12 Ağustos 2022 Cuma
17:34   BÜLENT KUŞOĞLU: ERDOĞAN`IN AÇTIĞI TEK BİR KAMU FABRİKASI YOK; DEVLETE AİT FABRİKALARI SATTI AMA AÇTIĞI DEVLET FABRİKASI YOK"   17:29   DOLAR HAFTAYI 17,95, EURO 18,44 TL`DEN KAPATTI   17:25   BAKAN NEBATİ: "TÜRKİYE EKONOMİ MODELİMİZ MEYVELERİNİ BUGÜN OLDUĞU GİBİ YARIN DA VERMEYE DEVAM EDECEK"   17:23   İMAMOĞLU, KURBAN BAĞIŞI KONSERVELERİNİN DAĞITIMINI BAŞLATTI: "1,5 MİLYON HANEYE DOKUNAN YARDIMLAŞMA AĞLARINI OLUŞTURDUK"   17:20   TARIM KREDİ MARKETLERİNDE İNDİRİMLİ SATIŞLAR PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAK   17:15   AKŞENER`İN DİNLEDİĞİ AKSARAYLI ESNAF: “ALIM GÜCÜ DİYE BİR ŞEY YOK. PARA KAZANAMIYORUZ SADECE GEÇİNİYORUZ”   17:01   SES SAMSUN ŞUBE BAŞKANI OCAK “BANKALAR KARLILIK REKORUNA DOĞRU KOŞTURURKEN EMEKÇİLER AYI NASIL ÇIKARABİLİRİM DİYE KURUŞ HESABI YAPIYOR”   16:58   OKAN GAYTANCIOĞLU: ‘KUZU, KOYUN FİYATLARINI İNDİRDİK` DEMEKLE OLMUYOR. BESİCİNİN YANINDA OLMAK LAZIM   16:45   ÜMİT ÖZDAĞ, OSMANİYE`DE TUTUKLANAN GAZETECİ HASAN TOLGA BALCILAR`I CEZAEVİNDE ZİYARET ETTİ: “BAKALIM HUKUK MU DAHA GÜÇLÜ, SİZ Mİ DAHA GÜÇLÜSÜNÜZ”   16:44   HOPA VE KEMALPAŞA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEN SINIR KAPISINDAKİ TRAFİK KAZALARINA TEPKİ: “EN ÖNEMLİ HUSUS, KAYALIKLARIN ÇELİK HASIRLA KAPATILMASI GEREKTİĞİ”   16:35   TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ`NDEN SAĞLIK BAKANLIĞI`NA ÇAĞRI: “EK ÖDEME YÖNETMELİĞİNİ YENİDEN DÜZENLEYİN”   16:27   SMA HASTASI 15 AYLIK İDİL AYŞE`NİN KAMPANYASI TAMAMLANDI   16:18   81 İLİN CHP GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI, İSTANBUL`DA 3 GÜN SÜRECEK TOPLANTI YAPACAK   16:17   BURHANİYE`DE İZİN VERİLMEYEN `ZEYTİNLİ ROCK FESTİVALİ`NE SEFERİHİSAR TALİP OLDU   16:11   ATAŞEHİR`DEKİ EMLAK KONUT GYO ÖNÜNDE EYLEM YAPAN İŞÇİLER GÖZALTINA ALINDI   16:04   SAĞLIK BAKANI`NIN "KİTAP GİBİ" DEDİĞİ `EK ÖDEME` YÖNETMELİĞİNE TTB`DEN TEPKİ: "BİZİM TALEPLERİMİZ KARŞILANMADI"   15:47   “YEŞİL ALTIN, GÜMÜŞ DENİZ FESTİVALİ”, TÜRKÇE LAZCA TÜRKÜLERLE RİZE FINDIKLI`DA BAŞLADI   15:45   AKSARAY, BOŞANMA ORANINDA TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU. VATANDAŞ VE UZMANLAR: "BİRİNCİ NEDEN EKONOMİK KRİZ VE GEÇİM SIKINTISI"   15:36   PANKOBİRLİK MALATYA ŞUBESİ BAŞKANI CELAL ŞEREFHANLI: MALATYA OLARAK 80 BİN DÖNÜM PANCAR EKİM SAHASINI MAALESEF DOLDURAMADIK   15:35   CHP`Lİ BELEDİYEDEN ÜRETİCİYE DESTEK… “KARPUZ TARLADA KALMASIN” DİYEREK ÇİFTÇİNİN KARPUZUNU SATIN ALDI; YURTTAŞLARA KİLOSU 1 TL`DEN ULAŞTIRDI  
 
     
   

İBB`DEN BAKAN KURUM`A YANIT: "İBB`Yİ HESABA KATMADAN YAPILAN TÜM İŞLEMLER GERİDE KALMIŞTIR"


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum`un inşaatı durdurulan Abdi İpekçi Spor Kompleksi`yle ilgili sözlerine yanıt verdi. İBB`den yapılan açıklamada, "Kanuna uygun biçimde gelse hemen onaylanabilecek bir konuyu sırf İBB`yi yok saymak pahasına hukuk dışı yollarla yapmak, ancak böylesi bir sorumsuz tavırla açıklanabilir. Uzun yılların alışkanlığıyla ‘ben yaparım, gerisini de kılıfına uydururum` anlayışının artık bu şehirde yeri yoktur. İBB`yi hesaba katmadan yapılan tüm işlemler geride kalmıştır" denildi.

 

Tarih : 3 Temmuz 2022 Pazar 16:29   Okunma : 537

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum`un inşaatı durdurulan Abdi İpekçi Spor Kompleksi`yle ilgili sözlerine yanıt verdi. İBB`den yapılan açıklamada, "Kanuna uygun biçimde gelse hemen onaylanabilecek bir konuyu sırf İBB`yi yok saymak pahasına hukuk dışı yollarla yapmak, ancak böylesi bir sorumsuz tavırla açıklanabilir. Uzun yılların alışkanlığıyla ‘ben yaparım, gerisini de kılıfına uydururum` anlayışının artık bu şehirde yeri yoktur. İBB`yi hesaba katmadan yapılan tüm işlemler geride kalmıştır" denildi.

İBB, yıkılıp yeniden yapımına başlanan Abdi İpekçi Spor Kompleksi inşaatının müteahhidine ve inşaatın sahibi olan Gençlik ve Spor Bakanlığı`na bağlı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü`ne, yeşil alana zarar verildiği için yaklaşık 150 milyon TL`lik ceza kesmişti. Başkanlık oluru ile yapı ruhsatı iptal edilen inşaat mühürlenmişti.

Çevre Şehircilik ve İklim Dğişikliği Bakanı Murat Kurum, Ümraniye Belediyesi`nin dünkü açılış töreninde yaptığı konuşmada konuyla ilgili şunları söylemişti:   

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kalkmış, inşaatı durdurmaya çalışıyor. Burası, eskisi yerine yapılan bir salon olduğu halde buraya ‘yeşil alan` diyor, başka şeyler uyduruyor. Halbuki derdi başka. Burada İSKİ`nin, yeni salon için ayrılan arazide üzerine düşen vazifeler var. Bunu beceremiyorlar, bahane edip çalışmayı durduruyorlar. Ayrıca projemize ait 14 bin metrekare yeşil alan varken şu anda orada halihazırda bir yeşil alan olmamasına rağmen, sanki yeşil alan varmış gibi davranıyorlar. Milletimizin aklıyla alay ediyorlar. Hakikaten karşımızda yavrularımızın, gençlerimizin en güzel hizmeti alacağı, spor yapacağı bir tesisi durduran kötü niyetli bir muhalefet var, kötü kalpli bir irade var. Biz, bunlara pabuç bırakacak değiliz. Milletimize, gençlerimize hizmet etmemizin önünde hiç kimse duramaz. Biz, bu eseri Türk sporuna ve sporcusuna, gençlerimize, İstanbul`un güzel çocuklarına Allah`ın izniyle kazandıracağız."

İBB, Bakan Kurum`a bugün yazılı bir açıklamayla yanıt verdi. İBB`nin açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Hiçbir kurum ve hiç kimse kanunlardan üstün değildir. İBB, 3194 sayılı İmar ve 4779 sayılı Yenileme Alanları Kanunlarının kendisine tanıdığı hakları kullanarak, yeşil alana zarar veren, hukuka uygun olmayan biçimde düzenlenmeye çalışılan ruhsatla faaliyet gösteren inşaatı mühürledi, 150 milyon TL para cezası kesti. Üzerine düşen sorumluluğu eksiksiz yerine getirdi. Yapılan yasal işlemin gerekçesini ortadan kaldırmak yerine konuyu siyasi polemiğe çevirmek, hele de bunu uygulamasından kendi bakanlığının sorumlu olduğu İmar Kanunu ve Yenileme Alanları Kanunu`na rağmen yapmak, en basit tabiriyle görev ihmalidir. 3194 sayılı İmar Kanunu ve 4779 sayılı Yenileme Alanları Kanunlarındaki hükümler açıktır. Bu kanunların uygulamasından sorumlu olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bakan da Sayın Murat Kurum`un kendisidir. 

HİÇ KİMSE VE HİÇBİR KURUM KANUNLARIN TARİF ETTİĞİ CEZALARDAN MUAF DEĞİLDİR: Hukuk devletinin gereğini yerine getirenleri anlamak ve takdir etmekten uzak bu anlayışa hatırlatmak isteriz ki bir kural varsa herkesi bağlar. Herkes ve her kurum buna uyar, uymak zorundadır. Hiç kimse ve hiçbir kurum, kanunların tarif ettiği cezalardan muaf değildir. 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN HALKIN OYLARIYLA SEÇİLMİŞ BAŞKANINI TANIMAYAN ANLAYIŞ: Kanun gereği, yenileme alanlarında avan projeyi büyükşehir belediye başkanı onaylar. Büyükşehir belediyesini ve halkın oylarıyla seçilmiş başkanını tanımayan anlayışla hareket edilirse burada olduğu gibi, sorumlu makamda bulunan bakanlık muvafakat da almaz, projeyi de onaylatmaz. ‘Ben yaptım oldu` anlayışıyla hareket edildiğinde de ortaya böyle bir sonuç çıkar.  

ONAY OLMAYA DAHİ TENEZZÜL ETMEDEN İNŞAATA BAŞLAMAK ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİLMİŞ: Söz konusu alanda İBB`nin mülkiyeti olmasına rağmen herhangi bir onay ve görüş dahi almaya tenezzül etmeden inşaata başlamak, maalesef artık alışkanlık haline getirilmiş, bir şekilde yetki gaspının yeni bir örneğidir. Göreve geldiğimizden bu yana, yasal çerçevede olmak kaydıyla yaşadığımız her türlü engellemelere rağmen kamuya yönelik yapılacak her türlü yatırımların önünü açmak için ne şekilde çaba sarf ettiğimiz, Sayın Bakan`ın da malumudur. 

‘KILIFINA UYDURURUM` ANLAYIŞININ ARTIK BU ŞEHİRDE YERİ YOK: Kanuna uygun biçimde gelse hemen onaylanabilecek bir konuyu sırf İBB`yi yok saymak pahasına hukuk dışı yollarla yapmak, ancak böylesi bir sorumsuz tavırla açıklanabilir. Uzun yılların alışkanlığıyla ‘ben yaparım, gerisini de kılıfına uydururum` anlayışının artık bu şehirde yeri yoktur. İBB`yi hesaba katmadan yapılan tüm işlemler geride kalmıştır. İBB ve onun seçilmiş başkanı, göreve başladığı ilk günden beri kanunun kendisine tanıdığı tüm yetki ve sorumlulukları eksiksiz şekilde yerine getirmektedir, bundan sonra da aynı kararlılıkla yerine getirecektir.  

İBB, gençlerimize bu ve benzeri tesislerin kazandırılması için her tür sorumluluğu, hukuk sınırları içinde almaktan kaçınmayacaktır.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA