23 Temmuz 2024 Salı

16:59   AYLIN NAZLıAKA: "SOYADı DAYATMASı 9. YARGı PAKETINDEN ÇıKARTıLDı"   16:26   TBMM`DE SOKAK HAYVANLARı ILE ILGILI KANUN TEKLIFI GÖRÜŞMELERINDE "TELEVIZYON" TARTıŞMASı...   15:55   CHP`LI BELEDIYELERDE "EMEKLI HALK KART" UYGULAMASı IÇIN TARIH BELLI OLDU...   15:04   MILLI YÜZÜCÜ ALPER SUNAÇOĞLU, HAYVANLARA "ÖTANAZI" TEKLIFINI PROTESTO ETMEK IÇIN AÇLıK GREVINE BAŞLAYACAĞıNı AÇıKLADı   13:49   CHP IL BELEDIYE BAŞKANLARı TOPLANTıSı, 1-3 AĞUSTOS`TA BURDUR`DA YAPıLACAK   13:21   SILIFKE BELEDIYE BAŞKANı TURGUT: "ASFALTSıZ YOL, HIZMET ALMADıK MAHALLE BıRAKMAYACAĞıZ"   13:05   MESKİ`DEN DIJITAL DÖNÜŞÜM ATAĞı   12:30   YENIŞEHIR BELEDIYE BAŞKANı ÖZYIĞIT, AŞURE ETKINLIĞINE KATıLDı   10:58   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE BAŞKANı SEÇER, AŞURE ETKINLIĞINE KATıLDı   09:26   MERSIN BÜYÜKŞEHIR KENT ORTESTRASı`NıN KONSERLERI DEVAM EDIYOR   01:49   BIDEN`ıN ADAYLıKTAN ÇEKILMESI, BERABERINDE BIRÇOK YENI SORU VE TARTıŞMA GETIRDI...   01:17   ÖZGÜR ÖZEL ERKEN SEÇIM ÇAĞRıSıNı YINELEDI   01:11   CHP`LI BAŞARıR`DAN, PERINÇEK`E SERT TEPKI: "KANDIL PÜSKÜLÜ, ÇENENI KES"   01:08   AKBELEN NÖBETI`NIN 3`ÜNCÜ YıLı... İKIZKÖY MUHTARı IŞıK: “AKBELEN`I YOK ETTILER AMA NIYETLERI SADECE AKBELEN DEĞIL. DAHA YOK EDILECEK 30 KÖY VAR”   20:03   CHP LIDERI ÖZEL`DEN SURUÇ KATLIAMı`NDA YAŞAMıNı YITIRENLER IÇIN ANMA MESAJı   18:12   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI, KıBRıS BARıŞ HAREKATı`NıN 50`NCI YıLı DOLAYıSıYLA YEMEK PROGRAMı DÜZENLEDI   17:59   VAHAP SEÇER, CHP MERSIN KADıN KOLLARı İL KONGRESI`NE KATıLDı   09:24   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`IN YAZ DÖNEMI VOLEYBOL KURSLARıNA YOĞUN ILDI   16:12   FURKAN APARTMANı DAVASıNDA KARAR VERILDI   16:01   VELI AĞBABA`DAN AK PARTI`YE: ``SEÇIM VAATLERINIZIN HIÇBIRI BU YASADA YOK``  
 
     
   

"Fenomen Operasyonu"nda 1,5 Milyar Liralık Hesap Hareketi Tespit Edildi


İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "suçtan kaynaklanan mal varlığının değerlerini aklama", "resmi belgede sahtecilik" ve "nitelikli dolandırıcılık" suçlarına yönelik çalışma kapsamında 25 ilde düzenlenen operasyonlar kapsamında 54 kişi gözaltına alındı.

 

Tarih : 10 Temmuz 2024 Çarşamba 14:43   Okunma : 482

Haber: Edda SÖNMEZ

(İSTANBUL) - Sosyal medyada "Neslim Güngen" olarak bilinen Neslihan Güngen ile İnanç Güngen`in de aralarında bulunduğu 54 şüphelinin gözaltına alındığı "Kuyu-8" operasyonuna ilişkin yeni ayrıntılara ulaşıldı. Ankara`da 2 bin lira karşılığında sahte ustalık belgeleri düzenlendiği, bu belgelerin 20 bin lira karşılığında franchise olarak tabir edilen bayilere satıldığı, Neslihan Güngen ve İnanç Güngen tarafından yönetilen şirketler arasında gerçeğe aykırı sözde ticari faaliyetlere konu sahte fatura kesildiği, şirketler arasında hesap hareketlerinin toplam hacminin 1,5 milyar TL olduğu, bu olağan akışa aykırı hareketliliğin suçtan elde edilen gelirin aklanmasına yönelik olduğu ileri sürüldü.

Özelliği olmayan yumak iplerle gençleştirme işlemleri yapmışlar

Emniyet yetkililerinden edinilen bilgiye göre, sosyal medya fenomeni olarak bilinen ve ülke genelinde bayileriyle birlikte 50 güzellik salonu olan Neslihan Güngen ve İnanç Güngen`in sahte ustalık/kalfalık belgeleri düzenleyerek vasıfları uygun olmayan kişilerin iş yeri açmalarına aracılık ettikleri belirlendi. Şüphelilerin, sahte CE belgeleri düzenleyerek herhangi bir UTS kaydı olmayan, yönetmeliklere aykırı ürettikleri güzellik merkezi cihazıyla ülke genelinde toplam 44 ayrı taksirle yaralama suçuna sebep oldukları, açık kaynaklarda benzer içerikli 746 şikayetin yer aldığı, dolandırıcılık suçundan elde edilen suç gelirini diğer bayilerle yapılan anlaşmalar esnasında muvazaalı taşınır ve taşınmaz devirleri üzerinden akladığı kaydedildi. Şüpheliler ayrıca herhangi bir özelliği olmayan yumak ipler ile marketten alınan sıradan nemlendirici kremlere N.G. etiketi basarak kolajen ip tedavisi, gençleştirme ipi vb. adlar altında pazarlama yaptı ve müşterileri bu şekilde dolandırdı. 

1,5 milyarlık hesap hareketi belirlendi, vergi müfettişi de gözaltına alındı

Emniyet kaynaklarına göre, franchaise anlaşması yapmak isteyen kişilerden isim hakkı adı altında yüksek meblağda para talebinde bulunulduğu ve ödemelerin banka kanalıyla değil, taşınır veya taşınmaz malların bedelsiz devri şeklinde yapıldığı, isim hakkı ödemesi olarak bedelsiz devralınan taşınır ve taşınmaz malların suçta iş birliği içerisinde olunan galerici ve emlakçılar üzerinden bedelsiz devir şeklinde gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Neslihan Güngen ve İnanç Güngen tarafından yönetilen şirketler arasında gerçeğe aykırı sözde ticari faaliyetlere konu sahte fatura kesildiği, şirketler arasında hesap hareketlerinin toplam hacminin 1.5 milyar TL olduğu, bu olağan akışa aykırı hareketliliğin suçtan elde edilen gelirin aklanmasına yönelik olduğu ileri sürüldü.

Bu süreçte fenomenlerin hesaplarının incelemeye alındığı, görevlendirilen bir vergi müfettişinin ise usulsüz işlem yaptığı iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

Çok sayıda ilaç, kozmetik ürün, epilasyon, bölgesel zayıflama cihazına el kondu

Öte yandan, eşzamanlı gerçekleştirilen operasyonlarda, çok sayıda fişek, narkotik madde, yasadışı ilaç, kozmetik ürün, nakit para, epilasyon, popo kaldırma, bölgesel zayıflama, selülit cihazı, buhar makinası, sıkılaştırma cihazı, cilt bakım makinası, yağ parçalama vb. medikal cihazlara da el konuldu. Operasyonda ele geçen ürenler de İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi`nde basın için sergilendi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA