16:45   KıLıÇDAROĞLU: TÜRKIYE’YI BU BATAKLıKTAN ÇıKARMAMıZ LAZıM, MILLET İTTIFAKı’YLA, ALLAH’ıN İZNI VE SIZLERIN DESTEĞIYLE TÜRKIYE’YI BU BADIREDEN ÇEKIP ÇıKARACAĞıZ   16:23   CHP’LI HAKVERDI: ALBAY KADROSUNA LISE MEZUNU BAŞHEMŞIRE GETIRILMIŞ   15:46   ROTA BUSINESS MERSIN İŞ VE EKONOMI ÖDÜLLERI GECESINDE BAŞKAN SEÇER’E ’ALTıN SPONSORLUK’ ÖDÜLÜ   15:05    EZGININ GÜNLÜĞÜ TARSUS’TA   14:49   DENIZ SALMAN "BIR AKTÖR NE YAPıYOR" ADLı OYUNUYLA ANTALYA’DAKI TIYATROSEVERLERLE BULUŞTU   13:29   MDTO VE SLOWFISH MERSIN PLATFORMU İŞ BIRLIĞINDE RENKLI ETKINLIK    11:01   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN ALACAĞı CNG’LI 100 YENI OTOBÜS İÇIN SAHA ÇALıŞMALARı TAMAMLANDı   22:25   KıLıÇDAROĞLU: ’GELIYOR GELMEKTE OLAN’   22:23   MEZITLI BELEDIYESI’NIN SU PARKıNDAN 19 BIN KIŞI YARARLANDı   22:20   MERSIN TABIP ODASı’NDAN SGK’YA SUT TEPKISI ,’SAĞLıKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMı GERÇEK YÜZÜNÜ GÖSTERMEYE BAŞLADı’   22:11   TARSUS BELEDIYESI’NDEN ORMAN YANGıNLARıYLA MÜCADELEYE DESTEK   22:06   BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE MECLISI’NIN EYLÜL AYı 2. TOPLANTıSı YAPıLDı   22:01   MEZITLI BELEDIYESI İKINCI ÇOCUK GÜNDÜZ BAKıMEVINI AÇTı   21:55   MERSIN’DE AHILIK HAFTASı KıSıTLAMALı OLARAK KUTLANDı   21:53   ÖĞRENCILER IÇIN EŞSIZ DENEYIM ALANı , RAHMI M. KOÇ MÜZESI   21:23   MERSIN’DE ESNAF SANATKARLAR ODALARı BIRLIĞI, BAŞKAN SEÇER’I ZIYARET ETTI   20:56   BAŞKAN GÜLTAK, AKDENIZ’DE RADIKAL ÇÖZÜM, KENTSEL DÖNÜŞÜM   19:34   ALI ERBAŞ’A ’SARAY’ıN ŞEYHÜLISLAM ’ DIYEN MUHARREM İNCE, ’YAKANA TAK BIR AMPUL, ROZETI TAK SIYASET YAP’   14:44   AKBELEN ORMANı NÖBETINDE 60 GÜNÜ GERIDE BıRAKAN ÇEVRECILER ATATÜRK’ÜN SÖZÜNÜ PANKART YAPTı , KÖYLÜ MILLETIN EFENDISIDIR   14:32   MERSIN’DE İKI YENI EĞITIM KURUMU AÇıLDı  
 
     
 
 
image

Okunma : 125  Tarih : 29.07.2021  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

Yüreğim Yanıyor, Yüreğin Yansın

YÜREĞİM YANIYOR, YÜREĞİN YANSIN
  Bir evladın değerini, ancak anası bilir. Ana evladına, kuş yavrusuna, bahçıvan fidanına canı kadar önem verir. Bir fidanın, rüzgar kırsa dalını, ol bahçıvan yüreğinden kan ağlar. Fakat girerse bahçeye bir hayvan, ezer körpe fidanları, en küçük acı duymadan. Çünkü o, fidan düşmanıdır" 
  Kardeşim, 17 yaşında öldürüldüğünde, arkadaşlarından biri, içerisinde yukarıdaki sözler de geçen bir metni okuduktan sonra bağlama çalıp türkü söylemişti.
  Annemin körpe fidanı vurulduğunda yüreğinden kan ağladığına tanık olmuş biri olarak, Manavgat'taki yangının izlerini görünce yukarıdaki metin aklıma geldi.
  Antalya, Mersin, Adana, Osmaniye... Yalnız Manavgat değil ülkemizin birçok yerinde yangın var yani.
  En çok da yüreğimiz yanıyor.
  Manavgat yangınını öğrendiğim anda, Manavgat Kaymakamlığını aradım. Oradaki yetkili "Yerleşim yerleri kontrol altına alınmış olup yangın söndürme çalışması, birkaç ormanlık alanda sürüyor" diye açıklama yaptı.
  Yangının olduğu bölgede oturan akraba ve tanıdıklarım ile basın yayın emekçisi arkadaşlarım ise "Durumun çok kötü olduğunu, hastanelerin tahliye edilmesinin düşünüldüğünü, yangının birkaç noktada kontrol edildiğini ama rüzgarın da etkisiyle yeni yerlere sıçramasının önüne geçilemediğini, birkaç mahallenin tamamen yandığını, birkaç mahallenin tamamen boşaltıldığını ve çok sayıda hayvanın yanarak can verdiğini" söylediler.
  Yarım saat kadar sonra, televizyonda açıklama yapan bir yetkili, sanki orman canlı değilmiş gibi "Çok şükür can kaybımız yok" diye açıklama yaptı.
  Orman yangınlarından sonra "Can kaybı yok" demek, "Ağaçlar, bitkiler ve ormanda yaşayan hayvanlar cansızdır" demektir oysa.
  Çok kısa bir süre sonra -bir yakınımın sayfasında- ahırda toplu halde yanan onlarca koyunun resmini gördüm. Onları öyle görünce, sayıları birkaç olan diğer yanmış hayvanların acısı daha da arttı ve Aşık Maksut Feryadi'nin, bir türküsünün nakaratı aklıma geldiği için -yangını çıkaranlar ile ilgili olarak- "Yüreğim yanıyor, yüreğin yansın/ Bağına, bahçene, baykuşlar konsun" diye beddua ettim.
  Daha sonra, her yıl ülkemizin birçok bölgesinde çıkarılan yangınlar aklıma geldi.
  Aynı anda, birkaç yerde çıkarılan yangının nedeni "sabotaj" olarak açıklansa ve gerçekten sabotaj olsa bile ben "ihmalden beslenen sabotaj" diyorum.
  Neredeyse, 100 yıllık bir devletiz ve binlerce yıllık devlet geleneği olan bir geçmişimiz var. Aynı zamanda, milyonlarca işsizimiz de var.
  Yaz aylarında çıkarılan orman yangınlarımız geleneksel bir durumdayken, o milyonlarca işsizden -hiç değilse sözleşmeli olarak- yaz aylarında, orman koruma görevlisi veya yangın söndürme uzmanı olarak neden yararlanmıyoruz acaba?
  Yangınları söndürmek için hava desteğimizin yetersiz kalmasını, aklım almadığı için "Her yıl, birçok bölgede yangın çıkarıldığını halde; en büyük yangını bile, birkaç saat içerisinde söndürebilecek kadar uçağımız ve helikopterimiz, neden yok?" diye sormakla yetineceğim.
  Yazımı "Manavgat Yangını başta olmak üzere tüm yangınların, suçluları ve nedenleri -ucu, kime çıkarsa çıksın- enine boyuna sorgulanmalıdır." diyerek bitirmek istiyorum
  Öyle bir sorgulamayı başlatıp gerektiği gibi sonlandıramazsak doğa, denizlerimiz gibi salya bırakmakla kalmaz kin kusar çünkü.

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

  
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA