23 Şubat 2024 Cuma

01:25   ATAMA KARARLARI RESMİ GAZETE`DE... ADALET BAKAN YARDIMCILIĞI`NA HURŞİT YILDIRIM ATANDI   22:21   SAADET PARTİSİ İSTANBUL ADAYI BİROL AYDIN, PROJELERİNİ ANLATTI   19:37   DEM PARTİ 6 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYINI AÇIKLADI...   19:35   MERAL AKŞENER, İZMİR`DE ADAY TANITIM VE PROJE LANSMAN TOPLANTISI`NDA KONUŞTU:“BİRİNE GÖRE GAVUR İZMİR`SİN, ÖBÜRÜNE GÖRE MECBUR İZMİR`SİN… İKİSİNE DE ‘HADİ ORADAN BE!` DİYORUZ!”   19:29   VAHAP SEÇER`İN BOZYAZI SEÇİM KOORDİNASYON MERKEZİ AÇILDI   19:15   ÖZGÜR ÖZEL: MURAT KURUM`UN İSTANBUL`UN FELAKETİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ   19:06   İYİ PARTİ İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ÜMİT ÖZLALE: İZMİR`İ TEKRARDAN ATATÜRK`ÜN VİZYONUNA GERİ DÖNÜŞTÜRECEĞİZ   19:06   SULTANGAZİ HALK BULUŞMASINDA KONUŞAN İMAMOĞLU: “2024 - 2025 EĞİTİM DÖNEMİNDE 100 BİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİMİZE VERDİĞİMİZ BURSU 7 BİN 500 LİRADAN 15 BİN LİRAYA ÇIKARACAĞIZ”   18:51   ÖZGÜR ÖZEL`DEN ZEKERİYA YAPICIOĞLU`NA: “AYETİ HATIRLATINCA AĞIRLARINA GİDİYOR. NASIL BÜYÜK ÇÜRÜMÜŞLÜĞÜN İÇİNDELERSE BİZİM BUNLARI İFADE ETMEMİZDEN BİLE RAHATSIZ OLUYORLAR”   18:41   İYİ PARTİ SORGUN İLÇE TEŞKİLATI`NDA YÖNETİM KURULU VE PARTİ ÜYELERİ İSTİFA ETTİ   18:29   GÜLCAN KIŞ: "8 BAKAN ESKİTEN, 3 TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇUKUROVA HAVALİMANI 13 YILDIR BİTİRİLEMEDİ. HÜKÜMET İÇİN BU, TEK KELİMEYLE BİR UTANÇ PROJESİDİR   18:14   (1) ÖZGÜR ÖZEL: MURAT KURUM`UN İSTANBUL`UN FELAKETİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ   18:06   CHP EDİRNE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ŞÜKRÜ CİRAVOĞLU ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ, YENİ ADAY FİLİZ GENCAN AKIN   17:36   YALÇIN KARATEPE: "MERKEZ BANKASI YEREL SEÇİMLER GEÇENE KADAR FAİZ ARTIŞLARINA ARA VERMİŞ. HELE ŞU SEÇİMLER BİR BİTSİN"   17:20   ELAZIĞ`DA DEPREMZEDENİN TEPKİSİNİ GÖRÜNTÜLEYEN GAZETECİYİ DARP EDEN KORUMA POLİSİNİN SANIK OLARAK DOSYAYA EKLENMESİNİ MAHKEME REDDETTİ   17:17   CUMHUR UZUN`DAN `8. YARGI PAKETİ` DEĞERLENDİRMESİ: “20 LİRA OLAN CEZA 100 LİRAYA ÇIKARILIRKEN BAYRAM İKRAMİYELERİ 2 BİN LİRADAN 3 BİN LİRAYA ÇIKARILDI. BU AÇIK BİR ÇELİŞKİDİR”   17:06   VAHAP SEÇER: “BÜYÜKŞEHİR`İ TARİHİ BİR FARKLI KAZANACAĞIZ. ÇÜNKÜ 24 SAATİMİZ MERSİN, 24 SAATİMİZ BELEDİYE HİZMETLERİ”   16:57   TÜLAY HATİMOĞLULLARI: "AKP `BİZ EKONOMİYİ UÇURDUK` DİYOR AMA HİÇBİR ADAYI PAZAR YERİNİ, ESNAFI GEZEMİYOR. ÇÜNKÜ PROTESTOLARLA KARŞILAŞIYORLAR"   16:52   ERDOĞAN: YIL SONUNA DOĞRU ENFLASYONUN HIZLA DÜŞMEYE BAŞLAMASIYLA DAHA RAHAT NEFES ALACAĞIZ   16:19   ÖZGÜR ÖZEL, YARIN İSPANYA`YA GİDİYOR  
 
     
   

AVUKATLARIN, CAN ATALAY İÇİN GALATASARAY MEYDANI`NA YÜRÜYÜŞÜNÜ POLİS ENGELLEDİ: "CAN ATALAY`IN İHLAL EDİLEN HAKLARI TEMEL OLARAK TÜRKİYE`DEKİ TÜM YURTTAŞLARIN"


İstanbul`da avukatlar, Anayasa Mahkemesi`nin "hak ihlali" kararına rağmen tahliye edilmeyen Can Atalay`ın milletvekili olmasının 200. gününde İstanbul Barosu önünde basın açıklaması yaptı. "Can Atalay bir milletvekilidir ama adı üstünde bu milletin vekillerinden biridir. Can Atalay`ın ihlal edilen hakları temel olarak Hatay halkının ve Türkiye`deki tüm yurttaşların haklarıdır" diyen avukatların Galatasaray Meydanı`na yürümeleri ise polis tarafından engellendi. 

 

Tarih : 30 Kasım 2023 Perşembe 22:01   Okunma : 324

Haber: OKTAY YILDIRIM Kamera: ADEM KARABAYARI

İstanbul`da avukatlar, Anayasa Mahkemesi`nin "hak ihlali" kararına rağmen tahliye edilmeyen Can Atalay`ın milletvekili olmasının 200. gününde İstanbul Barosu önünde basın açıklaması yaptı. "Can Atalay bir milletvekilidir ama adı üstünde bu milletin vekillerinden biridir. Can Atalay`ın ihlal edilen hakları temel olarak Hatay halkının ve Türkiye`deki tüm yurttaşların haklarıdır" diyen avukatların Galatasaray Meydanı`na yürümeleri ise polis tarafından engellendi. 

İstanbul Bvarosu avukatları, TİP`ten Hatay Milletvekili seçilmesinin ardından 200 geçen meslektaşları Can Atalay`ın Anayasa Mahkemesi`nin "hak ihlali" kararına rağmen serbest bırakılmamasını protesto etmek için Galatasaray Meydanı`na yürümek istedi. Avukatlar, yürüyüş öncesi baro önünde kısa bir açıklama yaptı. İlk açıklamayı gerçekleştiren Can Atalay`ın annesi Şükran Atalay, şunlaraı söyledi:

"Can iile yeni görüştüm. Herkese sevgilerini, teşekkürlerini iletti. Hatta dedi ki `Çok özür dilerim arkadaşlarımdan, dostlarımdan bu kadar uğraştırdığım için`. Ben de dedim ki `Oğlum saçmalama sen burada herkes adına yatıyorsun`. Avukat arkadaşlarından ve yayınına izin verilen kanallardan dışarıda olanı biteni takip ediyor ve `Hukukçu olduğum için ağrıma gidiyor` diyor.” 

AVUKAT AHMET EKİN: HATAY HALKININ İRADESİ 200 GÜNDÜR GASP EDİLİYOR

"Halkın Vekili tutsak edilemez” diyen Avukat Ahmet Ekin de yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün TİP Hatay Milletvekili Can Atalay`ın milletvekili seçilmesinin üzerinden tam 200 gün geçti. Hatay halkının iradesi 200 gündür gasp ediliyor. Anayasa Mahkemesi`nin Can Atalay`ın tahliye edilmesi gerektiğine dair açık kararına karşın yargıtıya 3. Ceza Dairesi, hukuksuzca Can Atalay`ın tahliyesine engel olarak suç işlemektedir. Hatay halkının Can Atalay`ın milletvekili seçmiş olmasının nedeni, 6 Şubat depremlerinde  hayatını kaybeden halkımızın ve yıkılan kentlerimizin hesabını sormaktır. Bugün Can Atalay`ın halen esir tutulmasının amacı, Gezi Direnişi`ni cezalandırmaya çalışmak ve depremde de Hatay halkının sesinin Meclis`e taşınmasını engellemektir. Ama sanmayın ki Gezi Direnişi`ni tutsak edebileceksiniz, Hatay halkıyla dayanışmamızı durdurabileceksiniz. Can Atalay`ın yoldaşları mücadele arkadaşları var. Ne saray rejiminin karanlığına ne de yargı içerisinde saray rejiminin emir erliğine soyunan yapılara geçit vermeyeceğiz. Hatay halkı yalnız değildir. Halkın vekili tutsak edilemez.”

"CAN ATALAY`IN İHLAL EDİLEN HAKLARI TEMEL OLARAK TÜRKİYE`DEKİ TÜM YURTTAŞLARIN HAKLARIDIR"

Can Atalay`ın meslektaşları adına ortak açıklamayı ise avukat Akçay Taşçı yaptı. Taşçı, şunları dile getirdi:

“Bugün İstanbul Barosu önünde yaptığımız eylemlere bir yenisini eklemeye karar verdik. Çünkü Milletvekili Can Atalay, seçildiği günden itibaren yeni başlayan bir ihlal sebebiyle milletvekili olup da halen tutuklu olması, tutsak olması sebebiyle 200`üncü gündür hapiste. Bu basın açıklamasını hazırlarken bir de metin hazırladık. Elimizde böyle bir metin var. Aslında temel olarak yurttaşlar için hazırladık, onlara hitaben hazırladık. Temel olarak derdimiz şudur. Can Atalay bir milletvekilidir ama adı üstünde bu milletin vekillerinden biridir. Can Atalay`ın ihlal edilen hakları temel olarak Hatay halkının, temel olarak Türkiye`deki tüm yurttaşların haklarıdır. Temsilinden mahrum kılınan bir ülkenin haklarıdır. Can Atalay`ın şahsında ihlal edilen anayasal haklarımızdır, temsil haklarımızdır, seçme ve seçilme haklarımızdır, Can Atalay`ın şahsında ihlal edilen Türkiye`de haklara erişim rejimi ve haklara erişim konusundaki anayasal düzenimizdir.

"CAN ATALAY`IN ŞAHSINDA İHLAL EDİLEN ANAYASAL HUKUK DEVLETİDİR"

Can Atalay`ın şasında ihlal edilen Türkiye`de anayasal hukuk devletidir. Kurulması için çok büyük çabalar gösterilen büyük savaşlar verilen ve henüz tam olarak kurulmamış olan anayasal hukuk devletimiz şu anda can çekişmektedir. Yargıtay 3. Ceza Dairesi anayasal hukuk devletini tanımadığını ilan etmiştir. Bakın bu tanımadığını ilan ettiğini söylediğimiz makam basit bir idari kurum değil. Basit bir tüzel kişilik değil. Basit bir şirket değil. Anayasal haklarımızı korumadığını ilan eden kurum bu ülkenin yüksek mahkemesidir. Yargıtay 3. Ceza Dairesi bu kararı verdikten sonra Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. Bu karar bir hukuk metni değildir. Bu karar bir manifestodur ve bu manifestonun temel amacı Türkiye`de anayasal haklar konusundaki rejime saldırmaktır tanımamaktır, uygulamamaktadır ve bunu bir yerleşik bir uygulamaya çevirmektir.

"BU MÜCADELE BUGÜN BAŞLAMADI, BUGÜN BİTMEYECEK"

Bugün Can Atalay`ın maruz kaldığı, yarın fikirleri sebebiyle hakkında çok basit bir soruşturma açılmış herkes için geçerli olacaktır. Bugün Can Atalay`ın milletvekilliğinin teslim edilmemesi özgürlüğüne kavuşturulmaması potansiyel olarak her bir yurttaşın bu haktan mahrum olması anlamına gelmektedir. Bugün seçme seçilme hakkı ihlal edilirken yarın barınma hakkı aynı şekilde ilan edilecektir. Eğitim hakkı, sağlık hakkı seçme ve seçilme hakkının devamı olarak görülebilecek, birlikte görebileceğimiz bütün siyasal, sosyal haklarımız ihlal edilmeye devam edecektir. Çizginin çekilmesi gereken yer burasıdır. Can Atalay`ın şahsında tüm yurttaşlar adına hazırladığımız bu metni herkesin okuması için caddede dağıtımına devam edeceğiz. Ancak sadece bugün itibariyle şu bilinsin. Bu mücadele bugün başlamadı bugün bitmeyecek. Biz Türkiye`de anayasal hukuk devleti mücadelesine tüm haklarımızla birlikte eğitiminden barınmasına, sağlığından siyasal haklarına, seçme ve seçilme hakkına kadar bu mücadeleyi devam ettireceğiz. Bugünkü Can Atalay`dır yarın başka birisi olacak.” 

YÜRÜYÜŞE POLİS ENGELİ

Yapılan açıklamalardan sonra Galatasaray Meydanı`na yürümek isteyen avukatlar, polis engeli ile karşılaştır. İstiklal Caddesi`ni kapatan polis, yürüyüşe izin vermedi. Polisle sürdürülen görüşmelerde sonuç elde edilememesi üzerine avukatlar, baro önünde tekrar kısa bir açıklama yaparak dağıldı.

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA