04:24   TARSUS ŞEHIR TIYATROSU, "ÇEHOV VODVIL" OYUNUYLA MERSIN İZLEYICISIYLE BULUŞTU   04:13   AKDENIZ’DE "GECE YOLCULARı" RÜZGARı ESECEK   03:51   ORMAN YANGıNLARı... MERSIN-ANTALYA YOLU TRAFIĞE KAPATıLDı, ADANA’DA 5 KÖY BOŞALTıLDı   23:12   MEZITLI BELEDIYESI’NDEN AILELERE ÖZEL PLAJ   22:31   KıLıÇDAROĞLU’NDAN MARMARIS MESAJı: "HEPIMIZ BIRIZ, TEK YÜREĞIZ BU BÖYLE BILINSIN"   22:14   BAŞKAN SEÇER, SILIFKE VE AYDıNCıK’TA YANGıN BÖLGELERINI İNCELEDI   21:42   MANAVGAT’TA YANGıNDAN İKI GÜN ÖNCE İHALE YAPıLMıŞ   20:38   ANKARA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI, MERSIN VE ANTALYA’YA İFTAIYE EKIBI GÖNDERDI   20:27   DINÇER, “ PRIM BORÇLUSU ESNAFA EMEKLILIK YOLU AÇıLDı”   20:18   BAŞKAN GÜLTAK, MERSIN MILLETVEKILI KıLAVUZ’U AĞıRLADı   20:02   MERSIN GENÇ DEVA TEŞKILATLARı HALı SAHADA BULUŞUYOR   19:34   TARSUS TSO’DAN DA ‘AŞı OLALıM’ ÇAĞRıSı   18:25   MEZITLI BELEDIYESI ÜÇ KıTADAN YEDI MILLETTEN GENÇLERI AĞıRLıYOR   17:59   TOROSLAR ZABıTASıNDAN FıRıN VE İMALATHANELERDE GRAMAJ VE HIJYEN DENETIMI   17:43   MARMARIS’TE DE ORMAN YANGıNı ÇıKTı   17:23   BÜYÜKŞEHIR, SERA NAYLONU, SERA İPI VE MIKROBIYAL GÜBRE DESTEĞI İLE SEBZE ÜRETICILERINE CAN SUYU OLUYOR   16:41   MANAVGAT’TAKI YANGıNA İZMIR’DEN MÜDAHALE DESTEĞI   16:33   BAKAN PAKDEMIRLI: ANTALYA’DAKI YANGıNDA 2 KIŞI HAYATıNı KAYBETTI   16:23   İSTANBULLULAR, KANAL İSTANBUL’DA SÖZ HAKKı İSTIYOR   16:08   GÖKÇEK’E KÖTÜ HABER: AYM, NAZLıAKA’Yı HAKLı BULDU  
 
     
 
 
image

Okunma : 245  Tarih : 19.05.2021  E-Mail : bilgi@mersinerji.com

 
Salim DOĞAN

19 Mayıs

 

19 MAYIS

        

            19 Mayıs kavramı gün itibari ile yeni bir boyut, yeni bir anlam, yeni bir ivme kazanmıştır. Bu nedenle her geçen gün daha da bilinçli bir şekilde 19 Mayıs’ın anlamı tartışılmakta özelliklede genç beyinler 19 Mayıs’ı anlam bakımından irdelemektedir. Çünkü eğitilmiş insanların bu tarihsel olaya bakışı ile mürit ve kul haline getirilmiş beyni işgal altındaki yurttaşlarımızın bakış açıları üzerinde durmak gerekmektedir şeklindedir.

            Bilimin ve teknolojinin gelişmesi, toplumların yeni icatlar yapması ve bunu da askeri anlamda kullanmaları batı ülkelerinde bir güç yükselmesine neden olmuştur. Türkiye toprakları üzerinde emelleri olan bu emperyalist batı güçleri Türkiye topraklarını işgal etme konusunda şanslarını bir daha denemek istemişlerdir. Bu amaçla Osmanlının başkenti olan İstanbul ve Marmara Denizi emperyalist işgal güçlerinin zırhlı savaş gemilerinin barınağı haline getirilmişti. Saray bu durum karşısında kendisini ve ailesini düşünmekte ve bu emperyalist güçlerin her türlü taleplerini yerine getirmeye çalışmaktadır.

            Türk ulusu kızılca günlerde hiç kimseden emir almadan, hiç kimsenin etkisi altında olmadan ve haberdar olmadan kendiliğinden ve yurdunun her bir yerinde sinsin ateşini yakar ve bu ateşlerin çevresinde toplanarak kurtuluşunu gerçekleştirir. Karadeniz bölgesinde bir kısım yurttaşın yurdun diğer bölgelerinde olduğu gibi emperyalist işgal güçlerine karşı başlattıkları çete hareketlerine karşı bastırmak amacıyla saray Mustafa Kemal Atatürk’ü görevlendirmiştir. Emperyalist işgal ordularının gemileri arasından geçerken Mustafa Kemal Atatürk “Geldikleri gibi gideceklerdir.” Sözü aslında Samsuna doğru yapılan yolculuğun sonucunun nereye varacağını da göstermekteydi.

            19 Mayıs Emperyalist işgal güçlerine ve yerli iş birlikçilere karşı verilmiş olan bir halk hareketinin, bir ulusal direnişin yolunu açmıştı. Bu bakımdan son derece önemlidir. Bu ulusal direniş aynı zamanda dünyanın dört bir yanında Emperyalizmin ezdiği, sömürdüğü halklarında kurtuluş mücadelelerinde örnek oluşturmuştur. Cephelerde verdikleri savaşlarda göğüslerine Mustafa Kemalin resimlerini takarak ondan güç almışlar yalnız olmadıklarını anlamışlardır.

            19 Mayıs aslında bir başkaldırı hareketidir. Bir uyanışın bir direnişin silkinmenin ve bir milletin kendi yurdunu geleceğini kurtarma hareketidir. 19 Mayıs Türk ulusunun egemenliğinin, tam bağımsızlığının, laik ve demokratik bir devlet olmanın yolunun açıldığı gündür. 19 Mayıs bir devrin kapanıp yeni bir devrin açıldığı gündür. 19 Mayıs kulluktan yurttaş olmanın başladığı gündür. 19 Mayıs  “Biz ilhamımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz.." K. Atatürk ( 1 Kasım 1937) diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün akıl ve bilimin hakim olduğu bir zihniyetin yaşam biçimi olarak uygulama alanı bulduğu gündür.

            19 Mayıs 1919 başlayan bu Türkiye hareketi zaman zaman iç ve dış güçlerin iş birliği ile kesintiye uğratılmak, cumhuriyet devrimlerinin önünü kesmek amacıyla çeşitli girişimlerde bulunulmuş olsa da Türk ulusu oynanmakta olan olayların farkına vardığında yeniden ivme kazanarak yoluna devam edecektir. Bu günün gençliğinin sorgulayan tutumuyla 19 Mayıs yeni bir boyut kazanacak durağanlıktan devingenliğe doğru bir ivme kazanacaktır. İşte o nedenledir ki Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti gençliğe emanet etmiştir. Ancak işgal altına alınmış milletler milli bayramlarını kutlayamazlar. Bu yurt topraklarında bu günlerde“ Keşke yunan galip gelseydi” diyen zihniyetle “Yaşasın tam bağımsız Türkiye” diyen zihniyetin mücadele ettiği kızılca günlerdir.

            19 Mayıs Atatürk’ü Anma Genlik ve Spor Bayramı yurdumuza yurttaşımıza kutlu olsun.

        

         

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

  
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA