21 Haziran 2024 Cuma

11:48   CHP, ÖZGÜR ÖZEL`IN KATıLıMıYLA `YURT DıŞı ÖRGÜTLENME ÇALıŞTAYı` DÜZENLIYOR   10:01   HAVA SıCAKLıKLARı 13 ILDE 40 DERECENIN ÜSTÜNE ÇıKACAK   09:38   YEŞIL GELECEK IÇIN KLAIPEDA`DA `YOL HARITASı` HAZıRLANDı   09:14   VAHAP SEÇER, BAYRAMıN 4. GÜNÜNÜ MEZITLI HALKıYLA GEÇIRDI   01:16   ÖZGÜR ÖZEL: “MEHMET ŞIMŞEK ILE GÖRÜŞME FIKRI CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN`DAN ÇıKTı. BIZIM KEMER SıKMA VEYA ÖRTÜLÜ IMF POLITIKALARıNA DESTEK VERME GIBI BIR ŞEYIMIZ SÖZ KONUSU OLAMAZ”   12:03   LGS SıNAVı SONUÇLARı HAFTAYA AÇıKLANıYOR   11:53   YOL KENARıNDA 8 LIRAYA SÜT MıSıR SATAN OSMANIYELI KADıN ÜRETICI: "GEÇEN SENE ITIRAZ EDEN YOKTU BU SENE ITIRAZ EDIYORLAR"   10:51   HAVA SıCAKLıKLARı DAHA DA ARTıYOR... MEVSIM NORMALLERININ 7-10 DERECE ÜSTÜNDE SEYREDECEK HAVA SıCAKLıKLARı 9 ILDE 40 DERECENIN ÜSTÜNE ÇıKACAK   09:56   ÇANAKKALE`DE TARIHI YARıMADADAKI ORMAN YANGıNı 18 SAATTIR SÖNDÜRÜLEMEDI   09:51   6 ŞUBAT DEPREMLERININ ÜZERINDEN 500 GÜN GEÇTI... ANKA`YA KONUŞAN AILELER: "EYLEM TOK VE OĞLU ABD`DE YAKALANDıLAR, DEMEK KI KıRMıZı BÜLTEN IŞE YARıYORMUŞ”   09:49   HAVA SıCAKLıKLARı DAHA DA ARTıYOR... YURT GENELINDE HAVA SıCAKLıKLARı MEVSIM NORMALLERININ 7-10 DERECE ÜSTÜNDE SEYREDECEK   09:36   VAHAP SEÇER, TOROSLAR`DA YAŞAYAN YURTTAŞLARLA BAYRAMLAŞTı   09:25   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`IN KURSIYERLERI, ‘BEN KADıNıM` OYUNU ILE SEYIRCI KARŞıSıNA ÇıKTı   12:12   İSRAIL BAŞBAKANı NETANYAHU, SAVAŞ KABINESINI FESHETTI   11:03   SIYASI PARTILER ARASı BAYRAMLAŞMA... MHP`LI KARAKAYA: "MISAFIR IKRAM EDILENI YEMIYORSA, GIDERKEN KENDISINE ÇıKıN YAPıLıR"   10:31   SIYASI PARTILERDE BAYRAMLAŞMA ZIYARETI... DENIZ YÜCEL: "TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI`NIN GEÇMIŞTEKI IŞLEVINI NE YAZıK KI KAYBETTIĞINI GÖRÜYORUZ"   10:26   TEMA VAKFı: “ÜLKEMIZDE 2012-2023 YıLLARı ARASıNDA YAKLAŞıK 410 BIN HEKTAR ORMAN ALANı KAYBEDILDI”   09:46   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, ``MERTUSENG TURIZM ÇALıŞTAYı`` ILE SEKTÖRÜN ÖNDE GELENLERINI VE GENÇLERI BULUŞTURDU   19:05   ÖZGÜR ÖZEL, ÖNCEKI GENEL BAŞKANLARıN BAYRAMıNı KUTLADı   17:34   ÖZGÜR ÖZEL`DEN CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN ILE SIYASI PARTILILERIN GENEL BAŞKANLARı VE GRUP BAŞKANLARıNA BAYRAM TELEFONU  
 
     
   

İYİ PARTİLİ USTA`DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN`A: “SİZ TAYYİP ERDOĞAN OLARAK DEVLET HİZMETİNDE BULUNDUĞUNUZ SÜRE BOYUNCA İMZANIZIN OLDUĞU TÜM PROJELERDE DEVLETİN YANİ HAZİNE`NİN MENFAATLERİNİ GÖZETMEKLE SORUMLUSUNUZ”


İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener`e yönelik açıklamalarını eleştirdi. Usta, “Siz Tayyip Erdoğan olarak devlet hizmetinde bulunduğunuz süre boyunca imzanızın olduğu tüm projelerde devletin yani Hazine`nin menfaatlerini gözetmekle sorumlusunuz. Millete hizmet ederken, milletin menfaatlerini korumakla mükellefsiniz. Siz ‘devletin malı deniz` anlayışıyla etrafınızda millete küfreden iş adamlarını davet usulü ihalelerle ihya etmek yerine, ‘kamu malı tüyü bitmemiş yetimin hakkıdır yedirmem` namus anlayışını korumakla mükellefsiniz” dedi.

 

Tarih : 30 Mart 2023 Perşembe 17:11   Okunma : 806

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener`e yönelik açıklamalarını eleştirdi. Usta, “Siz Tayyip Erdoğan olarak devlet hizmetinde bulunduğunuz süre boyunca imzanızın olduğu tüm projelerde devletin yani Hazine`nin menfaatlerini gözetmekle sorumlusunuz. Millete hizmet ederken, milletin menfaatlerini korumakla mükellefsiniz. Siz ‘devletin malı deniz` anlayışıyla etrafınızda millete küfreden iş adamlarını davet usulü ihalelerle ihya etmek yerine, ‘kamu malı tüyü bitmemiş yetimin hakkıdır yedirmem` namus anlayışını korumakla mükellefsiniz” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, bugün TBMM Genel Kurulu`nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener`e yönelik sözlerine yanıt verdi. Erdoğan`ın imar affı ile ilgili açıklamalarını da eleştiren Usta, şunları söyledi:

“TÜM PROJELERDE DEVLETİN YANİ HAZİNE`NİN MENFAATLERİNİ GÖZETMEKLE SORUMLUSUNUZ”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün televizyon kanalında yapmış olduğu açıklamada Genel Başkanımız Meral Akşener`e ithamla, ‘Bugüne kadar yaptığımız her projeyi tartarak, hesaplayarak yaptık` ifadelerini kullanmıştır. Sayın Erdoğan biz İYİ Parti olarak her zaman projeye değil, ranta karşı olduğumuzu söyledik. Siz Tayyip Erdoğan olarak devlet hizmetinde bulunduğunuz süre boyunca imzanızın olduğu tüm projelerde devletin yani Hazine`nin menfaatlerini gözetmekle sorumlusunuz. Millete hizmet ederken, milletin menfaatlerini korumakla mükellefsiniz. Siz ‘devletin malı deniz` anlayışıyla etrafınızda millete küfreden iş adamlarını davet usulü ihalelerle ihya etmek yerine kamu malı, ‘tüyü bitmemiş yetimin hakkıdır yedirmem` namus anlayışını korumakla mükellefsiniz.

Yap, işlet, devret modeliyle yaptırılan ve Kasım 2012 Zafer Havalimanı 2023 yılında da zarar etmeye devam ediyor. Ocak, şubat dönemine yönelik 219 bin yolcu garantisine karşın yalnızca 7 bin yolcu havalimanını kullanmıştır. Havalimanı yapımı maliyeti 50 bin euro iken 2012- 2023 arasında şirkete yapılan garanti ödemesi 60 milyon euroyu geçmiştir. Osmangazi köprüsü çok daha vahim çok daha büyük. Yaklaşık 13-14 milyar lira maliyetle bir tane değil dört tane Osmangazi köprüsü yapılabilirdi. Yap, işlet, devret modeliyle devletin kasasında bir kuruş para çıkmayacağını savunanların tezi bir kez daha çökmüştür. Devlet zarara uğratılmıştır. Saraya yakın iş adamları ise yap-işlet-devret adı altında ihya edilmiştir. Bu açık bir rant düzenidir. Bu yetimin hakkını yemektir. Bu, milletin menfaatlerini korumak değil, millete hizmet adı altında müteahhitleri zengin etmektir. Bu, işçinin, çiftçinin, memurun emeklerini gasp etmektir.

“ERDOĞAN VE HÜKÜMETİNİN DEVLETİ ŞİRKET GİBİ YÖNETEREK PARA KAZANMA HIRSI İNSAN HAYATINA TERCİH EDİLMİŞTİ”

Sayın Erdoğan`ın dün yaptığı açıklamaların satır arasında bir itirafı dikkatimi çekti. Cümle aynen şöyle: ‘İmar affı filan artık düşünemeyiz. Düşünmeye kalırsak şu anda yaşadıklarımızla karşı karşıya kalabiliriz.` İmar affı yani ruhsata aykırı yapılara müsaade edilmesi, izin verilmesi. 50 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası tartışılan en önemli ihmallerden biri olarak kayıtlara geçmiştir. Ruhsata aykırı, kötü yapılmış binaların depremde yıkım etkisini artırdığı bilinmesine rağmen hükümetin düzenlediği imar affıyla felaketin boyu katlanmıştır. Fay hattının üzerinde olan Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya`da, Erdoğan, imar affının 438 binden fazla ev sahibinin sorunlarını çözdüğünü ifade etmiştir. Rant ve para uğruna göz yumulan imar affı sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise, söz konusu af ile devletin elde ettiği gelirin 7 milyar 511 milyon liraya ulaştığını kaydetmişti.

“BİR KEZ OLSUN, DEV AYNASINA DEĞİL, BOY AYNASINA BAKARAK VİCDANINIZI ÖNCÜ TUTUN”

Erdoğan ve hükümetinin devleti şirket gibi yöneterek para kazanma hırsı insan hayatına tercih edilmişti. Dün Erdoğan`ın, ‘Artık imar affı yok` itirafı aslında daha önce yapılan afların yanlış olduğunun da bir ispatıdır. Devletin başı yani sorumluluk makamının bir numaralı yetkilisi olarak çıkardığınız imar affıyla ölen insanların vebali sizin üzerinizdedir. Bu vebalin siyasi karşılığı ise sağ kalanlardan af dilemek ya da helallik istemek değil istifa etmektir. Bir kez olsun memleketin üzerine yağan şerlerden kendinizi mesul tutun. Bir kez olsun dev aynasına değil boy aynasına bakarak vicdanınızı öncü tutun. Bir kez olsun sorumluluğunuzun gereğini hatırlayarak millete vermiş olduğunuz sözü tutun.

“YAKLAŞIK 500 BİN SÖZLEŞMELİYE KADRO VEREN HÜKÜMET ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİ YOK SAYMAYA DEVAM ETMEKTEDİR”

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 45 bin öğretmen ataması yapılacağı duyurulmuştu. Hükümet 5 yıl önce vadettiklerini yine seçime 5 kala yerine getirerek samimi olmadığını göstermiştir. Atama bekleyen 100 bin öğretmen varken sadece 45 bin öğretmen ataması yetersiz kalmış, talepleri karşılamamıştır. Atanamayan öğretmenlerle birlikte eğitim camiasının en önemli sorunlarından birisi de ücretli çalışan öğretmenlerdir. Ücretli öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı`nın kadrolu ve sözleşmeli öğretmenleriyle birlikte aynı iş yükünü çekmelerine ve aynı görevi üstlenmelerine rağmen özlük haklarındaki eksiklik ve asgari ücretin altında aldıkları maaşla mağduriyet yaşamaktadır. Yaklaşık 500 bin sözleşmeliye kadro veren hükümet ücretli öğretmenleri yok saymaya devam etmektedir.

“ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZA VE AİLELERİNE GÖRDÜĞÜNÜZ BU AYLIK HAK MIDIR, REVA MIDIR?”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptığı açıklamayla birlikte engelli aylıklarının yeni miktarlarını duyurdu. Buna göre engelli aylığı engel oranına göre bin 594 ile 2 bin 392 lira arasında belirlenmiştir. Sosyal devlet olmanın gereği dezavantajlı vatandaşlarımıza onurlu bir hayat koşulu sağlamaktır. Elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin; bin 594 kira ya da 2 bin 392 liraya bu pahalılıkta birçok medikal zorunluluğu bulunan bir engelli nasıl masraflarını karşılayabilsin? Engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine gördüğünüz bu aylık hak mıdır, reva mıdır? Zulüm bunun tek adıdır.”

 

 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA