21 Haziran 2024 Cuma

11:48   CHP, ÖZGÜR ÖZEL`IN KATıLıMıYLA `YURT DıŞı ÖRGÜTLENME ÇALıŞTAYı` DÜZENLIYOR   10:01   HAVA SıCAKLıKLARı 13 ILDE 40 DERECENIN ÜSTÜNE ÇıKACAK   09:38   YEŞIL GELECEK IÇIN KLAIPEDA`DA `YOL HARITASı` HAZıRLANDı   09:14   VAHAP SEÇER, BAYRAMıN 4. GÜNÜNÜ MEZITLI HALKıYLA GEÇIRDI   01:16   ÖZGÜR ÖZEL: “MEHMET ŞIMŞEK ILE GÖRÜŞME FIKRI CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN`DAN ÇıKTı. BIZIM KEMER SıKMA VEYA ÖRTÜLÜ IMF POLITIKALARıNA DESTEK VERME GIBI BIR ŞEYIMIZ SÖZ KONUSU OLAMAZ”   12:03   LGS SıNAVı SONUÇLARı HAFTAYA AÇıKLANıYOR   11:53   YOL KENARıNDA 8 LIRAYA SÜT MıSıR SATAN OSMANIYELI KADıN ÜRETICI: "GEÇEN SENE ITIRAZ EDEN YOKTU BU SENE ITIRAZ EDIYORLAR"   10:51   HAVA SıCAKLıKLARı DAHA DA ARTıYOR... MEVSIM NORMALLERININ 7-10 DERECE ÜSTÜNDE SEYREDECEK HAVA SıCAKLıKLARı 9 ILDE 40 DERECENIN ÜSTÜNE ÇıKACAK   09:56   ÇANAKKALE`DE TARIHI YARıMADADAKI ORMAN YANGıNı 18 SAATTIR SÖNDÜRÜLEMEDI   09:51   6 ŞUBAT DEPREMLERININ ÜZERINDEN 500 GÜN GEÇTI... ANKA`YA KONUŞAN AILELER: "EYLEM TOK VE OĞLU ABD`DE YAKALANDıLAR, DEMEK KI KıRMıZı BÜLTEN IŞE YARıYORMUŞ”   09:49   HAVA SıCAKLıKLARı DAHA DA ARTıYOR... YURT GENELINDE HAVA SıCAKLıKLARı MEVSIM NORMALLERININ 7-10 DERECE ÜSTÜNDE SEYREDECEK   09:36   VAHAP SEÇER, TOROSLAR`DA YAŞAYAN YURTTAŞLARLA BAYRAMLAŞTı   09:25   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`IN KURSIYERLERI, ‘BEN KADıNıM` OYUNU ILE SEYIRCI KARŞıSıNA ÇıKTı   12:12   İSRAIL BAŞBAKANı NETANYAHU, SAVAŞ KABINESINI FESHETTI   11:03   SIYASI PARTILER ARASı BAYRAMLAŞMA... MHP`LI KARAKAYA: "MISAFIR IKRAM EDILENI YEMIYORSA, GIDERKEN KENDISINE ÇıKıN YAPıLıR"   10:31   SIYASI PARTILERDE BAYRAMLAŞMA ZIYARETI... DENIZ YÜCEL: "TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI`NIN GEÇMIŞTEKI IŞLEVINI NE YAZıK KI KAYBETTIĞINI GÖRÜYORUZ"   10:26   TEMA VAKFı: “ÜLKEMIZDE 2012-2023 YıLLARı ARASıNDA YAKLAŞıK 410 BIN HEKTAR ORMAN ALANı KAYBEDILDI”   09:46   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, ``MERTUSENG TURIZM ÇALıŞTAYı`` ILE SEKTÖRÜN ÖNDE GELENLERINI VE GENÇLERI BULUŞTURDU   19:05   ÖZGÜR ÖZEL, ÖNCEKI GENEL BAŞKANLARıN BAYRAMıNı KUTLADı   17:34   ÖZGÜR ÖZEL`DEN CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN ILE SIYASI PARTILILERIN GENEL BAŞKANLARı VE GRUP BAŞKANLARıNA BAYRAM TELEFONU  
 
     
   

KILIÇDAROĞLU`NUN KONYA`DA DİNLEDİĞİ ÇİFTÇİ, TMO`NUN İTHALAT YAPMASINDAN YAKINDI, "YIRTILAN HACIBEKİR`İN YAKASI" DEDİ… KILIÇDAROĞLU: “HACIBEKİR`İN YAKASINI DİKECEĞİZ, HİÇ MERAK ETMEYİN”


Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; Konya`nın Karapınar köyündeki üreticilerle buluştu. Bir üretici, Toprak Mahsulleri Ofisi`nin (TMO), hasat zamanı ithalat yapmasına tepki gösterdi. Üretici, Kılıçdaroğlu`na; “Bir ithalatçı ekip oraya toplanmış orada rant elde ediyorlar. Ama bizim buralarda bir tabir vardır, ‘Yırtılan Hacı Bekir`in yakası` diye. Türk çiftçisinin yakası yırtılıyor” dedi. Kılıçdaroğlu çiftçiye, “Hacıbekir`in yakasını dikeceğiz, hiç merak etmeyin. Hacıbekirler kazanacak… Alın teri dökenler kazanacak. Toprak Mahsulleri Ofisi sizinle rekabet etmeyecek, sizi destekleyecek” karşılığını verdi.

 

Tarih : 28 Mart 2023 Salı 18:30   Okunma : 1545

Haber: EMRE SERCAN İKE - Kamera: ÜNAL AYDIN

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; Konya`nın Karapınar köyündeki üreticilerle buluştu. Bir üretici, Toprak Mahsulleri Ofisi`nin (TMO), hasat zamanı ithalat yapmasına tepki gösterdi. Üretici, Kılıçdaroğlu`na; “Bir ithalatçı ekip oraya toplanmış orada rant elde ediyorlar. Ama bizim buralarda bir tabir vardır, ‘Yırtılan Hacı Bekir`in yakası` diye. Türk çiftçisinin yakası yırtılıyor” dedi. Kılıçdaroğlu çiftçiye, “Hacıbekir`in yakasını dikeceğiz, hiç merak etmeyin. Hacıbekirler kazanacak… Alın teri dökenler kazanacak. Toprak Mahsulleri Ofisi sizinle rekabet etmeyecek, sizi destekleyecek” karşılığını verdi.

CHP Genel Başkanı, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu; bugün Konya Ereğli`de vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle esnaf ziyaretini iptal etti. Karapınar`da yol üzerinde çiftçilerle bir araya gelen CHP lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu, çiftçilerin sorunları ve taleplerini dinleyerek çözüm önerilerini anlattı. Kılıçdaroğlu`na; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş eşlik etti.

Kılıçdaroğlu bir üreticinin traktörüne bindi. “Hayvancılık bitti” diyerek sitem eden üreticiye, “Değiştireceğiz” dedi.

“ÇİFTÇİ OLARAK EN BÜYÜK HAYALİMİZ YERALTI SUYUMUZUN BESLENMESİ”

Çiftçi Uğur Aydın, “Çiftçi olarak en büyük hayalimiz yeraltı suyumuzun beslenmesi. Güneş panelinden çiftçilerimizin faydalanması. Hayvancılığın desteklenmesi en büyük hayalimiz budur. Karapınar`da gelirimiz çiftçiliğe bağlıdır. Sizlerden beklentimiz, isteklerimiz budur” dedi. Kılıçdaroğlu çiftçiye, “Yani üretmek ve kazanmak istiyorsunuz, güzel” dedi.

Bir başka üretici ise, “Karapınar kapalı havza. Yeraltı sularımız gitti. Biz bol bol su istiyoruz. Göksuyu Göleti`nin yapımı bitti ama bir türlü akıtmadılar suyu. Aksi halde burada traktörleri göremeyeceğiz Cumhurbaşkanım. Hayvancılık bitti. Meralarımız gitti” dedi.

KILIÇDAROĞLU: “KONYA OVASI PROJESİ`Nİ BİTİRECEĞİZ, BURAYA SU GELECEK”

Kılıçdaroğlu ise çiftçiye, “Konya Ovası Projesi`ni bitireceğiz. Buraya su gelecek. 20 yılda yapmadılar, yapacağız. Sözünü verdim. İki, Güneş panellerini kuracağız. Çiftçiye elektriği bedava ücretsiz vereceğiz. Bunu Şanlıurfa`dan başlatacağız, sözü oradan verdim. Sonra bütün Türkiye genelinde bütün çiftçilere elektriği ücretsiz vereceğiz. Siz kooperatif kuracaksınız. Biz panelleri getireceğiz panelleri kuracağız. Sıfır faizli krediyle bunu yapacağız. Arkasından siz elektriği bedava kullanacaksınız. Artan kısmı satacaksınız. Bir de elektrikten gelir elde edeceksiniz. Bunun da sözünü veriyoruz. Sizin alın terinizi değerlendireceğiz. Kırmızı mazot vereceğiz. ÖTV`yi, KDV`yi kaldıracağız” diye cevap verdi.

Üretici ise Kılıçdaroğlu`na, “Biz zaten onu bekliyorduk. Üretim yapalım dışarıdan ithal getirmeyelim” diye konuştu.

ÇİFTÇİ: “YIRTILAN HACIBEKİR`İN YAKASI”

Veteriner hekimlik yaptığını söyleyen bir başka çiftçi de hasat zamanı hububat ithalatı yapıldığından şikâyet ederek şöyle konuştu:

“Bizim Türk çiftçisinin en büyük rakibi Toprak Mahsulü Ofisi ve Tarım Bakanı. Neden? Biz üretiyoruz. Tam hasat zamanı bir ithalat. Bir ithalatçı ekip oraya toplanmış, rant elde ediyorlar. Ama bizim buralarda bir tabir vardır, ‘Yırtılan Hacı Bekir`in yakası` diye. Türk çiftçisinin yakası yırtılıyor. Mısırın kilosu geçen yıl 5 liraydı. Bugün yine 5 lira. Yüzde yüz enflasyonun olduğu yerde mısır fiyatları 5 TL. Neden? Bir tarım koridoru diye bir şey oluşturuldu. Ama ne olduğu belirsiz. Ne kadar geldiği, nereye gittiği belirsiz. Kime verildiği belirsiz. Buralardan kim rant elde ediyor, nasıl oluyor? Ama yırtılan yine Hacı Bekir`in yakası. Şurada gördüğümüz 30 tane traktörün hiçbirinin borcu ödenmiş değil. Hepsinin bankaya borcu var. TMO`nun bizimle rekabet etmesinden bıktık.”

KILIÇDAROĞLU: “HACI BEKİR`İN YAKASINI DİKECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu üreticiye, “Hacı Bekir`in yakasını dikeceğiz, hiç merak etmeyin. Hacı Bekirler kazanacak sizler kazanacaksınız. Alın teri dökenler kazanacak. Çalışanlar kazanacak. Kimse havadan para kazanmayacak. Biraz sabır. Toprak Mahsulleri Ofisi sizinle rekabet etmeyecek sizi destekleyecek. Sizin ürününüzü makul bir karla alacak. Siz zarar etmeyeceksiniz. TMO, çiftçinin kara gün dostudur. Çiftçinin rakibi değildir. Siz üreteceksiniz, dünya ile rekabet edeceksiniz. Devlet de size her türlü desteği verecek” dedi.

 

 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA