23 Şubat 2024 Cuma

01:25   ATAMA KARARLARI RESMİ GAZETE`DE... ADALET BAKAN YARDIMCILIĞI`NA HURŞİT YILDIRIM ATANDI   22:21   SAADET PARTİSİ İSTANBUL ADAYI BİROL AYDIN, PROJELERİNİ ANLATTI   19:37   DEM PARTİ 6 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYINI AÇIKLADI...   19:35   MERAL AKŞENER, İZMİR`DE ADAY TANITIM VE PROJE LANSMAN TOPLANTISI`NDA KONUŞTU:“BİRİNE GÖRE GAVUR İZMİR`SİN, ÖBÜRÜNE GÖRE MECBUR İZMİR`SİN… İKİSİNE DE ‘HADİ ORADAN BE!` DİYORUZ!”   19:29   VAHAP SEÇER`İN BOZYAZI SEÇİM KOORDİNASYON MERKEZİ AÇILDI   19:15   ÖZGÜR ÖZEL: MURAT KURUM`UN İSTANBUL`UN FELAKETİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ   19:06   İYİ PARTİ İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ÜMİT ÖZLALE: İZMİR`İ TEKRARDAN ATATÜRK`ÜN VİZYONUNA GERİ DÖNÜŞTÜRECEĞİZ   19:06   SULTANGAZİ HALK BULUŞMASINDA KONUŞAN İMAMOĞLU: “2024 - 2025 EĞİTİM DÖNEMİNDE 100 BİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİMİZE VERDİĞİMİZ BURSU 7 BİN 500 LİRADAN 15 BİN LİRAYA ÇIKARACAĞIZ”   18:51   ÖZGÜR ÖZEL`DEN ZEKERİYA YAPICIOĞLU`NA: “AYETİ HATIRLATINCA AĞIRLARINA GİDİYOR. NASIL BÜYÜK ÇÜRÜMÜŞLÜĞÜN İÇİNDELERSE BİZİM BUNLARI İFADE ETMEMİZDEN BİLE RAHATSIZ OLUYORLAR”   18:41   İYİ PARTİ SORGUN İLÇE TEŞKİLATI`NDA YÖNETİM KURULU VE PARTİ ÜYELERİ İSTİFA ETTİ   18:29   GÜLCAN KIŞ: "8 BAKAN ESKİTEN, 3 TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇUKUROVA HAVALİMANI 13 YILDIR BİTİRİLEMEDİ. HÜKÜMET İÇİN BU, TEK KELİMEYLE BİR UTANÇ PROJESİDİR   18:14   (1) ÖZGÜR ÖZEL: MURAT KURUM`UN İSTANBUL`UN FELAKETİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ   18:06   CHP EDİRNE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ŞÜKRÜ CİRAVOĞLU ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ, YENİ ADAY FİLİZ GENCAN AKIN   17:36   YALÇIN KARATEPE: "MERKEZ BANKASI YEREL SEÇİMLER GEÇENE KADAR FAİZ ARTIŞLARINA ARA VERMİŞ. HELE ŞU SEÇİMLER BİR BİTSİN"   17:20   ELAZIĞ`DA DEPREMZEDENİN TEPKİSİNİ GÖRÜNTÜLEYEN GAZETECİYİ DARP EDEN KORUMA POLİSİNİN SANIK OLARAK DOSYAYA EKLENMESİNİ MAHKEME REDDETTİ   17:17   CUMHUR UZUN`DAN `8. YARGI PAKETİ` DEĞERLENDİRMESİ: “20 LİRA OLAN CEZA 100 LİRAYA ÇIKARILIRKEN BAYRAM İKRAMİYELERİ 2 BİN LİRADAN 3 BİN LİRAYA ÇIKARILDI. BU AÇIK BİR ÇELİŞKİDİR”   17:06   VAHAP SEÇER: “BÜYÜKŞEHİR`İ TARİHİ BİR FARKLI KAZANACAĞIZ. ÇÜNKÜ 24 SAATİMİZ MERSİN, 24 SAATİMİZ BELEDİYE HİZMETLERİ”   16:57   TÜLAY HATİMOĞLULLARI: "AKP `BİZ EKONOMİYİ UÇURDUK` DİYOR AMA HİÇBİR ADAYI PAZAR YERİNİ, ESNAFI GEZEMİYOR. ÇÜNKÜ PROTESTOLARLA KARŞILAŞIYORLAR"   16:52   ERDOĞAN: YIL SONUNA DOĞRU ENFLASYONUN HIZLA DÜŞMEYE BAŞLAMASIYLA DAHA RAHAT NEFES ALACAĞIZ   16:19   ÖZGÜR ÖZEL, YARIN İSPANYA`YA GİDİYOR  
 
     
   

NIKOLAUS MEYER-LANDRUT: TÜRKİYE`DE YASALARIN KORUDUĞU İLE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ`NİN KORUMAYA ÇALIŞTIKLARI ARASINDA FARKLILIKLAR VAR


Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye`nin İstanbul Sözleşmesi`nden çekilme kararını üzüntüyle karşıladıklarını belirtti. Landrut, “Maalesef bazı açıklar var kanunda. Kanunun koruduğu ile İstanbul Sözleşmesi`nin korumaya çalıştıkları arasında bazı farklılıklar var. O farklılıkların da ele alınıp kapatılması gerekir” dedi. İsveç`in Ankara Büyükelçisi Staffan Mikael Herrström ise, “Kadınların güçlendirilmesi, bir toplumun büyümesi, gelişmesi anlamına geliyor. Sadece ekonomik açıdan da değil. Dolayısıyla erkeklerin değişmesi gerek. Burada bulunan tüm erkekler için geçerli diye düşünüyorum. Hepimizin sorumluluğu var. Toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınları desteklemeliyiz” diye konuştu.  

 

Tarih : 25 Kasım 2022 Cuma 23:43   Okunma : 477

Haber: MELİS YILDIRIM - Kamera: LADİN DEĞER

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye`nin İstanbul Sözleşmesi`nden çekilme kararını üzüntüyle karşıladıklarını belirtti. Landrut, “Maalesef bazı açıklar var kanunda. Kanunun koruduğu ile İstanbul Sözleşmesi`nin korumaya çalıştıkları arasında bazı farklılıklar var. O farklılıkların da ele alınıp kapatılması gerekir” dedi. İsveç`in Ankara Büyükelçisi Staffan Mikael Herrström ise, “Kadınların güçlendirilmesi, bir toplumun büyümesi, gelişmesi anlamına geliyor. Sadece ekonomik açıdan da değil. Dolayısıyla erkeklerin değişmesi gerek. Burada bulunan tüm erkekler için geçerli diye düşünüyorum. Hepimizin sorumluluğu var. Toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınları desteklemeliyiz” diye konuştu.  

AB Türkiye Delegasyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bu akşam Bilkent Üniversitesi`nde bir panel düzenledi. Okan Bayülgen`in  moderatörlüğünü yaptığı panele AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Landrut, İsveç`in Ankara Büyükelçisi Herrström, klinik psikolog ve psikoterapist Prof. Dr. Ceylan Daş ve Hacettepe Üniversitesi`nden Doç. Dr. İlknur Yüksel Kaptanoğlu katıldı.  Panelde katılımcılar özetle şöyle konuştu:

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE KÜRESEL BİR SORUN” 

Büyükelçi Meyer-Landrut: “AB için bu konunun neden önemli olduğundan bahsetmek istiyorum. AB için kadına yönelik şiddetle mücadele küresel bir mesele. Küresel bir sorun. Hem üye devletlerimiz nezdinde bir sorun, dünya çapında hakkında vaazlar verdiğimiz bir konu değil. Tedbirler almamız gerekiyor. Bu mücadeleyi küresel anlamda da yürütüyoruz.  

İstanbul Sözleşmesi`nden bahsettiniz. Bunu önceden de belirtmiştim. Türkiye bu Sözleşme`den çekildiği zaman çok üzüntü duyduk. Bunu esefle karşıladık. Çünkü bu, farkındalığın arttırılmasını sağlıyordu ve bu konudaki tedbir ve korumaları da arttırıyordu. Evet, Türkiye`de bir kanun var. Kanunlar uygulandığı ölçüde iyidir. O yüzden onların uygulanması gerekir ki koruma sağlayabilsinler. Kendi açımdan şunu belirtmek isterim ki, maalesef bazı açıklar var kanunda. Kanunun koruduğu ile İstanbul Sözleşmesi`nin korumaya çalıştıkları arasında bazı farklılıklar var. O farklılıkların da ele alınıp kapatılması gerekir. 

Kadına yönelik şiddetle mücadelenin temeline baktığımız zaman toplumsal cinsiyet ve kadının güçlendirilmesini ele almalıyız, ekonomik, sosyal ve politik alanda güçlendirilmesini ele almalıyız. AB olarak bu zaten bizim programlarımızın bir parçası.” 

HERRSTRÖM: ŞİDDETİN ERKEKLER TARAFINDAN UYGULANMASINDAN UTANÇ DUYUYORUM 

Büyükelçi Herrström: “O zamanlar, İsveç`teki kadınların sadece yüzde 30`u istihdamda yer alıyordu. Hem toplumsal cinsiyet eşitsizliği hem de toplumsal cinsiyete dayalı şiddet açısından bir kadının ekonomik bağımsızlığı çok önemli. Eğer bir kadın, ekonomik olarak bağımsız ise, ‘Benim gelirim, kaynaklarım var` diyebiliyor. Bu gerçekten çok büyük bir değişiklik getirdi. Kadının istihdamda yer alması büyük değişiklik getirdi ülkeme. 

İsveç`i bir başarı ülkesi anlatıyorum ama her şey çok iyi diyemem, çok korkunç toplumsal cinsiyete dayalı şiddet örnekleri de var. Ama kadınların ekonomiye katılması büyük bir değişiklik getirdi.  

Ben bir erkek olarak, şiddetin erkekler tarafından uygulanmasından utanç duyuyorum. Tabii her erkek şiddet uygulamıyor. Ama sıklıkla erkekler uyguluyor, pek çok erkeğin değişmesi gerekiyor. Aslında toplumsal cinsiyet eşitsizliği bizim faydamıza olduğu için de değişmeli.  

Kadınların güçlendirilmesi, bir toplumun büyümesi, gelişmesi anlamına geliyor. Sadece ekonomik açıdan da değil. Dolayısıyla erkeklerin değişmesi gerek. Burada bulunan tüm erkekler için geçerli diye düşünüyorum. Hepimizin sorumluluğu var. Toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınları desteklemeliyiz.  

Türkiye ile terörizmle mücadele konusunda yakın bir iş birliği içindeyiz. Finlandiya da dahil olmak üzere. Ama ben bu noktada toplumsal cinsiyetin ekonomik açıdan sağladığı faydalara değinmek istiyorum. Dünya Bankası, ‘Toplumsal cinsiyet eşitliği akıllı ekonomi demektir` ifadesini kullanıyor. Bu gerçekten doğru. Çünkü toplumsal düzeyde yapılan tahminlere göre, kadınların istihdamda daha fazla yer almasının büyüme üzerindeki etkisi oldukça güçlü.” 

KAPTANOĞLU: ŞİDDET BİR İNSAN HAKKI İHLÂLİ 

Doç. Dr. İlknur Yüksel Kaptanoğlu: “Türkiye`de kadına yönelik şiddetle mücadele için bir yasamız var, 6284 sayılı yasa 2012`de yürürlüğü girdi. Bu alanda önemli gelişmelerin ve yasal düzenlemelerin olduğunu söylemek de mümkün. Diğer taraftan da bu konudan bahsederken İstanbul Sözleşmesi`nden bahsetmiyoruz. Biliyorsunuz, Türkiye`nin ilk imzacı olduğu ve Türkiye`de imzalanan Sözleşme`den 2021 yılında çıktık.  

Cinsel, fiziksel şiddet, ısrarlı takip ve çocuk yaşta evlilikler de bir şiddet biçimi ve ayrımcılık. Yeni şiddet kavramları da gündeme geldi. Dijital şiddet diyebiliyoruz, siber şiddeti diyebiliyoruz. Flört şiddeti gençler arasında çıkan şiddet biçimlerinden biri. Cep telefonlarının şifresini vermek ya da hesaplarının şifresini vermek aslında bir şiddet. Bunlar gençler arasında birbirini sevmenin karşılığı olarak da görülüyor. Bunun farkında olmak önemli. 

Şiddetin bir insan hakları ihlâli olduğunu söylememiz gerekiyor. Bütün uluslararası sözleşmeler bunun altını çiziyor.” 

MEYER-LANDRUT: ENTEGRASYONUN EN İYİ YÖNTEMLERİNDEN BİRİSİ EĞİTİM 

Panelin soru cevap bölümünde gelen göçmenlerin entegrasyonu sorusu üzerine Büyükelçi Meyer-Landrut, “Göçmenler ve mültecilerin entegrasyonu konusunda, AB olarak Türkiye`de destek vermeye çalışıyoruz, bizim şöyle bir deneyimimiz oldu: Eğitim, eğitim, eğitim. Okul çağında çok fazla mülteci var. Dolayısıyla, Türkiye`den arkadaşlarıyla aynı sınıfta eğitip alıp dil öğrenecekler ve toplumla ilgili çok şey öğrenecekler. Entegrasyonun en iyi yöntemlerinden birisi eğitim. Bu Almanya ve Türkiye için de geçerli” yanıtını verdi. 

Düzenlenen bugünkü panelle “Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm” kampanyası da başlamış oldu. Kadına yönelik şiddet ve hak ihlalleri konusunda farkındalığının arttırılması hedeflenen söz konusu kampanya, dünya çapında yürütülüyor. 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA