08:35   KAHVEHANEDE KADıNA YÖNELIK ŞIDDETLE MÜCADELE SOHBETI   08:20   MERSIN BAROSU ERDEMLI ADLIYESI’NDE SOKAK HAYVANLARı YARARıNA KERMES DÜZENLEDI   08:10   BÜYÜKŞEHIR, MEME KANSERINE DIKKAT ÇEKMEK İÇIN PEMBE MASKE DAĞıTTı   05:17   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, ’İTFAIYE BILGI SISTEMI’NE GEÇIYOR   23:10   RAMIZ AKıN: İL KONGREMIZE TÜM HALKıMıZı BEKLIYORUZ   22:59   BAŞKAN SEÇER, 9 BIN YıLLıK YUMUKTEPE HÖYÜĞܒNÜ GEZDI   22:50   BASıN MENSUPLARıMıZ, DEMOKRASI KÜLTÜRÜNÜN YERLEŞMESINE KATKı SAĞLAMAKTADıR   22:40   AKDENIZ’DE ASFALT KAPLAMA, YAMA, KALDıRıM VE KILITTAŞı ÇALıŞMALARı    22:30   TARSUS BELEDIYESI İLE MILLI EĞITIM MÜDÜRLÜĞܒNDEN ÖĞRENCILERE HAYVAN SEVGISI AŞıLAYACAK ADıM   22:20   BÜYÜKŞEHIR, YUMUKTEPE HÖYÜĞܒNÜN KAZı BAŞKANı ISABELLA CANEVA ONURUNA VEDA ETKINLIĞI DÜZENLEDI   22:10   ‘MODA DEVLERININ EN GÖZDE ÜLKESI OLDUK’   21:59   ADNAN MENDERES BULVARı, HıZ LIMITI TEDBIRIYLE DAHA GÜVENLI OLACAK   21:50   YÖREX’TE TARSUS HUMUSU ILGI ODAĞı OLDU   21:40   MTOSB’YE ILGI ARTıYOR   21:30   MERSIN BAROSUNDA KUPA TÖRENI YAPıLDı   21:20   BAŞKAN YıLMAZ’DAN, MUHTARLAR GÜNÜNE ÖZEL BULUŞMA   21:10   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN ‘VETERANLAR NAFTALIN LIGI’ BAŞLADı   21:01   “PEMBE BILEKLIK BILEĞIMDE KONTROL ELIMDE”   14:41   FEYZIOĞLU, KÜTAHYA BELEDIYE BAŞKANı PROF. DR. IŞıK’LA GÖRÜŞTÜ   23:50   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, MUHTARLARA ÖZEL ‘TEKSIN E-MUHTARıM’ı DEVREYE SOKTU  
 
     
 
 
image

Okunma : 495  Tarih : 19.05.2021  E-Mail : bilgi@mersinerji.com

 
Salim DOĞAN

19 Mayıs

 

19 MAYIS

        

            19 Mayıs kavramı gün itibari ile yeni bir boyut, yeni bir anlam, yeni bir ivme kazanmıştır. Bu nedenle her geçen gün daha da bilinçli bir şekilde 19 Mayıs’ın anlamı tartışılmakta özelliklede genç beyinler 19 Mayıs’ı anlam bakımından irdelemektedir. Çünkü eğitilmiş insanların bu tarihsel olaya bakışı ile mürit ve kul haline getirilmiş beyni işgal altındaki yurttaşlarımızın bakış açıları üzerinde durmak gerekmektedir şeklindedir.

            Bilimin ve teknolojinin gelişmesi, toplumların yeni icatlar yapması ve bunu da askeri anlamda kullanmaları batı ülkelerinde bir güç yükselmesine neden olmuştur. Türkiye toprakları üzerinde emelleri olan bu emperyalist batı güçleri Türkiye topraklarını işgal etme konusunda şanslarını bir daha denemek istemişlerdir. Bu amaçla Osmanlının başkenti olan İstanbul ve Marmara Denizi emperyalist işgal güçlerinin zırhlı savaş gemilerinin barınağı haline getirilmişti. Saray bu durum karşısında kendisini ve ailesini düşünmekte ve bu emperyalist güçlerin her türlü taleplerini yerine getirmeye çalışmaktadır.

            Türk ulusu kızılca günlerde hiç kimseden emir almadan, hiç kimsenin etkisi altında olmadan ve haberdar olmadan kendiliğinden ve yurdunun her bir yerinde sinsin ateşini yakar ve bu ateşlerin çevresinde toplanarak kurtuluşunu gerçekleştirir. Karadeniz bölgesinde bir kısım yurttaşın yurdun diğer bölgelerinde olduğu gibi emperyalist işgal güçlerine karşı başlattıkları çete hareketlerine karşı bastırmak amacıyla saray Mustafa Kemal Atatürk’ü görevlendirmiştir. Emperyalist işgal ordularının gemileri arasından geçerken Mustafa Kemal Atatürk “Geldikleri gibi gideceklerdir.” Sözü aslında Samsuna doğru yapılan yolculuğun sonucunun nereye varacağını da göstermekteydi.

            19 Mayıs Emperyalist işgal güçlerine ve yerli iş birlikçilere karşı verilmiş olan bir halk hareketinin, bir ulusal direnişin yolunu açmıştı. Bu bakımdan son derece önemlidir. Bu ulusal direniş aynı zamanda dünyanın dört bir yanında Emperyalizmin ezdiği, sömürdüğü halklarında kurtuluş mücadelelerinde örnek oluşturmuştur. Cephelerde verdikleri savaşlarda göğüslerine Mustafa Kemalin resimlerini takarak ondan güç almışlar yalnız olmadıklarını anlamışlardır.

            19 Mayıs aslında bir başkaldırı hareketidir. Bir uyanışın bir direnişin silkinmenin ve bir milletin kendi yurdunu geleceğini kurtarma hareketidir. 19 Mayıs Türk ulusunun egemenliğinin, tam bağımsızlığının, laik ve demokratik bir devlet olmanın yolunun açıldığı gündür. 19 Mayıs bir devrin kapanıp yeni bir devrin açıldığı gündür. 19 Mayıs kulluktan yurttaş olmanın başladığı gündür. 19 Mayıs  “Biz ilhamımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz.." K. Atatürk ( 1 Kasım 1937) diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün akıl ve bilimin hakim olduğu bir zihniyetin yaşam biçimi olarak uygulama alanı bulduğu gündür.

            19 Mayıs 1919 başlayan bu Türkiye hareketi zaman zaman iç ve dış güçlerin iş birliği ile kesintiye uğratılmak, cumhuriyet devrimlerinin önünü kesmek amacıyla çeşitli girişimlerde bulunulmuş olsa da Türk ulusu oynanmakta olan olayların farkına vardığında yeniden ivme kazanarak yoluna devam edecektir. Bu günün gençliğinin sorgulayan tutumuyla 19 Mayıs yeni bir boyut kazanacak durağanlıktan devingenliğe doğru bir ivme kazanacaktır. İşte o nedenledir ki Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti gençliğe emanet etmiştir. Ancak işgal altına alınmış milletler milli bayramlarını kutlayamazlar. Bu yurt topraklarında bu günlerde“ Keşke yunan galip gelseydi” diyen zihniyetle “Yaşasın tam bağımsız Türkiye” diyen zihniyetin mücadele ettiği kızılca günlerdir.

            19 Mayıs Atatürk’ü Anma Genlik ve Spor Bayramı yurdumuza yurttaşımıza kutlu olsun.

        

         

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

  
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA