28 Kasım 2022 Pazartesi

15:22   İSTANBUL EMNİYETİ, TAKSİM SALDIRISININ FİRARİ ŞÜPHELİSİ BİLAL HASSAN`IN YPG ÜNİFORMALI FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI   15:13   İMAMOĞLU`NDAN AKP`NİN ‘İSTANBUL BULUŞMASI` DEĞERLENDİRMESİ: "BİR ZAMANLAR YENİKAPI`DA BULUŞMALAR YAPARLARDI. `1-1,5 MİLYON KİŞİ KATILDI` DENİRDİ. ŞİMDİ 25-30 BİN KİŞİLİK BULUŞMAYI ÖVÜYORLAR, NEREDEN NEREYE"   14:56   İYİ PARTİ SÖZCÜSÜ ZORLU`DAN ALTINDAĞ AÇIKLAMASI: “ANKARA İL BAŞKANLIĞIMIZCA DİSİPLİN SÜRECİ BAŞLATILMIŞTIR”   14:42   ‘ALTILI MASA`NIN DOKUZUNCU TOPLANTISI, DEMOKRAT PARTİ EV SAHİPLİĞİNDE BAŞLADI   13:39   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`İN ‘YOL TRAFİK GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ` YENİLENDİ   13:23   SAĞLIK BAKANLIĞI 42 BİN 500 YENİ PERSONEL ALACAK: EN ÇOK KADRO TIBBİ SEKRETER, HEMŞİRE VE EBELERE   13:23   ŞANLIURFA`DA MISIR HASADI BAŞLADI... ABDULLAH MELİK: "1 KİLOGRAM MISIRIN MALİYETİ YAKLAŞIK OLARAK 5 LİRA 54 KURUŞTUR, MISIRIN 7 LİRA 74 KURUŞA SATILMASI GEREKİYOR Kİ ÜRETİCİ KAR EDEBİLSİN"   13:19   MEZİTLİLİ ÇOCUKLAR SANDIK TECRÜBESİ YAŞADI    13:06   YENİŞEHİR BELEDİYESİ TİYATRO FESTİVALİNDE BİNLERCE SANATSEVERİ AĞIRLADI   13:04   ERDOĞAN: ÜLKEMİZLE BİRLİKTE SURİYE VE IRAK`IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE TEHDİT OLUŞTURAN BU TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KÖKÜNÜ KAZIMAKTA KARARLIYIZ   12:53   AHMET KAYA, KAPATILAN MADEN ORTAOKULU`NU İNCELEDİ: "KÖY HALKININ TEK RİCALARI VAR, OKULLARININ AÇILMASI"   12:31   TERÖR ÖRGÜTÜ DHKP-C`NİN TÜRKİYE SORUMLUSU GÜLTEN MATUR İSTANBUL`DA YAKALANDI   12:30   ALTILI MASA “ŞİMDİ DEMOKRASİ ZAMANI” TANITIM FİLMİ: “BİZ HEP BİRİZ AMA ASLA BİR KİŞİ DEĞİLİZ”   12:29   ALTILI MASA ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLIYOR... SERAP YAZICI: “HAZIRLADIĞIMIZ ÖNERİ, ANAYASA TARİHİMİZDE İLK DEFA SAVUNMA MAKAMINI ANAYASAL BİR STATÜYE KAVUŞTURMUŞTUR”   12:29   İŞTE ALTI SİYASİ PARTİNİN GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİ`NİN TAM METNİ   12:20   ALTILI MASA ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLIYOR... BÜLENT KAYA: "YÜKSEKÖĞRETİMDE ÖZGÜR VE ÇOĞULCU BİR SİSTEM OLUŞTURARAK BİLİMSEL ÖZERKLİĞİN YANINDA, MALİ ÖZERKLİĞİ DE ANAYASAL GÜVENCE ALTINA ALACAĞIZ"   12:17   ALTILI MASA`NIN ANAYASA ÖNERİSİ AÇIKLANIYOR... DP`Lİ YÜCEL: “ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİNİN HAYATA GEÇMESİYLE BİRLİKTE, YÜRÜTMENİN HER KADEMESİNDEN 4 SENEDİR HER GÜN DUYDUĞUMUZ ‘CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATIYLA` KLİŞESİNİ ARTIK DUYMAYACAĞIZ”   12:08   ALTILI MASA ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLIYOR... UĞUR POYRAZ: "SİYASİ PARTİLER HAKKINDA YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCISININ KAPATMA DAVASI AÇABİLMESİNİ TBMM`NİN İZNİNE BAĞLIYORUZ"   12:04   ALTILI MASA 156 SAYFALIK ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLADI   12:02   ALTILI MASA ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLIYOR... MUHARREM ERKEK: "TEK ADAM SİSTEMİNİ SONA ERDİRMEYİ, HUKUK DEVLETİ VE KUVVETLER AYRILIĞINA DAYANAN YENİ BİR SİSTEME GEÇMEYİ TAAHHÜT EDİYORUZ"  
 
     
   

AKİB’DEN AĞUSTOS AYINDA 1,56 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT


Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15 artış yakalayıp 1,56 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. AKİB Koordinatör Başkanı Fuat Tosyalı, ağustos ayında ihracat hacminde en güçlü performansı hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar, kimya ve hazır giyim birliklerinde elde ettiklerini, Güney Afrika Cumhuriyeti’ne yönelik dış satımda 74 katı aşan oranda artış sağlayarak rekor kırdıklarını belirtti.

 

Tarih : 8 Eylül 2022 Perşembe 13:12   Okunma : 398

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15 artış yakalayıp 1,56 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. AKİB Koordinatör Başkanı Fuat Tosyalı, ağustos ayında ihracat hacminde en güçlü performansı hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar, kimya ve hazır giyim birliklerinde elde ettiklerini, Güney Afrika Cumhuriyeti’ne yönelik dış satımda 74 katı aşan oranda artış sağlayarak rekor kırdıklarını belirtti.

Türkiye ekonomisinin 2022 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 oranındaki büyümesine ihracat ailesinin 3,9 puan destek verdiğini anımsatan AKİB Koordinatör Başkanı Fuat Tosyalı, küresel ticarette ortaya çıkan fırsatları daha iyi değerlendirebilmek adına ihracat ailesinin finansmana erişiminin kolaylaştırılması ve Eximbank’ın desteklerinin yoğunlaşarak devam etmesi beklentisini vurguladı. Başkan Fuat Tosyalı, “İhracatımız arttıkça, buna bağlı olarak yatırımlarımız, ham madde kullanımımız ve sağladığımız istihdam da artıyor. Girdi maliyetlerimizdeki olağanüstü artışların getirdiği ekstra yükleri kaldırmaya çalışan ihracat ailesinin haliyle finansman ihtiyaçları da artıyor. Üretim gücümüzü korumamız, ihracat artışımızı sürdürülebilir şekilde devam ettirmemiz ve küresel pazarlardaki kazanımlarımızı koruyabilmemiz için başta finansman alanında olmak üzere geliştirici ve ihracatı destekleyici düzenlemelerin artarak devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

“Akdeniz’den ülke ihracatına yüzde 8,3 oranında destek verdik”

AKİB’in Mersin, Adana, Kayseri, Hatay ve Karaman illeri başta olmak üzere birçok ilden ve sektörden 23 bine yakın üyesiyle büyük bir aile olduğunu, küresel kriz ortamında gün geçtikçe daha da zorlaşan şartlara rağmen “İhracatla yükselen Türkiye” vizyonuna güçlü desteğini sürdürdüğünü dile getiren Başkan Fuat Tosyalı, “Ağustos ayında AKİB bölgesinden ülkemize yüzde 15’lik artışla 1 milyar 560 milyon dolar döviz kazandırdık. Türkiye’nin ağustos ayındaki 21,3 milyar dolarlık ihracatına yüzde 8,3 oranında destek veren Birliğimizin, uzak pazarlarda elde ettiği rekor düzeydeki artışlardan büyük memnuniyet ve mutluluk duyuyorum.” diye konuştu. 

“İhracat hacminde en güçlü artışı hububat bakliyat birliğinde yakaladık”
AKİB’in çatısı altındaki 8 ana Birliğin ağustos ayındaki performansını değerlendiren Başkan Fuat Tosyalı, bu dönemde hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar, kimya ve hazır giyimde atılım yaptıklarını vurgulayarak şunları söyledi: “Ağustos ayında en fazla ihracatı yüzde 45 artış ve 563,6 milyon dolar değer ile Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz gerçekleştirdi. Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliğimiz yüzde 13 azalış ve 403,6 milyon dolar değer ile ikinci, Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz yüzde 51 artış ve 179,9 milyon dolar değer ile üçüncü sırada yer aldı. Yine bu ayda Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliğimiz 104,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliğimiz yüzde 1 artışla 98,6 milyon dolarlık, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğimiz yüzde 21 artışla 81,4 milyon dolarlık, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliğimiz yüzde 19 azalışla 39,7 milyon dolarlık, Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğimiz yüzde 29 artışla 36,5 milyon dolarlık ihracat değerleri elde ettiler.”

“Uzak pazarlarda etkinliğimiz artıyor”

Türkiye’nin ve Akdeniz’in üretim gücünü Avrupa, Orta Doğu, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere tüm dünya pazarlarında en iyi şekilde değerlendiren AKİB’in pazar çeşitliliğine yönelik çalışmalarının olumlu sonuçlarının ağustos ayı raporlarına da yansıdığını dile getiren Başkan Fuat Tosyalı, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Singapur pazarlarında ulaşılan değerlerin anlamlı olduğunun altını çizdi. Başkan Fuat Tosyalı, “Ağustos ayı bölge ihracatımızı ülkelere göre değerlendirdiğimizde, en fazla dış satımı yüzde 45 artış ve 135,1 milyon dolar değer ile Irak’a gerçekleştirdik. Yüzde 7 bin 403 artış ve 122,4 milyon dolar değer ile Güney Afrika Cumhuriyeti ikinci, yüzde 3 artış ve 79,8 milyon dolar değer ile Birleşik Devletler üçüncü oldu. İhracatımızı en fazla artırdığımız ülkelere baktığımızda ise Güney Afrika’nın yanında yüzde 306 artış ve 48,6 milyon dolar değer ile Lübnan, yüzde 143 artış ve 66,7 milyon dolar değer ile Rusya, yüzde 135 artış ve 742 bin dolar değer ile Singapur, yüzde 73 artış ve 55,8 milyon dolar değer ile Mısır, yüzde 66 artış ve 48,3 milyon dolar değer ile Birleşik Krallık dikkat çekti.” diye konuştu.

AKİB Koordinatör Başkanı Fuat Tosyalı, 2022 yılı Ocak-Ağustos ayları arasında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 36 artışla 13 milyar 403 milyon dolar ihracat değerine erişildiğini, son 12 aylık dış satım performansında ise yüzde 40 artış sağlayarak 20 milyar dolar seviyesine ulaşıldığını sözlerine ekledi.  

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA