30 Eylül 2023 Cumartesi

14:16   CHP GENEL BAŞKAN ADAY ADAYI ÜNAL KARAHASAN: “KEMALİZM ASIL ŞİMDİ; CHP TAM SOL İLERİ”   13:16   CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YUNUS EMRE: “CHP`LİLERE MÜCADELE ETMEKTEN VAZGEÇMEK YAKIŞMAZ. BÜTÜN BU ZORLUKLARI GÜÇ BİRLİĞİYLE AŞACAĞIZ”   12:54   KILIÇDAROĞLU: “MERZİFON`DA YOLCU OTOBÜSÜ KAZASINDA YAŞAMINI YİTİREN VATANDAŞLARIMIZA ALLAH`TAN RAHMET DİLİYORUM”    09:34   MESKİ, 1,5 YILDA TOPLAM 129 BİN 845 TON ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİ   23:25   TARSUS’TA YOL BAKIM ONARIM ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR   23:24   PROBEACH TOUR PLAJ VOLEYBOLU MERSİN ETABI KIZKALESİ’NDE BAŞLADI   23:21   SAĞLIKLI BİR KENT TEMİZ BİR DOĞA İÇİN AKDENİZ’DE 7/24 HİZMET   23:20   BÜYÜKŞEHİR, KÜLTÜR VE SANAT SEMİNER DİZİSİNİN İLKİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ   23:19   BAŞKAN YILMAZ, ÖZEL BİREYLER İLE İTFAİYE HAFTASI’NI KUTLADI   23:16   TÜRKİYE’NİN LİMON DEPOSUNDA HASAT BAŞLADI   23:15   MERSİN BAROSU’NDAN YAŞAM HAK PROJESİNE DESTEK   17:01   MAHKEME, MISIR ÇARŞISI`NDAKİ PATLAMAYA İLİŞKİN YENİDEN YARGILANAN PINAR SELEK`İN SAVUNMASININ ULUSLARARASI YARDIMLAŞMA YOLUYLA ALINMASINA İLİŞKİN TALEBİ REDDETTİ   16:59   ANKARALILAR, ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNİN KAMULAŞTIRILMASI İÇİN EYLEM YAPTI… SELMA SOLMAZ: “İMKANIMIZ OLSA, KENDİ ÖZEL ARABAMIZLA HER YERE GİDERİZ. DEVLETİN BİZE YARDIM ETMESİ LAZIM. BU ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNİ KAMULAŞTIRSIN”   15:53   ERDOĞAN, İZMİR`DE: “FETRET DEVRİ YAŞAYAN ŞEHİRLERİMİZİN TEKRAR HAK ETTİKLERİ HİZMETLERLE BULUŞMASINI SAĞLAYACAĞIZ. İZMİR, İSTANBUL, ANKARA… BUNA HAZIR MIYIZ?”   15:06   CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, ANTALYA İL BAŞKANI NURİ CENGİZ VE İLÇE BAŞKANLARINI KABUL ETTİ   14:44   DEMET AKBAĞ, ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ JÜRİ BAŞKANLIĞI GÖREVİNDEN AYRILDI: “KRİZ YÖNETİMİNİN YAPILAMAMASI VE İSMİMİN DAHİL OLMADIĞIM OLAYLAR İÇERİSİNDE GEÇMESİNDEN DUYDUĞUM RAHATSIZLIK SEBEBİYLE FESTİVALDE YER ALMAYACAĞIM”   13:10   ENİS BERBEROĞLU, YARGITAY KARARININ ARDINDAN GEZİ DAVASI HÜKÜMLÜLERİNİ ZİYARET ETTİ… CAN ATALAY: “BU DENLİ ADALETSİZLİK SADECE DEVLETİ DEĞİL, TOPLUMU DA ÇÜRÜTÜYOR”   12:30   TÜRK-İŞ: EYLÜL AYINDA AÇLIK SINIRI 13 BİN 334,13 LİRAYA, YOKSULLUK SINIRI 43 BİN 433,65 LİRAYA YÜKSELDİ   09:46   MERSİN BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ GRUP VE İSTASYON SAYISINI 35` ÇIKARDI   09:37   VAHAP SEÇER, ‘AHBİB İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ`NE KATILDI  
 
     
   

GENEL SAĞLIK İŞ BAŞKANI UĞUR: “BİRÇOK KİŞİ TEST YAPTIRMADIĞI İÇİN AÇIKLANAN VAKA SAYILARI GERÇEK RAKAMLARI YANSITMAMAKTADIR”


Genel Sağlık İş Genel Başkanı Derya Uğur, 1-7 Ağustos haftasında Covid-19 vakalarında önceki haftaya göre düşüş yaşanmasını “Birçok kişi test yaptırmadığı için açıklanan vaka sayıları gerçek rakamları da yansıtmamaktadır” diye değerlendirdi. Sonbaharda bütün solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşanacağına dikkat çeken Uğur, “Siyasi iktidar bilimsel ve akla dayalı salgın yönetiminden uzak bir yaklaşımla, ekonomik kaygılarla salgın yönetmektedir. Aşılama hızı artırılmalı, bunun için aşılama seferberliği düzenlenmelidir. Toplu taşıma araçları başta olmak üzere kapalı alanlarda maske kullanımı zorunlu olmalıdır. Covid-19 PCR testlerinin yaygın olarak yapılması sağlanmalıdır. HES uygulaması tekrar başlamalıdır” dedi.

 

Tarih : 16 Ağustos 2022 Salı 14:46   Okunma : 435

MERVE GÜVEN

Genel Sağlık İş Genel Başkanı Derya Uğur, 1-7 Ağustos haftasında Covid-19 vakalarında önceki haftaya göre düşüş yaşanmasını “Birçok kişi test yaptırmadığı için açıklanan vaka sayıları gerçek rakamları da yansıtmamaktadır” diye değerlendirdi. Sonbaharda bütün solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşanacağına dikkat çeken Uğur, “Siyasi iktidar bilimsel ve akla dayalı salgın yönetiminden uzak bir yaklaşımla, ekonomik kaygılarla salgın yönetmektedir. Aşılama hızı artırılmalı, bunun için aşılama seferberliği düzenlenmelidir. Toplu taşıma araçları başta olmak üzere kapalı alanlarda maske kullanımı zorunlu olmalıdır. Covid-19 PCR testlerinin yaygın olarak yapılması sağlanmalıdır. HES uygulaması tekrar başlamalıdır” dedi.

Sağlık Bakanlığı, 1-7 Ağustos haftalık Covid-19 tablosunu açıkladı.

Tabloya göre, Türkiye`de geçen hafta 232 bin 253 Covid-19 vakası kaydedilirken 380 yurttaş da hayatını kaybetti. 1-7 Ağustos tarihleri arasında 447 bin 132 Covid-19 vakası ise iyileşti. Bu verilere göre salgının başından beri Türkiye`deki toplam vaka sayısı 16 milyon 528 bin 70 oldu.

Mart 2020`den bugüne ise Covid-19 kaynaklı yaşamını yitiren yurttaşların sayısı 100 bin 58`e yükseldi.

Geçen haftanın Covid-19 tablosu 25-31 Temmuz haftasına ait veriler ile karşılaştırılınca vaka sayılarının 174 bin 69 kişi azaldığı, vefatların ise bir haftada 43 kişi arttığı gözlemlendi.

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Derya Uğur da 1-7 Ağustos haftasına ait haftalık Covid-19 tablosunu ANKA Haber Ajansı`na değerlendirdi, önerilerini sıraladı. Uğur, şunları söyledi:

“BİRÇOK KİŞİ TEST YAPTIRMADIĞI İÇİN AÇIKLANAN VAKA SAYILARI GERÇEK RAKAMLARI DA YANSITMAMAKTADIR”

“En son açıklanan tabloya göre vaka sayılarında nispeten bir düşüş görülmektedir. Ama maalesef ölüm oranları giderek artmaktadır. Birçok kişi test yaptırmadığı için açıklanan vaka sayıları gerçek rakamları da yansıtmamaktadır. Omicron`un önceki varyantlara göre daha hafif seyrediyor olması toplum içinde bir rahatlamaya sebep olsa da 65 yaş üstü kişiler ve kronik hastalığı olanlar için maalesef yine ağır seyredip ölümcül sonuçlanabilmektedir. Pandeminin bittiği havasından bir an önce çıkılmalıdır. Vakalardaki artışlar nedeniyle tüm sağlık çalışanları büyük bir risk altında çalışmaktadır.

“SİYASİ İKTİDAR BİLİMSEL VE AKLA DAYALI SALGIN YÖNETİMİNDEN UZAK BİR YAKLAŞIMLA, EKONOMİK KAYGILARLA SALGIN YÖNETMEKTEDİR”

Sağlık çalışanları arasında da hastalanma oranları dikkat çekici düzeydedir. Sonbahar aylarında bütün solunum yolu enfeksiyonlarında artış olacağı, kapalı alanlarda daha çok bulunulacağı ve okulların açılacağı düşünüldüğünde; salgınla mücadele edinilmiş tecrübelerin ışığında bilimsel olarak planlamalar yapılmalıdır. Siyasi iktidar bilimsel ve akla dayalı salgın yönetiminden uzak bir yaklaşımla, ekonomik kaygılarla salgın yönetmektedir. Sonbaharda sağlık sistemimizin ağır bir yük ile de karşı karşıya kalacağı öngörüsünden hareketle önlemler ivedilikle hayata geçirilmelidir.

“AŞILAMA SEFERBERLİĞİ DÜZENLENMELİ”

Salgınla mücadelenin ancak koruyucu halk sağlığı yaklaşımıyla ve epidemiyoloji biliminin rehberliğinde başarıya ulaşılabileceği unutulmamalıdır. Bu çerçevede; Sağlık kurum ve kuruluşlarında gerekli önlemler alınmalı ve sonbahar ayları için gerekli planlamalar şimdiden yapılmalıdır. Covid-19 olgularının ve ölümlerinin yaş gruplarına, cinsiyete, hastalık bulgularına, risk gruplarına, sosyal sınıflara göre dağılımları, hastaneye yatış oranları, aşı durumlarına ilişkin veriler şeffaf, ayrıntılı ve günlük olarak kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Aşılama hızı artırılmalı, bunun için aşılama seferberliği düzenlenmelidir.  Covid-19 salgınının önlenmesinde en etkili korunma yöntemleri olan maske, mesafe, hijyen önlemleri yurttaşımızın gündeminde tekrar öncelikli hale getirilmelidir.

“TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE KAPALI ALANLARDA MASKE KULLANIMI ZORUNLU OLMALIDIR”

 Toplu taşıma araçları başta olmak üzere kapalı alanlarda maske kullanımı zorunlu olmalıdır. Covid-19`a karşı etkili olduğu kanıtlanmış olan ilaçların temininde aksaklıklar yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır. COVID-19 PCR testlerinin yaygın olarak yapılması sağlanmalıdır. Güvenli hızlı testlerin kullanımı desteklenmeli, okullara ücretsiz temini sağlanmalıdır. HES uygulaması tekrar başlamalıdır. Salgına karşı en ön safta mücadele eden sağlık çalışanlarının büyük risk altında hizmet ürettiği düşünüldüğünde vakit kaybetmeksizin risk gurubunda olan; organ nakli olan, kanser hastası ve hamile olan sağlık çalışanlarının idari izinli sayılması gerekmektedir. Var olan personel açığı da düşünüldüğünde acilen kadrolu personel istihdamı sağlanmalıdır.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA