20:29   BABACAN: “ÜLKEMİZDEKİ SİYASİ, EKONOMİK VE DIŞ POLİTİK MESELELERİ MASAYA YATIRDIĞIMIZ TOPLANTIMIZA EV SAHİPLİĞİ YAPAN SAYIN MERAL AKŞENER BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM GENEL BAŞKANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”   20:14   MANSUR YAVAŞ: “İYİLİK, DAYANIŞMA VE KARDEŞLİK İLE YÖNETİLEN BAŞKENTTE, DEĞİŞİM İŞLEYİŞTE”   19:46   AYLİN NAZLIAKA`NIN SOHBET ETTİĞİ VATANDAŞ: "HUBUBAT YİYE YİYE ÇOLUK ÇOCUK HERKES HUBUBAT KAFALI OLDU”   19:12   ALTI SİYASİ PARTİ LİDERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA: “HEDEFİMİZ SADECE YÖNETİM SİSTEMİNİN DEĞİL, TOPYEKÛN HAYATLARIMIZIN DEĞİŞMESİDİR”   18:16   HDP KONGRESİNDE ATILAN SLOGANLARA SORUŞTURMA BAŞLATILDI, 4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI   18:05   PERVİN BULDAN VE MİTHAT SANCAR, HDP EŞ GENEL BAŞKANLIĞI`NA YENİDEN SEÇİLDİ   17:52   CHP`Lİ MUSTAFA ADIGÜZEL: “BAKAN KASAPOĞLU, GENÇLERİMİZİ VAKIF VE CEMAATLERE PEŞKEŞ ÇEKİYOR”   17:41   BASK, TEMMUZ ZAMMINI VE EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİNİ PROTESTO ETTİ   17:27   NİĞDELİ VATANDAŞLAR BOZUK YOLLARI ÇİÇEK EKEREK PROTESTO ETTİ, BELEDİYE DE ÇUKURLARI ASFALT İLE KAPATTI   17:16   AKP`Lİ MAMAK BELEDİYE MECLİS ÜYESİNDEN, AKP`Lİ MAMAK BELEDİYE BAŞKANINA: “HALA AKRABA ÇETENİZ KİMİ İSTERSE, BELEDİYEDE O ÇALIŞIYORSA…”   16:37   NİĞDELİ ESNAF: “VATANDAŞIN, ALIM GÜCÜNÜ DOLARA ENDEKSLEDİĞİN ZAMAN YETİŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL. ARADAKİ FİREYİ, KREDİ KARTIYLA KAPATMAYA ÇALIŞTI. AMA BU AY İTİBARİYLE KREDİ KARTI LİMİTLERİ DE DOLMUŞTUR”   16:29   İBB`DEN BAKAN KURUM`A YANIT: "İBB`Yİ HESABA KATMADAN YAPILAN TÜM İŞLEMLER GERİDE KALMIŞTIR"   16:10   AYLİN NAZLIAKA`YA DERT YANAN VATANDAŞ: "BİR AYAKKABI, BİR PANTOLON ALAMIYORUM ÇOCUĞUMA"   15:58   NİĞDE`DE ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI   15:43   ALTI LİDERİN, BEŞİNCİ BULUŞMASINDAN İLK GÖRÜNTÜLER VE FOTOĞRAFLAR GELDİ   15:32   MİTHAT SANCAR: KAMUOYU ÖNÜNDE AÇIK, ŞEFFAF GÖRÜŞME YAPILMASI HALİNDE ORTAK ADAY FİKRİNE AÇIĞIZ   15:09   HENDEK`TEKİ HAVAİ FİŞEK FABRİKASI PATLAMASINDA HAYATINI KAYBEDEN İŞÇİLER ANILDI: “KATLİAMIN BEDELİNİ, BENİM DEVLETİMİN ADALETİ VERMEDİ”   14:31   “LİDERLER BULUŞMASI”NIN BEŞİNCİSİ, İYİ PARTİ GENEL MERKEZİ`NDE BAŞLADI   14:26   AKSARAYLI ESNAF: ZENGİNLERE KAZANDIRMAK YERİNE EN ALT TABAKAYI DA BİRAZ DÜŞÜNSÜNLER   14:26   İYİ PARTİLİ SUNAT: “TÜRK OCAĞI`NIN `İSLAM SEMPOZYUM`U ÇARPITILDI”  
 
     
   

DİSK-AR: ÇALIŞABİLİR 64 MİLYONUN SADECE 20,8 MİLYONU KAYITLI, TAM ZAMANLI İSTİHDAMDA


Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu`nu yayınladı. Buna göre, çalışabilir durumdaki 64 milyon kişiden sadece 20,8`i kayıtlı ve tam zamanlı olarak istihdam ediliyor. Geniş tanımlı genç işsizliği ise yüzde 41 oranında gerçekleşti.

 

Tarih : 16 Mayıs 2022 Pazartesi 14:19   Okunma : 345

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu`nu yayınladı. Buna göre, çalışabilir durumdaki 64 milyon kişiden sadece 20,8`i kayıtlı ve tam zamanlı olarak istihdam ediliyor. Geniş tanımlı genç işsizliği ise yüzde 41 oranında gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2022`nin birinci çeyreğindeki istihdam sayısı 2021`in aynı dönemine göre 2 milyon 183 bin kişi arttı. Böylece mevsim etkisinden arındırılmış istihdam sayısı bu yılın birinci çeyreğinde 29 milyon 964 bin oldu. Bu durumda istihdam oranın yüzde 2,7 puanlık artışla yüzde 46,6 olduğu açıklandı.

“TÜİK`İN VERİLERİ RESMİN SINIRLI BİR KISMINI GÖSTERMEKTEDİR”

DİSK-AR`ın hazırladığı raporda ise TÜİK`in açıkladığı bu rakamlarla ilgili olarak, "TÜİK`in resmi istihdam verileri de tıpkı dar tanımlı işsizlik verileri gibi resmin sadece sınırlı bir kısmını göstermektedir. İstihdam verileri tek başına istihdamın niteliği konusunda bilgi vermemektedir. Bu nedenle alternatif istihdam hesaplamalarına da ihtiyaç vardır” denildi.

DİSK-AR`ın İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu`nda işsizlik ile ilgili şu veriler yer aldı:

"KADINLARDA KAYITLI VE TAM ZAMANLI ÇALIŞMA ORANI YÜZDE 29,5: TU?I?K`in resmi istihdam oranı 2022 birinci çeyrekte yüzde 46,6 olarak açıklanırken, DI?SK-AR tarafından TU?I?K verilerinden hareketle hesaplanan kayıtlı, tam zamanlı istihdam oranı yüzde 32,5 olarak gerçekleşti. Kadınlarda resmi istihdam oranı yüzde 29,5 olarak açıklanmışken kayıtlı, tam zamanlı istihdam oranı yüzde 18,1 ve erkeklerde resmi istihdam oranı yüzde 64 olarak açıklanmışken kayıtlı tam zamanlı istihdam oranı yüzde 47,1 olarak hesaplandı. 

63 MİLYON KİŞİNİN SADECE 20,8 MİLYONU KAYITLI VE TAM ZAMALI ÇALIŞIYOR: Böylece kayıtlı tam zamanlı istihdam oranı, resmi istihdam oranından genelde 14,1 puan, kadınlarda 11,4 ve erkeklerde ise 16,9 puan düşük olarak gerçekleşti. DİSK-AR tarafından gerçekleştirilen hesaplamada çalışma çağındaki (15+ yaş) 64,3 milyon kişinin sadece 20,8 milyonu kayıtlı ve tam zamanlı istihdam kapsamında çalıştığı ortaya çıktı. Çalışma çağındaki 32,5 milyon kadının ise sadece 5,8 milyonu kayıtlı ve tam zamanlı istidamda, çalışma çağındaki 31,8 milyon erkeğin ise 15 milyonu kayıtlı ve tam zamanlı istidamda yer alıyor 

GENİŞ TANIMLI İŞSİZLİK YÜZDE 22,6: TÜİK`e göre mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsiz sayısı 2022 birinci çeyrekte, 2021 birinci çeyreğe göre 344 bin kişi azalarak 3 milyon 854 bin olarak gerçekleşti. DİSK-AR tarafından TÜİK verilerinden yararlanarak hesaplanan geniş tanımlı işsiz sayısı ise 2022 birinci çeyrekte 8 milyon 367 bin oldu. TÜİK tarafından 2021 birinci çeyrekte yüzde 13,1 olarak açıklanan mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranı bir yılda 1,7 puan azalarak yüzde 11,4 olarak, mevsim etkisinden arındırılmış âtıl işgücü (geniş tanımlı işsizlik) oranı ise 2021 birinci çeyreğine göre 5,3 puan azalarak yüzde 22,6 olarak açıklandı. Böylece 2022 birinci çeyreğinde (mevsim etkisinden arındırılmış) dar tanımlı işsizlik oranı ile mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranı arasında 11,2 puanlık, mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsiz sayısı ile geniş tanımlı işsiz sayısı arasında ise 4 milyon 522 bin kişilik bir fark ortaya çıkmış oldu. 

GENİŞ TANIMLI GENÇ İŞSİZLİĞİ YÜZDE 41: Covid-19 döneminin işgücü piyasalarında yarattığı tahribattan gençler daha fazla etkileniyor. Salgın döneminde gençler işgücü piyasasından daha hızlı çekildi. İşi olmayan milyonlarca genç ya iş aramayı bıraktı ya da işgücü piyasasına girişlerini geciktirdi. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye`de de Covid-19 nedeniyle genç işsizliği oldukça yükseldi. TÜİK genç işsizliğini 2022`nin birinci çeyreğinde yüzde 21 olarak açıkladı. Ancak TÜİK verileri, genelde olduğu gibi gençlerde de gerçek durumu yansıtmaktan uzak. TÜİK verilerinden yararlanarak hesapladığımız 15-24 yaş arası genç nüfusta geniş tanımlı işsizlik oranı 2022 birinci çeyreğinde yüzde 41 olarak gerçekleşti. Böylece geniş tanımlı genç işsizliği dar tanımlı genç işsizliğinden 20 puan fazla olarak hesaplandı.” 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA