23 Şubat 2024 Cuma

01:25   ATAMA KARARLARI RESMİ GAZETE`DE... ADALET BAKAN YARDIMCILIĞI`NA HURŞİT YILDIRIM ATANDI   22:21   SAADET PARTİSİ İSTANBUL ADAYI BİROL AYDIN, PROJELERİNİ ANLATTI   19:37   DEM PARTİ 6 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYINI AÇIKLADI...   19:35   MERAL AKŞENER, İZMİR`DE ADAY TANITIM VE PROJE LANSMAN TOPLANTISI`NDA KONUŞTU:“BİRİNE GÖRE GAVUR İZMİR`SİN, ÖBÜRÜNE GÖRE MECBUR İZMİR`SİN… İKİSİNE DE ‘HADİ ORADAN BE!` DİYORUZ!”   19:29   VAHAP SEÇER`İN BOZYAZI SEÇİM KOORDİNASYON MERKEZİ AÇILDI   19:15   ÖZGÜR ÖZEL: MURAT KURUM`UN İSTANBUL`UN FELAKETİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ   19:06   İYİ PARTİ İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ÜMİT ÖZLALE: İZMİR`İ TEKRARDAN ATATÜRK`ÜN VİZYONUNA GERİ DÖNÜŞTÜRECEĞİZ   19:06   SULTANGAZİ HALK BULUŞMASINDA KONUŞAN İMAMOĞLU: “2024 - 2025 EĞİTİM DÖNEMİNDE 100 BİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİMİZE VERDİĞİMİZ BURSU 7 BİN 500 LİRADAN 15 BİN LİRAYA ÇIKARACAĞIZ”   18:51   ÖZGÜR ÖZEL`DEN ZEKERİYA YAPICIOĞLU`NA: “AYETİ HATIRLATINCA AĞIRLARINA GİDİYOR. NASIL BÜYÜK ÇÜRÜMÜŞLÜĞÜN İÇİNDELERSE BİZİM BUNLARI İFADE ETMEMİZDEN BİLE RAHATSIZ OLUYORLAR”   18:41   İYİ PARTİ SORGUN İLÇE TEŞKİLATI`NDA YÖNETİM KURULU VE PARTİ ÜYELERİ İSTİFA ETTİ   18:29   GÜLCAN KIŞ: "8 BAKAN ESKİTEN, 3 TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇUKUROVA HAVALİMANI 13 YILDIR BİTİRİLEMEDİ. HÜKÜMET İÇİN BU, TEK KELİMEYLE BİR UTANÇ PROJESİDİR   18:14   (1) ÖZGÜR ÖZEL: MURAT KURUM`UN İSTANBUL`UN FELAKETİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ   18:06   CHP EDİRNE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ŞÜKRÜ CİRAVOĞLU ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ, YENİ ADAY FİLİZ GENCAN AKIN   17:36   YALÇIN KARATEPE: "MERKEZ BANKASI YEREL SEÇİMLER GEÇENE KADAR FAİZ ARTIŞLARINA ARA VERMİŞ. HELE ŞU SEÇİMLER BİR BİTSİN"   17:20   ELAZIĞ`DA DEPREMZEDENİN TEPKİSİNİ GÖRÜNTÜLEYEN GAZETECİYİ DARP EDEN KORUMA POLİSİNİN SANIK OLARAK DOSYAYA EKLENMESİNİ MAHKEME REDDETTİ   17:17   CUMHUR UZUN`DAN `8. YARGI PAKETİ` DEĞERLENDİRMESİ: “20 LİRA OLAN CEZA 100 LİRAYA ÇIKARILIRKEN BAYRAM İKRAMİYELERİ 2 BİN LİRADAN 3 BİN LİRAYA ÇIKARILDI. BU AÇIK BİR ÇELİŞKİDİR”   17:06   VAHAP SEÇER: “BÜYÜKŞEHİR`İ TARİHİ BİR FARKLI KAZANACAĞIZ. ÇÜNKÜ 24 SAATİMİZ MERSİN, 24 SAATİMİZ BELEDİYE HİZMETLERİ”   16:57   TÜLAY HATİMOĞLULLARI: "AKP `BİZ EKONOMİYİ UÇURDUK` DİYOR AMA HİÇBİR ADAYI PAZAR YERİNİ, ESNAFI GEZEMİYOR. ÇÜNKÜ PROTESTOLARLA KARŞILAŞIYORLAR"   16:52   ERDOĞAN: YIL SONUNA DOĞRU ENFLASYONUN HIZLA DÜŞMEYE BAŞLAMASIYLA DAHA RAHAT NEFES ALACAĞIZ   16:19   ÖZGÜR ÖZEL, YARIN İSPANYA`YA GİDİYOR  
 
     
   

CHP MİLLETVEKİLİ GÜLCAN KIŞ "MAHALLEYE DÖNÜŞTÜRÜLEN KÖYLERDE EN BÜYÜK SORUN SULAMA SUYU KONUSUNDA YAŞANIYOR"


CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, 2014 yılında uygulanmaya başlanan yeni Büyükşehir Belediyeleri modeli nedeniyle köy yerleşim alanlarının ranta açıldığını, uygulamanın tarım ve hayvancılığa darbe vurduğunu söyledi.

 

Tarih : 30 Kasım 2023 Perşembe 16:36   Okunma : 297

Köyden mahalleye dönüştürülen yerlerde en büyük sıkıntının tarımsal sulama alanında yaşandığına değinen Kış, “AKP iktidarının yaratmış olduğu bu mağduriyeti Cumhuriyet Halk Partili belediyelerimiz gidermeye çalışmaktadır” dedi. Köy statüsünden çıkarılıp mahalle statüsüne alınan yerleşim birimlerinin sorunlarının araştırılması için verilen meclis araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

2012 yılında çıkarılan Büyükşehir Yasası’yla Türkiye genelinde binlerce köyün tüzel kişiliği kaldırılmış, mahalle statüsüne alınan bu yerleşim birimleri 2014 seçimlerinin ardından belediyelere bağlanmıştı.

Yasanın köylerde yarattığı sıkıntıların tespit edilmesi ve çözüm yollarının araştırılması için İyi Parti grubunca meclis araştırma önergesi verildi.

CHP GRUBU ADINA GÜLCAN KIŞ SÖZ ALDI

Önerge üzerine CHP grubu adına söz alan Mersin Milletvekili Gülcan Kış, “2012 yılında siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşlarımızın tüm eleştirilerine rağmen AKP Hükûmeti tarafından çıkarılan 6360 sayılı Büyükşehir Yasası'yla yaşanan mağduriyetler ve sıkıntılar devam etmektedir. Yeterince tartışılmadan, ilgili meslek örgütlerinin görüşleri alınmadan ve incelenmeden yasalaştırılan bu düzenleme sonrası köylerin tüzel kişiliğini kaybetmesiyle yüz binlerce vatandaşımız mağduriyet yaşamaktadırlar” dedi.

“KÖYLERİN GELİR KAYNAĞI KALMADI”

AKP iktidarının, 21 yıldır izlediği politikalarla ortak akıldan ve diyalogdan uzak bir şekilde yerel yönetim yasalarını yapboz tahtasına çevirdiğini kaydeden Gülcan Kış, “Her şeyden önce, bu değişiklik bölgelerde tarımsal üretime de ciddi zararlar vermiştir. Seçim bölgem Mersin'de mevcut 506 köy bu yasa gereğince mahalle statüsüne alınarak tüzel kişilikleri ortadan kaldırılmıştır. Bu nedenle, daha önce bütçe imkânları bulunan, varlıklara sahip olan köyler, mahalle statüsü gereğince, bu imkânlardan yoksun kalmışlardır. Dolayısıyla gelir kaynakları tamamen ortadan kalkmıştır. 442 sayılı Köy Kanunu'nun ortadan kalkmasıyla köylerde katılımcılık anlayışı yok denecek seviyelere düşmüştür. Geçmiş dönemlerdeki köylülerin özellikle altyapıyla ilgili imece uygulamaları, köy desteği hemen hemen kalkmış durumdadır” ifadelerini kullandı.

“EN BÜYÜK SORUN SULAMADA YAŞANIYOR”

Mersin ölçeğinde, köylerin mahalleye dönüşmesinde karşılaşılan sorunlardan birinin de tarımsal sulamayla ilgili olduğunu kaydeden Gülcan Kış, “6360 sayılı Kanun'la sulamayla ilgili konuların devredildiği kurum ve kuruluşların açıkça belirlenmemesi nedeniyle uygulamada ciddi sorunlarla da karşılaşılmıştır. Mersin, tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörünün önde gelen illerinin başında gelmektedir. İlimizde 329 bin 312 hektar tarım arazisi bulunmaktadır ancak bu düzenlemeden sonra sadece 150 bin hektar sulamadan faydalanabilmektedir. Dolayısıyla sulamaya yönelik projelerde ağırlıklı olarak ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

“SULAMA SORUNUNU MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇÖZÜYOR”

Gülcan Kış, “AKP iktidarının yaratmış olduğu bu mağduriyeti yine Cumhuriyet Halk Partili belediyelerimiz gidermeye çalışmaktadır. Mersin Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere, bu konuda mevzuatın zorladığı şartları aşarak köylerde sulama kooperatifleri kurdurmak suretiyle tüzel kişiliklerine sahip sulama kooperatiflerine, başta sulama borusu olmak üzere, ekipman desteği sağlayarak yeni sulu tarım alanları oluşturmaktadırlar. Mersin Büyükşehir Belediyemiz bu amaçla son 4 yılda sulama kooperatiflerine 137 bin 730 metrelik çelik boru, 254 bin 342 metre hdpe boru yardımında bulunmuştur; bu desteklerini vermeye de devam etmektedir” dedi.

AKP VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

Büyükşehir Yasasında köylerle ilgili düzenleme yapılması gereğine işaret eden Gülcan Kış, “Bugüne kadar uygulanan yeni büyükşehir modeli uygulamasının sonuçları değerlendirildiğinde, köy yerleşim alanları ranta dönüştürülmüştür, köylünün mülkiyetine sahip çıkılamazken tarım, hayvancılık ve üretime de darbe vurulmuştur. Bu bağlamda, yaşanan tüm bu mağduriyetlerin giderilmesi için verilen Meclis araştırması önergesini desteklediğimizi belirtiyorum” ifadelerini kullandı.

Köy statüsünden çıkarılıp mahalle statüsüne alınan yerleşim birimlerinin sorunlarının araştırılması için meclis araştırma komisyonu kurulması teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Paylaş :
Etiketler :  CHP, GülcanKış, Mersin, Milletvekili

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA