9 Haziran 2023 Cuma

13:48   VAHAP SEÇER, BÜYÜKŞEHİR`İN ‘İKLİM VE ÇEVRE BİLİM MERKEZİ`Nİ İNCELEDİ   12:39   ALİ ÖZTUNÇ`TAN DIŞİŞLERİ BAKANI FİDAN`A VİZE SORUSU: "AVRUPA ÜLKELERİNİN TÜRK VATANDAŞLARININ VİZE TALEPLERİNİ GERİ ÇEVİRDİĞİ YÖNÜNDEKİ İDDİALAR DOĞRU MUDUR?"   12:12   TARSUS BELEDİYESİ, TARIM YAŞAM ALANI VE MÜZESİ`Nİ HİZMETE AÇTI   12:07   MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ `HATAY ESNAFLARI VE SANATÇILARIYLA DAYANIŞMA ETKİNLİĞİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR   12:04   GÜRSEL EROL: “TBMM BAŞKANLIK SEÇİMİNDE, LİSTELERİMİZDEN SEÇİLEN DEVA, SAADET VE GELECEK PARTİLİ MİLLETVEKİLLERİNİN PARTİMİZİN ADAYINA OY VERMEYEREK KENDİ ADAYLARINI ÇIKARMALARI BÜYÜK BİR SİYASİ NEZAKETSİZLİKTİR”   11:02   CHP`Lİ AĞBABA`DAN, EMEKLİLERİN BAYRAM İKRAMİYELERİNİN 15 BİN TL OLMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ   11:01   BERGAMALI BESİCİ: "KURBANLIK FİYATI 8-9 BİN ARASINDA. TABİİ Kİ VATANDAŞA PAHALI GELİYOR"   10:51   AKP 2028 YILINA KADAR ŞEHİR HASTANELERİNİN SAYISINI 36`YA ÇIKARMAYI HEDEFLİYOR… SES ANKARA ŞUBESİ EŞ BAŞKANI YALÇINKAYA: “ŞEHİR HASTANELERİ; PERSONEL EKSİĞİNİ, EKİPMAN EKSİĞİNİ GİDERMİYOR”   10:38   ANKARA EMLAKÇILAR ODASI BAŞKANI AKÇAM: "ENFLASYONUN YÜZDE 40 OLDUĞU ÜLKEDE YÜZDE 25 ARTIŞ, MAL SAHİPLERİNİ TATMİN ETMEDİ. ASGARİ ÜCRETLİNİN EV ALMASI HAYAL ÖTESİ"   10:29   MÜFİT CAN SAÇINTI: ‘PARASIZ YAŞAMANIN SIRRI` İSİMLİ BİR FİLM ÇEKMEK İSTİYORUM. ‘NE ZAMAN ÇEKECEKSİN` DİYORLAR? İNŞALLAH PARAYI BULACAĞIZ FİLMİ ÇEKECEĞİZ”   09:54   MERSİN, MEVSİMLİK ÇİÇEK DİKİMİYLE RENKLENİYOR   07:12   KAHRAMANMARAŞ`IN ANDIRIN İLÇESİNDE 4.2 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELDİ   22:32   TBMM BAŞKANI NUMAN KURTULMUŞ GÖREVİ GEÇİCİ BAŞKAN DEVLET BAHÇELİ`DEN DEVRALDI…KURTULMUŞ: "SON DERECE RENKLİ, ÇOK SESLİ, ÇEŞİTLİLİĞİ YÜKSEK OLAN BİR PARLAMENTO ORTAYA ÇIKTI"   21:50   CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TBMM BAŞKANI SEÇİLEN KURTULMUŞ`U CUMHURBAŞKANLIĞI`NDA KABUL ETTİ   20:06   TBMM`NİN YENİ BAŞKANI NUMAN KURTULMUŞ OLDU   18:46   AVRUPA BİRLİĞİ KONSEYİ BAŞKANI CHARLES MİCHEL CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN`I ARAYARAK KUTLADI   18:12   ERKAN BAŞ`TAN BAKAN TUNÇ`UN CAN ATALAY AÇIKLAMASINA TEPKİ: “HÜKÜM VARSA, NASIL ADAY OLABİLDİ VE SEÇİLDİ? MİLLETVEKİLİ DEĞİLSE ŞU ANDA YAPILAN SEÇİMDE NASIL TBMM BAŞKANLIĞI`NA ADAY OLABİLİYOR?”   17:41   TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ: "RTÜK, KARARLARIYLA TOPLUMU İKİYE BÖLMEKTEDİR"   17:23   SAHTE CİMER HESABIYLA DOLANDIRILAN BİLECİKLİ MUHTAR UYARDI: "BEN YANDIM VATANDAŞLARIMIZ YANMASIN"   17:06   ARKEOLOGLAR DERNEĞİ YENİ YÖNETİMİNİ BELİRLEDİ: "BİR HAKKIN ELDE EDİLMESİNİ İNSANLIK TARİHİNİ ARAŞTIRAN BİZ ARKEOLOGLAR BİLİYOR OLMALIYIZ”  
 
     
   

CHP`NİN "YABANCILARIN TÜRKİYE`DEN MÜLK EDİNMELERİNİN KONTROL ALTINA ALINMASI" ÖNERİSİ, AKP VE MHP`Lİ VEKİLLERİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ.. CHP`Lİ BAKAN: VANUATU VATANDAŞI NİYE TÜRKİYE`DEN GAYRİMENKUL ALIR?


CHP`nin, “Yabancıların Türkiye`den mülk edinmelerinin kontrol altına alınmasına yönelik gerekli tedbirlerin belirlenmesi” amacıyla verdiği Meclis araştırması önergesinin TBMM Genel Kurulu`nda bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi, AKP ve MHP`li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, "Vanuatu vatandaşı gelir niye Türkiye`den gayrimenkul alır diye düşündüm. Sonra baktım sadece Vanuatulular almamış. Laos`tan, Komorlar Adaları`ndan, Mikronezya`dan, Saint Kitts and Nevis`den, Trinidad and Tobago`dan bahsediyorum. Niye konut aldılar? Araştırınca bu ülkelerin bağlantılarını Pandora Papers diye 12 milyon belgenin yayınladığı, vergi kaçaklığıyla ilgili belgelerle bunların ilişkisi olduğunu gördüm" dedi.

 

Tarih : 30 Mart 2023 Perşembe 17:30   Okunma : 359

CHP`nin, “Yabancıların Türkiye`den mülk edinmelerinin kontrol altına alınmasına yönelik gerekli tedbirlerin belirlenmesi” amacıyla verdiği Meclis araştırması önergesinin TBMM Genel Kurulu`nda bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi, AKP ve MHP`li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, "Vanuatu vatandaşı gelir niye Türkiye`den gayrimenkul alır diye düşündüm. Sonra baktım sadece Vanuatulular almamış. Laos`tan, Komorlar Adaları`ndan, Mikronezya`dan, Saint Kitts and Nevis`den, Trinidad and Tobago`dan bahsediyorum. Niye konut aldılar? Araştırınca bu ülkelerin bağlantılarını Pandora Papers diye 12 milyon belgenin yayınladığı, vergi kaçaklığıyla ilgili belgelerle bunların ilişkisi olduğunu gördüm" dedi.

CHP Grubu, yabancıların Türkiye`den mülk edinmelerinin kontrol altına alınmasına yönelik gerekli önlemlerin belirlenmesi istemiyle TBMM Başkanlığı`na Meclis Araştırması önergesi verdi. CHP, önergesinin diğer önergelerin önüne alınarak TBMM Genel Kurulu`nun bugünkü birleşiminde görüşülmesi için grup önerisi verdi. 

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, önergenin gerekçesini açıklamak üzere söz aldı.

“BENİM SORU ÖNERGEME YANIT CD İLE GELDİ. ZİRA BASMAYA KALKSALAR 283 SAYFA TUTACAK”

Bakan, “Bundan 10 ay önce bir soru önergesi verdim. Önergenin konusu yabancı ülke vatandaşları Türkiye`de ne kadar gayrimenkul edindiler. Yani 2002`den bu yana kadar. 5 ay sonra soru önergesine yanıt geldi. Ama normalde soru önergesine nasıl yanıt gelir, 1 sayfa, 2 sayfa… Benim soru önergeme yanıt CD ile geldi. Zira basmaya kalksalar 283 sayfa tutacak. Türkiye`den yabancıların aldığı gayrimenkullerle ilgili” dedi.

“ADAM SRİ LANKA`DAN GELMİŞ, AMASYA`DA GAYRİMENKUL ALMIŞ”

CHP`li Bakan, “Nerenin vatandaşlarına gayrimenkul satışı yapılmamış? İnanamazsınız. İktidarında 310 bin yabancıya satış yapmışsınız Türkiye`den gayrimenkul. Bayburt`tan, Erzincan`dan, Nevşehir, Bolu, Bingöl, Kars… Daha birçok kentin nüfusundan fazla Türkiye`den gayrimenkul alan yabancı sayısı. 2021`de 153 ülkeden insan gelmiş Türkiye`den gayrimenkul almış. İki fotoğraf göstereceğim size; 2002 yılında Türkiye`den yabancıların nerelerden gayrimenkul aldıkları, bu da 2021 yılında. 577 yabancı almış 2002 yılında, 2021 yılında tam 62 bin 328 yabancı gayrimenkul almış. Pandeminin tam göbeğinde hani hiçbirimiz kafamızı kapıdan çıkaramazken adam Sri Lanka`dan gelmiş, Amasya`da gayrimenkul almış” diye konuştu.

“YA BİR VANUATU VATANDAŞI GELİR NİYE TÜRKİYE`DEN GAYRİMENKUL ALIR DİYE DÜŞÜNDÜM”

AKP`nin politikalarını eleştiren Bakan, “Türkiye`de cari açığı kapatmak için yabancılara gayrimenkul satışını teşvik ediyorsunuz, bunu biliyoruz. Çok sevdiğiniz konut, inşaat sektörünü desteklemek için teşvik ediyorsunuz, bunu biliyoruz. Bir taraftan alt ve orta sınıfların konut sahibi olmasının önünde bir engel ama ben başka bir açıdan bakacağım. Vanuatu diye bir ülke var. Ben ismini ilk defa bu soru önergesinin cevabında duydum… Merak ettim, baktım bu Vanuatu nerede diye. Büyük Okyanus`un güneyinde küçük bir ada ülkesi. Arasanız bulamazsınız. Ya bir Vanuatu vatandaşı gelir niye Türkiye`den gayrimenkul alır diye düşündüm. Sonra baktım sadece Vanuatulular almamış. Laos`tan, Komorlar Adaları`ndan, Mikronezya`dan, Saint Kitts and Nevis`den, Trinidad and Tobago`dan bahsediyorum. Niye konut aldılar? Araştırınca bu ülkelerin bağlantılarını Pandora Papers diye 12 milyon belgenin yayınladığı, vergi kaçaklığıyla ilgili belgelerle bunların ilişkisi olduğunu gördüm” diye konuştu.

“YABANCILARA KONUT SATIŞI 2022`DE BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 15,2 ARTARAK 67 BİN 490`A ULAŞTI”

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, “Türkiye`de yabancılara konut satışının AK Parti iktidarının uygulamaya koyduğu teşvikler nedeniyle hızla arttığını biliyoruz. Halen 400 bin dolar değerinde gayrimenkul satın alan yabancılar Türk vatandaşlığına başvurabiliyorlar. Bunların büyük bir çoğunluğu da vatandaşlık alıyorlar. Vatandaşlık için gayrimenkul alımlarında gerekli olan alım tutarı Eylül 2018`de 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürülmüş, gelen tepkiler üzerine 13 Haziran 2022`de 400 bin dolara çıkarılmıştı. İstatistiklere baktığımızda yabancılara konut satışı 2022`de bir önceki yıla göre yüzde 15,2 artarak 67 bin 490`a ulaştı” sözleriyle AKP iktidarını eleştirdi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ`NDE 184 ÜLKEDEN VATANDAŞLAR KONUT ALABİLMEKTEDİR”

AKP Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, önerge üzerine yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti`nde 184 ülkeden vatandaşlar konut alabilmektedir. Ülkemizde yabancı gerçek kişilerin mal edinmeleri kanunla kısıtlanmış olup, ilçe bazından ilçenin yüzölçümünün yüzde 10`unu geçemez. Toplamda kişi başına 30 hektardan daha fazla gayrimenkul satın alınamaz” dedi.

REDDEDİLDİ

CHP`nin grup önerisi, AKP ve MHP`li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA