23 Temmuz 2024 Salı

16:59   AYLIN NAZLıAKA: "SOYADı DAYATMASı 9. YARGı PAKETINDEN ÇıKARTıLDı"   16:26   TBMM`DE SOKAK HAYVANLARı ILE ILGILI KANUN TEKLIFI GÖRÜŞMELERINDE "TELEVIZYON" TARTıŞMASı...   15:55   CHP`LI BELEDIYELERDE "EMEKLI HALK KART" UYGULAMASı IÇIN TARIH BELLI OLDU...   15:04   MILLI YÜZÜCÜ ALPER SUNAÇOĞLU, HAYVANLARA "ÖTANAZI" TEKLIFINI PROTESTO ETMEK IÇIN AÇLıK GREVINE BAŞLAYACAĞıNı AÇıKLADı   13:49   CHP IL BELEDIYE BAŞKANLARı TOPLANTıSı, 1-3 AĞUSTOS`TA BURDUR`DA YAPıLACAK   13:21   SILIFKE BELEDIYE BAŞKANı TURGUT: "ASFALTSıZ YOL, HIZMET ALMADıK MAHALLE BıRAKMAYACAĞıZ"   13:05   MESKİ`DEN DIJITAL DÖNÜŞÜM ATAĞı   12:30   YENIŞEHIR BELEDIYE BAŞKANı ÖZYIĞIT, AŞURE ETKINLIĞINE KATıLDı   10:58   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE BAŞKANı SEÇER, AŞURE ETKINLIĞINE KATıLDı   09:26   MERSIN BÜYÜKŞEHIR KENT ORTESTRASı`NıN KONSERLERI DEVAM EDIYOR   01:49   BIDEN`ıN ADAYLıKTAN ÇEKILMESI, BERABERINDE BIRÇOK YENI SORU VE TARTıŞMA GETIRDI...   01:17   ÖZGÜR ÖZEL ERKEN SEÇIM ÇAĞRıSıNı YINELEDI   01:11   CHP`LI BAŞARıR`DAN, PERINÇEK`E SERT TEPKI: "KANDIL PÜSKÜLÜ, ÇENENI KES"   01:08   AKBELEN NÖBETI`NIN 3`ÜNCÜ YıLı... İKIZKÖY MUHTARı IŞıK: “AKBELEN`I YOK ETTILER AMA NIYETLERI SADECE AKBELEN DEĞIL. DAHA YOK EDILECEK 30 KÖY VAR”   20:03   CHP LIDERI ÖZEL`DEN SURUÇ KATLIAMı`NDA YAŞAMıNı YITIRENLER IÇIN ANMA MESAJı   18:12   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI, KıBRıS BARıŞ HAREKATı`NıN 50`NCI YıLı DOLAYıSıYLA YEMEK PROGRAMı DÜZENLEDI   17:59   VAHAP SEÇER, CHP MERSIN KADıN KOLLARı İL KONGRESI`NE KATıLDı   09:24   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`IN YAZ DÖNEMI VOLEYBOL KURSLARıNA YOĞUN ILDI   16:12   FURKAN APARTMANı DAVASıNDA KARAR VERILDI   16:01   VELI AĞBABA`DAN AK PARTI`YE: ``SEÇIM VAATLERINIZIN HIÇBIRI BU YASADA YOK``  
 
     
   

TÜRKİYE’NİN LİMON DEPOSUNDA HASAT BAŞLADI


Türkiye’de limon üretiminin % 65’inin yapıldığı Mersin Erdemli ‘de, yılın ilk limon hasadı başladı. Eylül ayında ‘Mayer’ cinsi erkenci limon ile başlanılan hasat sezonu 8 ay sürüyor.

 

Tarih : 29 Eylül 2023 Cuma 23:16   Okunma : 1105

Türkiye’de limon üretiminin % 65’inin yapıldığı Mersin Erdemli ‘de, yılın ilk limon hasadı başladı. Eylül ayında ‘Mayer’ cinsi erkenci limon ile başlanılan hasat sezonu 8 ay sürüyor.

Dünya limon üretimi yaklaşık 20 milyon ton, Türkiye’de ise bu rakam 1,2 milyon ton. Türkiye’de üretimin merkezi ise Mersin Erdemli. Bölgede yapılan çalışmalar sayesinde 10 çeşit limon üretiliyor. Bu yıl yılın ilk hasadının başladığı yer ise Tarım ve Orman Bakanlığı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Mayer Limon bahçesiydi.

Limon işçileri ile birlikte Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Mustafa Ünlü yılın ilk Limon hasadını birlikte yaptı.

Üretime ve üretilene artı değer katmanın gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ‘’Dünyanın en kaliteli ürününün yetiştiği Erdemlideyiz. Erdemli ‘de 2023-2024 limon kesim sezonu başlamış durumda. Erdemlimizde Türkiye’de üretilen limonun %65’i, 70’i bu kentte üretiliyor. Kent için çok ciddi bir gelir kapısı, geçim kaynağı. Ama ülke ekonomisinde çok ciddi bir girdi sağlayan bir tarım ürünü. Çünkü ürettiğimiz ürünlerin çoğunluğu ihracata gittiği için hem devletimizin döviz kazanmasına vesile oluyoruz hem de insanlarımızın daha kazançlı çıkmasına vesile oluyoruz. Tabi Erdemli için insanlar limonun başkenti tabirini kullanırlar. Bu da haklı bir tabir tabi ki. Burada ülkede üretilen limonun %65’i Erdemli ’de üretildiği için limon Erdemli için gerçekten çok önemli bir gelir kaynağı. Vatandaşımız için geçim kaynağı. Ülkemiz için de çok ciddi bir ihracata gittiği için döviz kaynağı olduğu için herkesin kazandığı bir süreç’’ diye konuştu.

Erdemli ‘de limonun çeşitliliğine değinen ve kent için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ifade eden Enstitü Müdür Dr. Mustafa Ünlü,’’ Bölgemizde yıllara göre değişmekle birlikte Ağustos sonu Eylül başlarında Mayer limonu ile erkenci olarak hasat başlamakta. Sırası ile Enter, Küt Diken, Mehmet Molla limonları ile devam etmekte. Bu bölgede yaklaşık 10 tane limon çeşidi ile üretim yapılmakta. Ama ağırlıklı olarak şu an Mayer ve Küt Diken limonu yoğun bir şekilde yetiştiriciliği yapılmakta. Eylül ayında başlayan hasat mart sonuna kadar devam etmekte’’ diye konuştu.

Öte yandan yılın ilk limon hasadı tatlı ikramı sonrası sona erdi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA