12 Ağustos 2022 Cuma
17:34   BÜLENT KUŞOĞLU: ERDOĞAN`IN AÇTIĞI TEK BİR KAMU FABRİKASI YOK; DEVLETE AİT FABRİKALARI SATTI AMA AÇTIĞI DEVLET FABRİKASI YOK"   17:29   DOLAR HAFTAYI 17,95, EURO 18,44 TL`DEN KAPATTI   17:25   BAKAN NEBATİ: "TÜRKİYE EKONOMİ MODELİMİZ MEYVELERİNİ BUGÜN OLDUĞU GİBİ YARIN DA VERMEYE DEVAM EDECEK"   17:23   İMAMOĞLU, KURBAN BAĞIŞI KONSERVELERİNİN DAĞITIMINI BAŞLATTI: "1,5 MİLYON HANEYE DOKUNAN YARDIMLAŞMA AĞLARINI OLUŞTURDUK"   17:20   TARIM KREDİ MARKETLERİNDE İNDİRİMLİ SATIŞLAR PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAK   17:15   AKŞENER`İN DİNLEDİĞİ AKSARAYLI ESNAF: “ALIM GÜCÜ DİYE BİR ŞEY YOK. PARA KAZANAMIYORUZ SADECE GEÇİNİYORUZ”   17:01   SES SAMSUN ŞUBE BAŞKANI OCAK “BANKALAR KARLILIK REKORUNA DOĞRU KOŞTURURKEN EMEKÇİLER AYI NASIL ÇIKARABİLİRİM DİYE KURUŞ HESABI YAPIYOR”   16:58   OKAN GAYTANCIOĞLU: ‘KUZU, KOYUN FİYATLARINI İNDİRDİK` DEMEKLE OLMUYOR. BESİCİNİN YANINDA OLMAK LAZIM   16:45   ÜMİT ÖZDAĞ, OSMANİYE`DE TUTUKLANAN GAZETECİ HASAN TOLGA BALCILAR`I CEZAEVİNDE ZİYARET ETTİ: “BAKALIM HUKUK MU DAHA GÜÇLÜ, SİZ Mİ DAHA GÜÇLÜSÜNÜZ”   16:44   HOPA VE KEMALPAŞA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEN SINIR KAPISINDAKİ TRAFİK KAZALARINA TEPKİ: “EN ÖNEMLİ HUSUS, KAYALIKLARIN ÇELİK HASIRLA KAPATILMASI GEREKTİĞİ”   16:35   TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ`NDEN SAĞLIK BAKANLIĞI`NA ÇAĞRI: “EK ÖDEME YÖNETMELİĞİNİ YENİDEN DÜZENLEYİN”   16:27   SMA HASTASI 15 AYLIK İDİL AYŞE`NİN KAMPANYASI TAMAMLANDI   16:18   81 İLİN CHP GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI, İSTANBUL`DA 3 GÜN SÜRECEK TOPLANTI YAPACAK   16:17   BURHANİYE`DE İZİN VERİLMEYEN `ZEYTİNLİ ROCK FESTİVALİ`NE SEFERİHİSAR TALİP OLDU   16:11   ATAŞEHİR`DEKİ EMLAK KONUT GYO ÖNÜNDE EYLEM YAPAN İŞÇİLER GÖZALTINA ALINDI   16:04   SAĞLIK BAKANI`NIN "KİTAP GİBİ" DEDİĞİ `EK ÖDEME` YÖNETMELİĞİNE TTB`DEN TEPKİ: "BİZİM TALEPLERİMİZ KARŞILANMADI"   15:47   “YEŞİL ALTIN, GÜMÜŞ DENİZ FESTİVALİ”, TÜRKÇE LAZCA TÜRKÜLERLE RİZE FINDIKLI`DA BAŞLADI   15:45   AKSARAY, BOŞANMA ORANINDA TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU. VATANDAŞ VE UZMANLAR: "BİRİNCİ NEDEN EKONOMİK KRİZ VE GEÇİM SIKINTISI"   15:36   PANKOBİRLİK MALATYA ŞUBESİ BAŞKANI CELAL ŞEREFHANLI: MALATYA OLARAK 80 BİN DÖNÜM PANCAR EKİM SAHASINI MAALESEF DOLDURAMADIK   15:35   CHP`Lİ BELEDİYEDEN ÜRETİCİYE DESTEK… “KARPUZ TARLADA KALMASIN” DİYEREK ÇİFTÇİNİN KARPUZUNU SATIN ALDI; YURTTAŞLARA KİLOSU 1 TL`DEN ULAŞTIRDI  
 
     
   

BÜYÜKŞEHİR, ‘CİRCULAR 3: ULUSAL ÇEVRE VE SANAT SERGİSİ’Nİ MERSİNLİLERLE BULUŞTURDU


Mersin Büyükşehir Belediyesi, Dünya Çevre Günü ve Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Circular 3: Ulusal Çevre ve Sanat Sergisi’ni sanatseverlerle buluşturdu. Özgecan Aslan Barış Meydanı’ndaki çocuk oyun parkının sanatsal bir mekan olarak seçildiği sergide, ekoloji temasıyla farkındalık yaratıldı. Serginin koordinatörü D5 sanat ortamı kurucularından Veli Mert, “Daha önce Mersin’de bu kapsam ve içerikte hiçbir sergi gerçekleşmedi. Sanatçılar, oyun parkını sorunsallaştırdı. Çocuk parkı normalde çocukların kullandığı bir fonksiyondu. O fonksiyonla ilgili müdahalelerde bulundular” dedi.

 

Tarih : 6 Haziran 2022 Pazartesi 18:07   Okunma : 539

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Dünya Çevre Günü ve Çevre Haftası'nda her yıl olduğu gibi bu yıl da iklim değişikliği ve çevre hassasiyeti konusunda farkındalık yaratacak etkinliklere imza atıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi, D5 Sanat Ortamı ve Karşı Sanat Çalışmaları iş birliğiyle ‘Circular 3: Ulusal Çevre ve Sanat Sergisi’ açıldı. 

Özgecan Aslan Barış Meydanı'ndaki çocuk oyun parkının sanatla bütünleştirildiği sergide; İstanbul, Muğla, Mardin, Adana ve Mersin’den toplam 17 sanatçı eserleriyle yer aldı. Ekoloji temasıyla hazırlanan sergiye sanatçılar; çöp sepetlerinden kırık kent mobilyalarına ve işlevini kaybetmiş spor aletlerine kadar çok çeşitli eserler sundu.

Ekolojik sorunların farklı bir bakışla ele alındığı sergiyi; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Bülent Halisdemir, Park ve Bahçeler Daire Başkanı Göher Şahin, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ayhan Terban, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Salim Serdar Gökçek ile birlikte gezdi.

Eker: “Gün boyu sergilerimiz devam etti”

‘Circular 3: Ulusal Çevre ve Sanat Sergisi’ni bu yıl özel bir tasarımla vatandaşlarla buluşturduklarını belirten Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Çevre Koruma Şube Müdürü Sadık Eker, sergi hakkında bilgiler verdi. Eker, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında etkinlik programı başlattıklarını da söyleyerek, “İlk etkinliğimizi bugün düzenledik. Bu etkinliği geri dönüşüme ve çevre konusuna vatandaşlarımızın dikkatini çekmek üzere düzenledik. Sabah başlayan etkinlikler kapsamında sergilerimiz gün boyu devam etti” dedi.

Mert: “Sanatçılar, oyun parkını sorunsallaştırdı”

D5 sanat ortamı kurucularından ve serginin koordinatörü Veli Mert, sergi hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin olanaklarıyla yapılmış bir sergi bu. Ezgi Bakçay, bu çalışmanın küratörü. Etkinliğin kavramsal çerçevesini belirledi. Sanatçılarla iş birliğinde bu serginin gerçekleşmesini sağladı. Ezgi Bakçay bizden bir oyun parkı istedi. Biz de bu oyun parkını uygun gördük ve bu oyun parkında sanatçılar, çevre ile olan krizin arka planını küratörle çalıştılar. Sergi bu aşamaya geldiği için kendimi çok mutlu hissediyorum. Daha önce Mersin’de bu kapsam ve içerikte hiçbir sergi gerçekleşmedi. Sanatçılar, oyun parkını sorunsallaştırdı. Çocuk parkı normalde çocukların kullandığı bir fonksiyondu. O fonksiyonla ilgili müdahalelerde bulundular.”

Bakçay: “Ekoloji temasını çocukluk ve disiplin teknikleri ile ilişkilendirerek değerlendirdiler”

Karşı Sanat Çalışmaları’ndan olduğunu ifade eden serginin küratörü Ezgi Bakçay, “Burada 17 sanatçı, çocuk parkı üzerine düşündüler ve mekana özel işler ürettiler. Ekoloji temasını çocukluk ve disiplin teknikleri ile ilişkilendirerek değerlendirdiler. Vatandaşların belki de alışkın olduğu bir sanat deneyimi değil. Onları meraklı görmek bizim de hoşumuza gidiyor. Burada dediğim gibi parka özel olarak üretilmiş uygulamalar var. Çöp sepetlerinden kırık kent mobilyalarına, işlevini kaybetmiş spor aletlerine kadar çok çeşitli gündelik hayatta kentte görmeye alışık olduğumuz nesnelerin işlevlerinin dönüştürülerek, çoğu zaman da işlevsiz kılınarak yaratılmış sanat eserleri ile hazırlanmış” dedi.

Serginin amacına da değinen Bakçay, “Buraya vatandaşlarımızı öncelikle oyun oynamaya davet ediyoruz. Soru sormaya davet ediyoruz. Bir arada yaşamanın ve dünyada kalmanın, dünyaya yeniden yerleşmenin yollarını burada, şu anda bu mekanda bulunan sanatçılarla, onların ürettikleri işlerin önünde tartışıp konuşma şansı buluyoruz” diye konuştu.

Can: “Toprağa, suya ve havaya olan kirlilik anlamında bir farkındalık sağlıyorsak ne mutlu bize”

Serginin gerçekleştirilmesine öncülük eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e teşekkür ederek konuşmasına başlayan Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Sinan Can ise, "Malzemeden üretilen bir sanat çalışması gerçekleştirildi. İnşallah isteğimiz bunun her yıl çevre haftasında gerçekleştirilmesi ve farkındalık çerçevesinde de insanlara dokunulmasıdır. Burada toprağa, suya ve havaya olan kirlilik anlamında bir farkındalık sağlıyorsak ne mutlu bize” ifadelerini kullandı.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA