6 Aralık 2023 Çarşamba

13:01   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT "ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DE GÖNÜLLÜLERİMİZLE BİRLİKTE EMEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"   12:54   TARSUSLU KADINLAR, KADIN HAKLARI GÜNܒNDE İLK DEFA ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ   12:38   YENİŞEHİR HALK KART’IN KASIM AYI TUTARLARI YATIRILDI   11:59   BELEDİYE ÇALIŞMALARINA MEZİTLİ GÖNÜLLÜLERİNDEN TAM DESTEK   11:50   ‘ÇOCUK MECLİSİ’ ÜYELERİ BİLİME VE SANATA DOYDU, BÜYÜKŞEHİR’İN FAALİYETLERİNİ YERİNDE İNCELEDİ   22:32   BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI RIZA AKPOLAT: BEŞİKTAŞ 2019 YILINA KADAR HEP SİYASİ TERCİHLERİNDEN DOLAYI CEZALANDIRILMIŞ BİR İLÇE”   21:30   ÖZGÜR ÖZEL, HACIBEKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI ARİF YOLDAŞ ALTIOK İLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:46   FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİSİ HAMALAİNEN: NATO`YA ÜYELİĞİMİZİ ONAYLAYAN TÜRKİYE VE DİĞER ÜYELERE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ. İSVEÇ`İN NATO ÜYELİĞİNİN DE TÜRKİYE VE MACARİSTAN TARAFINDAN ONAYLANMASINI DİLİYORUZ   20:28   HDP İZMİR İL BİNASI`NA YÖNELİK SALDIRI… SEZGİN TANRIKULU: “HESABINI ADALET VE KALKINMA PARTİSİ`NİN VERMESİ LAZIM VEYA KENDİSİ ORTAK DEĞİLSE BUNUN HESABINI SORMASI LAZIM”   20:11   CHP`NİN KADIN TEMSİLİYETİNİN YETERSİZLİĞİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ, TBMM GENEL KURULU`NDA AKP VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ   20:07   ÖZGÜR ÖZEL, CHP MANİSA İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:06   İYİ PARTİ KADIN POLİTİKALARI BAŞKANI YÜKSEL: "KADINLARIN TOPLUMDA EŞİT VE ADİL BİR ŞEKİLDE TEMSİL EDİLMELERİ, DEMOKRASİMİZİN VE İNSAN HAKLARININ VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASIDIR"   19:26   ÖZGÜR ÖZEL, CHP AYDIN İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   18:21   İBRHİM SANİ GÖKMEN, CHP AKDENİZ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI   18:19   DOĞAN TANIŞ, BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:15   BAYRAM YILDIRMAZ, CHP BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:12   DENİZ DEMİR: “EKONOMİK KRİZ, ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNE YANSIYACAK KADAR DERİN BİR YOKSULLUK YARATTI"   18:05   BAYRAM GÜNEŞ CHP’DEN MECLIS ÜYESI ADAY ADAYı   18:03   ESKİ CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ TACETTİN BAYIR VE MUSA ÇAM, ‘ÖN SEÇİM` ÇAĞRISIYLA İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI`NA ADAY ADAYI OLDU   17:30   VAHAP SEÇER: MERSİN HALKINI 5. ULUSLARARASI MERSİN MARATONU İÇİN 10 ARALIK`TA ÖZGECAN ASLAN MEYDANI`NA DAVET EDİYORUM  
 
     
   

SELÇUK ÖZDAĞ: "ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİN EN ÖNEMLİ NEDENLERİNDEN BİRİ YOKSULLUK"


Saadet- Gelecek Grup Başkanı Selçuk Özdağ, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü`nde savaş bölgelerindeki çocuklara dikkat çekmek için çocuklarla birlikte TBMM`de açıklama yaptı, balon uçurdu. Özdağ, “2021 yılında 520 bin çocuk çalışıyorken bu sayı 2022 yılında 619 bine çıkmış durumdadır. Bir yılda sadece çalışan 15-17 yaş arasında çalışan çocuk sayısı 101 bin artmış durumdadır. Çocuk işçiliğinin en önemli nedenlerinden birisi yoksulluktur. Ailelerini geçindirmek zorunda kalan çocuklarımızın varlığı bir ülke yöneticileri için ayıptan öte suçtur, suç. Bu çocuklar okullarını bırakmak, zorunda kalmakta eğitim alamamaktadırlar" dedi. 

 

Tarih : 20 Kasım 2023 Pazartesi 18:44   Okunma : 262

Saadet- Gelecek Grup Başkanı Selçuk Özdağ, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü`nde savaş bölgelerindeki çocuklara dikkat çekmek için çocuklarla birlikte TBMM`de açıklama yaptı, balon uçurdu. Özdağ, “2021 yılında 520 bin çocuk çalışıyorken bu sayı 2022 yılında 619 bine çıkmış durumdadır. Bir yılda sadece çalışan 15-17 yaş arasında çalışan çocuk sayısı 101 bin artmış durumdadır. Çocuk işçiliğinin en önemli nedenlerinden birisi yoksulluktur. Ailelerini geçindirmek zorunda kalan çocuklarımızın varlığı bir ülke yöneticileri için ayıptan öte suçtur, suç. Bu çocuklar okullarını bırakmak, zorunda kalmakta eğitim alamamaktadırlar" dedi. 

Saadet- Gelecek Grup Başkanı Selçuk Özdağ, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü`nde TBMM`de basın toplantısı düzenledi. Özdağ, “Gazze`de, Arakan`da eğitim göremeyen çocuklarla ilgili bir farkındalık yaratalım istedik” diyerek Yavuz Bülent Baskiler`in “Sivas`ta yoksul şiirini” okudu.

Özdağ, şunları söyledi:

"HER YIL 5 MİLYON ÇOCUK 5 YAŞINI DOLDURMADAN ÖLÜYOR: Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği Dünya Çocuk Hakları Günü her ne kadar kulağa hoş gelse de bugün maalesef her yıl 5 milyon çocuğun 5 yaşını doldurmadan öldüğünü biliyoruz. En yakın ve en can alıcı gündemimiz olan Gazze`de 1,5 ay içerisinde binlerce çocuk öldürüldü. Doğu Türkistan`daki çocukların akıbetini bilmiyoruz. Bu ölümlerin duracağına ilişkin somut adım atılmış değil. Dünya genelinde çocukların hakları geçmişe oranla iyileşmesine rağmen ülke ve bölgeler arasında ciddi uçurumlar vardır.  UNICEF`in verdiği rakamlara göre halen her yıl 5 milyon çocuk 5 yaşını doldurmadan yaşamını yitirmekte bu ölümlerin birçoğu ise maalesef temiz suya ve hijyen koşullarına ulaşamamaktan kaynaklanmaktadır.

SAVAŞLARDAN EN ÇOK ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR: Savaşlardan en çok çocuklar etkileniyor. Savaşta ailesini, yakını kaybeden çocukların yaşadığı travma bir ömür hafızalarda kalmakta aynı zamanda da yeni dramlara yeni trajedilere vesile olmaktadır. Günümüzde 250 milyon çocuk okula gitmiyor. Günümüzde dünya genelinde okula gitme oranı yükselmesine rağmen hala 250 milyon çocuğun okula gitmediğini biliyoruz. 2021 yılında çocuk işçi sayısının 160 milyona ulaşmış olduğu açıklanmıştır. UNICEF`in 2023 Nisan ayında yayınlamış olduğu Türkiye çocuk araştırması 2022 raporuna göre 4-17 yaş arası çocuklarının spor faaliyetlerine katılan çocukların oranının yüzde 35 olduğu bu oranın yarısını yürüyüş ve koşu faaliyetinin oluşturduğu her yıl 5 milyon çocuğun 5 yaşını doldurmadan öldüğünü biliyoruz

ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİN EN ÖNEMLİ NEDENİ YOKSULLUK: 2021 yılında 520 bin çocuk çalışıyorken bu sayı 2022 yılında 619 bine çıkmış durumdadır. Bir yılda sadece çalışan 15-17 yaş arasında çalışan çocuk sayısı 101 bin artmış durumdadır. Çocuk işçiliğinin en önemli nedenlerinden birisi yoksulluktur. Ailelerini geçindirmek zorunda kalan çocuklarımızın varlığı bir ülke yöneticileri için ayıptan öte suçtur, suç. Bu çocuklar okullarını bırakmak, zorunda kalmakta eğitim alamamaktadırlar.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA