12:42   AKARYAKIT İSTASYONUNDA FİYATLARA İSYAN EDEN VATANDAŞ: "ÇEK BENİ ÇEK, MAZOT 30 LİRA,YAZIKLAR OLSUN"   12:41   EREN ERDEM`E DERT YANAN ŞİLELİ ÇİTFÇİ: "BU GİDİŞLE 10 LİRAYI GÖRÜR EKMEK"   12:37   ALİ ÖZTUNÇ, HASTANE RANDEVU SİSTEMİNİN ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ: "VATANDAŞLAR DOKTOR RANDEVUSU ALMAK İÇİN MİLLETVEKİLİNİ ARIYOR"   12:23   SAADET PARTİSİ`NDEN MADIMAK MESAJI: “ACIMIZI UNUTMAMAK VE YARALARIMIZI SARMAK TEMENNİSİYLE HAYATINI KAYBEDEN 35 VATANDAŞIMIZI RAHMETLE ANIYORUZ”   12:19   ESNAF VE SANATKARLAR DERNEĞİ: “HİPERMARKETLER SERMAYE GÜCÜYLE ÇOK UCUZA ALDIĞI MALDAN KURBANLIK SATARAK BÜYÜK ORANDA KÂR ELDE EDİYOR”   12:02   GARO PAYLAN`DAN ASGARİ ÜCRET ELEŞTİRİSİ: "BİN ODALI SARAYDA YAŞAYAN, GECEKONDUDA YAŞAYAN DAR GELİRLİ EMEKÇİNİN HALİNDEN HİÇ ANLAR MI?"   12:01   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`DEN GÖRME ENGELLİ BİREYLERE YÖNELİK ‘BAĞIMSIZ HAREKET BECERİLERİ` KURSU   11:52   KILIÇDAROĞLU: “ACISINI İLK GÜNKÜ GİBİ YÜREĞİMİZDE HİSSETTİĞİMİZ, SİVAS KATLİAMINDA YİTİRDİĞİMİZ CANLARIMIZI SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUM”   11:43   SİİRTLİ VATANDAŞ: "DEĞİL TATİLE GİTMEYİ BİR ŞEHİRDEN BİR ŞEHİRE BİLE GİTMEYE ZORLANIYOR İNSAN"   11:40   MADIMAK YÜREKLERDE YANIYOR   11:39   MERAL AKŞENER: “29 YIL ÖNCE MADIMAK OTELİ`NDE, YÜREĞİMİZE DÜŞEN ATEŞİN ACISI HÂL İÇİMİZDE”   11:22   TAŞCIER`DEN BAKAN KASAPOĞLU`NA "MÜZEKART" SORUSU: "GENÇLER NEDEN SADECE KİMLİK KARTLARINI GÖSTEREREK GİREMİYOR"   11:21   AKSARAYLI VATANDAŞ, KİRA FİYATLARINA TEPKİLİ: "YÜZDE 25`TEN FAZLA ARTIŞ OLURSA HAKKINIZI ARAYIN DİYORLAR, ADALET VAR MI Kİ KİME ŞİKAYET EDECEĞİM"   11:15   CHP’Lİ MUTLUAY, İŞLENEN, İNSANLIK SUÇUDUR VE AFFEDİLEMEZ   11:11   AYLİN NAZLIAKA: ANKARA YENİDEN DEMOKRASİNİN KALBİ OLACAK   10:25   KILIÇDAROĞLU`NDAN GELECEK PARTİLİ NİHAL OLÇOK`A BAŞSAĞLIĞI TELEFONU   09:54   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, “KÖPEK ATIK İSTASYONU” SAYISINI İKİ KATINA ÇIKARDI   07:30    TAŞKIN, MADIMAK KATLİAMINDA YAŞAMINI YİTİRENLERİ ANDI   01:41   EK GÖSTERGE VE ÖĞRENCİ AFFINI İÇEREN TORBA TEKLİF, TBMM GENEL KURULU`NDA KABUL EDİLDİ... MECLİS TATİLE GİRDİ   23:55   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN ÖZGECAN ASLAN BARIŞ MEYDANI’NA KAZANDIRDIĞI SANATSAL ALANLAR TAHRİP EDİLİYOR   
 
     
   

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ DANIŞTAYDA. ANKARA DİŞ HEKİMLERİ ODASI GENEL SEKRETERİ GÜL: “KADIN ÜYELERİMİZ, ÇALIŞMA SAATLERİNİ DAHİ ŞİDDETE UĞRAMA KORKUSUYLA BELİRLİYOR”


Ankara Diş Hekimleri Odası Genel Sekreteri Gamze Burcu Gül; İstanbul Sözleşmesi`nin feshi ile ilgili Danıştay`daki davada, “Sağlık çalışanlarının şiddete uğrama olasılığı; kadın diş hekimlerinin muayenehane faaliyetlerini, çalışma saatlerini dahi şiddete uğramaktan korkarak belirlemesi karşısında oda üyelerimizin başta yaşam hakları, vücut bütünlüğü ve çalışma hakkı gibi birçok anayasal hakları ihlal edilmektedir” dedi.

 

Tarih : 23 Haziran 2022 Perşembe 21:08   Okunma : 382

Ankara Diş Hekimleri Odası Genel Sekreteri Gamze Burcu Gül; İstanbul Sözleşmesi`nin feshi ile ilgili Danıştay`daki davada, “Sağlık çalışanlarının şiddete uğrama olasılığı; kadın diş hekimlerinin muayenehane faaliyetlerini, çalışma saatlerini dahi şiddete uğramaktan korkarak belirlemesi karşısında oda üyelerimizin başta yaşam hakları, vücut bütünlüğü ve çalışma hakkı gibi birçok anayasal hakları ihlal edilmektedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın İstanbul Sözleşmesi`ni feshine karşı Danıştay`da açılan iptal davasında Türk Tabipleri Birliği, TMMOB, Ankara Diş Hekimleri Odası, Kocaeli Barosu, Kayseri Barosu, Batman Barosu, Samsun Barosu, Antalya Barosu, Ordu Barosu, Yalova Barosu, Bursa Barosu, Muğla Barosu, Van Barosu, Amasya Barosu, Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması ve Çanakkale Feminist Dayanışma`nın başvuruları bugün görüşüldü.

Duruşmada, davacı olan Ankara Diş Hekimleri Odası adına Ankara Diş Hekimleri Odası Genel Sekreteri Gamze Burcu Gül konuştu. Gül, konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Biz toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bir meslek örgütü olarak elbette kadına yönelik şiddetin temelinde de eşitsizliğin yattığını biliyoruz. Bizler dil, din, ırk, siyasi görüş, cinsiyet ve cinsel yönelim ayrımcılığı yapmamaya dair yemin ederek mesleğe başlıyoruz. Ayrımcılık da aslında sağlıkta şiddet gibi sadece suç ortaya çıktıktan sonra ceza vererek çözebileceğimiz bir sorun değil. Bu noktada bile İstanbul Sözleşmesi devreye giriyor. Çünkü, şiddetin sebep odaklı çözüm yollarıyla ilgili çözüm haritasını da bize yine sözleşme veriyor. Biz de bu rehberlikten yola çıkarak toplumsal cinsiyet eğitimleri veriyoruz.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, KADIN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MESLEKİ FAALİYETLERİ NEDENİYLE UĞRAMIŞ OLDUKLARI YA DA UĞRAMA İHTİMALİ OLAN ŞİDDETE KARŞI KORUMA SAĞLAR”

Dünya Tabipler Birliği, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti sağlık sisteminin temeline zarar veren ve hastanın sağlığını kritik olarak etkileyen uluslararası acil bir sorun olarak tanımlıyor. Kamu sağlığı çalışanlarına yönelik şiddeti, kadına yönelik şiddetten ayrı tutamayız. Kadına yönelik şiddet, aynı zamanda bir insan hakları ihlalidir. Aynı zamanda bir insan hakları sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddet mağdurlarının korunması için taraf devletlere pozitif yükümlülükler yüklemekle birlikte kadınların gerek kamuda gerek özel alanda şiddete uğramamaları için devletin gerekli yasal düzenlemeleri yapması ve tedbirleri almasını zorunlu kılar. Bu doğrultuda İstanbul Sözleşmesi, kadın sağlık çalışanlarının mesleki faaliyetleri nedeniyle uğramış oldukları ya da uğrama ihtimali olan şiddete karşı koruma sağlar.

“ŞİDDETE UĞRAMA KORKUSUYLA KOMPLİKE VAKALARA DOKUNMAK KONUSUNDA DAHA FARKLI BİR YAKLAŞIM SERGİLEYEBİLİYORUZ”

Bizler insan sağlığı için, toplumun sağlık kriterlerini yükseltmek için insanların daha sağlıklı yaşaması için mesleğimizi icra ederken kendi yaşamlarımızdan endişe diyoruz. Can güvenliği endişesiyle çalışıyoruz. Şiddete uğrama korkusuyla komplike vakalara dokunmak konusunda daha farklı bir yaklaşım sergileyebiliyoruz. Bu durumdan tabii halk sağlığı da olumsuz etkileniyor.

“ÜYELERİMİZ, ÇALIŞMA SAATLERİNİ DAHİ ŞİDDETE UĞRAMA KORKUSUYLA BELİRLEMEKTE”

Ankara Diş Hekimleri Odası, meslektaşlarının menfaatlerini korumak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak üzere kanunla kurulmuş tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur. Sağlık çalışanlarının şiddete uğrama olasılığı; kadın diş hekimlerinin muayenehane faaliyetlerini, çalışma saatlerini dahi şiddete uğramaktan korkarak belirlemesi karşısında oda üyelerimizin başta yaşam hakları, vücut bütünlüğü ve çalışma hakkı gibi bir çok anayasal hakları ihlal edilmektedir. İstanbul Sözleşmesi ise bütün bu hak ihlallerine karşı koruma sağlamaktadır. Tüm saydığım bu nedenlerle davamızın kabul edilmesini ve dava konusu işlemin iptaline karar verilmesini talep ediyoruz.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA