6 Aralık 2023 Çarşamba

13:01   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT "ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DE GÖNÜLLÜLERİMİZLE BİRLİKTE EMEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"   12:54   TARSUSLU KADINLAR, KADIN HAKLARI GÜNܒNDE İLK DEFA ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ   12:38   YENİŞEHİR HALK KART’IN KASIM AYI TUTARLARI YATIRILDI   11:59   BELEDİYE ÇALIŞMALARINA MEZİTLİ GÖNÜLLÜLERİNDEN TAM DESTEK   11:50   ‘ÇOCUK MECLİSİ’ ÜYELERİ BİLİME VE SANATA DOYDU, BÜYÜKŞEHİR’İN FAALİYETLERİNİ YERİNDE İNCELEDİ   22:32   BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI RIZA AKPOLAT: BEŞİKTAŞ 2019 YILINA KADAR HEP SİYASİ TERCİHLERİNDEN DOLAYI CEZALANDIRILMIŞ BİR İLÇE”   21:30   ÖZGÜR ÖZEL, HACIBEKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI ARİF YOLDAŞ ALTIOK İLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:46   FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİSİ HAMALAİNEN: NATO`YA ÜYELİĞİMİZİ ONAYLAYAN TÜRKİYE VE DİĞER ÜYELERE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ. İSVEÇ`İN NATO ÜYELİĞİNİN DE TÜRKİYE VE MACARİSTAN TARAFINDAN ONAYLANMASINI DİLİYORUZ   20:28   HDP İZMİR İL BİNASI`NA YÖNELİK SALDIRI… SEZGİN TANRIKULU: “HESABINI ADALET VE KALKINMA PARTİSİ`NİN VERMESİ LAZIM VEYA KENDİSİ ORTAK DEĞİLSE BUNUN HESABINI SORMASI LAZIM”   20:11   CHP`NİN KADIN TEMSİLİYETİNİN YETERSİZLİĞİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ, TBMM GENEL KURULU`NDA AKP VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ   20:07   ÖZGÜR ÖZEL, CHP MANİSA İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:06   İYİ PARTİ KADIN POLİTİKALARI BAŞKANI YÜKSEL: "KADINLARIN TOPLUMDA EŞİT VE ADİL BİR ŞEKİLDE TEMSİL EDİLMELERİ, DEMOKRASİMİZİN VE İNSAN HAKLARININ VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASIDIR"   19:26   ÖZGÜR ÖZEL, CHP AYDIN İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   18:21   İBRHİM SANİ GÖKMEN, CHP AKDENİZ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI   18:19   DOĞAN TANIŞ, BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:15   BAYRAM YILDIRMAZ, CHP BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:12   DENİZ DEMİR: “EKONOMİK KRİZ, ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNE YANSIYACAK KADAR DERİN BİR YOKSULLUK YARATTI"   18:05   BAYRAM GÜNEŞ CHP’DEN MECLIS ÜYESI ADAY ADAYı   18:03   ESKİ CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ TACETTİN BAYIR VE MUSA ÇAM, ‘ÖN SEÇİM` ÇAĞRISIYLA İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI`NA ADAY ADAYI OLDU   17:30   VAHAP SEÇER: MERSİN HALKINI 5. ULUSLARARASI MERSİN MARATONU İÇİN 10 ARALIK`TA ÖZGECAN ASLAN MEYDANI`NA DAVET EDİYORUM  
 
     
   

AYHAN BORA KAPLAN`IN TELEFON DÜKKANI İLE BAŞLAYAN VE 15 YILDA 15 MİLYON TL SERMAYELİ ŞİRKETE GİDEN YÜKSELİŞİ


Ankara`da “Kaplan grubu” olarak bilinen ve “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” suçundan tutuklanan (Ayhan) Bora Kaplan`ın 15 yıl içerisinde Ulus`ta bir telefoncu dükkanından 15 milyon lira sermayeli zincir şirkete ulaşan ticari gelişimi dikkat çekiyor. 40 milyon liralık Ferrari ile oğlunun sünnet düğününe giden Kaplan`ın ilk şirketinin adında “Menzil” sözcüğünün olduğu ve şirketinin 2015 yılından sonra büyümeye başladığı Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarından anlaşılıyor. Kaplan`ın şirketinde İzmir Çeşme`ye yapılan adres değişikliği ve özel okul, kreş gibi eğitim kurumu açma yetkisinin de iştigal alanı içine alınması dikkat çekti.

 

Tarih : 24 Eylül 2023 Pazar 10:58   Okunma : 253

TAMER ARDA ERŞİN

Ankara`da “Kaplan grubu” olarak bilinen ve “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” suçundan tutuklanan (Ayhan) Bora Kaplan`ın 15 yıl içerisinde Ulus`ta bir telefoncu dükkanından 15 milyon lira sermayeli zincir şirkete ulaşan ticari gelişimi dikkat çekiyor. 40 milyon liralık Ferrari ile oğlunun sünnet düğününe giden Kaplan`ın ilk şirketinin adında “Menzil” sözcüğünün olduğu ve şirketinin 2015 yılından sonra büyümeye başladığı Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarından anlaşılıyor. Kaplan`ın şirketinde İzmir Çeşme`ye yapılan adres değişikliği ve özel okul, kreş gibi eğitim kurumu açma yetkisinin de iştigal alanı içine alınması dikkat çekti.

Bora Kaplan ve beraberindeki 42 kişi hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve suç örgütü üyeliği, nitelikli yağma, kasten yaralama, cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, beden bakımından kendini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı eziyet” suçlamalarından yürütülen soruşturmada bazı ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı. Kaplan, FETÖ`nün 15 Temmuz 2016 darbe girişimine karşı TRT`nin önünde adamları ile ağır makinalı silahlarla poz verdi ve bu tarihten sonra Kaplan`ın sermayesini büyüttüğü ortaya çıktı. 

Esenboğa Havalimanı girişinde Ankara Emniyeti KOM ve İstihbarat şubelerinin ortak operasyonu ile yakalanıp tutuklanan (Ayhan) Bora Kaplan`ın, 40 milyon liralık Ferrari ile oğlunun sünnet düğününe gittiği görüntülerin ortaya çıkması, servetinin kaynağının neresi olduğu sorusunu gündeme getirdi. Bu sorunun yanıtı Ticaret Sicili Gazetesi kayıtlarına bakıldığında kısmen ortaya çıkıyor.

Kaplan, emniyetteki ifadesinde ticarete 2005 yılında Ulus`ta bir telefoncu dükkanı açarak başladığını söyledi. Kaplan`ın emniyet ifadesine göre telefoncunun ardından 2009 yılında Kızılay`da bir giyim mağazası açtı.

ŞİRKETİN İLK ADI “MENZİL GRUP” İDİ

Kaplan emniyetteki ifadesinde, Agriola A.Ş. adında bir şirketi, Dexas Hamburger isimli 5 şubeli gıda dükkanları ve 3 dükkanı olan Lizbon Coffe isimli dükkanlarının bulunduğunu açıkladı. Ticaret Sicil Gazetesi`ne göre; Agriola ilk olarak 2 Nisan 2015 tarihinde Kaplan`ın yakını N. K. adına Menzil Grup Otomotiv İnşaat Gıda Turizm Petrol Ürünleri Hayvancılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi olarak kuruldu. Şirketin sermayesi 800 bin liraydı. Daha sonra şirketin ünvanı 23 Kasım 2017 tarihinde N Koçaklar Grup İnşaat Otomotiv Gıda Petrol Ürünleri Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi olarak değiştirildi ve yine bu şirket N.K. üzerineydi. Bu şirket 12 Aralık 2017`de sermaye artırımına gitti ve sermayesini 3 milyon liraya çıkardı. Bu şirketin bilgilerinde 24 Ekim 2020 tarihindeki genel kurulunda değişiklik yapıldı ve N.K. adresi Ankara Keçiören`den İzmir Çeşme`ye taşındı. 

“CEHENNEM NECATİ” DE ÇEŞME`DE YAŞIYOR

Bora Kaplan`ın oğlunun sünnet düğününde kirveliğini yapan “Cehennem Necati” lakaplı Necati Coşkun Arabacı da Çeşme`de oturuyor ve faaliyetlerini buradan yürütüyor. Arabacı, Almanya`dan sınır dışı edildikten sonra İzmir Çeşme`ye yerleşti. Almanya doğumlu Arabacı`nın, burada “Cehennem Melekleri” adlı bir motosiklet kulübüne üye olduktan sonra suça karıştığı ve hapis cezası aldığına ilişkin kayıt bulunuyor.

Arabacı, 14 Ağustos 2019 tarihinde Ahmet Atik`in yaşamını yitirdiği ve yanındaki bir kişinin de yaralandığı olayın azmettirici olduğu gerekçesiyle 10 Temmuz 2020`de liderliğini yaptığı grubun 2 üyesi ile birlikte Çeşme`de gözaltına alınmış, Bodrum Adliyesi`nde çıkarıldıkları mahkemede tutuklanmışlardı. Arabacı 10 gün cezaevinde kaldıktan sonra serbest kalmıştı. 

ŞİRKETİN ADI “AGRİOLA TARIM” OLDU

Şirketin sahibi olarak görünen N. K.`ın Çeşme`ye taşınmasına ilişkin kaydın şirketin ticaret siciline işlenme kararından 4 gün sonra yeni bir genel kurul ile şirketin isminin değiştirilmesi de dikkat çekti. 24 Ekim 2020 tarihindeki genel kurul ile şirketin N Koçaklar Grup İnşaat Otomotiv Gıda Petrol Ürünleri Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ünvanı, Agriola Tarım Limited Şirketi olarak değiştirildi. Şirketin iştigal konusu tarım ürünlerinin üretimi, alımı, satımı; konserve ürünlerinin imalatı, alımı ve satımı; tarımda kullanılan araç ve sera benzeri şeylerin üretimi, alımı ve satımının yanı sıra inşaat, gıda, turizm, petrol ürünleri, hayvancılıktı. 

2021`DE ANKARA`DA ŞUBELER AÇILDI, EĞİTİM VE YAYINCILIK DA İLGİ ALANINA GİRDİ

Şirket, 3 milyon liralık sermayesi ile ilk şubelerini Ankara İncek ve Beytepe`de 20 Ocak 2021 tarihli genel kurul kararıyla açtı. Agriola Tarım Limited Şirketi, 29 Mart 2021 tarihli genel kurul kararıyla şirketin yapabileceği işlerin skalasını genişletti. Şirketin faaliyetleri arasına otomotiv, eğitim ve yayıncılık da eklendi. Böylece Bora Kaplan, bu şirketiyle özel okul, kreş, özel sürücü kursu, kurs ve sınav merkezi açma yetkisini aldı. Yayıncılık konusunda ise yerli ve yabancı gazete ile dergilerin basımı, pazarlanmasını yapabilecekti. 11 Mayıs 2021 tarihli genel kurul kararıyla da şirketin faaliyetleri arasına teknoloji, bilişim, yazılım ve telekomünikasyon da eklendi. 

SERMAYE 7,5 MİLYON LİRAYA ÇIKARILDI

Şirket, 31 Mart 2021 tarihindeki genel kurulunda Ümitköy ve 7 Mayıs 2021 tarihindeki genel kurulunda da Mutlukent`te şube açma kararı aldı. 18 Haziran 2021 tarihinde sermayesini 3 milyondan 7,5 milyona çıkaran şirket, 23 Haziran`da ise limited şirketten anonim şirket statüsüne geçti.

YAKALANMADAN 1 AY ÖNCE SERMAYE 15 MİLYON LİRAYA ÇIKTI

Kaplan daha sonra birden şirketinin 4 şubesini kapatma kararı aldı. İlk olarak 23 Eylül 2021 tarihinde şirketin İncek şubesi kapatıldı. 27 Eylül`de Mutlukent, Beytepe ve Ümitköy şubelerinin kapatılması kararı alındı. 8 Şubat 2023 tarihinde ise şirket asıl sahibi olan Bora Kaplan`a geçti. Kaplan tek yetkili olarak N. K.`dan 7,5 milyon lira sermayeli şirketi üzerine aldı. 20 Haziran`da ise N. K. yeniden şirketin yönetim kuruluna girdi ve temsil yetkisine sahip oldu. Kaplan, Esenboğa Havalimanında yakalanmadan bir ay önce 8 Ağustos 2023 tarihinde şirketinin sermayesini 15 milyon liraya çıkardı. 

HAMBURGER DE VAR KAHVE DE

Kaplan`ın ifadesinde de belirttiği Dexas Hamburger`in ise Ankara`da 4 şubesi bulunuyor ve şirket Agriola Tarım şirketinin üzerine kayıtlı. Ankara`nın lüks semtlerinde açılan bu hamburger zincirinde fiyatlar piyasaya koşullarına uygun görnüyor. Şirketin sitesine göre 115 liradan başlıyor ve 170 liraya kadar çıkıyor. Su 8 lira,  ayranın fiyatı 16 lira, kola 28 lira. 4 şubeli bu şirketin sermayesi ise 2 milyon lira ve faaliyet konuları Kaplan`ın daha Agriola şirketinin konularıyla aynı. Şirket ise Kaplan`ın ilk şirketinin sahibi olarak görünen N. K. adına kayıtlı ancak yine Bora Kaplan bu şirketi de 8 Şubat 2023 tarihinde üzerine almış. Ayrıca Bora Kaplan`ın ifadesinde açıkladığı Lizbon Coffe`nin ise birçok şubesi bulunuyor. 

 (Görüntü: Arşiv)

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA