20:32   TOROSLARıN BALı AVRUPA YOLUNDA   20:01   AYNAMDAKI GÖLGELER” 6. MERSIN ULUSLARARASı TIYATRO FESTIVALI’NDE SAHNELENDI   18:32   ADIL SEÇIM İÇIN SEÇIM GÜVENLIĞI PLATFORMU, KURULDU   02:20   2023 FIFA DÜNYA KUPASı AVRUPA ELEMELERI: TÜRKIYE: 3 - İSRAIL: 2   02:10   CHP İLÇE BAŞKANı AV. OZAN VARAL, ÖZEL EĞITIM VE REHABILITASYON MERKEZLERINI ZIYARET ETTI   23:50   BAŞKAN SEÇER: ’YATıRıMCı BIR BELEDIYE HÜVIYETINDEYIZ’   23:40   BAŞKAN SEÇER, DÜNYA ŞOFÖRLER GÜNܒNDE KADıN ŞOFÖRLERE SESLENDI   23:30   HALK KART’ıN KASıM AYı TUTARLARı HESAPLARA YATıRıLDı   23:20   TÜRK-İŞ, HAK-İŞ VE DİSK’TEN ORTAK ASGARI ÜCRET AÇıKLAMASı   23:12   LIDER ÇUKUROVA AVANTAJ PEŞINDE   20:17   OĞUZ KAAN SALıCı: ’TÜRKIYE’DE NEDEN ERKEN SEÇIME İHTIYAÇ OLDUĞUNU MERSIN’DEN HAYKıRACAĞıZ’   18:17   BAŞKAN SEÇER, PAZARCı ESNAFıNA SESLENDI:’TOPLUMDA HUZURU, BARıŞı, KARDEŞLIĞI TESIS EDECEK OLAN ÖNCE SIZLERSINIZ’   01:20   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN 2022 MALI YıLı BÜTÇESI KABUL EDILDI   21:40   ANTMEN’DEN, KıLıÇDAROĞLU’NA HAKARET EDEN MEMURA TEPKI: ’BUNLAR DEVLET MEMURU DEĞIL, AKP’NIN UŞAĞı’   21:10   BAŞKAN SEÇER: ’MALIYETLERIMIZ 43’LERDEN 52’LERE ÇıKıYOR’   20:59   AKDENIZ BELEDIYESI PERSONELINE; ’PROJE YÖNETIMI VE DANıŞMANLıĞı EĞITIMI’   20:50   BAŞKAN SEÇER: ’MESKİ’NIN DEVAM EDEN 52 PROJESININ PARASAL TUTARı 663 MILYON 97 BIN 480 TL’   20:40   DEMIRAĞ GİŞKAD PROGRAMıNDA YENI ÜYELERLE BULUŞTU   20:30   MERSIN BAROSU’NDAN CEZAEVINDEKI KADıN VE ÇOCUKLARA TEMEL İHTIYAÇ DESTEĞI   20:20   BAŞKAN SEÇER: ’10 ARALıK DÜNYA İNSAN HAKLARı GÜNܒNDE YEREL EŞITLIK EYLEM PLANıMıZı AÇıKLAYACAĞıZ’  
 
     
 
 
image

Okunma : 106  Tarih : 22.10.2021  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

Sevgili Metres’e Mektuplar

SEVGİLİ METRES'E MEKTUPLAR
  ARsızların, çıkAR peşinde koşarak -balıkları YEM- alıkları YEMin ile avladıkları bir zaman diliminde yaşadığımız bu günlerde, manevi kızımın yazdığı bir kitabı okumaya başladım ve ara vermeden -bir solukta- okudum.
  Kitabın konusunun, ülkemizde ve Dünya'da, şimdiye kadar öyle bir yaklaşım ile ele alınarak hiç işlenmemiş olduğuna inandığım için bugünkü yazımı, sözünü ettiğim kitaba ayırmaya karar verdim.
  Kitabın adı "Sevgili Metres'e Mektuplar" Konusu "Eşi tarafından aldatılan bir kadının, eşinin metresi olmayı içine sindirebilen kadına yazdığı; ön yargılardan ve hakaretten arınmış bir dil ile başta kendisi ve eşi olmak üzere eşine metreslik yapan kadını, evlenen kadınlar üzerindeki -toplumsal değerlerimizden kaynaklanan- "Beyaz gelinlik ile gittiğin yerden beyaz kefen ile geri gelebilirsin" türü baskıları eleştiren daha huzurlu bir toplumda yaşamak için kız çocuklarımıza, gelin giden kızlarımıza, gelinlerimize ve eşlerimize -hiç değilse bu kitabı okuduktan sonra- nasıl davranmamız ve nasıl tavır almamız gerektiğini kırıp dökmeden anlatıp yol gösterten bir kitap.
  Ben, bunları -kitabı- manevi kızım yazdığı için yazmıyorum. Kitabı okuduktan sonra "Eşini aldatan, eşi tarafından aldatılan, eşini aldatmaya meyilli olan veya aldatılma endişesiyle yaşayan, Metres'i olanlar ya da birilerine Metres olmayı içine sindirebilenler başta olmak üzere; uyumlu bir evliliği olan ve mutlu bir evlilik yapmak isteyen herkesin okuması gerektiğine" inandığım için yazıyorum.
  Akılcı bir yaklaşım ve akıcı bir dille, eleştiri ve özeleştirinin iç içe işlendiği ve -ara vermeden- bir solukta okuduğum kitabı, herkesin okumasını istiyorum.
  Metresi olan erkeklerin büyük bir çoğunluğunun, metresi olan kadının; kılık kıyafetine, saç rengine, parfüm kokusuna ve benzeri şeylere vurulduğunu ama aynı kılık kıyafeti giyen, saçını aynı renge boyayan, aynı parfümü kullanan eşine yaklaşırken takındığı tavırlara da değinilen kitabı "mutlaka okumanızı" bir kez daha önerdikten sonra yazımı, kitabın arka kapağında yazan metinle bitirmek istiyorum:
  "Odamıza geçip yanıma gelmesini bekledim. Geldi de! Beni, o bir zamanlar bayıldığı dantel geceliklerden biriyle görünce kahkahalarla gülmeye başladı.
  -Nasıl bir annesin sen? Kalk üstüne düzgün bir şeyler giyin, dedi.
  Ağlayarak üstüme pazen bir pijama giydim. Kadınlığımın, anneliğimin, cinsiyetimin, cinsel kimliğimin aynı anda tek bir cümleyle aşağılanabileceğini öğrenmem dışında o geceyi ve daha birçok geceyi, çocuk odasında yer yatağında geçirdim"
  Kimsenin -belki de- kolay kolay ele alamayacağı konuyu; kadın gözüyle -bir yazar- olarak ele alması -eserde- ayrıcalık ve de farklılık göstermektedir.
  Olayları, bilerek ve kime ne söyleyeceğini, mektup serisi olarak anlatması da işin başka bir boyutudur.
  Normal bir roman olarak bu ve benzeri konuları işleyen yazar çok olmuştur ama işi mektup boyutu ile ele alan zor bulunur. Bunun için yazarımız Aysun Eliş'i kutlamak gerekir. Kitabı okuyan mutlak bir ders çıkaracaktır.
  Eserin bir yerinde -bakınız- yazarımız ne söylüyor:
  -Evlilik, nasıl renklendirilir? Heyecanı biten bir evlilik nasıl kurtarılır? Eşler arası iletişim nasıl geliştirilir? gibi sorunlara yöneldim, derken yazarımız -eserinde- bir evlilik oyunundan söz etmeye gerek kalmadan, açık ve net bir anlatım ile sorgulama yapıyor günlük hayattan..."
  Baygenç Yayıncılık tarafından yayınlanan kitabı, kitapçılarda bulamazsanız -alıp okumanız için ben de- yardımcı olabilirim.

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

  
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA