21 Haziran 2024 Cuma

11:48   CHP, ÖZGÜR ÖZEL`IN KATıLıMıYLA `YURT DıŞı ÖRGÜTLENME ÇALıŞTAYı` DÜZENLIYOR   10:01   HAVA SıCAKLıKLARı 13 ILDE 40 DERECENIN ÜSTÜNE ÇıKACAK   09:38   YEŞIL GELECEK IÇIN KLAIPEDA`DA `YOL HARITASı` HAZıRLANDı   09:14   VAHAP SEÇER, BAYRAMıN 4. GÜNÜNÜ MEZITLI HALKıYLA GEÇIRDI   01:16   ÖZGÜR ÖZEL: “MEHMET ŞIMŞEK ILE GÖRÜŞME FIKRI CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN`DAN ÇıKTı. BIZIM KEMER SıKMA VEYA ÖRTÜLÜ IMF POLITIKALARıNA DESTEK VERME GIBI BIR ŞEYIMIZ SÖZ KONUSU OLAMAZ”   12:03   LGS SıNAVı SONUÇLARı HAFTAYA AÇıKLANıYOR   11:53   YOL KENARıNDA 8 LIRAYA SÜT MıSıR SATAN OSMANIYELI KADıN ÜRETICI: "GEÇEN SENE ITIRAZ EDEN YOKTU BU SENE ITIRAZ EDIYORLAR"   10:51   HAVA SıCAKLıKLARı DAHA DA ARTıYOR... MEVSIM NORMALLERININ 7-10 DERECE ÜSTÜNDE SEYREDECEK HAVA SıCAKLıKLARı 9 ILDE 40 DERECENIN ÜSTÜNE ÇıKACAK   09:56   ÇANAKKALE`DE TARIHI YARıMADADAKI ORMAN YANGıNı 18 SAATTIR SÖNDÜRÜLEMEDI   09:51   6 ŞUBAT DEPREMLERININ ÜZERINDEN 500 GÜN GEÇTI... ANKA`YA KONUŞAN AILELER: "EYLEM TOK VE OĞLU ABD`DE YAKALANDıLAR, DEMEK KI KıRMıZı BÜLTEN IŞE YARıYORMUŞ”   09:49   HAVA SıCAKLıKLARı DAHA DA ARTıYOR... YURT GENELINDE HAVA SıCAKLıKLARı MEVSIM NORMALLERININ 7-10 DERECE ÜSTÜNDE SEYREDECEK   09:36   VAHAP SEÇER, TOROSLAR`DA YAŞAYAN YURTTAŞLARLA BAYRAMLAŞTı   09:25   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`IN KURSIYERLERI, ‘BEN KADıNıM` OYUNU ILE SEYIRCI KARŞıSıNA ÇıKTı   12:12   İSRAIL BAŞBAKANı NETANYAHU, SAVAŞ KABINESINI FESHETTI   11:03   SIYASI PARTILER ARASı BAYRAMLAŞMA... MHP`LI KARAKAYA: "MISAFIR IKRAM EDILENI YEMIYORSA, GIDERKEN KENDISINE ÇıKıN YAPıLıR"   10:31   SIYASI PARTILERDE BAYRAMLAŞMA ZIYARETI... DENIZ YÜCEL: "TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI`NIN GEÇMIŞTEKI IŞLEVINI NE YAZıK KI KAYBETTIĞINI GÖRÜYORUZ"   10:26   TEMA VAKFı: “ÜLKEMIZDE 2012-2023 YıLLARı ARASıNDA YAKLAŞıK 410 BIN HEKTAR ORMAN ALANı KAYBEDILDI”   09:46   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, ``MERTUSENG TURIZM ÇALıŞTAYı`` ILE SEKTÖRÜN ÖNDE GELENLERINI VE GENÇLERI BULUŞTURDU   19:05   ÖZGÜR ÖZEL, ÖNCEKI GENEL BAŞKANLARıN BAYRAMıNı KUTLADı   17:34   ÖZGÜR ÖZEL`DEN CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN ILE SIYASI PARTILILERIN GENEL BAŞKANLARı VE GRUP BAŞKANLARıNA BAYRAM TELEFONU  
 
     
   

TBMM`NİN YENİ BAŞKANI NUMAN KURTULMUŞ OLDU


TBMM Genel Kurulu`nda üçüncü tur oylama sonucunda AKP`nin adayı İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş 321 oyla Meclis Başkanı seçildi.

 

Tarih : 7 Haziran 2023 Çarşamba 20:06   Okunma : 856

TBMM Genel Kurulu`nda üçüncü tur oylama sonucunda AKP`nin adayı İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş 321 oyla Meclis Başkanı seçildi.

TBMM Genel Kurulu, yeni Meclis Başkanı`nı seçmek üzere bugün TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli başkanlığında toplandı. Meclis Başkanlığı için AKP İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tulay Hatimoğulları Oruç, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Cihan Paçacı, DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun ve TİP Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay aday oldu.

İLK TUR OYLAMADA YETERLİ OYU HİÇBİR ADAY ALAMADI

TBMM Başkanlığı seçiminde, adaylar, birinci turda seçilebilmek için gerekli olan 400 oya ulaşamadı. Birinci tur oylamasında 586 milletvekili oy kullanırken 6 oy geçersiz sayıldı. İlk turda; Tulay Hatımoğulları Oruç 51, Tekin Bingöl 131, Serap Yazıcı Özbudun 20, Şerafettin Can Atalay 3, Numan Kurtulmuş 317, Mustafa Cihan Paçacı 42, Mustafa Yeneroğlu 16 oy aldı.

İKİNCİ TUR OYLAMASININ ARDINDAN SERAP YAZICI ÖZBUDUN, MUSTAFA YENEROĞLU ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

İkinci turda da TBMM Başkanlığı için gerekli olan 400 oya hiçbir aday ulaşamadı. 586 üyenin oy kullandığı ikinci turda 3 oy geçersiz sayıldı. Tulay Hatımoğulları Oruç 51, Tekin Bingöl 131, Serap Yazıcı Özbudun 21, Şerafettin Can Atalay 3, Numan Kurtulmuş 321, Mustafa Cihan Paçacı 41, Mustafa Yeneroğlu 15 oy aldı. İkinci tur oylamasının ardından Serap Yazıcı Özbudun ve Mustafa Yeneroğlu adaylıktan çekildi. 

ÜÇÜNCÜ TURUN ARDINDAN SALT ÇOĞUNLUKLA NUMAN KURTULMUŞ TBMM`NİN YENİ BAŞKANI OLDU

Meclis Başkanı seçilmek için üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy arandı. TBMM Genel Kurulu`nda üçüncü tur oylamaya 584 milletvekili katıldı 5 oy geçersiz sayıldı. Oylamada, Tulay Hatımoğulları Oruç 51, Tekin Bingöl 160, Şerafettin Can Atalay 4, Numan Kurtulmuş: 321, Mustafa Cihan Paçacı 43 oy aldı. 321 oy alan Kurtulmuş TBMM`nin yeni başkanı oldu.

Meclis Başkanı seçilmesinin ardından teşekkür konuşması yapan Kurtulmuş şunları söyledi:

“Bugün gerçekleştirdiğimiz TBMM Başkanlık seçimi dolayısıyla şahsıma göstermiş olduğunuz teveccüh ve itimattan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Öncelikle Meclisimizin açıldığı andan itibaren büyük bir dirayet ve vukufiyetle, devlet adamı vasfı ile bu oturumlara başkanlık yapan Sayın Devlet Bahçeli`ye Meclisimiz adına teşekkürlerimi ifade ediyorum.

Fevkalade önemli bir Meclis`in başlangıcını yapıyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci asrının başındayız, 2023 sadece bir tarih olmanın ötesinde aziz milletimiz için varmak istediği hedeflerden birisi olarak önümüze gelmiştir. Birinci Meclis`in kuruluşundan ve Cumhuriyetimizin ilanından bu yana 100 sene geçmiş oldu. Bu ilk 100 yılda Türkiye büyük merhalelerden geçti, büyük kazanımlar elde etti. Öncelikle TBMM`nin hepimizin bildiği ve kabul ettiği iki temel özelliğinin altını çizmek isterim. Bunlardan birisi TBMM devlet kuran bir Meclis`tir. Bütün cephelerde yenilmiş, neredeyse 20 yıl gibi kısa süre içinde koskoca bir cihan imparatorluğundan Anadolu kıtasına sıkışmış olan bu aziz millet, milli bağımsızlık ruhuyla ve gerçekten fevkalade şekilde inançları ve değerleri ile ‘Ya Allah` diyerek ayağa kalkmış ve Milli Kurtuluş Savaşımızı başarı ile kazanmıştır. Bu savaşın milli mücadelesinin öncülerini başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere minnetle ve şükranla yad ediyoruz.

TBMM`nin birinci Meclisinden bize kalan iki temel değerdir. Bunlardan bir tanesi tam bağımsız Türkiye hedefine kitlenerek, ileriye doğru yürümektir. İkincisi ise ülkemizi o savaşların yıkıntılarından bir an evvel kurtarmak ve muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmaktır. Çok şükür Türkiye bütün bunlarda büyük mesafe almış ama bizim gibi ülkelere yerinde durmak yakışmaz. Bizim gibi büyük milletlere gündelik hesaplar hiç yakışmaz. Millet olarak önümüzde yeni hedefler, ufuklar ve ülküler koymak zorundayız. İşte Türkiye yüzyılı olarak açıkladığımız, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını dünyada sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye`yi oluşturma mücadelesine hep beraber TBMM olarak güç, omuz ve destek vereceğiz Allah`ın izni ile.

“EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR SÖZÜ NASIL SADECE MOTTO DEĞİLSE, TÜRKİYE YÜZYILI DA MİLLETİMİZİN TAMAMI İÇİN ORTAK BİR HEDEF VE AMAÇTIR”

Bu sadece seçim sırasında söylenmiş bir slogan değildir. Nasıl hemen divanın arkasında yer alan ‘Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir` sözü, nasıl sadece bir motto değilse, slogandan ibaret değilse, demokratik teamüller bakımından bakış tarzı, demokratik bir anlayış manzumesi ise aynı şekilde Türkiye yüzyılı da milletimizin tamamı için ortak bir hedef ve ortak bir amaçtır.

16 farklı siyasi partinin yer aldığı Meclis. Bu kadar farklı görüşlere sahip bir Meclis`in olması demokrasimiz bakımından bir zenginliktir. Şimdi bundan sonra seçim meydanlarında söylediğimiz sözleri tabii ki takip edeceğiz. Ama TBMM`nin bir kavga, tartışma ve hatta yüksek sesle birbirini rencide ederek, ötekileştirerek, sözlerin tartışıldığı bir mekan olmaktan kurtarmak da bizim vazifemizdir. Fikirlerimizi takip edeceğiz, başa baş siyasi mücadelemizi yapacağız, her alanda partilerimizin görüşlerini dile getireceğiz ama ellerimizi asla yumruk şeklinde tutmadan, ellerimizi utacağız ve el sıkışacağız. Türkiye yüzyılını hep beraber birlikte kuracağız.

Milletimiz 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde Türkiye`de Cumhurbaşkanlığı sistemine bir kere daha onay verdiğini ortaya koymuştur. Aynı şekilde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan`ı da Türkiye yüzyılının lideri olarak tescil etmiş ve yeniden Cumhurbaşkanı seçmiş, Türkiye`nin lideri olarak belirlemiştir. Şimdi yürütme, yasama ve yargı. Güçler ayrılığı prensibine sonuna kadar riayet ederek ama amaç birliğinden de vazgeçmeksizin, yeniden büyük Türkiye ideali etrafında hep beraber mücadelemizi sürdüreceğiz. Hep beraber Türkiye yüzyılının güçlü şekilde gerçekleşmesi için mücadele edeceğiz.

YENİ ANAYASA ÇAĞRISI YAPTI

Meclis Başkanlığı görevini bütün siyasi partilerle diyalog içerisinde, bütün siyasilerle, Meclis`te bulunan milletvekili arkadaşlarımız ile diyalog içerisinde sürdüreceğimi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Önümüzde bizi bekleyen son derece çetin ve önemli meseleler olduğunu biliyorum. Tartışmayı en yüksek perdeden yaparak, farklılıklarımızı net bir şekilde ortaya koyarak ama asla ve asla birbirimizi ötekileştirmeden, hatta sesimizi yükselterek rencide etmeden fikirlerimizi söylemeyi başarabileceğimizi ümit ediyorum. Bu Meclis Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk Meclisi`dir. 28`inci dönem Meclis`in üzerine düşen çok büyük sorumluluklar olduğu gibi bir büyük sorumluluğu da başta şahsım olmak üzere her bir milletvekili arkadaşıma hatırlatmak istiyorum. O sorumluluk da Türkiye`de hala darbe döneminin izlerini taşıyan bu Anayasa yükünden Türkiye`nin kurtulması mecburiyetidir. Türkiye`de çağdaş, katılımcı, demokrat, kuşatıcı ve milli bir Anayasa`nın yapılarak, 28`inci dönemin Türkiye yüzyılına büyük bir katkı sunacağını ümit ediyorum. Çünkü milletimizin beklentilerinden birisi de yeni bir anayasa ile Türkiye`nin önünün açılması, Türkiye demokrasinin daha da ileriye doğru gitmesinin temin edilmesidir.”

Kurtulmuş`un konuşmasının ardından Geçici Meclis Başkanı Devlet Bahçeli birleşimi 13 Haziran Salı günü saat 15`e kadar kapattı.

NUMAN KURTULMUŞ KİMDİR?

Lise eğitimini İstanbul İmam Hatip Lisesi`nde, lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi`nde tamamladı. 1992 yılında İktisat Doktoru, 1994 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi`nde doçent unvanını aldı.  ABD`de Cornell Üniversitesinde akademik çalışmalarını sürdürdü. 2004 yılında profesör oldu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi`nde uzun yıllar Sosyal Siyaset ve İnsan Kaynakları Yönetimi konularında dersler verdi.

Kurtulmuş, 1998 yılında aktif siyasete girerek Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2008`de Saadet Partisi Genel Başkanı seçildi. 1 Kasım 2010 tarihinde Halkın Sesi Partisi`ni (HAS Parti) kurdu. HAS Parti, 2012`de bütünleşme kararı alarak AK Parti ile birleşti. AK Parti`de Ekonomi İşleri`nden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Kurtulmuş, 29 Ağustos 2014 tarihinde 62. Hükümet`te Başbakan Yardımcısı olarak görevine başladı. 63, 64 ve 65. Hükümetler döneminde Başbakan Yardımcılığı ve Hükümet Sözcülüğü yapan Numan Kurtulmuş, 65. Hükümet`te yapılan değişiklik ile Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yaptı. AK Parti 6. Olağan Kongresi`nde MKYK üyeliğine seçilen Kurtulmuş, halen AK Parti Genel Başkan Vekilliği görevini de yürüttü.

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA