11 Ağustos 2022 Perşembe
18:24   HACİZ İŞLEMİ ESNASINA SALDIRIYA UĞRAYAN AVUKAT PEKTAŞ: “HİÇBİR AVUKAT SİZİN DOSYANIZIN TARAFI DEĞİL. SİZİN KARŞI TARAFINIZ, RAKİBİNİZ YA DA DÜŞMANINIZ DEĞİL”   18:23   KEMAL ZEYBEK: VATANDAŞIMIZ, HASAT PARASI, BİÇERDÖVER PARASI, MAZOT PARASI, GÜBRE PARASINI EDİNEBİLMEK İÇİN TÜCCARA ÜRÜNÜNÜ YOK PAHASINA SATIYOR   18:14   SARIGÜL, KARABÜK CEZAEVİ ÖNÜNDE: “BÜTÜN SİYASİ PARTİLERİ TOPLUMSAL BARIŞ VE KARDEŞLİK HUKUKU AFFINA DESTEK VERMEYE ÇAĞIRIYORUM”   18:02   MUĞLALI PAZARCI: “PAHALILIĞIN SEBEBİ NE? ÜRETİM. ÜRETİMİN ZORLAŞMASININ SEBEBİ NE? GİRDİ MALİYETLERİNİN YÜKSEK OLMASI”   18:01   İYİ PARTİLİ ERGUN: “BU SİSTEME ‘KEYFOKRASİ` DENİLEBİLİR. KEYFE BAĞLI UYGULAMALARIN YAPILDIĞI TAM BİR KURALSIZLIK VE KURUMSUZLUK SİSTEMİ”   17:56   ÖZGÜR ÖZEL: BİZ, ÜZÜME 2 DOLARI, TÜRK LİRASI KARŞILIĞI 35 TL`Yİ İSTİYORUZ   17:44   BURHANİYE KAYMAKAMI ZEYTİNLİ ROCK FESTİVALİ`NE İZİN VERMEDİ: “KAMU GÜVENLİĞİ VE SAĞLIĞI, TOPLUMUN HUZURU, ÇEVRENİN KORUNMASI AMACIYLA UYGUN GÖRÜLMEMİŞTİR”   17:39   DÜNYA GENELİNDE YETENEK AÇIĞI 16 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNE ULAŞTI: BU AÇIK TÜRKİYE YÜZDE 71 OLARAK ÖLÇÜLDÜ   17:36   BAKAN NEBATİ: "ENERJİ VE EMTİA FİYATLARINDAKİ HIZLI YÜKSELİŞLER NEDENİYLE CARİ İŞLETME AÇIĞI ARTMIŞTIR"   17:33   AVF BAŞKANI DOĞAN, ERDOĞAN`IN ZİYARET ETTİĞİ CEMEVİ`NE İLİŞKİN İHRAÇ KARARINI ANLATTI: ““FÜTURSUZCA YAPMAYA ÇALIŞTIKLARI BU UYGULAMA İNANCIMIZA SON DERECE ZARAR VERMİŞTİR””   17:20   ÖZGÜR CEYLAN, ÇANAKKALE`DE KAPATILAN İSKELE YÜZÜNDEN MAĞDUR OLAN ESNAFI DİNLEDİ   17:15   İZMİR İKTİSAT KONGRESİ 100 YIL SONRA YENİDEN YAPILACAK. TUNÇ SOYER: "İZMİR TÜRKİYE İÇİN TARİHSEL SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRECEK"   17:08   BAŞKAN TARHAN MEZİTLİ BELEDİYESİ GÖNÜLLÜLERİYLE BULUŞTU   17:06   MERAL AKŞENER: “BU İLETİM ŞİRKETİ MESELESİNİN MİLLİLEŞMESİ GEREKİYOR”   17:03   ALİ MAHİR BAŞARIR, KKTC`DEKİ KÜLLİYE İHALESİNİN PAZARLIK USULÜYLE SİYAHKALEM`E VERİLMESİNİ ELEŞTİRDİ: "SÜREKLİ PARAMIZI, 84 MİLYONUN RIZKINI BİRKAÇ MÜTEAHHİT ŞİRKETİNE VERİYORUZ"   17:01   ÖZTRAK: “ERDOĞAN, TÜRKİYE`YE SAVAŞIN VERMEYECEĞİ ZARARI VERDİ. PAHALILIĞIN ANASI DA BABASI DA ERDOĞAN`DIR”   16:56   FAZIL KASAP, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN`A İNTÖRN HEKİMLERE `ASGARİ ÜCRET KADAR MAAŞ` SÖZÜNÜ HATIRLATTI: “1,5 AY OLDU YATIRILAN 5 KURUŞ YOK”   16:40   İSTANBUL`DA AĞUSTOS AYININ İLK HAFTASINDA 104 KİLO UYUŞTURUCU MADDE, 92 BİN 229 ADET UYUŞTURUCU HAP ELE GEÇİRİLDİ   16:38   GAZETE YÖNETİCİLERİ AYM`İN “BASIN ÖZGÜRLÜĞܔ KARARINI DEĞERLENDİRDİ: "KARAR BASIN İLAN KURUMU`NA ÇEKİDÜZEN VERMELİ"   16:35   MSB: UZMAN ÇAVUŞ MAHSUN ŞİMŞEK PENÇE-KİLİT OPERASYONU BÖLGESİNDE ŞEHİT OLDU  
 
     
   

AKİB, DAHA İYİ BİR DÜNYA İÇİN TAAHHÜTTE BULUNDU


Türkiye’ye 2021 yılında 16,3 milyar doların üzerinde döviz kazandıran, 2022 yılında ise 20 milyar dolarlık ihracat hedefleyen Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), dünyanın en büyük sürdürülebilirlik girişimi olan UN Global Compact-Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzacısı oldu.

 

Tarih : 26 Haziran 2022 Pazar 14:59   Okunma : 330

Türkiye’ye 2021 yılında 16,3 milyar doların üzerinde döviz kazandıran, 2022 yılında ise 20 milyar dolarlık ihracat hedefleyen Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), dünyanın en büyük sürdürülebilirlik girişimi olan UN Global Compact-Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzacısı oldu.Demir çelik, hazır giyim ve konfeksiyon, hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar, kimyevi maddeler ve mamulleri, mobilya, kâğıt ve orman ürünleri, su ürünleri ve hayvansal mamuller, tekstil ve ham maddeleri ile yaş meyve sebze sektörlerinde faaliyet gösteren 22 bini aşkın üyesiyle Türkiye’nin kalkınmasına 82 yıldır güç veren AKİB, 160’ın üzerinde ülkede 20 binin üzerinde şirket ve şirket dışı kuruluşun üye olduğu UN Global Compact’ın sürdürülebilirlik alanında yaptığı çalışmalara önümüzdeki süreçte etkin destek verecek.

Sürdürülebilir üretim ve ihracatın önünü açacak çalışmalar hızlanacak
AKİB, yapılan iş birliği ile UN Global Compact’ın insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanındaki “10 İlkesi”ne uyacağına ve sürdürülebilirlik alanında yaptığı çalışmaları paylaşacağı Sorumluluk Bildirimi Raporu’nu yayımlayacağını taahhüt etti. Bu doğrultuda AKİB, sektörlerin ve ihracatçı firmaların ihtiyaçlarını belirmeye yönelik çalışmalarıyla sürdürülebilir üretim ve ihracatın önünü açacak. Global Compact ilkeleri ve kurumsal sürdürülebilirlikle ilgili konularda seminer, çalıştay ve benzeri etkinlikler ile eğitimler organize edecek. AKİB, üyelerinin, UN Global Compact ile ilgili konularda ortak hareket etmesini sağlamak için çalışmalar yapacak ve üyelerinin UN Global Compact’a üye olmasını teşvik edecek.

AKİB Genel Sekreteri Mehmet Ali Erkan, UN Global Compact’ın plastik kirliliği ile mücadeleden emisyonların azaltılmasına kadar çeşitli programlara rehberlik ettiğini belirtip, sürdürülebilir bir gelecek için adımlar atarken bu kurumun çatısı altında paydaş şirketlerle ve şirket dışı kuruluşlarla iş birliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını vurguladı. Erkan, “UN Global Compact, 20 yıldır sorumlu olduğu şirketlerle ve şirket dışı kuruluşlarlabirlikte sürdürülebilir kalkınma yolunda somut ve ölçülebilir etki yaratmayı hedefliyor. Bu doğrultuda küresel deneyimi Türkiye’ye taşıyan platformun şirketlere sunduğu araçları, programları ve uzmanlığını AKİB üyesi firmalara yansıtarak önemli bir misyonu yerine getireceğiz.” dedi.

UN Global Compact’ınbaşarıya zemin hazırlayan ‘10 İlke’si
Hâlihazırda Türkiye’de 379 üyesi bulunan UN Global Compact’ın “10 İlke”si İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Uluslararası Çalışma Örgütü Çalışma Yaşamında Temel İlkeler ve Haklar Bildirgesi ile BM’nin Rio Çevre ve Kalkınma Bildirgesi ile Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi’ne dayanıyor. İnsan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanlarında iş dünyasının temel sorumluluklarını ele alıyor. UN Global Compact’ın 10 İlkesi arasında şu konu başlıkları bulunuyor; İş dünyası, ilan edilmiş insan haklarını desteklemeli ve bu haklara saygı göstermelidir. İş dünyası, insan hakları ihlallerinin suç ortağı olmamalıdır. İş dünyası, çalışanların sendikalaşma ve toplu müzakere özgürlüğünü desteklemelidir. Zorla ve zorunlu işçi çalıştırma uygulamasına son verilmelidir. Her türlü çocuk işçi çalıştırılmasına son verilmelidir. İşe alım ve işe yerleştirmede ayrımcılığa son verilmelidir. İş dünyası, çevre sorunlarına karşı ihtiyati yaklaşımları desteklemelidir. İş dünyası çevresel sorumluluğu artıracak her türlü faaliyete ve oluşuma destek vermelidir. İş dünyası çevre dostu teknolojilerin gelişmesini ve yaygınlaşmasını desteklemelidir. İş dünyası, rüşvet ve haraç dâhil her türlü yolsuzlukla savaşmalıdır.

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA