6 Aralık 2023 Çarşamba

13:01   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT "ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DE GÖNÜLLÜLERİMİZLE BİRLİKTE EMEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"   12:54   TARSUSLU KADINLAR, KADIN HAKLARI GÜNܒNDE İLK DEFA ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ   12:38   YENİŞEHİR HALK KART’IN KASIM AYI TUTARLARI YATIRILDI   11:59   BELEDİYE ÇALIŞMALARINA MEZİTLİ GÖNÜLLÜLERİNDEN TAM DESTEK   11:50   ‘ÇOCUK MECLİSİ’ ÜYELERİ BİLİME VE SANATA DOYDU, BÜYÜKŞEHİR’İN FAALİYETLERİNİ YERİNDE İNCELEDİ   22:32   BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI RIZA AKPOLAT: BEŞİKTAŞ 2019 YILINA KADAR HEP SİYASİ TERCİHLERİNDEN DOLAYI CEZALANDIRILMIŞ BİR İLÇE”   21:30   ÖZGÜR ÖZEL, HACIBEKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI ARİF YOLDAŞ ALTIOK İLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:46   FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİSİ HAMALAİNEN: NATO`YA ÜYELİĞİMİZİ ONAYLAYAN TÜRKİYE VE DİĞER ÜYELERE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ. İSVEÇ`İN NATO ÜYELİĞİNİN DE TÜRKİYE VE MACARİSTAN TARAFINDAN ONAYLANMASINI DİLİYORUZ   20:28   HDP İZMİR İL BİNASI`NA YÖNELİK SALDIRI… SEZGİN TANRIKULU: “HESABINI ADALET VE KALKINMA PARTİSİ`NİN VERMESİ LAZIM VEYA KENDİSİ ORTAK DEĞİLSE BUNUN HESABINI SORMASI LAZIM”   20:11   CHP`NİN KADIN TEMSİLİYETİNİN YETERSİZLİĞİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ, TBMM GENEL KURULU`NDA AKP VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ   20:07   ÖZGÜR ÖZEL, CHP MANİSA İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:06   İYİ PARTİ KADIN POLİTİKALARI BAŞKANI YÜKSEL: "KADINLARIN TOPLUMDA EŞİT VE ADİL BİR ŞEKİLDE TEMSİL EDİLMELERİ, DEMOKRASİMİZİN VE İNSAN HAKLARININ VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASIDIR"   19:26   ÖZGÜR ÖZEL, CHP AYDIN İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   18:21   İBRHİM SANİ GÖKMEN, CHP AKDENİZ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI   18:19   DOĞAN TANIŞ, BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:15   BAYRAM YILDIRMAZ, CHP BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:12   DENİZ DEMİR: “EKONOMİK KRİZ, ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNE YANSIYACAK KADAR DERİN BİR YOKSULLUK YARATTI"   18:05   BAYRAM GÜNEŞ CHP’DEN MECLIS ÜYESI ADAY ADAYı   18:03   ESKİ CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ TACETTİN BAYIR VE MUSA ÇAM, ‘ÖN SEÇİM` ÇAĞRISIYLA İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI`NA ADAY ADAYI OLDU   17:30   VAHAP SEÇER: MERSİN HALKINI 5. ULUSLARARASI MERSİN MARATONU İÇİN 10 ARALIK`TA ÖZGECAN ASLAN MEYDANI`NA DAVET EDİYORUM  
 
     
   

TÜRKİYE’NİN LİMON DEPOSUNDA HASAT BAŞLADI


Türkiye’de limon üretiminin % 65’inin yapıldığı Mersin Erdemli ‘de, yılın ilk limon hasadı başladı. Eylül ayında ‘Mayer’ cinsi erkenci limon ile başlanılan hasat sezonu 8 ay sürüyor.

 

Tarih : 29 Eylül 2023 Cuma 23:16   Okunma : 766

Türkiye’de limon üretiminin % 65’inin yapıldığı Mersin Erdemli ‘de, yılın ilk limon hasadı başladı. Eylül ayında ‘Mayer’ cinsi erkenci limon ile başlanılan hasat sezonu 8 ay sürüyor.

Dünya limon üretimi yaklaşık 20 milyon ton, Türkiye’de ise bu rakam 1,2 milyon ton. Türkiye’de üretimin merkezi ise Mersin Erdemli. Bölgede yapılan çalışmalar sayesinde 10 çeşit limon üretiliyor. Bu yıl yılın ilk hasadının başladığı yer ise Tarım ve Orman Bakanlığı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Mayer Limon bahçesiydi.

Limon işçileri ile birlikte Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Mustafa Ünlü yılın ilk Limon hasadını birlikte yaptı.

Üretime ve üretilene artı değer katmanın gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ‘’Dünyanın en kaliteli ürününün yetiştiği Erdemlideyiz. Erdemli ‘de 2023-2024 limon kesim sezonu başlamış durumda. Erdemlimizde Türkiye’de üretilen limonun %65’i, 70’i bu kentte üretiliyor. Kent için çok ciddi bir gelir kapısı, geçim kaynağı. Ama ülke ekonomisinde çok ciddi bir girdi sağlayan bir tarım ürünü. Çünkü ürettiğimiz ürünlerin çoğunluğu ihracata gittiği için hem devletimizin döviz kazanmasına vesile oluyoruz hem de insanlarımızın daha kazançlı çıkmasına vesile oluyoruz. Tabi Erdemli için insanlar limonun başkenti tabirini kullanırlar. Bu da haklı bir tabir tabi ki. Burada ülkede üretilen limonun %65’i Erdemli ’de üretildiği için limon Erdemli için gerçekten çok önemli bir gelir kaynağı. Vatandaşımız için geçim kaynağı. Ülkemiz için de çok ciddi bir ihracata gittiği için döviz kaynağı olduğu için herkesin kazandığı bir süreç’’ diye konuştu.

Erdemli ‘de limonun çeşitliliğine değinen ve kent için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ifade eden Enstitü Müdür Dr. Mustafa Ünlü,’’ Bölgemizde yıllara göre değişmekle birlikte Ağustos sonu Eylül başlarında Mayer limonu ile erkenci olarak hasat başlamakta. Sırası ile Enter, Küt Diken, Mehmet Molla limonları ile devam etmekte. Bu bölgede yaklaşık 10 tane limon çeşidi ile üretim yapılmakta. Ama ağırlıklı olarak şu an Mayer ve Küt Diken limonu yoğun bir şekilde yetiştiriciliği yapılmakta. Eylül ayında başlayan hasat mart sonuna kadar devam etmekte’’ diye konuştu.

Öte yandan yılın ilk limon hasadı tatlı ikramı sonrası sona erdi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA