEDEN CHP SORUSUNUN CEVABI BUDUR.

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA