26 Kasım 2022 Cumartesi

13:31   CHP KONAK İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANI NURTEN SERHADBEYİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI    13:31   ANKARA BAROSU: “MESLEKTAŞLARIMIZA SÖZLÜ VE FİZİKSEL ŞİDDET UYGULAYAN, KANUN`A AYKIRI ŞEKİLDE SOKAK HAYVANLARINI TOPLAYAN BELEDİYE GÖREVLİLERİ VE İLGİLİLER HAKKINDA YASAL YOLLARA BAŞVURDUK”   13:06   SAMSUN KADIN DAYANIŞMASI: "ŞİDDETE YOKSULLUĞA KARŞI, İSYANDA, ÖZGÜRLÜK İÇİN SOKAKTAYIZ"    13:01   İSTANBUL MERKEZLİ 4 İLDE İCRALIK ARAÇ İHALELERİNE FESAT KARIŞTIRAN "TELLAL" ADLI SUÇ ÖRGÜTÜNE OPERASYON: 20 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI   12:55   BAKAN SOYLU, 2022 YILINDA 19 KONSER VE FESTİVALİN "KAMU GÜVENLİĞİ, SABOTAJ İHTİMALİ, KAMUOYU TEPKİSİ" GİBİ GEREKÇELERLE İPTAL EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI   12:53   İSTANBUL`DA KADINA ŞİDDETE KARŞI EYLEMLERDE GÖZALTINA ALINAN 226 KİŞİ İFADELERİN ARDINDAN SERBEST BIRAKILDI   12:45   MUSTAFA ADIGÜZEL: “BU ÜLKEDE ŞEHİT VE GAZİLER ARASINDA AYRIMCILIK YAPILIYOR. 15 TEMMUZ ŞEHİT VE GAZİLERİNE AYRI UYGULAMA DİĞER ŞEHİT VE GAZİLERE AYRI”   12:04   TİP SAMSUN İL ÖRGÜTÜ: "HER GÜN KADIN CİNAYETLERİ HABERİYLE UYANDIĞIMIZ, ŞİDDET FAİLLERİNİN CEZALANDIRILMADIĞI BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ"   11:58   BAKAN MURAT KURUM: DÜZCE`DE 181 YAPIMIZ AĞIR HASARLI   11:57   ÖMER FETHİ GÜRER: “ÇARPITILMIŞ BİLGİLERLE ALGI YARATILIP ÜLKE İTHALATÇI BİR KONUMDA, DIŞA BAĞIMLI TARIM POLİTİKALARINA MAHKÛM EDİLMEKTEDİR”   10:52   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, SAĞLIKLI MAHALLESİ`NE GEZİ DÜZENLEDİ    10:35   MERSİN BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ, D-400 KARAYOLU`NDA PEYZAJ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR    10:24   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`İN PROJESİ KURSİYERLERİ İŞ HAYATINA HAZIRLIYOR   10:23   "15 TEMMUZ DESTAN DEĞİLDİR" PAYLAŞIMI NEDENİYLE SORUŞTURMA BAŞLATILAN İYİ PARTİ İZMİR İL YÖNETİM KURULU ÜYESİ AYBARS AKSOY HAKKINDA KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA KARAR VERİLDİ   10:22   LÖSEV SATSUMA MANDALİNASI SATIŞI BAŞLADI HER DİLİMİNDE HAYAT VAR !   07:10   KADINA ŞİDDETLE MÜCADELEDE TEK YÜREK OLDULAR! BAŞKAN YILMAZ; “YALNIZ DEĞİLSİNİZ”   07:01   2023 MALİ YILI BÜTÇESİ BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE KABUL EDİLDİ   06:45   SEÇER: “MERKEZİ HÜKÜMET’TEN HAKKIMIZI ALMALIYIZ”   01:56   CEMEVLERİ İLE İLGİLİ KANUN RESMİ GAZETE`DE YAYINLANDI   23:43   NIKOLAUS MEYER-LANDRUT: TÜRKİYE`DE YASALARIN KORUDUĞU İLE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ`NİN KORUMAYA ÇALIŞTIKLARI ARASINDA FARKLILIKLAR VAR  
 
     
   

GENEL SAĞLIK İŞ BAŞKANI UĞUR: “BİRÇOK KİŞİ TEST YAPTIRMADIĞI İÇİN AÇIKLANAN VAKA SAYILARI GERÇEK RAKAMLARI YANSITMAMAKTADIR”


Genel Sağlık İş Genel Başkanı Derya Uğur, 1-7 Ağustos haftasında Covid-19 vakalarında önceki haftaya göre düşüş yaşanmasını “Birçok kişi test yaptırmadığı için açıklanan vaka sayıları gerçek rakamları da yansıtmamaktadır” diye değerlendirdi. Sonbaharda bütün solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşanacağına dikkat çeken Uğur, “Siyasi iktidar bilimsel ve akla dayalı salgın yönetiminden uzak bir yaklaşımla, ekonomik kaygılarla salgın yönetmektedir. Aşılama hızı artırılmalı, bunun için aşılama seferberliği düzenlenmelidir. Toplu taşıma araçları başta olmak üzere kapalı alanlarda maske kullanımı zorunlu olmalıdır. Covid-19 PCR testlerinin yaygın olarak yapılması sağlanmalıdır. HES uygulaması tekrar başlamalıdır” dedi.

 

Tarih : 16 Ağustos 2022 Salı 14:46   Okunma : 306

MERVE GÜVEN

Genel Sağlık İş Genel Başkanı Derya Uğur, 1-7 Ağustos haftasında Covid-19 vakalarında önceki haftaya göre düşüş yaşanmasını “Birçok kişi test yaptırmadığı için açıklanan vaka sayıları gerçek rakamları da yansıtmamaktadır” diye değerlendirdi. Sonbaharda bütün solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşanacağına dikkat çeken Uğur, “Siyasi iktidar bilimsel ve akla dayalı salgın yönetiminden uzak bir yaklaşımla, ekonomik kaygılarla salgın yönetmektedir. Aşılama hızı artırılmalı, bunun için aşılama seferberliği düzenlenmelidir. Toplu taşıma araçları başta olmak üzere kapalı alanlarda maske kullanımı zorunlu olmalıdır. Covid-19 PCR testlerinin yaygın olarak yapılması sağlanmalıdır. HES uygulaması tekrar başlamalıdır” dedi.

Sağlık Bakanlığı, 1-7 Ağustos haftalık Covid-19 tablosunu açıkladı.

Tabloya göre, Türkiye`de geçen hafta 232 bin 253 Covid-19 vakası kaydedilirken 380 yurttaş da hayatını kaybetti. 1-7 Ağustos tarihleri arasında 447 bin 132 Covid-19 vakası ise iyileşti. Bu verilere göre salgının başından beri Türkiye`deki toplam vaka sayısı 16 milyon 528 bin 70 oldu.

Mart 2020`den bugüne ise Covid-19 kaynaklı yaşamını yitiren yurttaşların sayısı 100 bin 58`e yükseldi.

Geçen haftanın Covid-19 tablosu 25-31 Temmuz haftasına ait veriler ile karşılaştırılınca vaka sayılarının 174 bin 69 kişi azaldığı, vefatların ise bir haftada 43 kişi arttığı gözlemlendi.

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Derya Uğur da 1-7 Ağustos haftasına ait haftalık Covid-19 tablosunu ANKA Haber Ajansı`na değerlendirdi, önerilerini sıraladı. Uğur, şunları söyledi:

“BİRÇOK KİŞİ TEST YAPTIRMADIĞI İÇİN AÇIKLANAN VAKA SAYILARI GERÇEK RAKAMLARI DA YANSITMAMAKTADIR”

“En son açıklanan tabloya göre vaka sayılarında nispeten bir düşüş görülmektedir. Ama maalesef ölüm oranları giderek artmaktadır. Birçok kişi test yaptırmadığı için açıklanan vaka sayıları gerçek rakamları da yansıtmamaktadır. Omicron`un önceki varyantlara göre daha hafif seyrediyor olması toplum içinde bir rahatlamaya sebep olsa da 65 yaş üstü kişiler ve kronik hastalığı olanlar için maalesef yine ağır seyredip ölümcül sonuçlanabilmektedir. Pandeminin bittiği havasından bir an önce çıkılmalıdır. Vakalardaki artışlar nedeniyle tüm sağlık çalışanları büyük bir risk altında çalışmaktadır.

“SİYASİ İKTİDAR BİLİMSEL VE AKLA DAYALI SALGIN YÖNETİMİNDEN UZAK BİR YAKLAŞIMLA, EKONOMİK KAYGILARLA SALGIN YÖNETMEKTEDİR”

Sağlık çalışanları arasında da hastalanma oranları dikkat çekici düzeydedir. Sonbahar aylarında bütün solunum yolu enfeksiyonlarında artış olacağı, kapalı alanlarda daha çok bulunulacağı ve okulların açılacağı düşünüldüğünde; salgınla mücadele edinilmiş tecrübelerin ışığında bilimsel olarak planlamalar yapılmalıdır. Siyasi iktidar bilimsel ve akla dayalı salgın yönetiminden uzak bir yaklaşımla, ekonomik kaygılarla salgın yönetmektedir. Sonbaharda sağlık sistemimizin ağır bir yük ile de karşı karşıya kalacağı öngörüsünden hareketle önlemler ivedilikle hayata geçirilmelidir.

“AŞILAMA SEFERBERLİĞİ DÜZENLENMELİ”

Salgınla mücadelenin ancak koruyucu halk sağlığı yaklaşımıyla ve epidemiyoloji biliminin rehberliğinde başarıya ulaşılabileceği unutulmamalıdır. Bu çerçevede; Sağlık kurum ve kuruluşlarında gerekli önlemler alınmalı ve sonbahar ayları için gerekli planlamalar şimdiden yapılmalıdır. Covid-19 olgularının ve ölümlerinin yaş gruplarına, cinsiyete, hastalık bulgularına, risk gruplarına, sosyal sınıflara göre dağılımları, hastaneye yatış oranları, aşı durumlarına ilişkin veriler şeffaf, ayrıntılı ve günlük olarak kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Aşılama hızı artırılmalı, bunun için aşılama seferberliği düzenlenmelidir.  Covid-19 salgınının önlenmesinde en etkili korunma yöntemleri olan maske, mesafe, hijyen önlemleri yurttaşımızın gündeminde tekrar öncelikli hale getirilmelidir.

“TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE KAPALI ALANLARDA MASKE KULLANIMI ZORUNLU OLMALIDIR”

 Toplu taşıma araçları başta olmak üzere kapalı alanlarda maske kullanımı zorunlu olmalıdır. Covid-19`a karşı etkili olduğu kanıtlanmış olan ilaçların temininde aksaklıklar yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır. COVID-19 PCR testlerinin yaygın olarak yapılması sağlanmalıdır. Güvenli hızlı testlerin kullanımı desteklenmeli, okullara ücretsiz temini sağlanmalıdır. HES uygulaması tekrar başlamalıdır. Salgına karşı en ön safta mücadele eden sağlık çalışanlarının büyük risk altında hizmet ürettiği düşünüldüğünde vakit kaybetmeksizin risk gurubunda olan; organ nakli olan, kanser hastası ve hamile olan sağlık çalışanlarının idari izinli sayılması gerekmektedir. Var olan personel açığı da düşünüldüğünde acilen kadrolu personel istihdamı sağlanmalıdır.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA