6 Aralık 2023 Çarşamba

13:01   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT "ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DE GÖNÜLLÜLERİMİZLE BİRLİKTE EMEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"   12:54   TARSUSLU KADINLAR, KADIN HAKLARI GÜNܒNDE İLK DEFA ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ   12:38   YENİŞEHİR HALK KART’IN KASIM AYI TUTARLARI YATIRILDI   11:59   BELEDİYE ÇALIŞMALARINA MEZİTLİ GÖNÜLLÜLERİNDEN TAM DESTEK   11:50   ‘ÇOCUK MECLİSİ’ ÜYELERİ BİLİME VE SANATA DOYDU, BÜYÜKŞEHİR’İN FAALİYETLERİNİ YERİNDE İNCELEDİ   22:32   BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI RIZA AKPOLAT: BEŞİKTAŞ 2019 YILINA KADAR HEP SİYASİ TERCİHLERİNDEN DOLAYI CEZALANDIRILMIŞ BİR İLÇE”   21:30   ÖZGÜR ÖZEL, HACIBEKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI ARİF YOLDAŞ ALTIOK İLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:46   FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİSİ HAMALAİNEN: NATO`YA ÜYELİĞİMİZİ ONAYLAYAN TÜRKİYE VE DİĞER ÜYELERE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ. İSVEÇ`İN NATO ÜYELİĞİNİN DE TÜRKİYE VE MACARİSTAN TARAFINDAN ONAYLANMASINI DİLİYORUZ   20:28   HDP İZMİR İL BİNASI`NA YÖNELİK SALDIRI… SEZGİN TANRIKULU: “HESABINI ADALET VE KALKINMA PARTİSİ`NİN VERMESİ LAZIM VEYA KENDİSİ ORTAK DEĞİLSE BUNUN HESABINI SORMASI LAZIM”   20:11   CHP`NİN KADIN TEMSİLİYETİNİN YETERSİZLİĞİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ, TBMM GENEL KURULU`NDA AKP VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ   20:07   ÖZGÜR ÖZEL, CHP MANİSA İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:06   İYİ PARTİ KADIN POLİTİKALARI BAŞKANI YÜKSEL: "KADINLARIN TOPLUMDA EŞİT VE ADİL BİR ŞEKİLDE TEMSİL EDİLMELERİ, DEMOKRASİMİZİN VE İNSAN HAKLARININ VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASIDIR"   19:26   ÖZGÜR ÖZEL, CHP AYDIN İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   18:21   İBRHİM SANİ GÖKMEN, CHP AKDENİZ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI   18:19   DOĞAN TANIŞ, BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:15   BAYRAM YILDIRMAZ, CHP BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:12   DENİZ DEMİR: “EKONOMİK KRİZ, ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNE YANSIYACAK KADAR DERİN BİR YOKSULLUK YARATTI"   18:05   BAYRAM GÜNEŞ CHP’DEN MECLIS ÜYESI ADAY ADAYı   18:03   ESKİ CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ TACETTİN BAYIR VE MUSA ÇAM, ‘ÖN SEÇİM` ÇAĞRISIYLA İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI`NA ADAY ADAYI OLDU   17:30   VAHAP SEÇER: MERSİN HALKINI 5. ULUSLARARASI MERSİN MARATONU İÇİN 10 ARALIK`TA ÖZGECAN ASLAN MEYDANI`NA DAVET EDİYORUM  
 
     
   

MERSİN UNUTUTULMUŞ, İHMAL EDİLMİŞ, YOK SAYILMIŞTIR


DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında söz alarak Mersin’in durumunu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a anlattı. Mersin’in turizm potansiyelinin değerlendirilmediğini ve görmezden gelindiğini ifade eden Ekmen, Mersin’e yönelik bir turizm planı ve altyapı yatırımları meselelerine dikkat çekerek bakana uyarıda bulundu.

 

Tarih : 20 Kasım 2023 Pazartesi 18:23   Okunma : 314

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında söz alarak Mersin’in durumunu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a anlattı. Mersin’in turizm potansiyelinin değerlendirilmediğini ve görmezden gelindiğini ifade eden Ekmen, Mersin’e yönelik bir turizm planı ve altyapı yatırımları meselelerine dikkat çekerek bakana uyarıda bulundu.

“Mersin, gerçekten sıra dışı özel bir şehir; dinler, kültürler ve arkeoloji açısından bir inanç, kültür ve tarih şehri, 321 kilometrelik sahili açısından Türkiye'nin en uzun sahiline sahip bir şehir. Yayla turizmi size sadece yayla turizmini değil, aynı zamanda eşsiz Yörük kültürünü de deneyimleme imkânı verir. Gastronomi turizminin gelişmişliği açısından da zaten bir şey ifade etmeye gerek yok. Son olarak, adrenalin sporlarından hangi birini yapmak isterseniz, Mersin'de uygun bir mekân bulabilirsiniz.

Peki, bu güzelliklere sahip Mersin, turizm potansiyelinin yüzde kaçını değerlendirebiliyor? Elimizde istatistiki bir veri yok ancak yüzde 5 ya da 10'dan fazlasını kullanabildiğini ifade edemeyiz. İsterseniz birkaç başlık açısından Mersin'in durumunu anlatayım size: Lojistik, altyapı, yatak kapasitesi, markalaşma ve etkinlik desteklerini ifade etmeye çalışacağım. Sayın Bakanım, ulaşılamayan bir şehir turizm şehri olamaz; bugün Akdeniz sahil yolunun bütçe anlamında tamamlanma oranı yüzde 50 bile değil, havalimanımız tam on beş yıldır bitirilemiyor, bu 29 Ekim’e de yetiştirilemedi, otoyol bağlantılarımız master planlarda bile gözükmüyor, keza hızlı treni hatırlayanımız bile yok.”

Lojistik, Altyapı, Tanıtım ve Etkinlik Desteklerinde Durum Kötü: Mersin Neden Görmezden Geliniyor?

Antalya’da kapasite yetersizliği ortaya çıkmışken Mersin’de 5 tane bile beş yıldızlı otel olmamasını eleştiren Ekmen, Mersin’e yönelik yapılması gereken tanıtım faaliyetlerinin de göz ardı edildiğini ifade etti. En önemli sorunun ise havalimanı, otoyol ve liman gibi altyapı projelerinin yıllardır devam etmesine rağmen bitirilmemesi olduğunu belirten Ekmen, Mersin’e yönelik ilgisizliği eleştirdi:

“Antalya'da yatak kapasitesinin nasıl sıkıştığını biliyoruz ancak 321 kilometre sahil şeridimizde 5 adet beş yıldızlı otel yok; bunların 3'ü de şehir merkezinde. 11 tahsisin, 2009 yılında yapılmış 11 tahsisin 1'inde bile kazılmış bir temel yok. Bu konularda Bakanlığınızın öncü ve zorlayıcı bir rol oynamasının Mersin'in önünü açacağını düşünüyoruz. Sayın Bakanım, markalaşma önemli, Turizm Geliştirme Fonu dört yıldır markalaşma konusunda büyük bir çaba gösteriyor ancak maalesef odağında Kapadokya ve Akdeniz var, kısmen de Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi. Mersin'le ilgili Turizm Geliştirme Fonu'nun tek bir videosu var Kız Kalesi'nde çekilmiş, başka hiçbir çalışması yok, bu konuda detaylı çalışmalara baktık. Bakanlığınızın Mersin'e kaydırdığı ve destek verdiği bir etkinlik yok Sayın Bakanım. Büyük bir başarı örneğidir Kültür Yolu Festivallerinin yaygınlaşması. Mersin bu listeye girmeyi hak etmiyor mu? Sayın Bakanım, eğer benzer projeler başka bölgelerde başlanıp bitirildiğinde Mersin de ihmal ediliyorsa Mersin'de başlanmıyor ya da bitirilmiyorsa burada bir ayrımcılık, hatta cezalandırma vardır, diyoruz. İzninizle birkaç örnek vereyim: Ordu-Giresun Havalimanı, İstanbul Havalimanı, Mersin Havalimanıyla beraber başlıyor, beş yılda bitiyor, Mersin Havalimanı on beş yılda bitmiyor. Ovit, Zigana Tünelleri Mersin-Akdeniz sahil yoluyla birlikte başlıyor bu tüneller bitiyor 15 kilometre çift kanallı tüneller Mersin-Akdeniz sahil yolu maalesef yüzde 50 bile tamamlanma aşamasında değil. Çandarlı-Filyos Limanlarının ilanı Mersin Ana Konteyner Limanıyla birlikte yapılıyor. Buralar bitiyor ama Mersin Ana Konteyner Limanının ÇED süresinin dahi süresi tamamlanmış oluyor.”

“Bakanlık, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi Mersin Turizm Planı İçin Özel Toplantı Yapmalıdır”

Mersin’in turizm kapasitesinin değerlendirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mersin Valiliği ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ortak bir biçimde turizm ‘master planı’ yapması gerektiğini ifade eden Ekmen, Mersin’i İzmir ve Antalya ile karşılaştırarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a adalet çağrısında bulundu:

“Sizden istirhamımız Mersin'le ilgili bir master planının çalışılarak Valilik ve Büyükşehir Belediyesinin de paydaş kılınmak suretiyle Mersin'deki bu tıkanmışlığın açılmasıdır. Bir şehre ulaşamıyorsanız, ulaştığınızda yatacak yatak bulamıyorsanız, yattığınızda sizi zinde ve canlı tutacak etkinliklerle karşılaşmıyorsanız, o şehirde turizm gelişmez. Bu boyutuyla hızlıca saydım, arzu edilirse diğer milletvekillerimiz ve yerel yönetimlerle birlikte Bakanlığınızda toplantılar icra edilebilir.”

20 Yıl Boyunca İzmir ve Antalya’ya Yapılanlar Mersin’e Yapılmadı

İzmir ve Antalya’ya yapılan turizme yönelik yatırımların Mersin’e yapılmadığını ifade eden Ekmen, bakan Ersoy’a adalet çağrısında bulundu:

“Lütfen önünüze 3 tane ili alın Sayın Bakanım: Mersin, İzmir, Antalya. Yirmi yıl boyunca İzmir'e ne yapıldı, Antalya'ya ne yapıldı, Mersin'e ne yapılmadı? Sadece bu kıyasın gereği olan adalete bile razıyız, bunun dışında bir diyeceğimiz yoktur.”

Toplantı bitiminde, bakana hitaben; bütçeyi tebrik eden Ekmen, Bakan’da en kısa sürede, Mersin milletvekilleri, Valisi, belediye başkanı, sivil toplum örgütleri ile Mersin turizmini ele alacak bir toplantı talep etti.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA