21 Haziran 2024 Cuma

11:48   CHP, ÖZGÜR ÖZEL`IN KATıLıMıYLA `YURT DıŞı ÖRGÜTLENME ÇALıŞTAYı` DÜZENLIYOR   10:01   HAVA SıCAKLıKLARı 13 ILDE 40 DERECENIN ÜSTÜNE ÇıKACAK   09:38   YEŞIL GELECEK IÇIN KLAIPEDA`DA `YOL HARITASı` HAZıRLANDı   09:14   VAHAP SEÇER, BAYRAMıN 4. GÜNÜNÜ MEZITLI HALKıYLA GEÇIRDI   01:16   ÖZGÜR ÖZEL: “MEHMET ŞIMŞEK ILE GÖRÜŞME FIKRI CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN`DAN ÇıKTı. BIZIM KEMER SıKMA VEYA ÖRTÜLÜ IMF POLITIKALARıNA DESTEK VERME GIBI BIR ŞEYIMIZ SÖZ KONUSU OLAMAZ”   12:03   LGS SıNAVı SONUÇLARı HAFTAYA AÇıKLANıYOR   11:53   YOL KENARıNDA 8 LIRAYA SÜT MıSıR SATAN OSMANIYELI KADıN ÜRETICI: "GEÇEN SENE ITIRAZ EDEN YOKTU BU SENE ITIRAZ EDIYORLAR"   10:51   HAVA SıCAKLıKLARı DAHA DA ARTıYOR... MEVSIM NORMALLERININ 7-10 DERECE ÜSTÜNDE SEYREDECEK HAVA SıCAKLıKLARı 9 ILDE 40 DERECENIN ÜSTÜNE ÇıKACAK   09:56   ÇANAKKALE`DE TARIHI YARıMADADAKI ORMAN YANGıNı 18 SAATTIR SÖNDÜRÜLEMEDI   09:51   6 ŞUBAT DEPREMLERININ ÜZERINDEN 500 GÜN GEÇTI... ANKA`YA KONUŞAN AILELER: "EYLEM TOK VE OĞLU ABD`DE YAKALANDıLAR, DEMEK KI KıRMıZı BÜLTEN IŞE YARıYORMUŞ”   09:49   HAVA SıCAKLıKLARı DAHA DA ARTıYOR... YURT GENELINDE HAVA SıCAKLıKLARı MEVSIM NORMALLERININ 7-10 DERECE ÜSTÜNDE SEYREDECEK   09:36   VAHAP SEÇER, TOROSLAR`DA YAŞAYAN YURTTAŞLARLA BAYRAMLAŞTı   09:25   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`IN KURSIYERLERI, ‘BEN KADıNıM` OYUNU ILE SEYIRCI KARŞıSıNA ÇıKTı   12:12   İSRAIL BAŞBAKANı NETANYAHU, SAVAŞ KABINESINI FESHETTI   11:03   SIYASI PARTILER ARASı BAYRAMLAŞMA... MHP`LI KARAKAYA: "MISAFIR IKRAM EDILENI YEMIYORSA, GIDERKEN KENDISINE ÇıKıN YAPıLıR"   10:31   SIYASI PARTILERDE BAYRAMLAŞMA ZIYARETI... DENIZ YÜCEL: "TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI`NIN GEÇMIŞTEKI IŞLEVINI NE YAZıK KI KAYBETTIĞINI GÖRÜYORUZ"   10:26   TEMA VAKFı: “ÜLKEMIZDE 2012-2023 YıLLARı ARASıNDA YAKLAŞıK 410 BIN HEKTAR ORMAN ALANı KAYBEDILDI”   09:46   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, ``MERTUSENG TURIZM ÇALıŞTAYı`` ILE SEKTÖRÜN ÖNDE GELENLERINI VE GENÇLERI BULUŞTURDU   19:05   ÖZGÜR ÖZEL, ÖNCEKI GENEL BAŞKANLARıN BAYRAMıNı KUTLADı   17:34   ÖZGÜR ÖZEL`DEN CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN ILE SIYASI PARTILILERIN GENEL BAŞKANLARı VE GRUP BAŞKANLARıNA BAYRAM TELEFONU  
 
     
   

KIZILDERE`DE YAŞAMINI YİTİREN CİHAN ALPTEKİN 51. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE MEZARI BAŞINDA ANILDI


Kızıldere`de 30 Mart 1972`de Mahit Çayan ve arkadaşlarıyla birlikte yaşamını yitiren Cihan Alptekin, 51. ölüm yıldönümünde Rize`nin Ardeşen ilçesine bağlı Yeniyol köyündeki mezarı başında anıldı.

 

Tarih : 30 Mart 2023 Perşembe 18:37   Okunma : 658

GENÇAĞA KARAFAZLI

 

Kızıldere`de 30 Mart 1972`de Mahit Çayan ve arkadaşlarıyla birlikte yaşamını yitiren Cihan Alptekin, 51. ölüm yıldönümünde Rize`nin Ardeşen ilçesine bağlı Yeniyol köyündeki mezarı başında anıldı.

Anmaya CHP, EMEP, Sol Parti, Yeşil Sol Parti, ESP, Halkevleri, İnsan Hakları Derneği temsilcileri, Çay Üreticileri Meclisi üyeleri ile Cihan Alptekin`in ailesi ve sevenleri katıldı.

Anma töreninde `faşizme ölüm, tek yol devrim`, `kurtuluş devrimde, kurtuluş sosyalizmde` sloganları atıldı. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Nazım Hikmet`e ait ‘`Güneşi İçenlerin Türküsü` adlı şiir okundu.

"SİZİN İDEALLERİNİZ BİZİM İDEALLERİMİZDİR"

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu anmada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Hiçbir zaman boyunlarını bükmeyenlerin önündeyiz. Her zaman emperyalizm ve faşizme karşı ulusal bağımsızlık ve devrim özlemiyle mücadele eden Cihan ağabeyimizin ve onun şahsında yoldaşlarının 30 Mart tarihinde Kızıldere`de katledilen devrimcilerin önündeyiz. Cihan ağabeye olan görevimizi çok fazla yerine getiremesek bile sizin çizdiğimiz yolda yürüdüğümüzü ifade etmek isterim. Sorumluluklarımız ve görevlerimizin olduğunu biliyorum, bu mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi sizin yoldaşlarınızla çizmiş olduğunuz yoldan dönmeyeceğimizi, ideallerinizin ideallerimiz olduğunu sen de biliyordun biz de biliyoruz. Önümüzde ciddi bir görev var. Bize dayatılan İslami faşist bir diktatörlükle, demokrasi ve özgürlükleri seçip seçmemiz seçeneği olacak. Bunda dair hepimizin görevleri ve sorumlulukları var. Hepimiz bu görev ve sorumluluğu yerine getireceğiz."

"ONLAR BİZE FAŞİZME KARŞI MÜCADELENİN ÇİZGİSİNİ BIRAKTILAR"

Halkevleri Artvin Hopa Temsilcisi Kamil Ustabaş ise şunları söyledi:

"Bugün burada tarihsel olarak bize miras bırakılan devrimci çizginin bir temsilcisinin mezarı başındayız. Onlar bizlere Kızıldere`ye yol açarken faşizme karşı mücadelenin çizgisini bıraktılar. Bugün onların mücadelesini güncelleştirmek demek işçi sınıfının direnişini örgütlemek demektir. Bugün onların çizgisini sürdürmek demek 8 Martlarda yasaklara ve barikatlara inat taksimleri, büyükşehirlerin meydanlarını zapt eden kadın mücadelesini yüklenmek demektir. Bugün Mahirleri, Cihanları anmak demek, Nevrozlarda Kürt halkının direnişine sahip çıkmak demektir. Bugün üniversitelerin kampüslerinde, iş yerlerinde makine başlarında ve köylerde tarım alanlarında kendi güzel geleceklerini, güvenceli geleceklerini isteyen topyekûn Türkiye halklarının bir direniş mücadelesini yüklenmek ve yükseltmek demektir.

"EĞER DEVRİM YARATILMASAYDI DEVRİMİ YARATACAK OLAN KİŞİ MAHİR`Dİ"

Çay Üreticileri Meclisleri Pazar Şube Temsilcisi Recep Memişoğlu ise şunları söyledi:

"Geçmişten bugüne baktığımız zaman bunun eleştiri ve özeleştirisini yapmak gerekiyor. 1968 kuşağı bir çığır açtı. Önümüzde bir deneyim bıraktı, bunun arkasından gelen 78 kuşağı bunun da üzerine koyarak, mücadeleyi kitleselleştirerek devam ettirdi. Özeleştirim şudur ki 78 kuşağının ardından bu hareket bir türlü toparlanamamıştır, bir türlü ayağa kalkamamıştır. Mahir Çayan, `şiir ortaya çıkmasaydı, şiiri yaratacak adamdı` demişti Nazım Hikmet için. Ben de şöyle diyorum eğer ‘devrim yaratılmasaydı devrimi yaratacak olan kişi de Mahir`di` diye düşünüyorum. Mahir`in yoldaşları da aynı bu şekilde takdire şayan insanlardır."

Etkinliğin ardından saat 16`da da Fındıklı Turan Bulak Kültür Merkezi`nde `Bisiklet` adlı belgeselin gösterimi yapıldı. Belgeseli hazırlayan Sibel Tekin de gösterime katıldı.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA