28 Eylül 2022 Çarşamba

21:40   MSB: GÖLCÜK TERSANE KOMUTANLIĞIMIZDA MEYDANA GELEN İŞ KAZASINDA SÖZLEŞMELİ ER ENES BIYIK ŞEHİT OLDU   21:11   CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, DAVUTOĞLU`NU ZİYARET ETTİ   21:06   KILIÇDAROĞLU: “AH ERDOĞAN AH… KAFANDAKİ TİLKİLER KAÇINILMAZ OLARAK DİLİNE VURUYOR. KADIN HAKLARINA İNANMAYAN SEN, BUNU SADECE OY ALMAK İÇİN BİR İŞ GİBİ GÖRÜRSÜN”   19:19   TGC BAŞKANI OLCAYTO: SANSÜR, SADECE HABERİ, KİTABI, SİNEMAYI, SANATI ETKİLEMİYOR. GİYİMİMİZE, YAŞAM BİÇİMİMİZE KADAR DAYATILAN BİR SANSÜR SÖZ KONUSU   18:50   ŞANLIURFA`NIN ULUAĞAÇ KÖYÜNDE ÖĞRENCİLER, KOMŞU KÖYDEKİ OKULA YÜRÜYEREK GİDİP GELİYOR: “İKİ YILDIR SERVİSİMİZ YOK. KIŞIN ÇOK ZORLANIYORUZ. YETKİLİLERDEN SERVİS İSTİYORUZ”   18:49   ERDOĞAN: YILBAŞINDA TÜM KESİMLERİN GELİRLERİNİ CİDDİ ŞEKİLDE YÜKSELTEREK REFAH KAYBINI GİDERMEKTE KARARLIYIZ   18:37   GENEL İŞ`TEN KEMAL KILIÇDAROĞLU`NA ZİYARET   18:27   EGM: MERSİN`DEKİ TERÖR SALDIRISIYLA İLGİLİ PAYLAŞIM YAPAN 22 SOSYAL MEDYA KULLANICISI HAKKINDA ADLİ İŞLEM BAŞLATILDI   18:10   RİZE`DE GAZETECİ GENÇAĞA KARAFAZLI`NIN YARGILANDIĞI DAVANIN DURUŞMASI 20 ARALIK`A ERTELENDİ   18:02   ABDURRAHMAN TUTDERE, SİNCİKLİ DEPREMZEDELERİN MAĞDURİYETİNE DİKKAT ÇEKTİ: "NEDEN MUHAMMED MUSTAFA`YI KIŞIN SOĞUĞUNDA KONTEYNERE MECBUR BIRAKIYORSUNUZ?"   17:50   KILIÇDAROĞLU: GÖLE`DE MEYDANA GELEN DEPREM NEDENİYLE BÖLGEDEKİ TÜM VATANDAŞLARIMIZA GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ İLETİYORUM   17:50   TBB BAŞKANI SAĞKAN: "TAHİR ELÇİ CİNAYETİNİN GÜNLÜK SİYASİ HESAPLARA ALET EDİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”   17:42   VELİ AĞBABA: "SEN DEVLETSİN, TERÖRİSTSE NİYE SERBEST BIRAKTIN, NİYE TAKİP ETMEDİN? BU TERÖRİST, PKK İLE ÇÖZÜM SÜRECİ YÜRÜTÜLÜRKEN SERBEST BIRAKILMIŞ"   17:31   OYA ERSOY: "MAHSA AMİNİ`NİN ÖLDÜRÜLMESİNİN PROTESTO EDİLMESİ ESKİŞEHİR EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ`NÜ NEDEN RAHATSIZ ETMİŞTİR?”   17:30   MSB: SURİYE`NİN KUZEYİNDE SALDIRI HAZIRLIĞINDA OLDUĞU TESPİT EDİLEN VE TACİZ ATEŞİ AÇAN 13 PKK/YPG`Lİ TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ   17:18   ÜRETİCİLERDEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN`A "ELEKTRİK" TEPKİSİ: "ÇİFTÇİLER ELEKTRİK DESTEĞİ İSTİYOR"   17:15   SES MALATYA ŞUBESİ`NDEN `PROMOSYON` EYLEMİ: “ÜCRETLERİMİZ ÜZERİNDEN BANKALARIN ELDE ETTİĞİ KÂRDAN PAYIMIZI İSTİYORUZ"   16:55   GENÇLER! İYİ Kİ MERSİN’E GELDİNİZ   16:53   KILIÇDAROĞLU İLE UYSAL BİR ARAYA GELDİ. KILIÇDAROĞLU MERSİN`DEKİ SALDIRIYI KINADI: "İNSANLIK SUÇUNA KARŞI ORTAK TAVIR TAKINMAK DA SİYASETÇİ OLARAK BİZİM GÖREVİMİZ"   16:36   MUSTAFA SARIGÜL: TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI , GÜÇLÜ BİR MECLİS VE BAĞIMSIZ YARGIDAN YANAYIZ  
 
     
   

AVF BAŞKANI DOĞAN, ERDOĞAN`IN ZİYARET ETTİĞİ CEMEVİ`NE İLİŞKİN İHRAÇ KARARINI ANLATTI: ““FÜTURSUZCA YAPMAYA ÇALIŞTIKLARI BU UYGULAMA İNANCIMIZA SON DERECE ZARAR VERMİŞTİR””


Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) Başkanı Haydar Baki Doğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın ziyaret ettiği cemevini yöneten Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı yönetimi hakkında başlattıkları ihraç işleminin gerekçesini anlattı. Doğan, “Her cemevimizde Hz. Ali, Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli ve Atatürk`ün resimleri vardır. Bu resimlerin olmadığı bir cemevi mümkün değildir. Cumhurbaşkanımıza Alevilik konusunda yardımcı olan şahısların fütursuzca yapmaya çalıştıkları bu uygulama inancımıza son derece zarar vermiştir. Böyle bir kurumun adıyla anılmak bizim Federasyonumuza da zarar verdiğinden, bugün yönetim kurulumuzun aldığı karar sonucu ihraç işlemlerini başlattık” dedi.

 

Tarih : 10 Ağustos 2022 Çarşamba 17:33   Okunma : 357

TAMER ARDA ERŞİN

Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) Başkanı Haydar Baki Doğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın ziyaret ettiği cemevini yöneten Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı yönetimi hakkında başlattıkları ihraç işleminin gerekçesini anlattı. Doğan, “Her cemevimizde Hz. Ali, Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli ve Atatürk`ün resimleri vardır. Bu resimlerin olmadığı bir cemevi mümkün değildir. Cumhurbaşkanımıza Alevilik konusunda yardımcı olan şahısların fütursuzca yapmaya çalıştıkları bu uygulama inancımıza son derece zarar vermiştir. Böyle bir kurumun adıyla anılmak bizim Federasyonumuza da zarar verdiğinden, bugün yönetim kurulumuzun aldığı karar sonucu ihraç işlemlerini başlattık” dedi.

Alevi Vakıfları Federasyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın ziyaret ettiği cemevini yöneten Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı yönetimi hakkında ihraç işlemi başlatıldığını duyurdu.

Federasyon Başkanı Haydar Baki Doğan, kararın gerekçesini ANKA Haber Ajansı`na anlattı. Doğan, şunları söyledi:

“Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakıf, bizim Federasyonumuzun bir bileşeni. Fakat federasyon bileşeni olmasına rağmen Cumhurbaşkanı nezdinde gerçekleşecek böyle çok önemli bir ziyaretin bilgisi verilmedi. Cumhurbaşkanlığından, toplantıya katılacak yedi kişilik bir liste talebi geldiği zaman da bizim haberimiz olmadan sadece kendi yönetimlerini yazıp vermişler. Bizim orada olup olmamamız da çok önemli değildi.

Ama Cumhurbaşkanımızın ziyareti sırasında orada Alevi ritüellerine ve inancına, yüzyıllardan beri bugünlere kadar getirdiğimiz birçok baskı, zulüm ve katliamlara rağmen getirdiğimiz Alevilik inancımız son derece yozlaşmış bir şekilde, örneğin her cemevimizde Hz. Ali, Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli ve Atatürk`ün resimleri vardır. Baş köşemizde durur. Bu resimlerin olmadığı bir cemevi mümkün değildir. Gördüğümüz kadarıyla resimler yan tarafa kaydırılmış, arkasında Arapça bazı resimler konulmuş. Bu resimden Cumhurbaşkanımızın cemevinde olup olmadığını anlamak bile güç.

Bu anlamda bir gün öncesinden, pazar günü DEVA Partisi Genel Başkanı Sayın Ali Babacan da aynı cemevine ziyarete geldi, oruç lokmasını paylaştı. O yemekhanede orucunu açtı. Dolayısıyla cem salonu içinde de oruç açılması Alevi ritüellerinde olmayan bir şey. Dolayısıyla orada basit çıkar hesapları uğruna, Cumhurbaşkanımıza Alevilik konusunda yardımcı olan şahısların fütursuzca hiçbir şeyi hesaba katmadan yapmaya çalıştıkları bu uygulama inancımıza son derece zarar vermiştir. Böyle bir kurumun adıyla anılmak bizim Federasyonumuza da zarar verdiğinden, bugün yönetim kurulumuzun aldığı karar sonucu ihraç işlemlerini başlattık.”

“ÖNÜNÜ KESMEK AMACIYLA BAŞLATTIK”

Doğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın ziyaretini desteklediklerini ancak ziyaret edilen yerin ritüellerine saygılı olunması gerektiğini kaydederek, “Cumhurbaşkanına yardımcı olan insanların işgüzarlığı şeklinde, cemevi yönetiminin de buna destek olması, karşı çıkmaması neticesinde Alevilik inancıyla hiç alakası ve ilgisi olmayan resimler ortaya çıktı. Bu amaçla, biz de kendi inancımıza bağlılığımızı göstermek ve bu tür davranışta bulunan kişilerin önünü kesmek amacıyla böyle bir ihraç işlemi başlattık” dedi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA