6 Aralık 2023 Çarşamba

13:01   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT "ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DE GÖNÜLLÜLERİMİZLE BİRLİKTE EMEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"   12:54   TARSUSLU KADINLAR, KADIN HAKLARI GÜNܒNDE İLK DEFA ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ   12:38   YENİŞEHİR HALK KART’IN KASIM AYI TUTARLARI YATIRILDI   11:59   BELEDİYE ÇALIŞMALARINA MEZİTLİ GÖNÜLLÜLERİNDEN TAM DESTEK   11:50   ‘ÇOCUK MECLİSİ’ ÜYELERİ BİLİME VE SANATA DOYDU, BÜYÜKŞEHİR’İN FAALİYETLERİNİ YERİNDE İNCELEDİ   22:32   BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI RIZA AKPOLAT: BEŞİKTAŞ 2019 YILINA KADAR HEP SİYASİ TERCİHLERİNDEN DOLAYI CEZALANDIRILMIŞ BİR İLÇE”   21:30   ÖZGÜR ÖZEL, HACIBEKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI ARİF YOLDAŞ ALTIOK İLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:46   FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİSİ HAMALAİNEN: NATO`YA ÜYELİĞİMİZİ ONAYLAYAN TÜRKİYE VE DİĞER ÜYELERE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ. İSVEÇ`İN NATO ÜYELİĞİNİN DE TÜRKİYE VE MACARİSTAN TARAFINDAN ONAYLANMASINI DİLİYORUZ   20:28   HDP İZMİR İL BİNASI`NA YÖNELİK SALDIRI… SEZGİN TANRIKULU: “HESABINI ADALET VE KALKINMA PARTİSİ`NİN VERMESİ LAZIM VEYA KENDİSİ ORTAK DEĞİLSE BUNUN HESABINI SORMASI LAZIM”   20:11   CHP`NİN KADIN TEMSİLİYETİNİN YETERSİZLİĞİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ, TBMM GENEL KURULU`NDA AKP VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ   20:07   ÖZGÜR ÖZEL, CHP MANİSA İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:06   İYİ PARTİ KADIN POLİTİKALARI BAŞKANI YÜKSEL: "KADINLARIN TOPLUMDA EŞİT VE ADİL BİR ŞEKİLDE TEMSİL EDİLMELERİ, DEMOKRASİMİZİN VE İNSAN HAKLARININ VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASIDIR"   19:26   ÖZGÜR ÖZEL, CHP AYDIN İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   18:21   İBRHİM SANİ GÖKMEN, CHP AKDENİZ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI   18:19   DOĞAN TANIŞ, BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:15   BAYRAM YILDIRMAZ, CHP BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:12   DENİZ DEMİR: “EKONOMİK KRİZ, ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNE YANSIYACAK KADAR DERİN BİR YOKSULLUK YARATTI"   18:05   BAYRAM GÜNEŞ CHP’DEN MECLIS ÜYESI ADAY ADAYı   18:03   ESKİ CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ TACETTİN BAYIR VE MUSA ÇAM, ‘ÖN SEÇİM` ÇAĞRISIYLA İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI`NA ADAY ADAYI OLDU   17:30   VAHAP SEÇER: MERSİN HALKINI 5. ULUSLARARASI MERSİN MARATONU İÇİN 10 ARALIK`TA ÖZGECAN ASLAN MEYDANI`NA DAVET EDİYORUM  
 
     
   

ENİS BERBEROĞLU, YARGITAY KARARININ ARDINDAN GEZİ DAVASI HÜKÜMLÜLERİNİ ZİYARET ETTİ… CAN ATALAY: “BU DENLİ ADALETSİZLİK SADECE DEVLETİ DEĞİL, TOPLUMU DA ÇÜRÜTÜYOR”


CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, haklarındaki Yargıtay kararının ardından Gezi Davası hükümlüleri Osman Kavala, Tayfun Kahraman ve Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay`ı İstanbul Silivri`deki Marmara Cezaevi`nde ziyaret etti. Kavala`nın, Yargıtay kararını “Hukuk ve insan hayatına değer vermeyen bir anlayışın ürünüdür bu karar” sözleri ile değerlendirdiğini aktaran Berberoğlu; Tayfun Kahraman`ın ise “Biz güçlüyüz ve kötülüğü elbet yeneceğiz.

 

Tarih : 29 Eylül 2023 Cuma 13:10   Okunma : 141

Haber: GAYE ŞEYMA CAN / Kamera: SADIK KARAKULOĞLU

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, haklarındaki Yargıtay kararının ardından Gezi Davası hükümlüleri Osman Kavala, Tayfun Kahraman ve Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay`ı İstanbul Silivri`deki Marmara Cezaevi`nde ziyaret etti. Kavala`nın, Yargıtay kararını “Hukuk ve insan hayatına değer vermeyen bir anlayışın ürünüdür bu karar” sözleri ile değerlendirdiğini aktaran Berberoğlu; Tayfun Kahraman`ın ise “Biz güçlüyüz ve kötülüğü elbet yeneceğiz. Hukuk içinde mücadelemize devam edeceğiz” dediğini belirtti. Berberoğlu, Milletvekili Can Atalay`ın değerlendirmesini ise “Bu denli adaletsizlik sadece devleti değil, toplumu da çürütüyor… Ve herkesin böyle bir adaletsizliğe karşı durmalarını bekliyorum” sözleri ile ifade etti. Tutuklu Tele 1 TV Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ile de görüşen Berberoğlu, Yanardağ`ın “Gezi hükümlülerine yapılan muamele; ancak Mussolini ceza yasası, peşin infaz anlayışı ile açıklanabilir” dediğini söyledi. Berberoğlu, ayrıca; “Burada artık toplumsal muhalefetin, kurumsal muhalefetin yani parlamento muhalefetinin kendine gelmesi, toparlanması, bu hukuksuzluğu, adaletsizliği kabul edilemez bulduğunu tüm dünyaya, tüm seçmenine anlatması gerekiyor” açıklamasını yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, dün Yargıtay`ın haklarında verilen hapis cezası kararlarını onadığı Gezi Davası tutukluları Osman Kavala, Tayfun Kahraman ve Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay`ı; bugün İstanbul Silivri`deki Marmara Cezaevi`nde ziyaret etti.

Berberoğlu, ziyaretinin ardından ANKA Haber Ajansı`na konuştu.

Berberoğlu, şunları söyledi:

“Dün gece; akla, hukuka, adalete sığmayan bir Yargıtay kararından sonra Marmara Cezaevi`nde, eski adıyla Silivri Cezaevi`nde yatan Gezi mahkumlarıyla, artık hükümlüleri demek lazım, görüştüm… Osman Kavala ile görüştüm, Tayfun Kahraman ve benim gibi 28. Dönem Milletvekili olan Can Atalay ile konuştum. Ve adetim olmamakla birlikte, ilk defa belki; kapı önünde bir açıklama yapma gereğini duydum. Çünkü dediğim gibi bu akılsız ve vicdansız karardan sonra; herkesin bu mağdurların sesini, Gezi mağdurlarının sesini duymak istediğini düşündüm.

Bir de tabi Merdan Yanardağ ile… Gazetecilikten başka hiçbir suçu olmayan bir eski meslektaşımı ile, eski mesleğimi onuru ile ifa eden bir kişi ile görüştüm.

OSMAN KAVALA: "HUKUK VE İNSAN HAYATINA DEĞER VERMEYEN BİR ANLAYIŞIN ÜRÜNÜ"

Osman Kavala… İlk konuştuğum isim oldu. O, her zamanki gibi soğukkanlı bir yorum yaptı. ‘Hukuk ve insan hayatına değer vermeyen bir anlayışın ürünüdür bu karar` dedi. Hissiyatını merak ettim biraz. Mektup yazarken, dün gece; içine doğmuş, televizyonu açmış, altyazı görmüş… Mektubunda da tam o sırada şunu yazıyormuş, muhatabına; ‘Burada uzun kalmak zorunda kalırsam…` derken kararın onandığını görünce, ‘galiba uzun kalacağım` diye devam etmiş, mektubunu yazmaya… Şaşırmış, ama toparlanmış bir halde. Anayasa Mahkemesi, bundan sonra Osman Kavala için tek kapı gibi gözüküyor, hak ihlali açısından tabi.

TAYFUN KAHRAMAN: "GÜÇLÜYÜZ VE KÖTÜLÜĞÜ ELBET YENECEĞİZ"

Tayfun Kahraman`ın eşi Meriç Hanım ile ve kızı Vera ile tesadüfen, giriş sırasında karşılaştık. Biraz konuştuk, acılarımızı paylaştık. Tayfun`u sordum, ‘Benden daha iyi` dedi. Aynen de öyle çıktı. Tayfun Kahraman, toparlamış kendini. Önüne bakıyor. Onun da bir açıklaması var: ‘Hukuk ayaklar altına alındı. Bu karar sadece bize değil, artık Türk milletine de bir tehdittir. Hukuka aykırı, kabul edilemez bu karara karşı çıkmak, herkesin ses çıkarmasını beklemek gerekiyor. Aksi halde bu memleketin suçsuz evlatları, zindanlarda boşu boşuna yatacak. Biz güçlüyüz ve kötülüğü elbet yeneceğiz. Hukuk içinde mücadelemize devam edeceğiz` dedi, Tayfun.

Can Atalay biraz benim de dahil olduğum bir hukuk sürecinin çiğnenmesi neticesinde şu anda hala içeride. Yargıtay kararında, beni emsal gösterdi. 2018`de, bende milletvekili seçildiğimde, 27. Dönem`de, Yargıtay beni tahliye etmedi. Ancak, kararı kurduğunda, ondan 4-5 ay sonra, benim milletvekili olduğumu kabul etti. Ve Anayasa 83/3`e göre, beni serbest bıraktı ve kararı da Meclis`e bıraktı, bu anlamda. Yani, zaten bir yılı aşkın cezası olan vekillerin, vekilliği otomatik düşüyor. Benimki de düşmüştü, tekrar hapishaneye döndüm… Can`da bunu yapmamaları, inanılır gibi değil. Kendin içtihat olarak kabul ettiğin, daha üç ay evvel yazdığın bir yazıda referans verdiğin bir kararı çiğniyorsun. Başka nerede çiğniyorsun? Bizim hukuk davaları ortak pehlivan hikayelerine döndü. Eskiden sağ gazetelerde, bitmek bilmeyen pehlivan hikayeleri olurdu… Daha geçenlerde benim cezasız kaldığım bir davayı, ‘aman boş kalmasın Enis Berberoğlu` diye bozarken, bozma gerekçesi olarak benim milletvekili olduğumu kabul etti. ‘Milletvekili olduğu için hüküm kuramayız` deyip, bozdu. Şimdi Can Atalay, 28. Dönem Milletvekili, beş aydır içeride. Milletvekili olduğunu kabul edip, kapıyı açmıyor.

MERDAN YANARDAĞ: "YENİ ANAYASA METNİNİN EKSENİNİ BELİRLEYİCİ..." 

Hepsinin ortak bir noktası var… Burada artık toplumsal muhalefetin, kurumsal muhalefetin yani parlamento muhalefetinin kendine gelmesi, toparlanması, bu hukuksuzluğu, adaletsizliği kabul edilemez bulduğunu tüm dünyaya, tüm seçmenine anlatması gerekiyor.

Merdan Yanardağ da diyor ki, ‘Artık totaliter bir rejime sürüklendiğinin en önemli işaretlerinden biridir bu karar` diyor. ‘Yeni anayasa diye anılan metnin de eksenini belirleyici noktadadır. Bu anayasaya karşı çıkmak, her yurttaşın görevidir. Gezi hükümlülerine ve mağdurlarına yapılan muamele, Mussolini ceza yasası, peşin infaz anlayışı ile ancak açıklanabilir.` Merdan Yanardağ`ın da umarız gelecek haftaki duruşmasında, 4 Ekim`deki duruşmasında tahliyesini bekliyoruz.”

CAN ATALAY: "SADECE BİZİM GİBİ DÜŞÜNENLERİN DEĞİL..."

Berberoğlu, Can Atalay`ın Yargıtay kararı ile ilgili değerlendirmesini de şu sözlerle aktardı:

“Dünyaya aynı gözle bakmak zorunda değiliz. Bu denli adaletsizlik sadece devleti değil, toplumu da çürütüyor. Bu sebeple de sadece bizim gibi düşünenlerin değil; AKP`lilerin, MHP`lilerin, Yeniden Refah Partililerin bu konuda ne düşündüğünü duymak istiyorum. Yüksek sesle söylemelerini istiyorum. Ve herkesin de böyle bir adaletsizliğe karşı durmalarını bekliyorum.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 







mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA