28 Eylül 2022 Çarşamba

21:40   MSB: GÖLCÜK TERSANE KOMUTANLIĞIMIZDA MEYDANA GELEN İŞ KAZASINDA SÖZLEŞMELİ ER ENES BIYIK ŞEHİT OLDU   21:11   CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, DAVUTOĞLU`NU ZİYARET ETTİ   21:06   KILIÇDAROĞLU: “AH ERDOĞAN AH… KAFANDAKİ TİLKİLER KAÇINILMAZ OLARAK DİLİNE VURUYOR. KADIN HAKLARINA İNANMAYAN SEN, BUNU SADECE OY ALMAK İÇİN BİR İŞ GİBİ GÖRÜRSÜN”   19:19   TGC BAŞKANI OLCAYTO: SANSÜR, SADECE HABERİ, KİTABI, SİNEMAYI, SANATI ETKİLEMİYOR. GİYİMİMİZE, YAŞAM BİÇİMİMİZE KADAR DAYATILAN BİR SANSÜR SÖZ KONUSU   18:50   ŞANLIURFA`NIN ULUAĞAÇ KÖYÜNDE ÖĞRENCİLER, KOMŞU KÖYDEKİ OKULA YÜRÜYEREK GİDİP GELİYOR: “İKİ YILDIR SERVİSİMİZ YOK. KIŞIN ÇOK ZORLANIYORUZ. YETKİLİLERDEN SERVİS İSTİYORUZ”   18:49   ERDOĞAN: YILBAŞINDA TÜM KESİMLERİN GELİRLERİNİ CİDDİ ŞEKİLDE YÜKSELTEREK REFAH KAYBINI GİDERMEKTE KARARLIYIZ   18:37   GENEL İŞ`TEN KEMAL KILIÇDAROĞLU`NA ZİYARET   18:27   EGM: MERSİN`DEKİ TERÖR SALDIRISIYLA İLGİLİ PAYLAŞIM YAPAN 22 SOSYAL MEDYA KULLANICISI HAKKINDA ADLİ İŞLEM BAŞLATILDI   18:10   RİZE`DE GAZETECİ GENÇAĞA KARAFAZLI`NIN YARGILANDIĞI DAVANIN DURUŞMASI 20 ARALIK`A ERTELENDİ   18:02   ABDURRAHMAN TUTDERE, SİNCİKLİ DEPREMZEDELERİN MAĞDURİYETİNE DİKKAT ÇEKTİ: "NEDEN MUHAMMED MUSTAFA`YI KIŞIN SOĞUĞUNDA KONTEYNERE MECBUR BIRAKIYORSUNUZ?"   17:50   KILIÇDAROĞLU: GÖLE`DE MEYDANA GELEN DEPREM NEDENİYLE BÖLGEDEKİ TÜM VATANDAŞLARIMIZA GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ İLETİYORUM   17:50   TBB BAŞKANI SAĞKAN: "TAHİR ELÇİ CİNAYETİNİN GÜNLÜK SİYASİ HESAPLARA ALET EDİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”   17:42   VELİ AĞBABA: "SEN DEVLETSİN, TERÖRİSTSE NİYE SERBEST BIRAKTIN, NİYE TAKİP ETMEDİN? BU TERÖRİST, PKK İLE ÇÖZÜM SÜRECİ YÜRÜTÜLÜRKEN SERBEST BIRAKILMIŞ"   17:31   OYA ERSOY: "MAHSA AMİNİ`NİN ÖLDÜRÜLMESİNİN PROTESTO EDİLMESİ ESKİŞEHİR EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ`NÜ NEDEN RAHATSIZ ETMİŞTİR?”   17:30   MSB: SURİYE`NİN KUZEYİNDE SALDIRI HAZIRLIĞINDA OLDUĞU TESPİT EDİLEN VE TACİZ ATEŞİ AÇAN 13 PKK/YPG`Lİ TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ   17:18   ÜRETİCİLERDEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN`A "ELEKTRİK" TEPKİSİ: "ÇİFTÇİLER ELEKTRİK DESTEĞİ İSTİYOR"   17:15   SES MALATYA ŞUBESİ`NDEN `PROMOSYON` EYLEMİ: “ÜCRETLERİMİZ ÜZERİNDEN BANKALARIN ELDE ETTİĞİ KÂRDAN PAYIMIZI İSTİYORUZ"   16:55   GENÇLER! İYİ Kİ MERSİN’E GELDİNİZ   16:53   KILIÇDAROĞLU İLE UYSAL BİR ARAYA GELDİ. KILIÇDAROĞLU MERSİN`DEKİ SALDIRIYI KINADI: "İNSANLIK SUÇUNA KARŞI ORTAK TAVIR TAKINMAK DA SİYASETÇİ OLARAK BİZİM GÖREVİMİZ"   16:36   MUSTAFA SARIGÜL: TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI , GÜÇLÜ BİR MECLİS VE BAĞIMSIZ YARGIDAN YANAYIZ  
 
     
   

ERDOĞAN`IN ZİYARET EDECEĞİ CEMEVİNİN DERNEK BAŞKAN YARDIMCISI ASLAN: “VAKIFTAN DÖRT KİŞİNİN GBT`Sİ ALINMIŞ. SEÇMECE, DAYATMACI BİR ŞEYLE OLMUYOR”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın Ankara`daki Hüseyin Gazi Cemevi`ne yapacağı ziyarete ilişkin konuşan Hüseyin Gazi Derneği Başkan Yardımcısı Mahmut Aslan, “Vakıftan dört kişinin GBT`si alınmış…Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak gelmesinde hiçbir sıkıntı yok. Gelsin, 20 yıldır hiçbir yere gitmemiş. Konuşalım. Biz de söyleyeceklerimizi söyleyelim. Ama böyle seçmece, dayatmacı bir şeyle olmuyor. Sanki etkinliği Cumhurbaşkanlığı yapmış gibi. Ev sahibi biziz. Etkinliği yapan onlar” dedi.

 

Tarih : 8 Ağustos 2022 Pazartesi 17:18   Okunma : 218

TAMER ARDA ERŞİN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın Ankara`daki Hüseyin Gazi Cemevi`ne yapacağı ziyarete ilişkin konuşan Hüseyin Gazi Derneği Başkan Yardımcısı Mahmut Aslan, “Vakıftan dört kişinin GBT`si alınmış…Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak gelmesinde hiçbir sıkıntı yok. Gelsin, 20 yıldır hiçbir yere gitmemiş. Konuşalım. Biz de söyleyeceklerimizi söyleyelim. Ama böyle seçmece, dayatmacı bir şeyle olmuyor. Sanki etkinliği Cumhurbaşkanlığı yapmış gibi. Ev sahibi biziz. Etkinliği yapan onlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın, bugün akşam saatlerinde Ankara Mamak`taki Hüseyin Gazi Cemevi`ni ziyaret etmesi bekleniyor. Cemevi, Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı ve Hüseyin Gazi Derneği tarafından yönetiliyor.

Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Mehmet Ali Ayyıldız`ın, Erdoğan`ın ziyaretini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu`nun danışmanı Arif Ali Özzeybek ile birlikte organize ettiği öğrenildi. Ancak, Hüseyin Gazi Derneği Başkanı ve Vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı Melih Hız`ın; dernek yönetimi ile birlikte Erdoğan`ın ziyaretine karşı çıktığı belirtildi.

Hüseyin Gazi Derneği Başkan Yardımcısı Mahmut Aslan, ANKA Haber Ajansı`na yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Derneğin Başkanı aynı zamanda hem de vakfın mütevelli heyeti başkanı. Melih Hız. Biz de iki gün önce haberlerden öğrendik. Bunun üzerine vakıf başkanını (Mehmet Ali Ayyıldız) aradık. Bize niye haber vermediğini sorduk.

Uzun süredir bu dergahın AKP`li bir yerlere tahsisi söz konusuydu. Onun tahsisinin iptali için uğraşıldı. O aralarda ilişki kurmuşlar anladığım kadarıyla. Bu arada Mamak Belediyesi sınırları içinde kaldığı ve hizmet yapılması için Belediye ile görüşme filan. Bunları anladık. (Mehmet Ali Ayyıldız) Süleyman Soylu`nun danışmanı ile diyalog kurmuş. Cumhurbaşkanı saraya çağırmış,  saraya kimse gitmeyince böyle bir yöntem çizmişler. Bu da kabul etmiş ve gizli tutmuşlar. Şu anda ben başkan yardımcısı olduğum derneğin merkezine akşam gitsem giremeyecek durumdayım, çünkü vakıftan dört kişinin GBT`si alınmış.

Alevi kamuoyu bundan çok rahatsız, haberimiz yok. Haberimiz olsa sonuçta Cumhurbaşkanına gelme denmez. Türkiye Cumhuriyeti`nin Cumhurbaşkanı ama yüz yüze sorunlarımızı anlatabilirdik. 20 yıldır bir tane Alevi kaymakam, savcı, vali yok. Bunu da yapan AKP hükümeti. Bunları söyleyebilirdik. Cemevlerinin ibadethane kabul edilmemesi, Sivas katliamının davasında zaman aşımına ‘Hayırlı olsun` gibi terimler kullanan birini, inkarcı AKP Genel Başkanı oraya gelseydi, biz de cevabımızı verirdik ancak biz konuşma imkanı bulamadık. Şu anda ben gitsem akşam, hatta mütevelli heyeti başkanı giremeyecek vakfa.

“EV SAHİBİ BİZİZ, ETKİNLİĞİ YAPAN ONLAR”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak gelmesinde hiçbir sıkıntı yok. Gelsin, 20 yıldır hiçbir yere gitmemiş. Konuşalım. Biz de söyleyeceklerimizi söyleyelim. Ama böyle seçmece, dayatmacı bir şeyle olmuyor. Sanki etkinliği Cumhurbaşkanlığı yapmış gibi. Ev sahibi biziz. Etkinliği yapan onlar.”

“GBT KAYITLARI ALINMIŞ”

Aslan, Alevi yurttaşları hepsinin ziyarete giremeyeceğine dikkat çekerek, “Ziyarette sadece vakıf başkanı ile beraber üç kişi olacak. Türkiye genelinden davet ettikleri ve kabul eden 10 dede varmış, 10 dede de gelecekmiş. Anladığım kadarıyla küçük çaplı bir etkinlik yapıyorlar. Saraya gidilse boş kalacak, bir masa etrafında kalacak. 20-30 kişilik bir etkinlik yapıyorlar gibime geliyor. Bu GBT kayıtları bunun göstergesi. Korona testleri. GBT kayıtları alınmış” diye konuştu.

DERNEK YÖNETİMİ HABERSİZ ZİYARETE TEPKİLİ 

Dernek yönetimi bu ziyarete ilişkin yazılı açıklama yaparak, şunları belirtti:

“İki gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın Ankara`da bir cemevini ziyaret edeceği haberi medyaya düştü. Bizlerde birçok Alevi Kurumu gibi bu ziyaretin nerede olacağını, Alevilere karşı inkârcı politikaları sürdüren siyasi iktidarın nerede ve ne zaman bu ziyareti gerçekleştireceğini merak ediyorduk.

Hüseyin Gazi Kültür Derneği olarak ziyaretin dernek merkezimizin bulunduğu Hüseyin Gazi Dergâhı`nda olacağını haberden sonra öğrenmiş olduk. Bu ziyaret programı Hüseyin Gazi Vakıf Başkanı Mehmet Ali Ayyıldız`ın kişisel inisiyatifi ile organize edilmiştir. Ziyaret sürecinden ne Vakıf Kurucular Kurulu`nun ne dernek Yönetim Kurulu`nun ne de Mütevelli Heyeti Başkanı ve Dernek Başkanımız Melih Hız`ın bilgisi bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamı her yeri ziyaret edebilir. Ancak bu ziyaretin dayatma şeklinde olmaması beklenir. Dayatma ziyaret sırasında ismi alınan 4 Vakıf yöneticisi dışında kimsenin ziyarette bulunamayacağını da içeriyor. Dergâhımıza ziyarete gelenlerin dergâh adabına uyarak, dinlemeye, anlamaya, bir olmaya gelmesini beklerdik. Bu şekilde oldubitti ile gerçekleştirilen dayatmacı bir ziyaret kabul edilemez.

"TALEPLERİMİZİ YÜZ YÜZE DİLE GETİRECEKTİK"

Biz Yönetim Kurulu olarak Recep Tayyip Erdoğan`ın 20 yıllık iktidarında ilk defa gerçekleştirdiği Cemevi ziyareti sırasında orada olabilseydik, kendisine şu sorunlarımızı ve taleplerimizi yüz yüze dile getirecektik:

-Yargı kararlarına uyularak inanç ve ibadetlerimizi yerine getirdiğimiz cemevlerinin ibadethane statüsü ve diğer ibadethanelere uygulanan kamusal ayrıcalıklar tanınmalı,

-AİHM kararları doğrultusunda zorunlu din dersleri uygulamasına son verilmeli,

-Alevi-Bektaşi köylerine maddi manevi cebirle cami yapılması uygulamasına son verilmeli ve imamlar geri çekilmeli,

-Devletçe el konulmuş bulunan Alevi-Bektaşi dergâhları ve inanç merkezleri Alevi-Bektaşi toplumuna devredilmeli,

-Madımak Oteli ‘utanç müzesi` olmalı,

-Kamuda işe alımlarda ve görevde yükselmede ayrımcılığa son verilmelidir.

İstanbul Sözleşmesi`nden çıkabilecek kadar gücü elinde bulunduran tek kişilik hükümetin yukarda açık olarak yazdığımız talepleri yerine getirebilmesi için bir A4 kâğıdına Cumhurbaşkanı Kararnamesi veya Kararı olarak bu kararları yazdırıp imzalaması yeterlidir.

Bu ziyaretin bilgimiz dışında gerçekleştiğini ve bireysel kararla Dergâhımızı siyaset oyununa alet eden Vakıf Başkanı`nı protesto ettiğimizi kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA